Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Μεταφύτευση - Αλλαγή γλάστρας - Χωματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-06-15, 17:25   #16
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από migiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
κανονικα η διαδικασια λειτουργει την περιοδο συλλογης με εκθεση της σακουλας
στον ηλιο για εκμεταλευση της θερμοκρασιας που επιτυγχανεται μεσα. ομως εγω το δοκιμασα αυτη την περιοδο και βλεπω πως εχει αποτελεσμα με τη διαφορα, οτι τα διατηρω σε σκια,φοβουμενος την υψηλη θερμοκρασια που μπορει να ανεβασει μεσα στο καλοκαιρι αν εκτεθει στον ηλιο.δεν υπαρχει θεμα αν ανοιξεις τη σακουλα,πρεπει να το κανεις, για να τσεκαρεις και πως παει καθε 1-2 μερες.
οποιος εχει παρομοια προβληματα με δενδρα που δεν ξεκινησαν οπως θα αναμενοταν λογω ανοιξης,
δεν εχει να χασει κατι δοκιμαζοντας το,απεναντιας θα συντηρησει το δενδρο στη χειροτερη περιπτωση
Συμφωνώ, είναι διεθνής πρακτική. Η σακούλα μπορεί να είναι επίσης διάφανη και να έχει λίγες μικρές τρύπες για περιορισμένο αερισμό.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-15, 18:44   #17
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Φίλοι μου, σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και την ενθάρρυνση.
Την ελιά μου την έφερα σε εσωτερικό χώρο και την έχω τυλίξει στην σακκούλα. Τον γιουνίπερο, τον έβγαλα ήδη και καθάρισα το ποτ. Την βελανιδιά την έχω ακόμη στην θέση της
Κάναμε τόση προετοιμασία με τον κ. Νίκο για το ποτ, το σχήμα, το χρώμα... Της έπεφτε και λίγο μεγάλο αλλά ήθελα να έχει άνεση χώρου για να συνεχίσει την ανάπτυξή της...

Έφθασε στην Αθήνα το 2012.
Εδώ, την βλέπετε όπως ήταν μερικούς μήνες μετά, τον Μάρτη του 2013

Δείτε με πόση δύναμη μεγάλωνε. Τον Οκτώβρη του 2013

Και δυό λεπτομέρειες από την μεταφύτευση τον περασμένο Μάρτιο

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-15, 22:21   #18
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Αλεξάνδρα υπομονή. Πρεπει να δεις τις λεπτομέρειες στον τροπο που έκανες τις αλλαγές. Ειναι πολλές απώλειες για να ειναι τυχαίο.

Μετά τις μεταφυτευσεις τα είχες στην σκιά?
Το υπόστρωμα που έβαλες εισαι σίγουρη οτι δεν ειχε κατι?
Το πότισμα άλλαξε μετά την μεταφύτευση?
Τα δεντρα ηταν σταθερά στις νέες γλάστρες?
Ο γάτος ηταν ήσυχος?
Παλιά 19-06-15, 22:37   #19
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Γειά σου βρε Κωστή!
Βοήθησέ με να εντοπίσω το λάθος.
Να επαναλάβω όμως ότι δεν πρόκειται για μεταφυτεύσεις, αλλά για απλή αλλαγή δοχείου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korf Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Ειναι πολλές απώλειες για να ειναι τυχαίο.

Μετά τις μεταφυτευσεις τα είχες στην σκιά?
Γιουνίπερος και δρυς σε σκιά όλη την ημέρα. Ψέκασμα καθημερινό.
Την ελιά την έβλεπε για λίγο ο ήλιος από το κενό που αφήνει η τέντα.

Το υπόστρωμα που έβαλες εισαι σίγουρη οτι δεν ειχε κατι?
Ήταν νέο, καθαρό υπόστρωμα (πλυμένη λάβα, πλυμένη ελαφρόπετρα, σύν το ελάχιστο οργανικό που προσθέτω εγώ στα δένδρα μου) στο οποίο ανακάτεψα κάποια ποσότητα από το παλαιό, για να αποικισθεί το νέο με φιλικά βακτήρια/μύκητες.
Είχα προσθέσει όμως και οργανικό λίπασμα αργής αποδέσμευσης.
Επίσης, στις ρίζες περιμετρικά στον κορμό, πασπάλισα ελάχιστη ορμόνη ριζοβολίας.

Το πότισμα άλλαξε μετά την μεταφύτευση?
Ναι, υπό την έννοια ότι ήμουν περισσότερο φειδωλή. Ψέκασμα καθημερινό, δυό και τρείς φορές.

Τα δεντρα ηταν σταθερά στις νέες γλάστρες?
Σίγουρα!

Ο γάτος ηταν ήσυχος?
Οι γάτοι δεν είναι ποτέ ήσυχοι, αλλά τα δένδρα ήταν προστατευμένα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 20-06-15, 07:12   #20
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Αλεξάνδρα όλα τα είδη που ανέφερες θέλουν φουλ ήλιο. Μήπως δεν είχαν αρκετό π.χ λόγω κατεβασμένης τέντας? Μιλάω για πιο μετά απο τις μεταφυτεύσεις
Παλιά 20-06-15, 09:03   #21
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Απο αυτα που μου περιγράφεις εγω βλέπω οτι αλλαξες πολλα πραγματα στην καθημερινότητα των δέντρων (πότισμα, φως, ακομα και θέση) και εφόσον δεν έγινε μεταφύτευση με πείραγμα της ρίζας θα μπορούσαν να συνεχίσουν οπως πριν.

Το λέω απο δίκη μου εμπειρία σε αγριελιά που μεταφύτευσα φέτος χωρίς να πειραξω την ρίζα και κατευθείαν συνέχισα με τον ίδιο τροπο οπως πριν και δεν κατάλαβε τίποτα.

Επίσης το λιπάσματακι ειναι λιγο επίφοβο. Βέβαια εξαρτάται και απο την ποσότητα.

Δηλαδή τελικά ίσως το προβλημα να μην ηταν η αλλαγη της γλάστρας αλλα η αλλαγη σε όλα τα αλλα.
Παλιά 20-06-15, 12:11   #22
Μπουκαμβίλια
Member

Περιοχή: Δράμα
Προεπιλογή

Αν μπορέσει κάποιος να μου λύσει μια απορία θα του ήμουν ευγνώμων.Επειδή κι εμένα δεν ξύπνησαν οι μπουκαμβίλιες μου, υπάρχει περίπτωση να ξυπνήσουν αργότερα ή του χρόνου;Κάποιες τις κλάδεψα τον Απρίλιο διότι πιστεψα πως τις έκαψε ο παγετός(πράσινες ήταν μέσα).Υπομονή σε εσάς που χάσατε(;) σημαντικά δέντρα.
Μπουκαμβίλια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-15, 12:21   #23
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Μια βουκαμβιλια μου που δεν ξυπνησε πριν 3 χρονια με πρασινο κορμο στη βαση, εμεινε παρατημενη σε μια γωνια και μετα απο δυο χρονια πεταξε ενα παραβλασταρο απο τη ριζα αλλα ξεραθηκε ολο το υπολοιπο φυτο... Αστες στην ακρη με ελαχιστο ποτισμα και βλεπεις.
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-15, 20:42   #24
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξάνδρα όλα τα είδη που ανέφερες θέλουν φουλ ήλιο. Μήπως δεν είχαν αρκετό π.χ λόγω κατεβασμένης τέντας? Μιλάω για πιο μετά απο τις μεταφυτεύσεις
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korf Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο αυτα που μου περιγράφεις εγω βλέπω οτι αλλαξες πολλα πραγματα στην καθημερινότητα των δέντρων (πότισμα, φως, ακομα και θέση) ... ...
Δηλαδή τελικά ίσως το προβλημα να μην ηταν η αλλαγη της γλάστρας αλλα η αλλαγη σε όλα τα αλλα.
Γιάννη και Κώστα, η τέντα κατεβαίνει μετά τις 2:00 το μεσημέρι μέχρι τις 6:00 το απόγευμα. Κι όλα τα δένδρα έζησαν τις προηγούμενες χρονιές στο ίδιο μπαλκόνι.
ΕΚΤΟΣ από την αγριελιά η οποία μετακινήθηκε όντως από Α/Μ μπαλκόνι του 5ου ορ. (της κόρης μου) στο δικό μου (Δ/Μ) στον 2ο ορ. προκειμένου να γίνει η μεταφύτευση και να την έχω στην προσοχή μου.
Για το πότισμα, έχω μια ένσταση, δεν νομίζω ότι μπορούμε να την θεωρήσουμε σημαντική αλλαγή στον ρυθμό.....

Δείτε όμως ότι μια άλλη αγριελιά, η οποία είχε μεταφυτευθεί και πέρυσι, της την έβαλα σε pot φέτος και ΔΕΝ κατάλαβε τίποτα!!!

Εν πάση περιπτώσει, οι 40 ημέρες του πένθους, που έλεγε παραπάνω η Ρία, θα περάσουν και θα συνεχίσουμε να τα λέμε

Καλό Σαββατοκύριακο!

edit : εάν δεν ανέφερες, Κώστα, "αλλαγή στον χώρο", ούτε που μου είχε περάσει από το νου η μετακίνηση της ελιάς από τον 5ο στον 2ο

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 21-06-15 στις 10:55
Παλιά 21-06-15, 15:08   #25
anemos70
Member

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Προεπιλογή

Οι μεταφυτευσεις ειναι απο τα δυσκολοτερα σημεια.....δεν εχω εμπειρια αλλα απο 2 Acer που εχω κανει με επιτυχια η μεταφυτευση γινεται συγκεκριμενη εποχη, λιγο πριν ανοιξουν οι οφθαλμοι...Επισης κοβω ελαχιστη ποσοτητα ριζας και χρησιμοποιω παντα μεγαλες γλαστρες.....η τοποθετηση σε pots μονο δυσκολιες φερνει....ειναι σιγουρα ποιο ομορφα αλλα θελουν τεραστια προσοχη και ελευθερο χρονο....

Φυσικα και εγω εχω χασει δεντρακια....ολοι μαθαινουμε, το hobby θελει υπομονη...

Η αγριελια σου παντως θα τα καταφερει......

Σας χαιρετω....
anemos70 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-15, 19:20   #26
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anemos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
η τοποθετηση σε pots μονο δυσκολιες φερνει....ειναι σιγουρα ποιο ομορφα αλλα θελουν τεραστια προσοχη και ελευθερο χρονο....
H τοποθέτηση σε ποτ γίνεται όταν το δέντρο είναι έτοιμο και οδηγεί σε αυτό που ονομάζεται bonsai. Όταν δεν υπάρχει αυτή η προοπτική, ανεξάρτητα με το τι συνεπάγεται, τότε μιλάμε για καλλιέργεια φυτών σε γλάστρα.Το ποτ είναι αναπόσπαστο κομμάτι των μπονσάι και όντως σε κάποιες περιπτώσεις θέλει μεγάλη προσοχή η μεταφύτευση
Παλιά 28-01-16, 17:35   #27
Λουκάς
Member

Περιοχή: Καλύβια αττικής
Προεπιλογή

Απαπαπαπα.......μολις πηρα μια αγριελια που βρηκα σε ενα φυτωριο...εξαιρετικο δεντρο ,κοντο με χοντρο κορμο και καταπληκτικες ριζες στη βαση του.....αλλα με αυτα που διαβαζω εχω αρχισει να φοβαμαι....λεω να κανω ενα κλαδεμα τωρα και την ανοιξη αλλαγη pot και κλαδεμα ριζες......καμοια συμβουλη????
Λουκάς δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-16, 19:03   #28
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λουκάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαπαπαπα.......μολις πηρα μια αγριελια που βρηκα σε ενα φυτωριο...εξαιρετικο δεντρο ,κοντο με χοντρο κορμο και καταπληκτικες ριζες στη βαση του.....αλλα με αυτα που διαβαζω εχω αρχισει να φοβαμαι....λεω να κανω ενα κλαδεμα τωρα και την ανοιξη αλλαγη pot και κλαδεμα ριζες......καμοια συμβουλη????
μη φοβασαι την αγριελια δεν εχει αναγκη .
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-16, 23:08   #29
Λουκάς
Member

Περιοχή: Καλύβια αττικής
Προεπιλογή

Μακαρι να τη παλεψει στο ποτ γιατι ειναι δεντρο με προοπτικές.το ιδιο μου ειπε και η κυρία στο φυτώριο ,οτι δεν έχει αναγκη....αλλα με προβληματίζει η διαδικασία.επισης μου ειπε να της βαλω λίπασμα.δε ξερω ομως αν ειναι σκόπιμο μετα απο τέτοια ταλαιπωρία να τη λιπανω...
Λουκάς δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-16, 10:06   #30
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Προεπιλογή

ανοιξε ενα νεο ξεχωριστο θεμα και ανεβασε φωτογραφια για να μπορεσουν ολοι
να σου πουν τη γνωμη τους!
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές