Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-03-16, 20:45   #1
nikoskyra
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη nikoskyra

Περιοχή: Λαρισα
Προεπιλογή Μαυρισμα σε ατσερ

Καλησπερα σε ολους. Ελειπα για λιγες μερες και μολις γυρισα ανακαλυψα οτι σε ενα acer buergerianum τα φυλλα μαυριζουν στις ακρες και απο κατω, ενω τα μικρα μαυριζουν και δεν μεγαλωσαν καθολου. Δεν ξερω ποσο ποτιστηκε αυτες τις μερες, ξερω ομως οτι ειχε αερα 10 μποφωρ. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6031_resize.JPG (87,4 KB, 76 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6035.1.jpg (124,0 KB, 61 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6036.1.jpg (174,4 KB, 59 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6038.1.jpg (167,8 KB, 60 εμφανίσεις)
Παλιά 16-03-16, 21:32   #2
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Ευτυχως ειναι σε λιγα φυλλα απ οτι βλεπω. Δεν ξερω τι ειναι Νικο αλλα δεν μου φαινεται για ζημια απο τον αερα. Ρωτα καλυτερα ενα γεωπονο μηπως ειναι black spot απο μυκητα.
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-16, 22:05   #3
nikoskyra
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ria s Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχως ειναι σε λιγα φυλλα απ οτι βλεπω. Δεν ξερω τι ειναι Νικο αλλα δεν μου φαινεται για ζημια απο τον αερα. Ρωτα καλυτερα ενα γεωπονο μηπως ειναι black spot απο μυκητα.
Ρωτησα Ρια αλλα δεν ηξερε τιποτα. Μου ειπε οτι ισως ειναι ταλαιπωρημενα απο τον αερα
Παλιά 17-03-16, 08:58   #4
MariaM
Moderator

Περιοχή: Κηφισια
Προεπιλογή

Και μένα μου φαίνεται σαν ζημιά από τον αέρα ,είναι ξερά στις άκρες.
MariaM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-16, 09:33   #5
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Από τον αέρα τα φύλλα θα ξεραθούν χωρίς να μαυρίσουν.Φοβάμαι ότι το πρόβλημα είναι στην ρίζα από το πολύ πότισμα.
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-16, 09:44   #6
nikoskyra
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από φώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τον αέρα τα φύλλα θα ξεραθούν χωρίς να μαυρίσουν.Φοβάμαι ότι το πρόβλημα είναι στην ρίζα από το πολύ πότισμα.
Και εγω καταληγω οτι ειναι σαπισμα απο το ποτισμα η καψιμο απο χημικο λιπασμα. Δυστυχως πριν 15 μερες το λιπανα με υγρο υδατοδιαλυτο και ισως την επαθε.
Παλιά 17-03-16, 18:41   #7
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Νίκο, εγώ θα έριχνα ένα αλιέτ καλού κακού.
Επίσης, γιατί δεν προτιμάς οργανικό λίπασμα;
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-16, 19:17   #8
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Νίκο το είχα πάθει πριν 2 χρόνια αυτό και μετά απο διάβασμα και έρευνα κατέληξα σε ορισμένα συμπεράσματα. Καταρχάς αυτό που έπαθαν τα φύλλα απεικονίζουν την υπερβολική συγκράτηση υγρασίας στο υπόστρωμα. Όλα τα ασερ θέλουν μια σχετική υγρασία στην ρίζα τους, χωρίς όμως να είναι υπερβολική και μόνιμη. Ίσως παραποτίστηκε όσο έλλειπες, εγώ το είχα κάνει απο μόνος μου θεωρώντας ότι με πολύ λίπανση και πολύ νερό του κάνω περισσότερο καλό. Δώστου ήλιο και περιόρισε το πότισμα και θα δεις ότι τα επόμενα φύλλα που θα βγουν θα είναι οκ. Έχω εντοπίσει ότι η υπερβολική υγρασία συμβάλει αργότερα και στην κακή κατάσταση των φύλλων. Την προηγούμενη χρονιά που φρόντισα καλύτερα τον αερισμό και την αποστράγγιση και την έκθεση στον ήλιο μέχρι και τον Απρίλιο το φύλλωμα ήταν υγιέστατο μέχρι και την πτώση του το φθινόπωρο. Έχω διαβάσει ότι τα ασερ δεν πάνε καλά στην Μεσόγειο, αλλά νομίζω πως αν δοθεί η προσοχη στα παραπάνω και προσταθευθούν απο ήλιο και αέρα το καλοκαίρι τότε όλα πάνε καλά. Το υπόστρωμα το οποίο έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ είναι 45% ακαδαμα, 45% ελαφρόπετρα και ένα 10% κανούμα για επιπλέον συγκράτηση υγρασίας
Παλιά 17-03-16, 19:59   #9
nikoskyra
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο το είχα πάθει πριν 2 χρόνια αυτό και μετά απο διάβασμα και έρευνα κατέληξα σε ορισμένα συμπεράσματα. Καταρχάς αυτό που έπαθαν τα φύλλα απεικονίζουν την υπερβολική συγκράτηση υγρασίας στο υπόστρωμα. Όλα τα ασερ θέλουν μια σχετική υγρασία στην ρίζα τους, χωρίς όμως να είναι υπερβολική και μόνιμη. Ίσως παραποτίστηκε όσο έλλειπες, εγώ το είχα κάνει απο μόνος μου θεωρώντας ότι με πολύ λίπανση και πολύ νερό του κάνω περισσότερο καλό. Δώστου ήλιο και περιόρισε το πότισμα και θα δεις ότι τα επόμενα φύλλα που θα βγουν θα είναι οκ. Έχω εντοπίσει ότι η υπερβολική υγρασία συμβάλει αργότερα και στην κακή κατάσταση των φύλλων. Την προηγούμενη χρονιά που φρόντισα καλύτερα τον αερισμό και την αποστράγγιση και την έκθεση στον ήλιο μέχρι και τον Απρίλιο το φύλλωμα ήταν υγιέστατο μέχρι και την πτώση του το φθινόπωρο. Έχω διαβάσει ότι τα ασερ δεν πάνε καλά στην Μεσόγειο, αλλά νομίζω πως αν δοθεί η προσοχη στα παραπάνω και προσταθευθούν απο ήλιο και αέρα το καλοκαίρι τότε όλα πάνε καλά. Το υπόστρωμα το οποίο έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ είναι 45% ακαδαμα, 45% ελαφρόπετρα και ένα 10% κανούμα για επιπλέον συγκράτηση υγρασίας
Τελικα οντως αυτο φαινεται να ειναι. Μαλλον το λιπασμα δημιουργησε προβλημα στη ριζα και το πολυ ποτισμα σε συνδυασμο με τον αερα σοκαρισε το φυτο. Το ευχαριστο ειναι οτι τα νεα βλασταρια φαινονται υγιη.
Γιωργο αυτο συζητουσα και εγω με την Ελσα. Μεχρι τωρα ακολουθουσα την μαγικη συνταγη του Walter Pall. Πολυ ποτισμα, πολυ χημικο λιπασμα και πολυ ανοργανο. Αρχιζω να αναθεωρω σχετικα με το λιπασμα, και θα ψαξω για καποιο οργανικο. Ψαχτηκα και περυσι για συμπληρωματικο οργανικο αλλα δεν βρηκα κατι αξιολογο. Εκανα μαλιστα και μια ερωτηση στο φορουμ, αλλα δεν κατεληξα καπου.
Παλιά 17-03-16, 20:30   #10
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoskyra Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα οντως αυτο φαινεται να ειναι. Μαλλον το λιπασμα δημιουργησε προβλημα στη ριζα και το πολυ ποτισμα σε συνδυασμο με τον αερα σοκαρισε το φυτο. Το ευχαριστο ειναι οτι τα νεα βλασταρια φαινονται υγιη.
Γιωργο αυτο συζητουσα και εγω με την Ελσα. Μεχρι τωρα ακολουθουσα την μαγικη συνταγη του Walter Pall. Πολυ ποτισμα, πολυ χημικο λιπασμα και πολυ ανοργανο. Αρχιζω να αναθεωρω σχετικα με το λιπασμα, και θα ψαξω για καποιο οργανικο. Ψαχτηκα και περυσι για συμπληρωματικο οργανικο αλλα δεν βρηκα κατι αξιολογο. Εκανα μαλιστα και μια ερωτηση στο φορουμ, αλλα δεν κατεληξα καπου.
Ο WP συστήνει οργανικό. Εγώ χρησιμοποιώ ένα σε μορφή πέλετ που βρήκα στην εδώ αγορά και νομίζω είναι η ίδια συνταγή με το green dream που πουλάει (ή πουλούσε;) το kaizen.
Όπως και να χει δεν θέλει υπερβολές. Εγώ ακόμα δεν έχω ρίξει λίπασμα. Μάλιστα σε αυτά που θα λάβουν μέρος στην εκθεση δεν θα ρίξω καθόλου λίπασμα.
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-16, 21:07   #11
nikoskyra
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο WP συστήνει οργανικό. Εγώ χρησιμοποιώ ένα σε μορφή πέλετ που βρήκα στην εδώ αγορά και νομίζω είναι η ίδια συνταγή με το green dream που πουλάει (ή πουλούσε;) το kaizen.
Όπως και να χει δεν θέλει υπερβολές. Εγώ ακόμα δεν έχω ρίξει λίπασμα. Μάλιστα σε αυτά που θα λάβουν μέρος στην εκθεση δεν θα ρίξω καθόλου λίπασμα.
Και εγω θα το αλλαξω σε οργανικο απ'οτι φαινεται
Παλιά 18-03-16, 08:05   #12
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτή η συνταγή όμως οδηγεί όλο το ζωικό βασίλειο να ψάξει να δει τι κρύβεται μέσα στο υπόστρωμα . Αυτή την χρονιά προσπαθώ να την ξεχάσω...πρέπει να σκούπισα ίσα με 20 λίτρα χώμα απτο μπαλκόνι μου
Παλιά 18-03-16, 08:46   #13
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoskyra Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη συνταγή του pall την κάνω τουλάχιστον τέσσερα χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς κανένα πρόβλημα.Κάτι δεν έκανες καλά κατά την εκτελεσή του.Το δέντρο αν είχε αρκετό ανόργανο δεν θα σάπιζαν οι ρίζες από το πολύ πότισμα .
Παλιά 18-03-16, 09:44   #14
nikoskyra
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από φώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη συνταγή του pall την κάνω τουλάχιστον τέσσερα χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς κανένα πρόβλημα.Κάτι δεν έκανες καλά κατά την εκτελεσή του.Το δέντρο αν είχε αρκετό ανόργανο δεν θα σάπιζαν οι ρίζες από το πολύ πότισμα .
Φωτη χρησιμοποιω και εγω τη μεθοδο WP 3 χρονια και ημουν απολυτα ικανοποιημενος, αλλα τωρα εγινε η στραβη. Ισως η συσσωρευση αλατων, μοιραια καποια στιγμη θα δημιουργησει προβλημα
Παλιά 18-03-16, 15:35   #15
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Το σάπισμα έχει να κάνει μόνο με το κακό υπόστρωμα.Αν έχεις καλό υπόστρωμα και ποτίζεις καθημερινά καλά μεχρι την επόμενη φορά που θα ξαναρίξεις λίπασμα τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα , εκτός και αν έριξες κατά λάθος περισσότερο από ότι έπρεπε. Τι αναλογία έχεις στο υπόστρωμα ?
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές