Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Καταστήματα με μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-05-14, 10:47   #1
morfin
Junior Member

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Προεπιλογή Καταστήματα Αττικής

Ψάχνοντας στο forum δε βρήκα κάτι πρόσφατο οπότε αποφάσισα να ανοίξω ένα νέο θέμα.
Γνωρίζει κάποιος από Αττική φυτώρια που μπορώ να δω είτε έτοιμα bonsai
είτε δεντράκια σε μεγάλη ποικιλία που έχουν προοπτικές να γίνουν bonsai?
Αν υπάρχει πρόβλημα να αναφερθούν συγκεκριμένα ονόματα και τα πμ είναι ευπρόσδεκτα
morfin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-14, 11:21   #2
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Φίλε Μιχάλη θα έλεγα οτι δεν υπάρχουν .
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-14, 11:27   #3
dikos
Senior Member

Περιοχή: Πειραιάς
Προεπιλογή

Στην οδό Αθηνάς στο ύψος του μετρό υπάρχει ένα μαγαζί που κατά καιρούς φέρνει δεντράκια έτοιμα bonsai.
dikos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-14, 11:29   #4
Bonjo
Junior Member

Περιοχή: αθηνα
Προεπιλογή

Μετά από μια μικρή έρευνα που είχα κάνει γιατί έψαχνα ακριβώς το ίδιο πράγμα στο οποίο αναφέρεσαι θα σου πω ότι τα περισσότερα φυτώρια έχουν πολλά mallsai τα οποία είναι σε άσχημα κατάσταση (και ας μην έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα).Βρήκα όμως στο φάρο Ψυχικού ένα μικρό φυτώριο-περίπτερο το οποίο φέρνει αρκετά όμορφα mallsai σε καλές τιμές 30-45 € και αρκετά διαφορετικά είδη. Σκέφτομαι να το επισκεφτώ σήμερα γιατί θέλω να αγοράσω ένα δεύτερο δεντράκι η μια μικρή ελιά.
Bonjo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-14, 16:04   #5
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Μιχάλη για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, υπάρχουν 1-2 περιπτώσεις εμπόρων εντός Αττικής που έχουν υλικό μπονσάι, τους οποίους όμως γενικά δεν τους προτιμώ εκτός των άλλων λόγω μέτριας σχέσης ποιότητας - τιμής άρα δεν μπορώ και να τους προτείνω.

Σε κάθε περίπτωση, όλα τα στοιχεία επικοινωνίας είναι δημοσιευμένα στο φόρουμ και μπορείς να τα βρεις και να επικοινωνήσεις για προσωπική άποψη η οποία ποτέ δεν βλάπτει.

Θ.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-14, 17:19   #6
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Φίλε Μιχάλη, όπως όλοι μας έτσι και εσύ περνάς από την φάση αναζήτησης υλικού στα φυτώρια της πόλης μας. Οφείλω να σου πω ότι έχω ακόμα αρκετά δεντράκια από αυτό το υλικό και μάλιστα κάποια σε αρκετά καλό στάδιο. Δεν αναφέρομαι σε έτοιμο bonsai αλλά σε δεντράκια από απλό υλικό (γιουνίπερους, αγριελιές, μυρτιές κλπ.). Η αλήθεια είναι ότι μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει ότι βρίσκεις καλύτερο υλικό σε πιο απομακρυσμένα φυτώρια (προς Μαραθώνα, Κάτω Σούλι, Αγ. Στέφανο κλπ.) αλλά μπορείς να βρεις και εντός της πόλης. Έχω αγοράσει από Μεσογείων και τα έχω ακόμα και τα χαίρομαι. Προφανώς το υλικό δεν θα είναι ποτέ ενός επιπέδου yamadori αλλά σίγουρα αξίζει την προσπάθεια.

Η πρόταση μου πάρε κάποιο υλικό με αρχικά καλά χαρακτηριστικά (όσο το δυνατόν πιο χοντρό κορμό, καλή βάση - νεμπάρι, ωραία κίνηση, υγιές) και προσπάθησε να το φτιάξεις μόνο σου σταδιακά και με υπομονή.
Παλιά 28-05-14, 20:19   #7
morfin
Junior Member

Προεπιλογή

Πρώτον ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Και τα καταστήματα που είναι εκτός Αθήνας με ενδιαφέρουν αλλά αν ήξερα κάποιο συγκεκριμένο θα ήταν πολύ καλό για να μη κόβω βόλτες άσκοπα
(Με ενδιαφέρουν και αυτά που δε προορίζονταν για bonsai)
Μεσογείων που αλήθεια korf?Είμαι κάθε μέρα εκεί αλλά δεν έχω δει κάτι.
Bonjo αν μπορέσεις να ανεβάσει καμιά φωτογραφία από αυτό που λες θα ήταν φανταστικό.
Παλιά 29-05-14, 08:56   #8
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

check your pm
Παλιά 29-05-14, 11:14   #9
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfin Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Και τα καταστήματα που είναι εκτός Αθήνας με ενδιαφέρουν αλλά αν ήξερα κάποιο συγκεκριμένο θα ήταν πολύ καλό για να μη κόβω βόλτες άσκοπα... ...
Κατά κανόνα βρίσκονται το ένα κατόπιν (ή σχεδόν κατόπιν) του άλλου, στην σειρά. Είναι πιάτσα, να το πούμε έτσι. Δεν θα δυσκολευθείς. Φαντάζομαι ότι κι ο Κώστας σου έστειλε λεπτομέρειες διαδρομής, οπότε μη προβληματίζεσαι, θα κάνεις μια όμορφη εκδρομούλα και θα επισκεφθείς αρκετούς επαγγελματίες. Μόνο μη βιάζεσαι, ψάχνε.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-14, 22:25   #10
morfin
Junior Member

Προεπιλογή

Ναι ο Κώστας με βοήθησε αρκετά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Όποια επιπλέον πληροφορία καλοδεχούμενη!
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές