Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Καταστήματα με μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-07-11, 10:24   #1
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή www.laosgarden.com

Δέντρα για όλα τα γούστα (πολλές ελιές και άρκευθους από ακατέργαστα υλικό μέχρι διαμορφωμένα δέντρα), συμπαθητικές έως καλές τιμές για κάποια από αυτά, καλή επικοινωνία, πληρωμή μέσω paypal.

Το παρών μήνυμα δεν είναι διαφημιστικό αλλά ενημερωτικό

Θ.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-07-11, 11:09   #2
kapetanpordos
Παλιός

Το avatar του χρήστη kapetanpordos

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Θεόφιλε
(πού πας και τα βρίσκεις..!!)

Τους δοκίμασες? Τρόπος αποστολής - πακετάρισμα?

It's important to know what you don't want, not what you want!
kapetanpordos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-07-11, 11:38   #3
novice
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Γιάννη, έχω και άλλους ; - ) αλλά αυτοί είναι καλή περίπτωση.

Δεν έχω παραλάβει δέντρο από αυτούς αλλά έχω κλείσει μία ελιά που θα μου την στείλουν όταν κρυώσει ο καιρός για να μην έχω θέμα με την μεταφορά. Η αποστολή είναι περίπου 40 ευρώ (φθηνά γιατί το δέντρο είναι σχετικά μεγάλο) με μεταφορική εταιρία 5-7 ημέρες. Πάντως στο εξωτερικό (ισπανία, ιταλία και αγγλία) η μεγάλη πλειοψηφία όσων ασχολούνται έχουν επαγγελματική/ σοβαρή προσέγγιση και στέλνουν σε όλη την Ευρώπη, οπότε γενικά παραγγέλνω άφοβα.
Παλιά 29-07-11, 21:25   #4
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Εδώ υπάρχει πρόβλημα όμως γιατί όσα δέντρα μου αρέσουν κοστίζουν πάνω από 1000 ευρώ.
Παίδες, είναι κρίμα να δίνετε τόσα χρήματα. Έστω και 100 για μια κουτσουλιά. Είναι πολλά.
Προσωπική άποψη πάλι και μη πέσετε να με φάτε.
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-07-11, 22:52   #5
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ υπάρχει πρόβλημα όμως γιατί όσα δέντρα μου αρέσουν κοστίζουν πάνω από 1000 ευρώ.
Παίδες, είναι κρίμα να δίνετε τόσα χρήματα. Έστω και 100 για μια κουτσουλιά. Είναι πολλά.
Προσωπική άποψη πάλι και μη πέσετε να με φάτε.
Και μεις που δεν σκάβουμε τι κάνουμε?
Από την άλλη, υπάρχει και η άποψη (...η δικιά μου) ότι 150 περίπου ευρώ για ένα δενδράκι που θες τουλάχιστον 4-5 χρόνια να το φτάσεις στο επίπεδο που θα το αγοράσεις από το ιντερνετ, αξίζει τα λεφτά του κυρίως όταν το είδος δεν υπάρχει στα ελληνικά φυτώρια.
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-07-11, 23:02   #6
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ria s Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μεις που δεν σκάβουμε τι κάνουμε?
Από την άλλη, υπάρχει και η άποψη (...η δικιά μου) ότι 150 περίπου ευρώ για ένα δενδράκι που θες τουλάχιστον 4-5 χρόνια να το φτάσεις στο επίπεδο που θα το αγοράσεις από το ιντερνετ, αξίζει τα λεφτά του κυρίως όταν το είδος δεν υπάρχει στα ελληνικά φυτώρια.
Εσείς τα κορίτσα να βάλετε τους άντρες να σκάβουν!
Χωρίς πλάκα, σύμφωνα με την τιμολόγιση στο σάιτ αυτό το Carpinus μου σε 2 χρόνια θα κοστίζει 800 ευρά. Να το κάνουμε μπίζνα αμα είνα!!

ps: Κάτι default πευκάκια που έχει, δεν τα δίνει πολύ ακριβά πάντως. Είδα ένα συμπαθητικό στα 130 ευρώ. Αλλά είναι default. Ξενέρωμα.
Παλιά 29-07-11, 23:25   #7
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εσείς τα κορίτσα να βάλετε τους άντρες να σκάβουν!
Χωρίς πλάκα, σύμφωνα με την τιμολόγιση στο σάιτ αυτό το Carpinus μου σε 2 χρόνια θα κοστίζει 800 ευρά. Να το κάνουμε μπίζνα αμα είνα!!

ps: Κάτι default πευκάκια που έχει, δεν τα δίνει πολύ ακριβά πάντως. Είδα ένα συμπαθητικό στα 130 ευρώ. Αλλά είναι default. Ξενέρωμα.
Αναφέρεις τον γαύρο (carpinus) γιατί ξέρεις την αδυναμία μου, έχω ψάξει ένα σωρό φυτώρια και δεν υπάρχει τίποτα, όπως δεν βρίσκω και trident maple... τι να κάνω? ... θα πάρω απ' έξω, μόλις περάσουν οι ζέστες, εκτός αν κάνετε καμία μπίζνα σύντομα εσεις οι βορειοελλαδίτες...
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-11, 04:42   #8
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλλά είναι default. Ξενέρωμα.
Τί εννοείς default?
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-11, 09:14   #9
novice
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Γιώργο παρόλο που σέβομαι την άποψή σου, μπορεί να δημοσιευθεί ένα σχετικό θέμα χωρίς να ξεκινήσει συζήτηση περί πόσο κάνουν τα δικά μας δέντρα (τώρα ή σε 5 χρόνια), πόσο ακριβά είναι τα δέντρα στο εξωτερικό (ή πόσο φθηνά στην ελλάδα), με το αν πρέπει να είμαστε ερασιτέχνες ή επαγγελματίες, με το αν (ξέρω ότι) υπάρχουν ελληνικά yamadori ή όχι, κλπ???

Τα θέματα τα ανεβάζω (και έχω 1-2 παραγωγούς ακόμα) για όσους τους ενδιαφέρουν, για όσους δεν τους ενδιαφέρει θα πρότεινα τουλάχιστον να συνεισφέρουν στην συζήτηση με κάτι καινούργιο...

Με ήπια διάθεση,

Θ.
Παλιά 30-07-11, 09:48   #10
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο παρόλο που σέβομαι την άποψή σου, μπορεί να δημοσιευθεί ένα σχετικό θέμα χωρίς να ξεκινήσει συζήτηση περί πόσο κάνουν τα δικά μας δέντρα (τώρα ή σε 5 χρόνια), πόσο ακριβά είναι τα δέντρα στο εξωτερικό (ή πόσο φθηνά στην ελλάδα), με το αν πρέπει να είμαστε ερασιτέχνες ή επαγγελματίες, με το αν (ξέρω ότι) υπάρχουν ελληνικά yamadori ή όχι, κλπ???

Τα θέματα τα ανεβάζω (και έχω 1-2 παραγωγούς ακόμα) για όσους τους ενδιαφέρουν, για όσους δεν τους ενδιαφέρει θα πρότεινα τουλάχιστον να συνεισφέρουν στην συζήτηση με κάτι καινούργιο...

Με ήπια διάθεση,

Θ.
Αν η πρόθεση σου εξ αρχής ήταν να μην γίνει καμια συζήτηση περί του θέματος θα μπορούσες να το ζητήσεις και να το δεχτούμε χωρίς να ενοχληθείς.
Αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο, είμαι on topic και λέω την άποψη μου. Ας κρίνουν οι mod στην τελική.
Παλιά 30-07-11, 10:04   #11
novice
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να κουράσουμε κανένα μοντ.

Όντως μπορείς να γράφεις ότι νομίζεις αλλά δεν βαριέσαι να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια? Η πρόθεσή μου ήταν απλά να δώσω μία καινούργια πληροφορία... και σίγουρα η συζήτηση δεν με ενοχλεί. Αυτού που δεν μου κάνει κέφι, είναι η επανάληψη.

Θ.
Παλιά 30-07-11, 12:52   #12
Plot
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Plot

Περιοχή: Ελλάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
... συμπαθητικές έως καλές τιμές για κάποια από αυτά, ...

Το παρών μήνυμα δεν είναι διαφημιστικό αλλά ενημερωτικό
Ευχαριστούμε πολύ για το νήμα.
Προσωπικά μου αρέσει να βλέπω καινούργια online καταστήματα που δεν τα γνώριζα και γι' αυτό είδα με πολύ ενδιαφέρον το ποστ.

Διαφωνώ μαζί σου όμως όσων αφορά τις τιμές του συγκεκριμένου. Τις βρίσκω από αντιπαθητικές έως κακές.
Plot δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-11, 14:37   #13
novice
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Για τις τιμές του προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο κακές σε σχέση με καταστήματα του εξωτερικού. Από την άλλη αρκετά δέντρα όντως είναι υπερτιμημένα.

Αν έχεις βρει κάτι και εσύ, θα με ενδιέφερε.

Θ.
Παλιά 31-07-11, 11:52   #14
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Οι τιμές των περισσοτερων πεύκων και juniper είναι κατα πολύ καλύτερες σε σχέση με άλλα site του εξωτερικού που ρίχνουν ένα σχετικά νεαρό αλλά ψηλό πεύκο σε μεγάλο ποτ και το πουλάνε 500-600 ευρώ (θυμάμαι συγκεκρίμένο παράδειγμα απο γνωστό site στην Αγγλία). Για να χαρακτηριστεί ένα μπονσάι ως πανάκριβο θα πρέπει να συγκριθεί με άλλα αντίστοιχης ποιότητας γιατί αν έχουμε στο μυαλό μας μόνο την τιμή δεν μπορουμε να είμαστε αντικειμενικοί. Θέλει πολύ έρευνα αγοράς πάντως το πράγμα - ειδικά όταν σκοπεύει κάποιος να πληρώσει αρκετά για ένα δέντρο. Αυτό που με ενοχλεί στο εν λόγω site ειναι που βάζουν θηριώδεις ελιές με τρία νεαρά κλαδάκια πάνω τους σε ποτ λες και είναι έτοιμα μπονσάι - κάτι με χαλάει...
Παλιά 04-08-11, 22:30   #15
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo.k Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η πρόθεση σου εξ αρχής ήταν να μην γίνει καμια συζήτηση περί του θέματος θα μπορούσες να το ζητήσεις και να το δεχτούμε χωρίς να ενοχληθείς.
Αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο, είμαι on topic και λέω την άποψη μου. Ας κρίνουν οι mod στην τελική.
Οι μοντς κανουν διακοπες οποτε σπαστε τα ελευθερα
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές