Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ανακοινώσεις - Κανονισμοί - Πληροφορίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-03-13, 12:53   #16
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σαββας Παπαλοιζου Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Ευχωμε να μπορεσουμε να τα πουμε και απο κοντα σε καπια απο τις εκδηλωσεις σας...
Κι εγώ θα χαρώ πραγματικά να βρεθούμε με τους αδελφούς Κυπρίους! Χαιρετισμούς θερμούς!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 16:01   #17
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Καταρχήν να πω ένα μεγάλο μπράβο στα άτομα που εργάστηκαν και θυσίασαν χρόνο από την ζωή τους για την πραγματοποίηση ενός πολύ σημαντικού βήματος για την τέχνη των bonsai στην Ελλάδα.

Από το 2009 που έγιναν οι πρώτες συζητήσεις μέσα σε αυτό το forum ήμουν υπέρ της δημιουργίας ενός συλλόγου.. γιατί θα μας δώσει την ευκαιρία να έχουμε ένα “ονοματεπώνυμο” στις συνδιαλλαγές μας με οποιοδήποτε αλλα και την οργανωτική υποδομή δράσεων κάτω από συγκεκριμένες ανοιχτές δημοκρατικές διαδικασίες οι οποίες θα διασφαλίζουν το κοινό συμφέρων των μελών του.

Η οργάνωση και η πραγματοποίηση ενός τέτοιου εγχειρήματος δεν είναι καθόλου εύκολη, είχε και θα έχει πολύ τρέξιμο, πολλές ευθύνες μέχρι και νομικές συνέπειες σε περίπτωση που δεν τηρούνται οι διαδικασίες…

Εφόσον υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι προς τιμήν τους, έβαλαν το κεφάλι τους στο ντορβά και ανέλαβαν αυτές τις ευθύνες, προσωπικά.. από μόνο του αυτό με “υποχρεώνει” να υποστηρίξω την προσπάθεια γιατί εκτός των άλλων βλέπω ωριμότητα και αποδεδειγμένη διάθεση να κρατηθεί ο σύλλογος ανεξάρτητος και πάνω από παιδιάστικες συμπεριφορές έχοντας σαν πρωταρχικό σκοπό την ένωση όλων.

Για να είμαστε ρεαλιστές όμως, όλα αυτά από μόνα τους δεν λένε απολύτως τίποτα αν όλοι μας δεν υποστηρίξουμε την προσπάθεια με κάθε τρόπο που μπορούμε..

ευελπιστώ ότι θα υπάρξουν και άλλοι που θα έχουν την διάθεση αλλά θα είναι και άξιοι να ασχοληθούν ενεργά με την διοίκηση του συλλόγου

αλλά πάνω από όλα καλώ όλους μας να κάνουμε το λιγότερο δυνατό που μπορούμε..
να γίνουμε μέλη του συλλόγου ..

(Καλό θα ήταν ένα kick off event αλλά κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να περιμένουμε αυτό.. αυτά έτσι και αλλιώς θα γίνουν… όπως επίσης η πρόσκληση αφορά όλους μας από κάθε περιοχή της Ελλάδας δεν αφορά μόνο την Αθήνα... τιμή μας να έχουμε και τους αδερφούς Κυπρίους μαζί μάς)

Αυτό θα ανεβάσει την αυτοπεποίθηση όλων μάς και θα ενισχυθεί οικονομικά ο σύλλογος με χρήματα τα οποία είναι αναγκαία για την περαιτέρω οργάνωση του.

Φυσικά για όποιον δεν γνωρίζει ούτε τα βασικά για ένα σύλλογο.. τα οικονομικά ελέγχονται από ελεγκτική επιτροπή.. (Αρθρ 9.4 καταστατικού) και αν βρεθούν ατασθαλίες ο Λάζαρος θα γίνει γειτονάκι μου..

Είμαι αισιόδοξος ότι αργά αλλά σταθερά ο σύλλογος θα πετύχει τους σκοπούς του…..!!!!!!! προσωπικά και ως απλό μέλος θα κάνω ότι μπορώ για την επίτευξη των σκοπών του και να μην τον κάνουμε μια μικρογραφία της ελληνικής πραγματικότητας...

Για να είναι ξεκάθαρα όλα.. και προς απάντηση ερωτημάτων από μέλη ένα άλλο ερώτημα που προκύπτει είναι το τι θα γίνει με τις δράσεις του forum σε σχέση με τον σύλλογο.... ο σύλλογος και το forum μας είναι δυο διαφορετικά πράματα.. αλλά δεν είμαστε και με παρωπίδες.. μακάρι ο σύλλογος να κάλυψη τις “ανησυχίες” μας αφού θεωρώ ότι υπό την αιγίδα του συλλόγου και κάτω από τις ίδιες συνθήκες μπορούν να πραγματοποιούνται παράλληλες δραστηριότητες αρκεί να μπορούν να υποστηριχθούν για να μην απαξιωθούν..

ΥΓ…τι έγινε με την αίτηση μου..? δεν μου απαντήσατε ακόμα.. και έχω αρχίσει και ανησυχώ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ValsGeo : 21-03-13 στις 16:04
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 17:10   #18
philip
Πιο παλιός

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Τα μπράβο ανήκουν σε όλους μας.... όλα από εδώ άρχισαν ... Πιστεύω όλα θα πάνε καλά.
Ευχαριστούμε όλους για τις ευχές...... όσο μπορεί ο καθένας ας βοηθήσει.

Ο σύλλογος είναι ανεξάρτητος, και δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να επηρεάσει την λειτουργία του φόρουμ.

Αλεξάνδρα μου .........σου θυμίζω τα μπλουζάκια που είχες αγοράσει. Το υστέρημα σου έπιασε τόπο.....Θα χρειαστούμε την βοήθεια σου σε πολλά θέματα !!!

Χαιρετίζουμε τα παιδιά από την Κύπρο

...... Γιώργο η αίτηση σου εγκρίθηκε από το Δ.Σ. καθαρογράφεται το πρακτικό κ σου αποστέλλεται ο Αρ.Μητρωου σε 2-3 μερες.......... γραφειοκρατίες
philip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 17:14   #19
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Όπου μπορώ να προσφέρω, ευχαρίστως!
Πείτε μου εσείς και να το προσπαθήσω όσο μπορώ!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 21-03-13, 17:45   #20
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Μετά το διάγγελμα valsgeo, προσωπικά θα ήθελα από τους υπεύθυνους του συλλόγου/ λέσχης να μας κοινοποιήσουν στο συγκεκριμένο φόρουμ (ή στην ιστοσελίδα τους) το συντομότερο δυνατό το πρόγραμμα του 2013 προκειμένου να προγραμματίσουμε και εμείς την συμμετοχή μας.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 18:02   #21
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το διάγγελμα (?) valsgeo,
Πριν..δεν ήθελες δηλαδή?

έγινες μέλος?

πολύ θετικό που ανυπομονείς..αλλά φαντάζομαι οτι το αίτημα σου είναι ρητορικό.. αφού ακόμα ούτε η ιστοσελίδα είναι έτοιμη άλλα και η οργάνωση ενός προγράμματος για έναν ολόκληρο χρόνο απαιτεί να γίνουν πολλά άλλα πριν.. μην ξεχνάμε οτι βρισκόμαστε στην αρχή!!!
Παλιά 21-03-13, 18:16   #22
novice
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Πως να γίνω μέλος αφού μόλις χθες ανακοινώθηκε???

Και το αίτημά μου δεν είναι ρητορικό. Σοβαρά το γράφω. Προσωπικά, όταν αγοράζω (ή συμμετέχω σε κάτι) κάτι, θέλω να ξέρω τι είναι και τι θα κάνει.

Προσανατολίζομαι στο να περιμένω το προγραμματισμό συγκεκριμένων δράσεων (που φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ πιο σημαντικά από αυτά που μπορεί να κάνει μία "παρέα") και από την στιγμή που με καλύψουν, θα γίνω άμεσα μέλος.

Αυτή είναι δική μου προσέγγιση με βάση τον χαρακτήρα μου και την εμπειρία μου με αντίστοιχα σωματεία.

Θ.
Παλιά 21-03-13, 18:18   #23
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Χρειαζόμασθε θετική προσέγγιση, βασικό ζητούμενο.

Ιδέα : Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε βοηθώντας για την κατάρτιση ενός προγράμματος.
Έτσι, όταν η ιστοσελίδα είναι έτοιμη, θα έχει πιθανώς καταρτισθεί χονδρικά κι ένα πρόγραμμα για να αναρτηθεί.

Τώρα, αν θα θέλαμε να θέσουμε και standards (διότι υποψιάζομαι ότι περί αυτού πρόκειται) δεν θα διαφωνήσει κάποιος, μόνο που αυτά θα έρθουν σε μετέπειτα φάση....(προσωπική άποψη)

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 21-03-13, 18:25   #24
novice
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

H θετική προσέγγιση είναι (φαντάζομαι) δεδομένη καθώς πρόκειται για ένα συλλογό για μπονσάι (και όχι για ψάρεμα, σκάκι ή κάτι άσχετο) που απαίτησε (αντικειμενικά) αρκετό προσωπικό χρόνο για να ιδρυθεί και να οργανωθεί, κάτι που υποδεικνύει ότι όσοι ασχολήθηκαν έχουν έντονο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Σε ότι αφορά στα σταθερότυπα, Αλεξάνδρα καλά "υποψιάστηκες", προσωπικά τα λαμβάνω υπόψή μου.

Και αν κάποιος με ρωτήσει "Καλά δεν βιάζεσαι?", θα απαντήσω ότι "στην βράση κολλάει το σίδερο" με άλλα λόγια νομίζω ότι είμαστε έτοιμοι για κάτι παραπάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη novice : 21-03-13 στις 18:29
Παλιά 21-03-13, 18:50   #25
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Θεόφιλε, το ίδιο τα λαμβάνω υπ' όψιν κι εγώ και πιστεύω ότι ο πήχυς πρέπει να τίθεται ψηλά, για να ξεκινήσουμε να δημιουργούμε κάτι αξιόλογο.
Και συμφωνώ μαζί σου ότι, ναι είμασθε έτοιμοι για κάτι παραπάνω.
Το τι ακριβώς μπορεί να είναι αυτό το "κάτι παραπάνω" εγώ προτείνω να το δούμε όλοι μαζί, είτε έχουμε κάνει την εγγραφή μας είτε όχι.
Απομένει σε μας να βρούμε μια φόρμουλα για να το δουλέψουμε ομαδικά.
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 21-03-13, 20:06   #26
Hombre
Παλιός

Το avatar του χρήστη Hombre

Περιοχή: Axarnai
Προεπιλογή

Αλεξανδρα καλησπερα και παλι , χαθηκαμε το τελευταιο διαστημα.
Χαιρομαι που εχεις θετικη διαθεση για συμμετοχη στο δυσκολο η αληθεια ειναι εγχειρημα.
Η βοηθεια σου θα μας ειναι πολυτιμη στην μεταφραση και στον εμπλουτισμο της βιβλιοθηκης της λεσχης με αρθρα, αλλα ελπιζω οχι μονο εκει
Διακρινω καποια ανυπομονησια σχετικα με την δημοσιευση του προγραμματος δρασεων της λεσχης .
Αυτο θα γινει μολις ανεβει σε λιγες μερες ελπιζουμε η ιστοσελιδα της λεσχης, εργαζομαστε πυρετωδως στον ελαχιστο ελευθερο χρονο που μας μενει ωστε να το επισπευσουμε οσο ειναι δυνατον.
Θα ηθελα ομως να πω κατι, αυτο που ξεκινησαμε και ελπιζουμε να ειναι η αφορμη για μαζικοτερη συμμετοχη το αντιμετωπιζουμε με πολυ σοβαροτητα και υπευθηνοτητα , οποτε δεν θα ακουσετε ποτε απο εμας να ανακοινωσουμε η να προγραμματισουμε δρασεις και εκδηλωσεις που δεν ειμαστε συγουροι οτι μπορουμε να τις φερουμε σε περας.
Προσωπικα θεωρω οτι η ενασχοληση με καποιο χομπυ στο πλαισιο ενος οργανομενου συλλογου πρωτα απο ολα προυποθετει εθελοντισμο .
Λεσχη σημαινει οτι ασχολουμαι με αυτο που αγαπαω, προσφερω αν και εφοσον μπορω και οτι μπορω ωστε να ανεβει επιπεδο και μεσα απο την συλλογικη προσπαθεια να εχω και εγω την ευχαριστηση της επιτυχιας του εγχειρηματος.

Αυτο ομως δεν ειναι παρα η προσωπικη μου αποψη .

Φιλικα Λαζαρος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hombre : 21-03-13 στις 20:12
Hombre δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 20:24   #27
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

καλο ξεκινημα και καλη επιτυχια στην καινουργια αυτη προσπαθεια.
Παλιά 22-03-13, 17:42   #28
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων

Προσανατολίζομαι στο να περιμένω το προγραμματισμό συγκεκριμένων δράσεων (που φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ πιο σημαντικά από αυτά που μπορεί να κάνει μία "παρέα") και από την στιγμή που με καλύψουν, θα γίνω άμεσα μέλος.

Αυτή είναι δική μου προσέγγιση με βάση τον χαρακτήρα μου και την εμπειρία μου με αντίστοιχα σωματεία.

Θ.
Ναι!! Είναι και αυτό μια προσέγγιση.. εύκολη και ασφαλής.. δεν θα πάνε και τσάμπα τα 20 ευρώ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειαζόμασθε θετική προσέγγιση, βασικό ζητούμενο.

Ιδέα : Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε βοηθώντας για την κατάρτιση ενός προγράμματος.
Έτσι, όταν η ιστοσελίδα είναι έτοιμη, θα έχει πιθανώς καταρτισθεί χονδρικά κι ένα πρόγραμμα για να αναρτηθεί.

Τώρα, αν θα θέλαμε να θέσουμε και standards (διότι υποψιάζομαι ότι περί αυτού πρόκειται) δεν θα διαφωνήσει κάποιος, μόνο που αυτά θα έρθουν σε μετέπειτα φάση....(προσωπική άποψη)
Συμφωνώ..
Προσωπικά πιστεύω ότι standards δεν πρέπει να υπάρχουν σε αυτή την φάση.. ο σύλλογος είναι στην αρχή.. αν μη τι άλλο υπάρχει και τώρα ικανός αριθμός ανθρώπων που μπορεί να πάρει αντίστοιχες πρωτοβουλίες σε σχέση με αυτά που έχουν γίνει μέχρι τώρα..

δεν έχει γίνει και τίποτα σημαντικό που είναι δύσκολο να το επαναλάβουμε..

μακροπρόθεσμα σίγουρα όμως μπορούν να γίνουν πράματα που μια παρέα δεν θα μπορούσε να κάνει.. απλά.. γιατί μια παρέα δεν μπορεί να τους συμπεριλάβει όλους!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τι ακριβώς μπορεί να είναι αυτό το "κάτι παραπάνω" εγώ προτείνω να το δούμε όλοι μαζί, είτε έχουμε κάνει την εγγραφή μας είτε όχι.
Απομένει σε μας να βρούμε μια φόρμουλα για να το δουλέψουμε ομαδικά.
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.
Επειδή ο σύλλογος είναι ακόμα σε στάδιο οργάνωσης.. προτείνω το ανοιξιάτικο workshop του forum να γίνει από κοινού HBC-mybonsai… όπως πάντα στον ίδιο χώρο (εφόσον συμφωνεί και ο Κώστας ο korf) που είναι άμεσα διαθέσιμος..

Αυτό θα μας δώσει την ευκαιρία να γνωριστούμε με μέλη του συλλόγου και να είναι το έναυσμα για περεταίρω ενέργειες..

Εφόσον συμφωνείτε και δεν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ας ορίσουμε ημερομηνίες.. προτείνω τον Μάιο λίγο μετά τις γιορτές..

Επειδή συνήθως η προσέλευση και αποχώρηση από το workshop είναι ελεύθερη.. να κανονίσουμε ένα χρονικό ραντεβού ώστε να είμαστε όλοι εκεί.. ..

Δέχτηκα κάποια μηνύματα από μέλη του forum εκτός Αθήνας..
Προς απάντηση και δημόσια..

Είναι κατανοητό ότι ένας σύλλογος πρέπει να έχει χρήματα στο ταμείο του για να μπορεί να οργανωθεί και να προβεί σε δράσεις.. ώστε να ανταποδώσει αντισταθμιστικά στα μέλη του με υπηρεσίες..
είναι γεγονός ότι κάποιος από την επαρχία είναι πολύ δύσκολο να έχει φυσική παρουσία στα κοινά του συλλόγου και απολαβές από τις υπηρεσίες.. μπορεί όμως να βοηθήσει γενικότερα με την ετήσια συνδρομή του.. είναι ευχάριστο που άτομα από την επαρχία ανιδιοτελώς θέλουν απλά να βοηθήσουν την τέχνη των bonsai και να προσφέρουν το λιγότερο δυνατό.. να γίνουν μέλη δηλαδή.. μπράβο!!

Αυτά που λέω.. είναι απλά η δική μου συμβολή στον σύλλογο.. αν μην τι άλλο και ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα θα μπορώ να πω ότι το προσπάθησα.. η ευτυχία ή αποτυχία της προσπάθειας είναι στα χέρια μας..
Παλιά 22-03-13, 17:50   #29
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valsgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ο σύλλογος είναι ακόμα σε στάδιο οργάνωσης.. προτείνω το ανοιξιάτικο workshop του forum να γίνει από κοινού HBC-mybonsai… όπως πάντα στον ίδιο χώρο (εφόσον συμφωνεί και ο Κώστας ο korf) που είναι άμεσα διαθέσιμος..
Συμφωνώ και ο χώρος είναι διαθέσιμος για να κάνουμε από κοινού το workshop. Θα είναι ένα βήμα μπροστά ακόμα και αυτό.
korf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-13, 19:11   #30
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valsgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Αυτό θα μας δώσει την ευκαιρία να γνωριστούμε με μέλη του συλλόγου και να είναι το έναυσμα για περεταίρω ενέργειες.
Εφόσον συμφωνείτε και δεν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ας ορίσουμε ημερομηνίες.. προτείνω τον Μάιο λίγο μετά τις γιορτές... ...
Δεύτερη μετά τον Κώστα, δηλώνω κι εγώ ότι συμφωνώ (κι ανυπομονώ).
Κι αν ο Κώστας χρειάζεται κάποια βοήθεια για προκαταρκτικές εργασίες/διευθετήσεις στον χώρο, προσφέρομαι να βοηθήσω.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές