Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Γενικά > Θέματα σχετικά με την φύση > Αλλα φυτά

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-09-13, 09:45   #2
Zerkian
Παλιός

Το avatar του χρήστη Zerkian

Περιοχή: Καβάλα
Προεπιλογή

Την Άρτα και τα Γιάννενα. Και τι δεν έχει. Η μάλλον έτσι όπως τη βλέπω πρέπει να έχει χάσει όλη τη ρίζα της.
Φίλε μου πέτα την και πάρε άλλη
Παλιά 07-09-13, 11:04   #3
korakas1
Junior Member

Περιοχή: ΠΑΙΑΝΙΑ
Προεπιλογή

καλημερα...για ποιον λογο να μην εχει ριζα????το εχει φαει κανενα σκουλικι?????δεν θελω να την παιταξω την ειχε η μανα μου 5 χρονια και την πειρα απο το πατρικο μου να την παλεψω....να την σωσω!!!!!!τι χρειαζετε να κανω???? να την μεταφυτευσω????
korakas1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-13, 13:28   #4
Zerkian
Παλιός

Προεπιλογή

Το μόνο που μπορείς να κάνεις σε αυτό το στάδιο είναι να ελατώσεις πολύ το πότισμα γιατί το φυτό έχει ρίξει σε μεγάλο βαθμό τη δραστηριότητα του λόγω έλειψης φυλλώματος. Με τον τρόπο αυτό θα προστατέψεις και το ριζίκο του σύστημα από περαιτέρω βλάβη. Επίσης εκτός από τις προφανείς τροφοπενείες που προέρχονται από το υπόγειο τμήμα του φυτού, βλέπουμε και προσβολές από παθογόνα στο υπέργειο τμήμα. Επίσης, όπως αναφέρεις, έχεις μετακινήσει το φυτό από το αρχικό του μέρος κάτι που η γαρδένια απεχθάνεται και αντιδρά έντονα.
Στο σημείο που βρίσκεται η υγείου του φυτού ακόμα και αν ανακάμψει θα είναι τόσο αδύναμο που πραγματικά δεν έχει σημασία να το κρατήσεις.
Παλιά 07-09-13, 13:44   #5
korakas1
Junior Member

Προεπιλογή

οκ αν το μεταφυτευσω το κλαδεψω εντονα σε 1 μηνα απο τωρα την ανοιξη δεν θα ανακαμψη????επιμενω να ρωταω γιατι εχει συναισθηματικη αξια για εμενα το συγκεκριμενο φυτο και μου ειναι δυσκολο να το πεταξω!!!!!!να λαβεις υποψην οτι ειναι 3 χρονια στην ιδια γλαστρα!!!!!
Παλιά 07-09-13, 14:08   #6
Zerkian
Παλιός

Προεπιλογή

Αν το μεταφυτεύσεις ή το κλαδέψεις νομίζω ότι θα ξεραθεί
Παλιά 07-09-13, 20:54   #7
Γιάννης-Όλγα
Senior Member

Περιοχή: θεσσαλονίκι
Προεπιλογή

Σίγουρα έχει τα μαύρα του τα χάλια.Έχει ισέρυα('οσο μπορώ να διακρίνω) την οποία πρέπει να καταπολεμήσεις με ένα κοκκωειδιοκτόνο.Πρέπει να προσέξεις πολύ την υγρασία του που μου φαίνεται υπερβολική.Θα το αφήσεις να διψάσει και μετά να ξαναποτίσεις ελαφριά.Τα φύλλα δείχνουν έλλειψη ατμοσφαιρικής υγρασίας ή άμεσο κάψιμο από τον ήλιο.Θα το έχεις σε σκιά(όχι σκοτάδι).Μην διστάσεις να αφαιρέσεις επιφανειακά χώμα(όσο μπορείς χωρίς να σπάσεις τις ρίζες) και να προσθέσης νέο.Μπορείς να κλαδέψεις για το ωθήσεις σε νέα βλάστηση η οποία όμως θα αργήσει ανάλογα με την σοβαρότητα της κατάστασης.Πάντως το πιό πιθανό είναι να έχει πολύ υγρασία που το έκανε το φυτό να είναι ευπαθές σε τροφοπενίες τις οποίες όμως θα περιμένεις την διόρθωση της εδαφικής υγρασίας για να προσθέσεις ιχνοστοιχεία.Αν το χώμα είναι πολύ λάσπη θα αναγκαστείς να πάρεις ακραία μέτρα δηλ την μεταφύτευση συνοδευόμενη με κλάδεμα κατά το ήμισυ του κλαδιού και πάντα σε σκιά και δροσιά.
Γιάννης-Όλγα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-13, 03:02   #8
korakas1
Junior Member

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδια ....ελπιζω γιαννη -ολγα να το σωσω το φυτο θα κανω ακριβως οτι μου ειπες...ο ηλιος το βλεπει 9-12 το πρωι μετα ειναι σε σκια(λες να το επιρεαζει???) μαλλον απο το πολυ το ποτισμα την επαθε....ειχα διαβασει οτι θελει υγρασια και το ποτιζα καθε μερα...... θα σας ενημερωσω αν εχω καποια βελτιωση.....μετα απο ολα αυτα!!!!!!! και παλι ευχαριστω
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές