Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Λίπανση

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-06-12, 17:41   #1
T@z
Παλιός

Περιοχή: Νιγρίτα
Προεπιλογή Συστατικά για χορήγηση το καλοκαίρι

Μπορούμε άραγε να χορηγούμε στα δεντράκια μας το καλοκαίρι χουμικά οξέα, αμινοξέα, κυτοκινίνες κλπ;

Αναφέρομαι σε οργανικά σκευάσματα που δεν περιέχουν n-p-k
T@z δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-12, 09:26   #2
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Φαντάζομαι ότι με έντονες ζέστες θα είναι άνευ αξίας μιάς και τα δέντρα σταματούν την αναπτυξή τους .
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-12, 15:29   #3
T@z
Παλιός

Προεπιλογή

Έχει μια λογική αυτό που λες, αλλά... Μια παράμετρος, εκτός του οτι βοηθούν στην ανάπτυξη προετοιμάζοντας το φυτό να αφομοιώσει καλύτερα τα N-P-K, είναι οτι τα συστατικά αυτά χρησιμοποιούνται και μεμονομένα σαν βελτιωτικά εδάφους, διασπούν τα άλατα και ισοροπούν το ph του υποστρώματος σε επίπεδα που χρειάζονται τα φυτά.

Σε κάθε περίπτωση αν χρησιμοποιείς χημικά λιπάσματα ή το νερό σου είναι πολύ σκληρό θα πρέπει να εμπλουτίζεις το υπόστρωμά σου με τέτοια μείγματα, αν χρησιμοποιείς οργανικά λιπάσματα τότε είσαι εντάξει.

Το θέμα το άνοιξα γιατί δεν ξέρω αν αυτά τα μόρια προσλαμβάνονται από το φυτό ακόμα και το καλοκαίρι που δεν μπορούμε να λιπάνουμε συνεισφέροντας στην υγεία του
Παλιά 16-06-12, 17:05   #4
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Πρώτη φορά ακούω για αυτό! Χρησιμοποιεί κανένας άλλος? Από που τα προμηθεύεσαι Αλέξανδρε?
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-12, 20:47   #5
bilys
Senior Member

Το avatar του χρήστη bilys

Περιοχή: Κρητη
Προεπιλογή

προχωρα Αλεξανδρε...
και βελτιωτικα πεχα και τα αλλα τωρα που δεν ταιζεις...
καθαριζεισ και διορθωνεις για να εχεις καλυτερες προσλαμβανουσες μετα...
bilys δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-12, 20:54   #6
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

οσο ανεβαινουν οι θερμοκρασιες, τοσο χαμηλωνουν οι ρυθμοι στα δεντρα, ακομα και η απορροφηση νερου.
οποταν ειτε λιπανεις με κανονικό λιπασμα, ειτε χρησιμοποιησεις αλλα "ματζουνια", τα δεντρα προσλαμβανουν απο ελαχιστο μέχρι τιποτε.

ριξτε μιά ματιά στο αρθρο που ειναι και επικαιρο
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=4263
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-12, 18:11   #7
T@z
Παλιός

Προεπιλογή

Μάνο τα σκευάσματα αυτά τα βρίσκω στο γεωπόνο μου, αν σε ενδιαφέρει μπορώ να παραθέσω περισσότερα στοιχεία για το καθένα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilys Εμφάνιση μηνυμάτων
προχωρα Αλεξανδρε...
και βελτιωτικα πεχα και τα αλλα τωρα που δεν ταιζεις...
καθαριζεισ και διορθωνεις για να εχεις καλυτερες προσλαμβανουσες μετα...
Γειά σου Βασίλη

+1 Έτσι ακριβώς το σκέφτομαι κι εγώ!!!

Προσωπικά χρησιμοποιώ οργανικά λιπάσματα που περιέχουν όλους αυτούς τους ρυθμιστές σε συνδιασμό με χημικά λιπάσματα και αναλόγως την εποχή, την ανάπτυξη του δέντρου και τις θερμοκρασίες τα χορηγώ μαζί ή μεμονομένα.

Παράθεση:
Οπως ανεφερα πιο πανω, ολα αυτά ισχυουν για τα περισσοτερα ειδη δεντρων, οχι ομως για ολα. Τα τροπικά φυτά καθώς και μερικά μεσογειακά ειδη, δε φαινεται να νοιαζονται για τις υψηλές θερμοκρασιες. Πρεπει ομως να λαμβανουμε υποψην οτι οσο πιο μικρος ειναι ο ογκος του υποστρωματος στη γλάστρα, τοσο πιθανοτερο ειναι να εχουμε να αντιμετωπισουμε προβλημα με τις υψηλές θερμοκρασιες, ακομα και σε φυτά που θεωρητικα ειναι ανθεκτικά.
Αυτή τη παράθεση τη μεταφέρω από το άρθρο και τη κρατάω ως το τελικό συμπέρασμα...

Πιστεύω πως πολλοί εδώ μέσα μπορούμε να αφουγκραστούμε τα φυτά μας και να καταλάβουμε τις ανάγκες τους. Προσωπικά καταλαβαίνω με μια ματιά πότε τα δεντράκια μου έχουν ανάγκη από λίπασμα "και έχουν ανάγκη από λίπασμα το καλοκαίρι" (τα χορηγούσα πέρυσι και πήγαιναν μια χαρά), φυσικά όχι με τον ίδιο ρυθμό που οι θερμοκρασίες ήταν χαμηλότερες αλλά 2 φορές το μήνα σίγουρα...

Να δεχτώ οτι τα δέντρα προσλαμβάνουν ελάχιστα όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες αλλά "τίποτα"; Διαφωνώ κάθετα, δηλαδή όταν μένει απότιστο ένα δεντράκι και μαραίνονται οι κορυφές δεν επανέρχονται αμέσως μόλις ποτιστεί;
ΟΠΟΤΑΝ προσλαμβάνουν νερό, στοιχεία ή οτι αλλο ματζούνι τα ρήξεις έστω και ελάχιστα.

Επίσης τα στοιχεία αυτά "αναφέρω και παραπάνω" πως βελτιώνουν την ποιότητα του εδάφους και θεωρώ πως οι θερμοκρασίες δεν είναι εμπόδιο γι' αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T@z : 18-06-12 στις 19:03
Παλιά 18-06-12, 19:10   #8
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από t@z Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δεχτώ οτι τα δέντρα προσλαμβάνουν ελάχιστα όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες αλλά "τίποτα"; Διαφονώ κάθετα, δηλαδή όταν μένει απότιστο ένα δεντράκι και μαραίνονται οι κορυφές δεν επανέρχονται αμέσως μόλις ποτιστεί;
ΟΠΟΤΑΝ προσλαμβάνουν νερό, στοιχεία ή οτι αλλο ματζούνι τα ρήξεις έστω και ελάχιστα.
Δεν μπορω με βεβαιοτητα να πω αν αυτο που προσλαμβανουν ειναι τιποτα ή ελαχιστο-μεχρι τιποτα (που δεν καλυπτει τις αναγκες τους), ομως καποια δεντρα (όχι μεσογειακα και τροπικά ειδη) εισερχονται σε ναρκη στις υψηλες θερμοκρασιες, και οπως αναφερουν και οι ερευνες στο σχετικό αρθρο, σε συνεχομενες υψηλες θερμοκρασιες (ανω των 35 αν θυμαμαι καλα) για πολλές μέρες, τα δεντρα πεθαινουν. Ο λογος ειναι οτι σταματανε να προσλαμβανουν νερο απο τις ριζες, και χανουν υγρασια απο τα στοματα των φυλλων.
Δεν ειναι προσωπικές αποψεις που αναφερω στο αρθρο...ειναι συμπερασματα απο επιστημονικές ερευνες.
Τωρα, αν θελεις να διαφωνησεις καθετα, δεν μπορω να σε πεισω, θα πω ομως το εξης: τα αποτιστα δεντρα που μαραινονται οι κορυφες, μολις τα ποτισεις επανερχονται επειδη μπορουν να προσλαβουν νερο απο τη ριζα.
Παλιά 18-06-12, 20:00   #9
T@z
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
και οπως αναφερουν και οι ερευνες στο σχετικό αρθρο, σε συνεχομενες υψηλες θερμοκρασιες (ανω των 35 αν θυμαμαι καλα) για πολλές μέρες, τα δεντρα πεθαινουν. Ο λογος ειναι οτι σταματανε να προσλαμβανουν νερο απο τις ριζες, και χανουν υγρασια απο τα στοματα των φυλλων.
Στο άρθρο μιλάει για πευκα και γιουνίπερους... Για πες μας τι γίνεται σε αυτές τις θερμοκρασίες με ελιές, μυρτιές, αμπέλια, πυράκανθο κλπ... Πεθαίνουν; Δε νομίζω.

Εδώ πάνω ποτέ δεν έιχαμε συνεχόμενα 35 και βάλε, το βράδυ πεύτει η θερμοκρασία και τη μέρα λίγες είναι οι φορές που για λίγες ώρες ξεπερνά τους 35 βαθμούς υπο σκιά, άσε που ο ήλιος τα δέντρα μου τα βλέπει μέχρι τις 12 και οι γλάστρες είναι τυλιγμένες με αλουμινόχαρτο. Σου ξαναλέω πως τα δεντράκια μου αναπτύσονται το καλοκαίρι (εκτός από το φυλλίκι) αλλά το επιστημονικό σου άρθρο λέει άλλα, πως εξηγείται αυτό το επιστημονικό παράδοξο στο μπαλκόνι μου;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
τα αποτιστα δεντρα που μαραινονται οι κορυφες, μολις τα ποτισεις επανερχονται επειδη μπορουν να προσλαβουν νερο απο τη ριζα.
Έέέλα τι μου λες;;; Δηλαδή αν ήταν εμπλουτισμένο με ιχνοστοιχεία και αμινοξέα δε θα μπορούσε;

Επίσης επικαλείσαι ένα επιστημονικό άρθρο λες κι εγώ αυτά που λέω τα έβγαλα απο το μυαλό μου... Ε, όχι αγαπητέ αυτά είναι συμπεράσματα μετά από συζήτηση με γεωπόνους...

Όπως καταλαβαίνεις τα δέντρα είναι ζωντανοί οργανισμοί και παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο για το πως θα ανταποκριθούν σε διάφορα είδη καλλιέργειας γι αυτό μην είσαι απόλυτος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T@z : 18-06-12 στις 20:25
Παλιά 18-06-12, 23:01   #10
mesasola
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη mesasola

Περιοχή: Παντού και τελικά πουθενά!!!
Προεπιλογή

Δε φτάνει που οι θερμοκρασίες είναι υψηλές θέλετε να τις ανεβάσετε και σεις περισσότερο?

Δυστυχώς έρευνες που να αφορούν το κλίμα μας δεν υπάρχουν αρκετές και όσες ανταποκρίνονται σε πραγματικά στοιχεία και φωτογραφίζουν τις συνθήκες φυτών που είναι προσαρμοσμένα στη μεσογειακή λεκάνη, είναι απαρχαιωμένες. Να τονίσω ότι όλες μα όλες οι έρευνες είναι για καλλιέργεια φυτών σε έδαφος ή εδαφικά υποκατάστατα. Πιστέψτε με το έχω ψάξει αρκετά.
Αυτές λοιπόν, οι έρευνες, άρα και τα αποτελέσματα τους, που δεν έχουν γίνει για τον ελλαδικό χώρο και για φυτά που είναι προσαρμοσμένα σε αυτόν τον χώρο, (να μην αναφέρω και το γεγονός ότι δεν είναι για καλλιέργεια σε ποτ,) δεν έχουν καμία πρακτική ουσία για μας.

Αλλιώς θα συμπεριφερθεί ένα έλατο που το πήραν από τις Άλπεις και το φέρανε στο ελληνικό καλοκαίρι και αλλιώς ένα από το Περτούλι. Μπορεί να είναι το ίδιο είδος αλλά οι αντιδράσεις τους είναι πολύ διαφορετικές.

Έτσι η μυρτιά που αγόρασε ο Ταζ από την Αγγλία μπορεί να μη καταφέρει να βγάλει το καλοκαίρι ακόμα και αν την έχει σε σκιερό και δροσερό μέρος, γιατί ποτέ δε καταφέρει να φτάσει τα επίπεδα υγρασίας του Λονδίνου. Ακόμα και αν βάλει βελτιωτικά ή δε βάλει λίπασμα μάλλον θα χρειαστεί μερικά χρόνια προσαρμογής για να ανταπεξέλθει, πράγμα που μπορεί να μη γίνει και ποτέ φυσικά.

Με τον ίδιο τρόπο μια ελιά, ένα πουρνάρι ή ένα φυλλίκι, από την Χαλκιδική που μεταφέρθηκε στην Ασπροβάλτα και είναι συνηθισμένο στην αλμύρα και τους ξηρούς ανέμους με θερμοκρασίες πολλές φορές άνω των 36-38oC, μάλλον θα δεχτεί πρόθυμα τα κάθε είδους βελτιωτικά.

Έχω στο μπαλκόνι μου 2 φυλλίκια. Το ένα έχει παρθεί από τον λόφο πάνω από το σπίτι του Τάκη με υψόμετρο 150 -180 μέτρα (και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος) και έχει σταματήσει εδώ και 15 μέρες να αναπτύσσεται. Το δεύτερο έχει παρθεί από την παραλία και είχε μεγαλώσει σε αμμώδες υπόστρωμα. Αυτό το δεύτερο πετάει σαν τρελό με το που αρχίσανε οι ζέστες. Φυσικά και το πρώτο δε πρόκειται να το λιπάνω ή να του προσθέσω οτιδήποτε εκτός από νερό, αλλά πείτε μου εσείς πως θα καλύψω τις ανάγκες του δεύτερου για θρεπτικά συστατικά αφού το βλέπω ότι είναι πάνω στην ανάπτυξη?

Έχετε και οι δύο δίκιο, αλλά παραβλέπετε, όπως όλοι, (και όπως πάντα), τη λογική της φύσης, που είναι η προσαρμογή και η επιβίωση.
Δε μπορούμε λοιπόν να απαντήσουμε στον Αλέξανδρο ή στον οποιονδήποτε αν θα κάνουν καλό τα βελτιωτικά ή η λίπανση καλοκαιριάτικα χωρίς πρώτα να ξέρουμε τα πάντα για το κάθε φυτό του. Γνώμη μου είναι ότι με παρατήρηση και λογική ο καθένας μας μπορεί να καταλάβει αν και όταν το φυτό του χρειάζεται κάτι.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά το θέμα είναι λεπτό και εύκολα κάποιοι θα ακολουθήσουν τη μία ή την άλλη πλευρά και θα κλαίνε δέντρα καλοκαιριάτικα.
mesasola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-12, 23:02   #11
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από t@z Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάνο τα σκευάσματα αυτά τα βρίσκω στο γεωπόνο μου, αν σε ενδιαφέρει μπορώ να παραθέσω περισσότερα στοιχεία για το καθένα.
Ναι φυσικά γιατί όχι?

Επίσης ας πουν όσοι θέλουν τι κάνουν το καλοκαίρι με τι λίπανση... ?

Να πάρω λίπασμα με 0 n ?
Παλιά 19-06-12, 09:24   #12
bilys
Senior Member

Το avatar του χρήστη bilys

Περιοχή: Κρητη
Προεπιλογή

μια φωτο χιλιες λεξεις ,σε 2 εβδομαδες με ταισμα σταθερα και καλοκαιρι...θα το θυμαστε

bilys δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-12, 09:25   #13
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Φιλε Μεσασολα,
Συμφωνω απολυτα με ολα οσα λες. Στο αρθρο που αναφεροναι, λεει συγκεκριμενα για τα μεσογειακα και τροπικα ειδη οτι δεν ισχυυν οσα αναφερονται για τα αλλα ειδη. Φυσικά η προσαρμοστικοτητα του καθε φυτου, και οι συνθηκες που μπορει να αναπτυσσεται μπορουν να διαφερουν.

Η καθε συζητηση που ανοιγεται θεωρω οτι ειναι για ολα τα μελη αφου ολοι την διαβαζουν και θεωρω οτι οσες περισσοτερες πληροφοριες γραφουμε, τοσο πιο ωφελιμο ειναι για ολους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ValsGeo : 20-06-12 στις 00:16
Παλιά 19-06-12, 10:32   #14
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mesasola Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και το πρώτο δε πρόκειται να το λιπάνω ή να του προσθέσω οτιδήποτε εκτός από νερό, αλλά πείτε μου εσείς πως θα καλύψω τις ανάγκες του δεύτερου για θρεπτικά συστατικά αφού το βλέπω ότι είναι πάνω στην ανάπτυξη?
Αυτό ακριβώς! Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση...? Τι κάνετε εσείς?

@bilys Τι μας δείχνεις ακριβώς?? Την ελιά? βάλε μια φωτό πριν και μια μετά, αν θες να καταλάβουμε την εξέλιξη. Αν και βασικά η κουβέντα γίνεται για όταν έχουμε θερμοκρασίες καύσωνα..

Ειρήνη ημίν...
Παλιά 19-06-12, 15:12   #15
T@z
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο ανεβαινουν οι θερμοκρασιες, τοσο χαμηλωνουν οι ρυθμοι στα δεντρα, ακομα και η απορροφηση νερου.
οποταν ειτε λιπανεις με κανονικό λιπασμα, ειτε χρησιμοποιησεις αλλα "ματζουνια", τα δεντρα προσλαμβανουν απο ελαχιστο μέχρι τιποτε.

ριξτε μιά ματιά στο αρθρο που ειναι και επικαιρο
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=4263
Δηλαδή με αυτή τη δημοσίευση εσύ έδωσες περισσότερες πληροφορίες ώστε να καταλάβουν όλα τα μέλη; Εγώ διακρίνω ένα συμπέρασμα (αυτό μου δίνει να καταλάβω το "οποταν") ότι ΟΛΑ τα δέντρα προσλαμβάνουν συστατικά ή νερό από ελάχιστο μέχρι τιποτα... Δε θέλω να το συνεχίσω το αφήνω στην κρίση των μελών

Ο Ρένος μας εξήγησε με τον καλύτερο τρόπο ότι όλα είναι σχετικά... Η εμπειρία δεν αποκτάται με ανάγνωση μηνυμάτων, εδώ μέσα θα βρουμε ένα μπούσουλα αλλά μόνοι μας θα αντιληφθούμε τις ανάγκες που έχουν τα δέντρα μας την εκάστοτε χρονική στιγμή.

Κι εμένα το άτσερ σταμάτησε την ανάπτυξή του εδώ και 15 μέρες, εννοείτε πως δεν θα το ταϊσω μέχρι την επόμενη άνοιξη ούτε θα του ρίχνω νερό με το ρυθμό που έριχνα πριν ένα μήνα... Την αγριελιά από τον κ. Γιάννη που την κλάδεψα αυστηρά και αναπτύσεται σαν τρελή δε θα σταματήσω να τη ρίχνω λίπασμα επιθετικά μέχρι να μου δείξει πως επιβραδύνει την ανάπτυξή της, μια άλλη αγριελία που ξήλωσα φέτος αναπτύσεται πιο αργά και της χορηγώ λίπασμα με τον ανάλογο ρυθμό. Όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχει κανόνας, βλέποντας και κάνοντας λοιπόν...

Ο Βασίλης μας δείχνει απο την Κρήτη εν μέσω καύσωνα μια αγριελιά που αναπτύσεται για x,y λόγους, γιατί να μη της ρίξει λίπασμα;

Μάνο στη περίπτωση που περιγράφει ο Ρένος θα το λιπάνεις αλλά με σύνεση αν δεν ξέρεις τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου φυτού (όχι του είδους)

Τα λιπάσματα που χρησιμοποιώ είναι το acadian και το fish-fert αναλόγως την περίπτωση τα παντρεύω με 20-20-20 υδατοδιαλυτό και είμαι καλυμένος χωρίς να χρείαζεται κάτι παραπάνω το φυτό, αφού είναι πλούσια σε αμινοξέα και δεν επιτρέπουν το σχηματισμό αλάτων στο υπόστρωμα τα οποία (άλατα) δεσμεύουν μια πληθώρα θρεπτικών συστατικών. Τα συστατικά που έχουν τα λιπάσματα που χρησιμοποιώ μπορείς να τα βρεις σε διάφορα οργανικά λιπάσματα, σε περίπτωση που χρησιμοποιείς μόνο χημικά θα πρέπει να εμπλουτίσεις το υπόστρωμά σου με οργανικό λίπασμα, εάν έχει δημιουργηθεί έντονο πρόβλημα με τα άλατα είτε από λίπασμα (χημικό) είτε από σκληρό νερό τότε χρησιμοποιείς τα σκευάσματα που δεν περιέχουν N-P-K αλλά έιναι πλούσια σε αμινοξέα κλπ θρεπτικά συστατικά... Θα δώσω γι' αυτά πληροφορίες αύριο...

Ορίστε και μια φώτο από την ετικέτα του fish-fert (2-4-0.2) ενώ το acadian (1-1-14) έχει σαν εξτρα την κυτοκινίνη.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC02938.jpg (178,2 KB, 24 εμφανίσεις)
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές