Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-04-16, 19:31   #1
xristosac
Junior Member

Περιοχή: Athina
Προεπιλογή κιτρινισμα φυλλων σε ελια

Γεια σας, είμαι καινούργιο μέλος και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την ελίτσα μου .Την έχω από το περασμένο καλοκαίρι και είναι μια χαρά μέχρι χθες Που άρχισε το κιτρίνισμα στα φύλλα της δεν είναι πολύ εκτεταμένο άλλα συχνά βλέπω κιτρινοπράσινα φύλλα που κάποιες φορές πέφτουν. Ανησυχώ τι λέτε να φταίει Την ποτίζω 300 ml κάθε 2 μέρες ίσως και λίγο παραπάνω δεν τις έχω ρίξει ποτέ τίποτα ούτε λίπασμα ούτε την έχω μεταφυτέψει.( εχω τραβιξει φωτογταφια ενα κανονικο πρασσινο φυλλο και 3 αρωστα)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20160415_192549.jpg (180,4 KB, 62 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20160415_192428.jpg (195,1 KB, 78 εμφανίσεις)
xristosac δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-16, 20:34   #2
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Καλώς ήρθες στην παρέα!
Προσωπικά για οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιάζεται στα δένδρα μου, απευθύνομαι σε γεωπόνο παίρνοντας μαζί μου και δείγμα του προσβεβλημένου τμήματος του δένδρου. Επομένως, εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο.

Θα είχα όμως ορισμένες παρατηρήσεις να κάνως σε όσα έγραψες.
1) Δεν ποτίζουμε βάσει προγράμματος δηλαδή κάθε τόσες μέρες, χρησιμοποιώντας την τάδε ποσότητα νερού. Ποτίζουμε όταν το δένδρο χρειάζεται να του δώσουμε νερό.
2) Το λίπασμα είναι η τροφή των φυτών που τους την παρέχουμε εμείς εφ' όσον τα διατηρούμε σε ένα περιορισμένο χώρο. Καλύπτοντας τις ανάγκες τους σε τροφή (με την προϋπόθεση ότι αναπτύσσονται και στις κατάλληλες συνθήκες) εξασφαλίζουμε την καλή τους υγεία κι επομένως την πλούσια ανάπτυξή τους.
3) Τα δένδρα φυτωρίου συνήθως είναι σε ένα υπόστρωμα το οποίο κατακρατεί την υγρασία και δεν αφήνει τις ρίζες να αναπνέουν. Γι' αυτό κάνουμε την πρώτη μεταφύτευση σε ένα κατάλληλο μίγμα ώστε να εξασφαλίζουμε τον καλό αερισμό της ρίζας και την καλή αποστράγγιση.

Θα σου πρότεινα τα εξής :
α) να αρχίσεις να διαβάζεις συστηματικά (εάν δεν το κάνεις ήδη) για την καλλιέργεια των φυτών και την εκπαίδευσή τους προκειμένου να τα μετατρέψουμε σε μπονσάϊ.
β) να ελαττώσεις το πότισμα διότι η ελιά είναι μεσογειακό είδος και γέρνει μάλλον προς την πλευρά της ξηρασίας, παρά αγαπά την υγρασία. Να ποτίζεις αφού δοκιμάσεις το χώμα και το δεις ότι έχει στεγνώσει. Το δένδρο πρέπει επίσης να δέχεται όσο το δυνατόν περισσότερο ήλιο.
γ) να προμηθευθείς ένα οργανικό λίπασμα και να το χρησιμοποιήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες.
δ) να ρωτήσεις γεωπόνο για το πρόβλημα του κιτρινίσματος και να τον ενημερώσεις για τον τρόπο που ποτίζεις.
ε) καλό θα ήταν τον αμέσως επόμενο καιρό να γινόταν και μια μεταφύτευση της ελιάς, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου εφ' όσον είσαι αρχάριος. Μπορείς να ενημερώνεσαι για τα εργαστήρια που πραγματοποιούμε και να την φέρεις στο επόμενο να την δούμε παρέα, εάν θέλεις.
στ) να αφαιρέσεις όλα τα ζιζάνια που φύονται στην επιφάνεια του χώματος.

Ό,τι άλλο χρειασθείς μας ξαναρωτάς.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-16, 13:45   #3
xristosac
Junior Member

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ !!!
Παλιά 18-04-16, 07:49   #4
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Γενικά πάντως είναι φυσιολογικό η ελιά να κιτρινίζει λίγα παλιότερα φύλλα και να τα ρίχνει
Παλιά 19-04-16, 17:35   #5
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Αν την προορίζεις για μπονσάι εγώ θα πρότεινα να την κλαδέψεις πολύ αυστηρά, γιατί έχεις αφήσει μεγάλα κομάτια κλαδιών γυμνά και το φύλλωμα είναι μακριά από τον κορμό.
Σίγουρα θα πρέπει να λιπάνεις γιατί, κλεισμένη σε μια γλαστρούλα, δύσκολα να βρει τροφή, αφού δεν έχει την δυνατότητα να απλώσει ρίζες στο χώμα.
Παλιά 20-04-16, 12:29   #6
xristosac
Junior Member

Προεπιλογή

θα θελα να την κλαδέψω άλλα δεν ξέρω πως θα θελα βοήθεια σ αυτό ...Τώρα της έριξα λίπασμα το κιτρίνισμα δεν σταμάτησε άλλα βγάζει καινούργια φυλλαράκια έτσι δεν ανησυχώ πολύ
Παλιά 20-04-16, 14:57   #7
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristosac Εμφάνιση μηνυμάτων
θα θελα να την κλαδέψω άλλα δεν ξέρω πως θα θελα βοήθεια σ αυτό ...Τώρα της έριξα λίπασμα το κιτρίνισμα δεν σταμάτησε άλλα βγάζει καινούργια φυλλαράκια έτσι δεν ανησυχώ πολύ

Ανέβασε φωτογραφίες κι από άλλες πλευρές για να έχουμε μια σφαιρική άποψη.
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές