Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Αναγνώριση ειδών δένδρων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-05-15, 16:31   #16
gkorg
Member

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Δαμιανε καλά κάνεις και ρωτάς.
Τα παιδιά είχαν απόλυτο δίκιο. Μετά από αγώνα 2 ετών, σιγά σιγά αλλά σταθερά, παρέδωσε ...

Έκανα ότι μπορούσα, το προστατεψα, του μίλαγα, αλλά δεν...
Πρέπει να έπαιξε και ρόλο το ότι δεν είχε αρκετό πράσινο φύλλωμα, άλλα σε κάθε περίπτωση φταίω εγώ που τόλμησα και βεβαίως την αποτυχία - απειρία μου την πλήρωσε το δεντράκι. Γενικότερα δεν το θεωρώ εύκολο είδος. Σίγουρα θέλει ρίζα πολύ, να μην πολυαγγίξεις το ριζικό του και να έχει υγεία άκρατη, πλούσιο φύλλωμα (που να μείνει στα κλαδιά του μετά το αρχικό κλάδεμα), για να το τολμήσεις. Νομίζω ότι τώρα πια έχεις χάσει την περίοδο, μιας που έχει προχωρήσει η άνοιξη και οι ζέστες είναι κοντά. Τέλος πρέπει να πω ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο, έχοντας ήδη μια αποτυχία στο ενεργητικό μου, σε αυτό το είδος και ότι είναι καλύτερα να ρωτήσεις του πιο παλιούς και έμπειρους.
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-15, 17:27   #17
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από damianos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό το δέντρο πώς τα πάει;
Ρωτάω γιατί θέλω να σηκώσω ένα τέτοιο από τον κήπο μου και χρειάζομαι εντυπώσεις!
Δαμιανέ άσε να δροσίσει ο καιρός από Σεπτέμβριο, βγάλτο με όσο περισσότερο ανέπαφη τη ριζόμπαλα μπορείς, και μην το κλαδέψεις πολύ, καθάρισε τα ξερά.
Θέλει αναρρωτήριο και τέλεια κινησία. Από την επόμενη άνοιξη θα ξέρεις αν πέτυχε η επέμβαση. Αν αξίζει ο κορμός εγώ λέω να το ρισκάρεις.

Πέρσι Οκτώβριο έβγαλα τρία και πήγαν όλα πολύ καλά. Τα δύο δυστυχώς τα έχασα το καλοκαίρι από τετράνυχο. Βλακεία μου, μπορούσα να το προλάβω.
Τώρα έβαλα μυαλό είμαι με το ψεκαστικό στο χέρι. Μόλις εμφανιστεί κάτι μικροσκοπικό κόκκινο να κινείται του δίνω στο κεφάλι.
Παλιά 12-05-15, 18:13   #18
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

το κακο με αυτα .. ( με το μεγαλο κορμο τουλαχιστον )
ειναι οτι εχουν κατι ριζες που πανε στον αδη ....
ενα πηγα να βγαλω και οταν ειδα οτι δεν εβλεπα ριζιδια στους πρωτους 50 ποντους κατω απο τη γη σταματησα και εριξα το χωμα πισω...
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-15, 18:29   #19
gkorg
Member

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Μια άλλη ιδέα είναι ίσως να γίνει η όλη επιχείρηση σταδιακά. Ίσως cut κορυφής πρώτα, αργότερα, σε άλλη περίοδο, κλάδεμα και μετά να ασχοληθεί κανείς με την ρίζα...
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-15, 13:08   #20
damianos
Παλιός

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Είχα προσπαθήσει στο παρελθόν 2 γιουνίπερους. Τους ειχα βγάλει από τ ζαρντινιέρα Νοέμβριο, περασαν το χειμώνα χωρίς κανένα πρόβλημα (καταπράσινοι) και ξαφνικά ξεράθηκαν την άνοιξη. Τότε είχαμε πει ότι ίσως να ήταν κάποιος μύκητας.

Θα το προσπαθήσω πάλι, αλλά σταδιακά. Σε πρώτη φάση θα περιορίσω το φύλλωμα, ώστε να μη χρειαστεί να το κάνω όταν το φυτό θα είναι στη γλάστρα. Σε δεύτερο χρόνο θα προσπαθήσω να ενθαρρύνω τη ριζοβολία κοντά στον κορμό και αργότερα βλέπουμε!

Είναι κρίμα πάντως να χάνονται δέντρα με παχύ κορμό...
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές