Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-06-16, 20:46   #1
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή Το πεύκο πέθανε.

Στην πρώτη φωτογραφία βλέπετε το πεύκο που έχει κιτρινίσει και κρέμασαν τα κλαδιά του. Η γενική εικόνα του δένδρου δείχνει ότι είναι μαραμένο και οι βελόνες του έχουν χάσει το πράσινο ζωηρό χρώμα που είχαν. Αυτό τις τελευταίες δύο τρεις μέρες. Μέχρι τότε δεν είχε δείξει σημάδια προβλήματος.
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται δεξιά το διπλανό πευκάκι πράσινο και ζωηρό.
Τι μπορεί να συμβαίνει;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20160602_201304.jpg (196,9 KB, 82 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20160602_201205.jpg (195,3 KB, 75 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 10-06-16 στις 17:21 Αιτία: Πέθανε αφου
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-16, 21:59   #2
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πρώτη φωτογραφία βλέπετε το πεύκο που έχει κιτρινίσει και κρέμασαν τα κλαδιά του. Η γενική εικόνα του δένδρου δείχνει ότι είναι μαραμένο και οι βελόνες του έχουν χάσει το πράσινο ζωηρό χρώμα που είχαν. Αυτό τις τελευταίες δύο τρεις μέρες. Μέχρι τότε δεν είχε δείξει σημάδια προβλήματος.
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται δεξιά το διπλανό πευκάκι πράσινο και ζωηρό.
Τι μπορεί να συμβαίνει;
Από φως νερό πως πάνε?
liakos είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-16, 22:33   #3
nikkey
Moderator

Το avatar του χρήστη nikkey

Περιοχή: αθηνα
Προεπιλογή

Ανδρεα δωσε μας λιγες πληροφοριες για το δεντρο,για να βοηθησουμε οσο μπορουμε.
Καταρχην το εχεις καποια χρονια και πρωτη φορα στο κανει αυτο?
Εχεις κανει καποια μεταφυτευση προσφατα?
Ειχες ενδειξεις νεας βλαστησης φετος γιατι απο την φωτο δεν διακρινεται καλα.Ειναι ολο το δεντρο μαραμενο οπως λες η καποιο τμημα τουειναι πιο ζωηρο?
Παντως τα πευκα εαν παρουν την κατω βολτα δυσκολα την βγαζουν καθαρη.
nikkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-16, 00:14   #4
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Είναι σε φουλ ήλιο. Πότισμα κανονικό προς πολύ, σε στραγγερό χώμα. Λίπανση κάθε 15 μέρες.
Είναι περίπου 10 ετών. Μεταφύτευση έγινε τον Μάρτιο του 2015. Πέρσι το συγκεκριμένο έδωσε φουλ βλάστηση. Το Δεκέμβριο αφαίρεσα μερικά κλαδιά για να κάνω μια πρώτη διαμόρφωση. Το χειμώνα συρμάτωσα. Έκοψα βελόνες και σε εκείνα τα σημεία έχει χτυπήσει πίσω μάτια σε τουλάχιστον 15 σημεία. Φαινόταν να πάει φουλ μέχρι πριν λίγες μέρες.
Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται σε κάποια κλαδιά αλλά είναι σε όλο το δένδρο. Έχει χάσει τη ζωηράδα του, το χρώμα του και τα κλαδιά φαίνονται σαν να κρεμάσανε.
Υποψιάστηκα μήπως είναι από πολύ νερό και σήμερα ράντισα με αλλιέτ.
Μια άλλη μου υποψία, ίσως πιο βάσιμη, να είναι από πολύ λίπασμα.
Σκέφτομαι ασθένεια αλλά γιατί μόνο αυτό και όχι το διπλανό του που είναι ίδιας ηλικίας;

Φέτος εκτός από τα μάτια που έδωσε πίσω στις παλιές βελόνες δεν είδα να πετάει νέα κεριά.
Παλιά 03-06-16, 00:39   #5
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι σε φουλ ήλιο. Πότισμα κανονικό προς πολύ, σε στραγγερό χώμα. Λίπανση κάθε 15 μέρες.
Είναι περίπου 10 ετών. Μεταφύτευση έγινε τον Μάρτιο του 2015. Πέρσι το συγκεκριμένο έδωσε φουλ βλάστηση. Το Δεκέμβριο αφαίρεσα μερικά κλαδιά για να κάνω μια πρώτη διαμόρφωση. Το χειμώνα συρμάτωσα. Έκοψα βελόνες και σε εκείνα τα σημεία έχει χτυπήσει πίσω μάτια σε τουλάχιστον 15 σημεία. Φαινόταν να πάει φουλ μέχρι πριν λίγες μέρες.
Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται σε κάποια κλαδιά αλλά είναι σε όλο το δένδρο. Έχει χάσει τη ζωηράδα του, το χρώμα του και τα κλαδιά φαίνονται σαν να κρεμάσανε.
Σκέφτομαι ασθένεια αλλά γιατί μόνο αυτό και όχι το διπλανό του που είναι ίδιας ηλικίας;

Φέτος εκτός από τα μάτια που έδωσε πίσω στις παλιές βελόνες δεν είδα να πετάει νέα κεριά.
Τα φρέσκα βλασταράκια είναι ανησυχητικό αλλά θα μπορούσε να είναι αποτέλεσμα απο το backbudding.
ίΣως το νερό επηρέασε αρνητικά , σωστά έριξες αλιετ αλλά μάλλον είναι αργά ( εικασία είναι).
Δεν ξέρω τι συμπτωματα θα σου έδειχνε από υπερβολική λίπανση.
Παλιά 03-06-16, 01:23   #6
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φρέσκα βλασταράκια είναι ανησυχητικό αλλά θα μπορούσε να είναι αποτέλεσμα απο το backbudding.
Σίγουρα είναι αποτέλεσμα του backbudding. Γιατί λες ότι είναι ανησυχιτικό;
Παλιά 03-06-16, 01:54   #7
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σίγουρα είναι αποτέλεσμα του backbudding. Γιατί λες ότι είναι ανησυχιτικό;
εαν δεν είχε ξεκινήσει να βγάζει νέα βλάστηση σημαίνει ότι τίναξε τα πέταλα, αλλά εφόσον αυξητικά ήταν ενεργό μέσω του backbudding δεν νομίζω να ήταν από νωρίτερα το πρόβλημα
Παλιά 03-06-16, 22:02   #8
Γιάννης-Όλγα
Senior Member

Περιοχή: θεσσαλονίκι
Προεπιλογή

Παράθεση:

Να ξέρεις ότι τροφοπενία και υπερτροφία έχουν την ίδια κατάληξη.Ποτέ μα ποτέ δεν θα έχεις σαν κρίτήριο το τι γίνεται στο διπλανό δεντράκι από αυτό που έχει την προσβολή, δεν είναι απαραίτητο να έχουν όλοι οι γείτονες(δέντρα) τα ίδια προβλήματα.Τα πιο πολλά μυκητολογικά προβλήματα λειτουργούν κατά κηλίδες(δηλ μεμονωμένες προσβολές ανάμεσα σε μεγάλο αριθμό δέντρων).Πολύ πιθανό να είναι υπερτροφία αν και δεν θα απέκλεια μύκητα.
Γιάννης-Όλγα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-16, 23:39   #9
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης-Όλγα Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξέρεις ότι τροφοπενία και υπερτροφία έχουν την ίδια κατάληξη.Ποτέ μα ποτέ δεν θα έχεις σαν κρίτήριο το τι γίνεται στο διπλανό δεντράκι από αυτό που έχει την προσβολή, δεν είναι απαραίτητο να έχουν όλοι οι γείτονες(δέντρα) τα ίδια προβλήματα.Τα πιο πολλά μυκητολογικά προβλήματα λειτουργούν κατά κηλίδες(δηλ μεμονωμένες προσβολές ανάμεσα σε μεγάλο αριθμό δέντρων).Πολύ πιθανό να είναι υπερτροφία αν και δεν θα απέκλεια μύκητα.
Πραγματικά δεν πρόλαβα να καταλάβω ότι έχει πρόβλημα. Μέσα σε 3-4 μέρες έχει καταρεύσει. Χθες το πρωί φαινόταν να έχει χάσει τη λάμψη του και να γέρνουν τα κλαδιά και σήμερα έχει κρεμάσει τελείως. Νομίζω ότι έχει πεθάνει πλέον.
Παλιά 03-06-16, 23:49   #10
nikkey
Moderator

Το avatar του χρήστη nikkey

Περιοχή: αθηνα
Προεπιλογή

Το γεγονος οτι μεσα σε 1 ετος εκανες αρκετες εργασιες οπως λες,δηλ μεταφυτευση αργοτερα κοψιμο κλαδιων υστερα συρματωμα πιστευω ειναι λαθος.Επισης η λιπανση καθε 15 μερες εμενα προσωπικα δεν μου καλοαρεσει,αν και πολλα παιδια εχω ακουσει οτι το κανουν και τα δεντρα τους πανε πολυ καλα.Καποια πραγματα πιστευω θελουν τον χρονο τους και καποια ειδη δεντρων οπως τα πευκα ακομα περισσοτερο.
Αφου λοιπον εριξες και μυκητοκτονο μηπως ειναι καποιος μυκητας αστο στην ησυχια του μηπως και αναρωσει.
nikkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-06-16, 14:14   #11
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:

Δηλαδή τι υπόσρωμα είναι?Έχεις φτιάξει δικό σου?
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-06-16, 15:10   #12
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Νομίζω ο συνδυασμός των εργασιών, της επιθετικής λίπανσης και ενός άλλου παράγοντα που δεν αναφέρθηκε - της αυξημένης για την εποχή ζέστης - οδήγησε στην καταπόνηση του δέντρου. Έπεσα και εγώ θύμα αυτής της συνταγής (σε 2-3 δεντράκια μου) και το γεγονός ότι μέσα στην Άνοιξη είχαμε θερμοκρασίες καλοκαιρινές μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει. Για τι πεύκο μιλάμε?
Παλιά 06-06-16, 15:00   #13
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από φώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τι υπόσρωμα είναι?Έχεις φτιάξει δικό σου?
Ναι δικό μου. 70% ελαφρόπετρα και 30% τύρφη. Αλλά ένα μέρος της αρχικής ριζόμπαλας δεν είχε αφαιρεθεί ποτέ για να μην χαλάσω την μυκόριζα.
Παλιά 06-06-16, 15:07   #14
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikkey Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γεγονος οτι μεσα σε 1 ετος εκανες αρκετες εργασιες οπως λες,δηλ μεταφυτευση αργοτερα κοψιμο κλαδιων υστερα συρματωμα πιστευω ειναι λαθος.Επισης η λιπανση καθε 15 μερες εμενα προσωπικα δεν μου καλοαρεσει,αν και πολλα παιδια εχω ακουσει οτι το κανουν και τα δεντρα τους πανε πολυ καλα.Καποια πραγματα πιστευω θελουν τον χρονο τους και καποια ειδη δεντρων οπως τα πευκα ακομα περισσοτερο.
Αφου λοιπον εριξες και μυκητοκτονο μηπως ειναι καποιος μυκητας αστο στην ησυχια του μηπως και αναρωσει.
Ίσως έχεις δίκιο και να του έπεσαν πολλές οι εργασίες.
Αλλά, από πέρσι πήγαινε σφαίρα και είχε πετάξει νέα βλάστηση σε όλα τα κλαδιά. Αφαίρεσα περίπου το 20% των κλαδιών που δεν το θεωρώ βαρύ κλάδεμα. Αυτό που εκτίμησα λάθος ήταν το πόσο βαριά εργασία είναι το συρμάτωμα για ένα πευκάκι.
Πάντως από την στιγμή που έδειξε σημάδια αδυναμίας και κιτρινίσματος των βελόνων μέσα σε ελάχιστες μέρες απεβίωσε.

Το διπλανό πάντως πάει σφαίρα φτου φτου φτου!
Παλιά 06-06-16, 15:14   #15
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ο συνδυασμός των εργασιών, της επιθετικής λίπανσης και ενός άλλου παράγοντα που δεν αναφέρθηκε - της αυξημένης για την εποχή ζέστης - οδήγησε στην καταπόνηση του δέντρου. Έπεσα και εγώ θύμα αυτής της συνταγής (σε 2-3 δεντράκια μου) και το γεγονός ότι μέσα στην Άνοιξη είχαμε θερμοκρασίες καλοκαιρινές μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει. Για τι πεύκο μιλάμε?
Γιάννη είναι μαύρη πεύκη του Ολύμπου εγκλιματισμένο δηλαδή σ' αυτές τις συνθήκες.
Η αλήθεια είναι ότι φέτος έπιασαν απότομα οι ζέστες -έχω και άλλα φυτά που στρεσαρίστηκαν από αυτό το λόγο- αλλά το πότιζα σχεδόν κάθε μέρα και το νερό στράγγιζε πολύ καλά.
Το πιο πιθανόν είναι ότι σοκαρίστηκε από το συρμάτωμα.
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές