Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Φροντίδα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-01-13, 10:57   #1
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή Κωνοφόρα και απαιτήσεις σε ψύχος/φως (ήλιο)

Ξεκίνησα αυτό το θέμα επειδή είχα κάποιες σχετικές απορίες.
Στην αρχή σκέφθηκα να ρωτήσω τον Γιάννη επειδή τα έχει καταφέρει με την πικέα του.
Αλλά στην συνέχεια και για να μη μπλεκόμασθε στο δικό του θέμα, δημιούργησα αυτό το νέο έτσι ώστε να μοιρασθούμε τις εμπειρίες μας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις στις απορίες μου!
__________________________________________________ __________________________________

Γιάννη ίσως μπορείς να με βοηθήσεις με τον προβληματισμό μου σχετικά με την τοποθέτηση βορεινά...
Θέλησα να δοκιμάσω με ένα/μία λάρικα κι ένας πολύ ευγενικός "συνάδελφος" από IBC μου δώρησε από Γαλλία ένα δενδράκι από σπόρο ηλικίας 4-5 ετών.
Το έχω σε δυτικο-μεσημβρινό προσανατολισμό και με τις πρόσφατες διαφορές της θερμοκρασίας βλέπω σήμερα ότι ξυπνάνε τα κοιμισμένα ματάκια
Θα το μεταφέρω βορεινά αλλά αναρωτιέμαι : Όλα τα κωνοφόρα διαβάζουμε ότι θέλουν πλήρη έκθεση στον ήλιο, όταν πρασινίσει τι θα την κάνω? Θα την αφήσω βορεινά? Την ίδια απορία έχω και για το mugo μου, βορεινά δεν θα βλέπει πολύ ήλιο.
Τι γίνεται στην περίπτωση? Τι νομίζεις?

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 23-01-13 στις 12:50 Αιτία: Merging posts
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-13, 11:37   #2
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη ίσως μπορείς να με βοηθήσεις με τον προβληματισμό μου σχετικά με την τοποθέτηση βορεινά...
Θέλησα να δοκιμάσω με ένα/μία λάρικα κι ένας πολύ ευγενικός "συνάδελφος" από IBC μου δώρησε από Γαλλία ένα δενδράκι από σπόρο ηλικίας 4-5 ετών.
Το έχω σε δυτικο-μεσημβρινό προσανατολισμό και με τις πρόσφατες διαφορές της θερμοκρασίας βλέπω σήμερα ότι ξυπνάνε τα κοιμισμένα ματάκια
Θα το μεταφέρω βορεινά αλλά αναρωτιέμαι : Όλα τα κωνοφόρα διαβάζουμε ότι θέλουν πλήρη έκθεση στον ήλιο, όταν πρασινίσει τι θα την κάνω? Θα την αφήσω βορεινά? Την ίδια απορία έχω και για το mugo μου, βορεινά δεν θα βλέπει πολύ ήλιο.
Τι γίνεται στην περίπτωση? Τι νομίζεις?
Αν και ρώτησες τον Γιάννη σκέφτηκα να μπλεχτώ κι εγώ. Και ο πιο βαρύς χειμώνας της Αττικής να υπάρξει όταν ξεκινάει την καινούρια βλάστηση της η λάρικα δεν νομίζω ότι θα καταλάβει κάτι. Από ανάγκες σε φως καλό είναι να βρίσκεται σε πλήρως φωτισμένη θέση συνέχεια. βέβαια το καλοκαίρι για την επιβίωση της θα πρέπει να αρκεστεί για να μην τινάξει τα πέταλα σε μια έκθεση 3-4 ώρες κατά προτίμηση πρωινές
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-13, 12:37   #3
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Και πολύ καλά έκανες, Ηλία! Άλλωστε είσαι και καθ' ύλην αρμόδιος.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Δηλαδή εννοείς ότι εφ' όσον ξύπνησε θα συνεχίσει να ανοίγει τα υπόλοιπα κοιμισμένα μάτια, έστω κι αν την μεταφέρω σε πιο ψυχρό μέρος που δέχεται λιγώτερο ήλιο (ουσιαστικά καθόλου ήλιο τον χειμώνα)?
Ή δεν κατάλαβα σωστά?

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 23-01-13 στις 12:46
Παλιά 23-01-13, 12:55   #4
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Και πολύ καλά έκανες, Ηλία! Άλλωστε είσαι και καθ' ύλην αρμόδιος.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Δηλαδή εννοείς ότι εφ' όσον ξύπνησε θα συνεχίσει να ανοίγει τα υπόλοιπα κοιμισμένα μάτια, έστω κι αν την μεταφέρω σε πιο ψυχρό μέρος που δέχεται λιγώτερο ήλιο (ουσιαστικά καθόλου ήλιο τον χειμώνα)?
Ή δεν κατάλαβα σωστά?
Απλά ότι οι θερμοκρασίες που έχουμε στην Ελλάδα δύσκολα θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην λάρικα. Εκτιμώ χωρίς να είμαι σίγουρος ότι εφόσον ξεκίνησε να βγάζει τις καινούριες βελόνες δεν θα σταματήσει τουλάχιστον με αυτές τις θερμοκρασίες. Οπότε ας το απολαύσει :) πρόβλημα δύσκολα να έχει.
Παλιά 23-01-13, 12:59   #5
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

H απάντησή σου με χαροποιεί ιδιαίτερα!
Ελπίζω να τα καταφέρει. Είναι απ' τις μεγάλες μου αγάπες οι λάρικες και θα ήθελα να κάνω αυτό το πείραμα. Ανάλογα με το αποτέλεσμα ίσως στο μέλλον προσπαθήσω με υλικό πιο ώριμο...

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 23-01-13, 13:03   #6
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
H απάντησή σου με χαροποιεί ιδιαίτερα!
Ελπίζω να τα καταφέρει. Είναι απ' τις μεγάλες μου αγάπες οι λάρικες και θα ήθελα να κάνω αυτό το πείραμα. Ανάλογα με το αποτέλεσμα ίσως στο μέλλον προσπαθήσω με υλικό πιο ώριμο...
Υπάρχουν και οι κέδροι με αντίστοιχο φύλλωμα με την λάρικα και χωρίς το άγχος της επιβίωσης. Βέβαια δεν ρίχνουν τις βελόνες
Παλιά 23-01-13, 13:20   #7
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Ως προς τον ρυθμό ανάπτυξης, τι άποψη έχεις?

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 23-01-13, 13:35   #8
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ως προς τον ρυθμό ανάπτυξης, τι άποψη έχεις?
Για τον κέδρο ( Cedrus libani) από μια μελέτη που έχω πρόχειρη για φυτεία στον νομό Θεσσαλονίκης, οι προοπτικές είναι σχετικά καλές στα 12 χρόνια ζωής ( 9 στην φυτεία και 3 στο φυτώριο) το ύψος κυμάνθηκε από 2,8 έως 1,40 που είναι αρκετά καλές επιδόσεις για το υψόμετρο ( 500 m) και την περιοχή. Η λάρικα μάλλον θα πηγαίνει λίγο καλύτερα αλλά πάντα θα έχει πρόβλημα με καύσωνες. Κέδρα στην περιοχή μου που έχουν φυτευτεί πριν 30-35 χρόνια έχουν ύψη άνω των 12 μέτρων σε ημιορεινές περιοχές και χωρίς κάποια ιδιαίτερη περιποίηση.
Παλιά 23-01-13, 22:14   #9
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Προεπιλογή

Έναν που είχα τον έχασα το δεύτερο καλοκαίρι κάτω απο την τέντα .
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-13, 23:33   #10
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Φώτη, ποιό από τα δύο λάρικα ή κέδρο? Συγγνώμη δεν κατάλαβα σε ποιο αναφέρεσαι....

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 24-01-13, 07:46   #11
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Εκτός απο τις συνθήκες σε φως και ψύχος πρέπει Αλεξανδρα να συνυπολογίσεις και τον παράγοντα αέρα. Στο λέω αυτό γιατί ενω είχα χρόνια ένα δασάκι με λάρικες - όχι τίποτα σπουδαίο κάτι για πειραματισμό - όταν το έβαλα το καλοκαίρι στο βορινό μπαλκόνι άρχισαν οι βελόνες του να καταστρέφονται και σε αυτό συνέβαλε και ο δυνατός άνεμος πιστεύω. Ζέστη μαζί με δυνατό αέρα είναι ότι χειρότερο και το τελευταίο καλοκαίρι ήταν πραγματικά ζεματιστό. Η πικέα παρόλα αυτά είναι πολύ ανθεκτική στον άνεμο και αφου έβγαλε το τελευταίο καλοκαίρι θα την έχω για χρόνια πιστεύω. Με τον κυπριακό κέδρο (cedrus brevifolia) επίσης δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα αν και το καλοκαίρι δεν του δίνω ήλιο. Γενικότερα το καλοκαίρι δίνω ήλιο μόνο σε πεύκα, ταξό και juniper. Απογοητευτική τους ζεστούς μήνες ήταν η εξέλιξη του δάσους με metasequoia όπως έχω ξαναπεί, ενώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ swamp cypress (taxodium) και κρυπτομέρια τα οποία φαντάζομαι ότι θέλουν δροσια και πολύ υγρασία - Λιακο τι λές? Μπορεί να αντέξουν στην Αθήνα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNHS : 24-01-13 στις 08:04
GIANNHS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-13, 08:19   #12
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από φώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Έναν που είχα τον έχασα το δεύτερο καλοκαίρι κάτω απο την τέντα .
Μιλάω για λάρικα .
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-13, 09:55   #13
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός απο τις συνθήκες σε φως και ψύχος πρέπει Αλεξανδρα να συνυπολογίσεις και τον παράγοντα αέρα. Στο λέω αυτό γιατί ενω είχα χρόνια ένα δασάκι με λάρικες - όχι τίποτα σπουδαίο κάτι για πειραματισμό - όταν το έβαλα το καλοκαίρι στο βορινό μπαλκόνι άρχισαν οι βελόνες του να καταστρέφονται και σε αυτό συνέβαλε και ο δυνατός άνεμος πιστεύω. Ζέστη μαζί με δυνατό αέρα είναι ότι χειρότερο και το τελευταίο καλοκαίρι ήταν πραγματικά ζεματιστό. Η πικέα παρόλα αυτά είναι πολύ ανθεκτική στον άνεμο και αφου έβγαλε το τελευταίο καλοκαίρι θα την έχω για χρόνια πιστεύω. Με τον κυπριακό κέδρο (cedrus brevifolia) επίσης δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα αν και το καλοκαίρι δεν του δίνω ήλιο. Γενικότερα το καλοκαίρι δίνω ήλιο μόνο σε πεύκα, ταξό και juniper. Απογοητευτική τους ζεστούς μήνες ήταν η εξέλιξη του δάσους με metasequoia όπως έχω ξαναπεί, ενώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ swamp cypress (taxodium) και κρυπτομέρια τα οποία φαντάζομαι ότι θέλουν δροσια και πολύ υγρασία - Λιακο τι λές? Μπορεί να αντέξουν στην Αθήνα?
Το Taxodium distichum το συστήνω ανεπιφύλακτα, απλά δεν αντέχει πολύ την ξηρασία ( οπότε θέλει και πιο λεπτόκοκκα υποστρώματα όπως τύρφη , πηλό), με 40αρια και ένα νωπό υπόστρωμα το T. distichum δεν έχει κανένα πρόβλημα. H Cryptomeria την έχω δει να αυξάνεται και στα 90 m και στα 1000 m αλλά δεν θα έλεγα ότι πηγαίνει καλά βέβαια αντέχει περισσότερο στην σκιά αλλά θέλει αρκετή υγρασία. Με τον Taxus να είσαι επιφυλακτικός ως προς τον ήλιο, σύμφωνα με την βιβλιογραφία είναι το πιο σκιανθεκτικό είδος στην Ελλάδα
Παλιά 24-01-13, 11:59   #14
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Aλήθεια Λιάκο, υπάρχει περίπτωση να βρεις σε ελληνικό φυτώριο Taxodium distichum?
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-13, 12:16   #15
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ria s Εμφάνιση μηνυμάτων
Aλήθεια Λιάκο, υπάρχει περίπτωση να βρεις σε ελληνικό φυτώριο Taxodium distichum?
Νομίζω πως υπάρχουν πιθανότητες, απλά έχω μια υποψία ότι θα είναι κομματάκι μεγάλο. αλλά είναι και είδος που αυξάνεται γρήγορα οπότε και ο σπόρος είναι καλή επιλογή. Πλέον όλα τα είδη είναι πιθανά, βρήκα Picea engelmani σε φυτώριο
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές