Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-02-14, 15:43   #16
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν σε επισκεφθώ θα κάτσω πάνω από τις κατσαρόλες, θα βλέπω και θα μυρίζω... αλλά δεν θα φάω. Πως σου φαίνεται? Θ.
Έχεις διαβάσει τον "Οσμοφάγο" του Καρκαβίτσα;

Παράθεση:
Η πρότασή μου λοιπόν (τουλάχιστον για τα μπονσάι) είναι να θέσεις ένα στόχο (όποιον εσύ επιλέξεις), θα σε διευκολύνει να απολαύσεις το ταξίδι.

Φυσικά και θέτω στόχους. Απλά δεν θέλω να με αγχώνει το θέμα του χρόνου. Είναι μια μορφή άμυνας αν θέλεις. Επειδή έχω και μια ηλικία υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να μην προλάβω να φτάσω στην Ιθάκη
Ας απολαύσω λοιπόν το ταξίδι και ας φτάσουν στην Ιθάκη οι κληρονόμοι.
Παλιά 24-02-14, 15:51   #17
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις διαβάσει τον "Οσμοφάγο" του Καρκαβίτσα;

Φυσικά και θέτω στόχους. Απλά δεν θέλω να με αγχώνει το θέμα του χρόνου. Είναι μια μορφή άμυνας αν θέλεις. Επειδή έχω και μια ηλικία υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να μην προλάβω να φτάσω στην Ιθάκη
Ας απολαύσω λοιπόν το ταξίδι και ας φτάσουν στην Ιθάκη οι κληρονόμοι.
Ωραία λοιπόν, ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Μια και μιλάμε για μπονσάι αυτό που προτείνεις είναι σχεδόν ο κανόνας, ιδιαίτερα σε χώρες με παράδοση. Ένα ώριμο μπονσάι (αν υποθέσουμε ότι αυτός είναι ένας από τους στόχους) είναι αποτέλεσμα κόπου και έμπνευσης πολλών γενεών. Το ίδιο και η διατήρησή του. Άλλωστε, ο χρόνος είναι κάτι πολύ σχετικό...

Όχι, να το διαβάσω?
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-14, 03:31   #18
kostasd87
Senior Member

Το avatar του χρήστη kostasd87

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Μια από τις λίγες φορές που πραγματικά απολαμβάνω το thread hijacking!

Παράθεση:
Υπολόγιζε ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι έργο δεκαετίας.
Παράθεση:
Δεν μας ενδιαφέρει η Ιθάκη αλλά το ταξίδι
Προς το παρόν ξεκινάμε το ταξίδι.. Ό,τι δε σκοτώνει το δεντράκι θα το κάνει πιο όμορφο. Και αν κάτι τελικά το σκοτώσει θα έχω απολαύσει το sightseeing...

BTW, σήμερα πήρα τα 2 κλαδάκια από τις ελιές, έκοψα φύλλα/διακλαδώσεις και μετά νερό - > ορμόνη - > υγρό φυτόχωμα. Αν έστω ένα πιάσει θα πανηγυρίσω!
Αύριο μεταφυτεύω ένα πατατόφικο του πατέρα μου που ζει ο άτιμος 4 χρόνια τώρα μέσα στο σαλόνι στο ίδιο άθλιο χώμα!! Για να δούμε τι έμαθα...
kostasd87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-14, 12:19   #19
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Για να ξαναγυρισουμε στο θεμα του Κωστα ευχομαι κσλη επιτυχια στις πρωτες προσπαθειες! Ορεξη, διαβασμα και υπομονη θεωρουνται απαραιτητα για να πειραματιστεις και να αποκτησεις εμπειρια. Ο φικος του πατερα σου θα σε ευγνωμονει που ασχοληθηκες μαζι του Κωστα!
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-14, 12:19   #20
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας ενδιαφέρει η Ιθάκη αλλά το ταξίδι
Παράθεση:
... ...Αν δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η Ιθάκη, κινδυνεύουμε να ταξιδεύουμε άσκοπα. Και αν η Ιθάκη γίνει αυτοσκοπός (μανία), κινδυνεύουμε να χάσουμε τις εμπειρίες από το ταξίδι... ...
Ο προορισμός "Ιθάκη" προϋποτίθεται. Χωρίς αυτόν ΔΕΝ θα ξεκινήσει ταξίδι!
Άρα, έχοντας πάντα το όραμα της Ιθάκης ξεκινάμε το ταξίδι μας. Απλά, δεν παλεύουμε να "ξεμπαρκάρουμε" σώνει και καλά στην Ιθάκη. Μέχρι την Ιθάκη, θα συναντήσουμε πολλά κι όμορφα νησάκια........

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 25-02-14 στις 12:24
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-14, 14:25   #21
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο προορισμός "Ιθάκη" προϋποτίθεται. Χωρίς αυτόν ΔΕΝ θα ξεκινήσει ταξίδι!
Άρα, έχοντας πάντα το όραμα της Ιθάκης ξεκινάμε το ταξίδι μας. Απλά, δεν παλεύουμε να "ξεμπαρκάρουμε" σώνει και καλά στην Ιθάκη. Μέχρι την Ιθάκη, θα συναντήσουμε πολλά κι όμορφα νησάκια........
Σα να λέμε κρουαζιέρα ε ;
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-14, 14:40   #22
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasd87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια από τις λίγες φορές που πραγματικά απολαμβάνω το thread hijacking! ... ...
Σύ είπας, Κωνσταντίνε!
Μήπως αρχίζεις να το μετανιώνεις?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από φώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σα να λέμε κρουαζιέρα ε ;
Φίλε μου Φώτη, έτσι ακριβώς!
Εγώ για παράδειγμα ξεκινώντας δεν είχα σε καμμία εκτίμηση τα "μοντέρνα" pots που ξεφεύγουν από το κλασσικό ιαπωνικό στύλ.
Στην πορεία, το κρουαζιερόπλοιο έκανε μια στάση/επίσκεψη στον Walter Pall και στον Erik Križovenský κι ευθύς ο τρόπος που κοίταζα τα bonsai pots άλλαξε!
Κι άλλες τέτοιες αλλαγές έχω υποστεί.... Αλλά ας μην εξαντλήσω την υπομονή του Κώστα

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 25-02-14 στις 15:55 Αιτία: Διόρθωση
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-14, 15:53   #23
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Αλλά ας μην εξαντλήσω την υπομονή του Κώστα
Μπα, μάλλον το διασκεδάζει :)
Παλιά 26-02-14, 01:56   #24
kostasd87
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπα, μάλλον το διασκεδάζει :)
You bet!

Παράθεση:
Ο φικος του πατερα σου θα σε ευγνωμονει που ασχοληθηκες μαζι του Κωστα!
Είτε αυτό είτε ο πατέρας μου θα μου το κρατάει χρόνια... Τελικά τον είχε ΠΕΝΤΕΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ σε εσωτερικό χώρο, ακριβώς όπως τον είχε αγοράσει, μόνο με πότισμα! Εχει δεθεί λιγάκι και δε θέλει να του χαλάσει. Βέβαια όλα αυτά τα έμαθα αφού κάναμε τη μεταφύτευση
Πάντως ήταν μια καλή ευκαιρία να περάσουμε ποιοτικό χρόνο μαζί τώρα που δε βλέπω τους δικούς μου συχνά.

Στο θέμα μας: Γύρισα άλλα 3 φυτώρια στην Καβάλα χωρίς να βρω υλικό (λογικά τα "σκουπίζει" καλά ο zerkian), βρήκα όμως τελικά καθαρή μαύρη τύρφη σε ένα κατάστημα γεωργικών εφοδίων. +2 σακιά ελαφρόπετρα Carrefour και αύριο βράδυ μεταφυτεύεται η 2η ελιά 20%-80%. Θα πάρω κι άλλα μοσχεύματα από κλαδεμένες ελιές γύρω τριγύρω να τα παλέψω. Αν πιάσουν θα γίνουν τέλεια δώρα για φίλους από Σεπτέμβρη
Παλιά 27-02-14, 22:28   #25
kostasd87
Senior Member

Exclamation

Παιδιά καλησπέρα!

Σήμερα το μεσημέρι έγινε η μεταφύτευση της πρώτης και θεωρητικά καλύτερης ελιάς στο νέο της υπόστρωμα. Τα νέα δυστυχώς δεν είναι καλά... Το βασικότερο απ όλα είναι πως ξεπλένοντας τελείως τη ρίζα ανακάλυψα πως υπάρχει μια έντονη και δύσκολα διαχειρίσιμη ανάστροφη κωνικότητα στον κορμό πριν αρχίσει η ριζόμπαλα
Το δεύτερο κακό είναι ότι η ριζόμπαλα ήταν τεράστια, μαύρη και ανώμαλη, ενώ ένα κομμάτι της με διάμετρο 6-8 cm πήγαινε τόσο βαθιά που αναγκάστηκα να το κόψω με το πριόνι για να χωρέσει το φυτό στη γλάστρα. Το κομμάτι αυτό περιείχε και το 40% περίπου των ριζιδίων που είχα διασώσει... Έβαλα ορμόνη ριζοβολίας σε όλη την τομή και την φύτεψα σε 80% ελαφρόπετρα carrefour (κάπως μεγαλύτερης κοκκομετρίας από ότι ηθελα) 20% μαύρη τύρφη.
Το 3ο νέο, που εσείς μπορείτε να μου πείτε αν είναι κακό η όχι, είναι ότι μέσα στο χώμα βρήκα καμιά 20αριά μικρά καταπράσινα μπιρμπιλάκια (διάμετρος περίπου 3mm) και ένα μεγάλο χοντρό σκουλήκι.
Τέλος, μείωσα το ύψος του κορμού και στα 2 δέντρα οπως μου είχατε υποδείξει (περιπου). Ακολουθούν φωτογραφίες:

taking a screen shot

Υπάρχει και ένα καλό νέο ευτυχώς, ο κορμός της μεγάλης έχει σκάσει 2 όμορφα πράσινα ματάκια ήδη εκατέρωθεν!

Και τώρα οι απορίες:
Υπάρχει κάτι να κάνω (του χρόνου αν όλα πάνε καλά) για την ανάστροφη κωνικότητα; Εναέρια μόνο η και τίποτα άλλο;
Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για το δέντρο που έφαγε 2 μεγάλες τομές μαζί + μεταφύτευση;
Η ριζόμπαλα είναι μαύρη και φυσιολογικά;
Αυτά τα έντομα-πράσινες μπίλιες είναι επικίνδυνα;
Μήπως λόγω μεγάλης κοκκομετρίας ελαφρόπετρας να βάλω πάνω από 20% τύρφη? Ξεπλύθηκε όλη με το πρώτο πόρισμα από την επιφάνεια...

Η αλήθεια είναι ότι είμαι λιγάκι αγχωμένος για τα δεντράκια. Ελπίζω στη βοήθεια σας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasd87 : 27-02-14 στις 22:39
Παλιά 28-02-14, 00:08   #26
damianos
Παλιός

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Για μένα δε χρειάζεται να ανησυχείς! Εκανες ό,τι έπρεπε και ΄τωρα άσε τα δέντρα να πάρουν το δρόμο τους. Ξέχνα τα και ασχολήσου πάλι μαζί τους σε 1 χρόνο. Μην τα πολυσκαλίζεις. Αν υπάρξει πρόβλημα, θα μάθεις από αυτό. Μια χαρά τα εφτιαξες, άστα να ξεκουραστούν. Μέχρι τότε διάβασε ή πάρε και άλλα δέντρα για να ασχοληθείς!
Παλιά 28-02-14, 01:13   #27
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Μπορείς να ενισχύσεις την ριζοβολία στην επιθυμητή θέση στην ριζόμπαλα, δημιουργώντας όξινο περιβάλλον (τύρφη) σε συνδυασμό με σκοτάδι και ορμόνη. Αργότερα, αφαιρείς το κομμάτι που περισσεύει από κάτω. Μέχρι στιγμής τα πάς περίφημα. Την ελαφρόπετρα μπορείς να την κοσκινίσεις χρησιμοποιώντας πλαστική (οικονομική) σήτα στην κοκομετρία που θέλεις...
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-14, 12:58   #28
kostasd87
Senior Member

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ παιδιά! Μου δίνετε κίνητρο να συνεχίσω. Αν δεν ήσασταν εσείς και το forum δε θα είχα ασχοληθεί ποτέ με το hobby...

Θα σας ενημερώνω εδώ για την πορεία των δέντρων και ό,τι αλλο. Να είστε καλά!
Παλιά 28-02-14, 15:11   #29
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από damianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα δε χρειάζεται να ανησυχείς! Εκανες ό,τι έπρεπε και ΄τωρα άσε τα δέντρα να πάρουν το δρόμο τους. Ξέχνα τα και ασχολήσου πάλι μαζί τους σε 1 χρόνο. Μην τα πολυσκαλίζεις. Αν υπάρξει πρόβλημα, θα μάθεις από αυτό. Μια χαρά τα εφτιαξες, άστα να ξεκουραστούν. Μέχρι τότε διάβασε ή πάρε και άλλα δέντρα για να ασχοληθείς!
Τα ίδια θα σου έλεγα κι εγώ.

Επειδή είναι μεγάλης κοκομετρίας η ελαφρόπετρα θα έπρεπε να βάλεις περισσότερη τύρφη. Ρίξε λίγη από πάνω τώρα και θα την τραβάει με το νερό σιγά σιγά.
Την ανάποδη κωνικότητα θα την διαχειριστείς αργότερα φτιάχνοντας καμμιά κουφαλίτσα.
Παλιά 28-02-14, 16:33   #30
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Άσχετο αλλά ως πιο έμπειροι και ως φόρουμ, θα πρέπει να δώσουμε πολύ μεγαλύτερη σημασία στο πως κάποιος τελείως άσχετος ξεκινάει να ασχολείται με τα μπονσάι. Εννέα στους δέκα (μην γράψω 99%) που ξεκινάνε με αυτό τον τρόπο (ακατάλληλο φυτό ή σπορόφυτα) σταματάνε να ασχολούνται σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα...

Κώστα, ας πάρεις τουλάχιστον τώρα ένα φυτό με κλαδιά που να μπορείς να συρματώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 03-02-17 στις 16:03
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές