Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Μεταφύτευση - Αλλαγή γλάστρας - Χωματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-09-13, 19:32   #1
ganja7
Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή ficus ginseng

Καλησπερα!
Θελω να ρωτησω αν αυτη η εποχη ειναι καταλληλη για να αλλαξω γλαστρα στο δεντρακι.Εχω παρει ενα γλαστρακι ενα μεγεθος μεγαλυτερο απο αυτο που φαινεται στη φωτογραφια.
Καταρχην θελω να ρωτησω αν υπαρχει διαφορα στον ορο μεταφυτευση απο αλλαγη γλαστρας.
Απο κει και περα πηρα χωμα, υποτιθεται, για μπονσαι(στη φωτογραφια λεει τα συστατικα του- 30% ανθρακα, 1,5% αζωτο και 70% ξηρη οργανική ύλη) και περλιτη.

Η διαδικασια ομως ποια ειναι;;;

Εχω δει πολλα βιντεακια δεν ειμαι ομως σιγουρος και φοβαμαι μην χαλασω το δεντρακι γι αυτο και ρωταω.Για παραδειγμα δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να αφησω απο το παλιο χωμα η να το βγαλω εντελως απελευθερωνοντας ετσι τις ριζες.Επισης αν θα πρεπει να κοψω καθολου τις ριζες.Το υποστρωμα ποσο παχος πρεπει να χει;;;Ειναι σκετος περλιτης;;;Μηπως δε χρειαζεται υποστρωμα και μπορω να φτιαξω εχα χαρμανι χωματος και περλιτη;;;Απο περλιτη τι ποσοστο βαζω;;;Εχω πολλες αποριες και πραγματικα εχω ριξει αρκετο διαβασμα εδω κ ενα χρονο στο φορουμ και δυστυχως δεν καταφερα να ερθω στο workshop που ειχε διοργανωσει το forum για να ελυνα αυτες τις αποριες απο κοντα και στην πραξη.
Ευχαριστω για το χρονο σας!
Καθε αποψη ευπροσδεκτη!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0101.jpg (127,9 KB, 60 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0102.jpg (181,6 KB, 40 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0103.jpg (174,3 KB, 35 εμφανίσεις)
ganja7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-13, 20:07   #2
sotiris
Παλιός

Το avatar του χρήστη sotiris

Περιοχή: θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Έχω κάνει μεταφύτευση με κόψιμο ρίζας και φθινόπωρο και άνοιξη στο συγκεκριμένο είδος χωρίς κανένα πρόβλημα(πλέον κάνω μόνο άνοιξη). Θα σου πρότεινα να μην αγοράζεις έτοιμα υποστρώματα-μείγματα για μπονσάι αλλά να προμηθευτείς ανόργανο όπως ελαφρόπετρα ή περλίτη(εγώ προτιμώ την ελαφρόπετρα) και οργανικό όπως κοινό καλό φυτόχωμα και να δημιουργήσεις το δικό σου μείγμα, για τους φίκους ένα καλό μείγμα είναι 60 ανόργανο και 40 οργανικό μπορείς αν θέλεις να μειώσεις το οργανικό αλλά θα θέλει πιο συχνά πότισμα. Αλλαγή γλάστρας μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε εποχή του χρόνου εφόσον δεν πειράξεις καθόλου την ριζόμπαλα και χρησιμοποιήσεις μια λίγο μεγαλύτερη γλάστρα, αν όμως θέλεις να αφαιρέσεις το παλιό χώμα και να ξανατοποθετήσεις το φυτό με καινούργιο υπόστρωμα στην ίδια γλάστρα πρέπει να το κάνεις την σωστή περίοδο που συνήθως είναι η άνοιξη και στις δύο περιπτώσεις μεταφύτευση κάνεις.
sotiris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-13, 21:16   #3
ganja7
Member

Προεπιλογή

Αυτο το χωμα που πηρα ετσι οπως φαινονται τα συστατικα του(εμενα μου μοιαζει ολο για οργανικο μιας και το 30% αναφερεται στον ανθρακα,δηλ οργανικη υλη και το 70% σε αλλη ξηρη οργανικη υλη-διορθωσε με αν κανω λαθος) ειναι για πεταμα;;;Σε αυτο το χωμα τι ποσοστο περλιτη ριχνω αν το χρησιμοποιησω τελικα;
Αυτο που με μπερδευει ειναι το υποστρωμα με το υπολοιπο μειγμα.Σαν υποστωμα βαζω μονο περλιτη και στο υπολοιπο μειγμα τα ποσοτα που ανεφερες;
Κοψιμο ριζας ποτε συνισταται(για ποιος λογους εννοω);
Θελω να πω κοψιμο ριζας και αφαιρεση ριζομπαλας γινεται αν κατι δεν παει καλα με το φυτο;
Συγκεκριμενα για αυτο το δεντρο τι ειναι καλυτερο να αφαιρεσω τη ριζομπαλα και να πειραξω ριζα η απλα να αλλαξω γλαστρακι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ganja7 : 07-09-13 στις 22:01
Παλιά 07-09-13, 22:40   #4
sotiris
Παλιός

Το avatar του χρήστη sotiris

Περιοχή: θεσσαλονικη
Προεπιλογή

60-40 εννοώ σε ολόκληρο το υπόστρωμα-μείγμα που θα κάνεις, για κωνοφόρα 80-20 αλλά μπορείς να παίξεις και με άλλες αναλογίες όμως όχι κάτω από 60-40 πάντα το ποσοστό ανόργανου να είναι μεγαλύτερο. Αν θέλεις να του κάνεις μεταφύτευση με αφαίρεση του παλιού χώματος τώρα κάντο απλά μην αφαιρέσεις πολύ από την ρίζα(πιθανόν να μην έχει πολύ)και του χώματος που την συγκρατεί και μετά προστάτευσε το από το ήλιο και το αέρα για τουλάχιστον δύο βδομάδες. όταν οι ρίζες αναπτυχθούν μέσα στο ποτ και το γεμίσουν τότε χρειάζονται κόψιμο επίσης τις ρίζες τις κόβουμε για να δυναμώσουν και να αναπτύξουν ριζίδια από τα οποία παίρνουν το νερό κοντά στον κορμό.
sotiris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-13, 18:01   #5
Criss
Παλιός

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Για βάλε φώτο... Να φαίνεται το υπόστρωμα, ε;
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-13, 02:12   #6
ganja7
Member

Προεπιλογή

Περιμενα να μπουσταρει λιγο για να το ανεβασω, αλλα αμα συνεχισω να περιμενω θα φτασουμε ανοιξη.

Και αφου το κοινο απαιτει....:

Να ο φικος στο νεο του σπιτι.

Χρηστο ευχαριστω και για τη βοηθεια και για τα υλικα.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0110.jpg (180,2 KB, 65 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ganja7 : 23-10-13 στις 02:17
Παλιά 23-10-13, 18:27   #7
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Στις γλάστρες από πίσω τί να έχεις άραγε; Εμ, μήπως θέλουν φτιάξιμο;
Παλιά 30-10-13, 22:41   #8
ganja7
Member

Προεπιλογή

Καπου εκει κρυβεται το κουμ κουατ.Λες να ερχεται η σειρα του;;;
Παλιά 01-11-13, 14:58   #9
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές