Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-04-11, 19:37   #1
gvalas
Παλιός

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή Carpinus - 1η Διαμόρφωση

Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους!
Ήθελα να σας παρουσιάσω και δύο μικρούς carpinus που είχα πάρει πριν λίγο καιρό. Νομίζω ότι είναι orientalis, δεν είμαι σίγουρος.
Τα διάλεξα από φυτώριο με τιμή 5€/τεμ.
Το ένα το μεταφύτευσα σε πλαστικό bonsai pot πριν 1 μήνα. Το δεύτερο και μεγαλύτερο ήταν αδύνατο να μπει σε ρηχό pot καθώς ο κορμός του συνεχιζόταν μέχρι τον πάτο της γλάστρας όπου εκεί ήταν και οι περισσότερες ρίζες. Ωστόσο δημιούργησα τομές εκεί που ήθελα, μπήκε ορμόνη ριζοβολίας, αλλάχθηκε το χώμα και ξαναφυτεύτηκε στην ίδια γλάστρα. Και ευτυχώς έβγαλε τα φύλλα του κανονικά! Ελπίζω του χρόνου να διαπιστώσω ότι έβγαλε ρίζες και εκεί που θέλω...
Το κλάδεμα / συρμάτωμα και στα δύο φυτά έγινε αμέσως μετά την αγορά τους μέσα στον Δεκέμβριο.
Ευτυχώς ήταν εύκολη η διαμόρφωση τους καθώς είχαν ήδη ενδιαφέρον σχήμα.

Το μείγμα χώματος που χρησιμοποιήθηκε είναι 60% όξινη ξανθιά τύρφη, 40% ελαφρόπετρα και ελάχιστος χούμος. Όπως θα προσέξετε στο ένα φυτό στο pot υπάρχει μία επιφανειακή επικάλυψη από άσπρο ψιλό χαλικάκι (χαλαζία ενυδρείου). Έχω παρατηρήσει ότι σε όσα pot το έχω τοποθετήσει διατηρείται καλύτερα η υγρασία και ποτίζονται πιο εύκολα καθώς δεν παρασύρετε χώμα. Μήπως όμως κάποιος φίλος έχει πρωτύτερη εμπειρία γιατί φοβάμαι μήπως δημιουργήσει ασφυκτικές συνθήκες και ενδεχομένως μυκητολογικές ασθένειες στις ρίζες;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Carpinus No1.jpg (200,5 KB, 100 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Carpinus No 1.jpg (145,2 KB, 81 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Carpinus No2.jpg (202,0 KB, 82 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Carpinus No 2.jpg (197,9 KB, 75 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Carpinus No 2.jpg (195,6 KB, 65 εμφανίσεις)
gvalas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-11, 21:15   #2
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Προεπιλογή

Το χαλικάκι δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά το μείγμα που έχεις κάνει περιέχει πολύ οργανικό υλικό. Ανάποδα θα έπρεπε να είχες τα ποσοστά οργανικού-ανόργανου. Τώρα καλύτερα είναι να μην τα πειράξεις αφού πριν ένα μήνα έκανες τη μεταφύτευση, απλά πρόσεχε πολύ το πότισμά σου και στην επόμενη μεταφύτευση τους αλλάζεις υπόστρωμα.

Το συρμάτωμά σου είναι πολύ πυκνό. Προσπάθησε να "απλώνεις" τις έλικες περισσότερο, έτσι ώστε το σύρμα να σχηματίζει 45 μοίρες γωνία με το κλαδί. Έτσι, θα κυκλοφορούν καλύτερα οι χυμοί και δεν θα υπάρχει κίνδυνος να πνιγεί το κλαδί.
Πρόσεχε επίσης καθώς θα παχαίνουν τα κλαδιά, να μην εισχωρήσει το σύρμα στον κορμό.
Εφόσον το συρμάτωμα το έκανες από τον Δεκέμβριο, δες μήπως και έχουν ήδη σταθεροποιηθεί τα κλαδιά στη θέση τους, οπότε θα είναι καλύτερα να αφαιρέσεις τα σύρματα.

Όμορφα δεντράκια και σε πολύ καλή τιμή! Όταν δημιουργηθεί διακλάδωση και πυκνώσει το φύλλωμα, πιστεύω ότι θα είναι αχτύπητα!
Παλιά 24-04-11, 21:26   #3
gvalas
Παλιός

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για τα tips elsa!
Έχεις δίκιο για το σύρμα, έχουν σταθεροποιηθεί τα κλαδιά οπότε θα το αφαιρέσω το συντομότερο.
Και για το εδαφικό μείγμα έχεις δίκιο απλά έχω μια φοβεία για τους καλοκαιρινούς μήνες και την αμέλεια μου καμιά φορά με τα ποτίσματα. Αλλά θα οργανωθώ καλύτερα!!
Παλιά 24-04-11, 21:51   #4
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Προεπιλογή

Νά 'σαι καλά!
Σε καταλαβαίνω, κι εγώ έτσι φοβόμουν στην αρχή.
Ένα μείγμα με 60% Ανόργανο και 40% Οργανικό, είναι ικανό να κρατήσει υπέρ αρκετή υγρασία, και προσφέρει καλύτερο αερισμό, οπότε μην το φοβάσαι. Με τα ποτίσματα πρέπει να είμαστε πάντα προσεκτικοί και να ελέγχουμε την υγρασία του υποστώματος, ό,τι ποσοστά και να έχουμε.
Παλιά 25-04-11, 08:20   #5
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τα οσα ειπε η Ελσα περι υποστρωματος και συρματωματος.
Εγώ να ρωτησω: εχεις καταληξει σε κάποιο σχεδιο και συρμάτωσες το δέντρο??
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-11, 09:09   #6
gvalas
Παλιός

Προεπιλογή

Για το σχήμα δεν είχα και πολλές επιλογές (νομίζω) λόγω του ότι ήδη τα δεντράκια είχαν κάποιο κύρτωμα - μη κανονικό, ανορθωμένο (moyogi). Σαν να γέρνουν προς μία κατεύθυνση είτε λόγω βάρους είτε λόγω ανέμου. Αυτό που προσπάθησα να ισορροπήσω με το κλάδεμα και το συρμάτωμα ήταν η κατανομή των κλαδιών και του φυλλώματος.
Παλιά 25-04-11, 09:21   #7
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το σχήμα δεν είχα και πολλές επιλογές (νομίζω) λόγω του ότι ήδη τα δεντράκια είχαν κάποιο κύρτωμα - μη κανονικό, ανορθωμένο (moyogi). Σαν να γέρνουν προς μία κατεύθυνση είτε λόγω βάρους είτε λόγω ανέμου. Αυτό που προσπάθησα να ισορροπήσω με το κλάδεμα και το συρμάτωμα ήταν η κατανομή των κλαδιών και του φυλλώματος.
επέτρεψε μου να διαφωνησω στο αν εχεις επιλογές ή οχι (προσωπική άποψη).
τα δέντρα μπορει κάποιος να τους αλλάξει τη γωνιά τους μεσα στη γλάστρα και να τα διαμορφώσει αναλόγως.
μου δημιουργηθηκε ομως η εντυπωση (ισως λανθασμένη) οτι τα συρμάτωσες απλώς, χωρις να αλλάξουν οι κλισεις των κλαδιών.
στα φυλλοβολα, το μεγαλύτερο μέρος της διαμορφωσης γινεται με τη μέθοδο clip and grow (διαμορφωση με το κλάδεμα)
Παλιά 25-04-11, 11:42   #8
Δημοσθενης
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη Δημοσθενης

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
επέτρεψε μου να διαφωνησω στο αν εχεις επιλογές ή οχι (προσωπική άποψη).
τα δέντρα μπορει κάποιος να τους αλλάξει τη γωνιά τους μεσα στη γλάστρα και να τα διαμορφώσει αναλόγως.
μου δημιουργηθηκε ομως η εντυπωση (ισως λανθασμένη) οτι τα συρμάτωσες απλώς, χωρις να αλλάξουν οι κλισεις των κλαδιών.
στα φυλλοβολα, το μεγαλύτερο μέρος της διαμορφωσης γινεται με τη μέθοδο clip and grow (διαμορφωση με το κλάδεμα)
Θα συμφωνησω με τον Σταυρο και ηθελα και εγω να ρωτησω γιατι συρματωσες αφου δεν πετυχες καποια δραματικη αλλαγη στην μορφη των κλαδιων; Παντως με λιγη μελετη και την επιλογη των καταλληλων -ηδη υπαρχοντων στοιχειων των δεντρων- μπορεις να εχεις ενα καλο αποτελεσμα.
μα τους αφήνω μεχρι να το βαρεθούν!
Δημοσθενης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-04-11, 19:45   #9
gvalas
Παλιός

Προεπιλογή

H αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να επιτύχω κάποια δραματική αλλαγή στο σχήμα των δέντρων με το συρμάτωμα γιατί ειδικά το ένα δεντράκι ήταν έτοιμο (νομίζω). Ήθελα να δημιουργήσω λίγο κίνηση και ισσοροπία στα ιδιαίτερα εύκαμπτα κλαδιά. Κανά δύο τα έσπασα...!! Χρησιμοποίησα πολύ λεπτό σύρμα περίπου 1mm. Επισυνάπτω μία φωτο τραβηγμένη πάνω από το δεντράκι!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Carpinus No2-up.jpg (67,1 KB, 29 εμφανίσεις)
Παλιά 26-04-11, 19:51   #10
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvalas Εμφάνιση μηνυμάτων
h αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να επιτύχω κάποια δραματική αλλαγή στο σχήμα των δέντρων με το συρμάτωμα γιατί ειδικά το ένα δεντράκι ήταν έτοιμο (νομίζω). Ήθελα να δημιουργήσω λίγο κίνηση και ισσοροπία στα ιδιαίτερα εύκαμπτα κλαδιά. Κανά δύο τα έσπασα...!! Χρησιμοποίησα πολύ λεπτό σύρμα περίπου 1mm. Επισυνάπτω μία φωτο τραβηγμένη πάνω από το δεντράκι!
Δυστυχώς ( ή ευτυχώς θα έλεγα προσωπικά) δεν υπάρχουν ετοιμα δεντράκια.
Η φωτο που εβαλες δεν δειχνει ξεκαθαρα τι ακριβώς συμβαινει.
Οπως και να'χει το πράμα, το καθε τι που κάνουμε ειναι ενα μάθημα. Καθως θα αποκτάς εμπειρια, θα αντιλαμβανεσαι πραγματα και θα βλέπεις τα πάντα με διαφορετικό μάτι.
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές