Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Το πότισμα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-04-11, 16:53   #16
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Αρχικά να σας ευχαριστίσω όλους για τις απαντήσεις.

Νομίζω ότι το πρόβλημα με τα κλασσικά μπεκάκια (κόκκινα) είναι ότι είναι συγκεντρωτικά και σε ανόργανα εδάφη, δεν μπορείς να ποτίσεις όλη την επιφάνεια (ρίζα) αλλά το νερό θα βρέχει μόνο ενα σημείο της γλάστρας.

Από την άλλη, λύσεις με νέφος νερού- βροχή νομίζω ότι δεν θα πρέπει να βρέχουν τα φύλα συνέχεια (ποτέ με ήλιο) οπότε μάλλον θα είναι καλύτερα να μπούν κοντά στο έδαφος.

Θα κάνω δοκιμές σε λίγο καιρό και θα δω.
korf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-11, 17:52   #17
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korf Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά να σας ευχαριστίσω όλους για τις απαντήσεις.

Νομίζω ότι το πρόβλημα με τα κλασσικά μπεκάκια (κόκκινα) είναι ότι είναι συγκεντρωτικά και σε ανόργανα εδάφη, δεν μπορείς να ποτίσεις όλη την επιφάνεια (ρίζα) αλλά το νερό θα βρέχει μόνο ενα σημείο της γλάστρας.

Από την άλλη, λύσεις με νέφος νερού- βροχή νομίζω ότι δεν θα πρέπει να βρέχουν τα φύλα συνέχεια (ποτέ με ήλιο) οπότε μάλλον θα είναι καλύτερα να μπούν κοντά στο έδαφος.

Θα κάνω δοκιμές σε λίγο καιρό και θα δω.
αυτο με τον ηλιο, οτι δηθεν καιει τα φυλλα γιατι λειτουργει σαν μεγενθυντικος φακος ειναι μουφα...δεν ισχυει...το μονο ισως προβλημα ειναι απο την εξατμιση, οτι θα μεινουν αλατα πανω στο φυλλο, αλλα λεπτομερειες...το συστημα με τη βροχη το εφαρμοζω 2 χρονια και πιστεψε με (εκτος του αερα) δεν εχει προβλημα.
Παλιά 20-04-11, 18:45   #18
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο με τον ηλιο, οτι δηθεν καιει τα φυλλα γιατι λειτουργει σαν μεγενθυντικος φακος ειναι μουφα...δεν ισχυει...το μονο ισως προβλημα ειναι απο την εξατμιση, οτι θα μεινουν αλατα πανω στο φυλλο, αλλα λεπτομερειες...το συστημα με τη βροχη το εφαρμοζω 2 χρονια και πιστεψε με (εκτος του αερα) δεν εχει προβλημα.
πριν απο λιγο καιρο, διάβαζα μιά μελέτη επι του θεματος ποτισμα-ηλιος-ζημιά στα φυλλα.
αυτό που ελεγε η μελέτη ειναι οτι αντιθετα με οτι πιστευεται γενικώς, αν ειναι να υπάρχει κάποια "ζημιά" στα φυλλα, θα έπρεπε να ηταν τις ωρες που ο ηλιος ειναι πιο χαμηλά και αυτό ειχε να κάνει με τη γωνιά που πεφτουν οι ακτινες του ήλιου στη σταγονα-"φακο"

ο φακος οταν ειναι σε επαφη με το αντικέιμενο ειναι απεστιασμένος...για να λειτουργησει, πρεπει να παμε προς-πισω μέχρι να συγκεντρωθει η ακτινοβολια (εστιακή αποσταση), κατι που δεν μπορει να ισχυει στη σταγονα που κάθεται στο φυλο
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-11, 18:59   #19
glyn
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν απο λιγο καιρο, διάβαζα μιά μελέτη επι του θεματος ποτισμα-ηλιος-ζημιά στα φυλλα.
αυτό που ελεγε η μελέτη ειναι οτι αντιθετα με οτι πιστευεται γενικώς, αν ειναι να υπάρχει κάποια "ζημιά" στα φυλλα, θα έπρεπε να ηταν τις ωρες που ο ηλιος ειναι πιο χαμηλά και αυτό ειχε να κάνει με τη γωνιά που πεφτουν οι ακτινες του ήλιου στη σταγονα-"φακο"

ο φακος οταν ειναι σε επαφη με το αντικέιμενο ειναι απεστιασμένος...για να λειτουργησει, πρεπει να παμε προς-πισω μέχρι να συγκεντρωθει η ακτινοβολια (εστιακή αποσταση), κατι που δεν μπορει να ισχυει στη σταγονα που κάθεται στο φυλο
παντως πιστευω οτι και να συμβαινει αυτο, ειναι σπανιο γιατι θα πρεπει η σταγονα να εχει συγκεκριμμενο μεγεθος, το φυλλο να ειναι σε συγκεκριμμενη γωνια και παει λεγοντας...αρα δε το θεωρω πιθανο να συμβαινει, για να ειμαι ειλικρινης, ψεκαζω χρονια τα δεντρα μου και ολο το καλοκαιρι και ποτε δεν εχω δει τετοιο καψιμο στα φυλλα...
Παλιά 20-04-11, 19:14   #20
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως πιστευω οτι και να συμβαινει αυτο, ειναι σπανιο γιατι θα πρεπει η σταγονα να εχει συγκεκριμμενο μεγεθος, το φυλλο να ειναι σε συγκεκριμμενη γωνια και παει λεγοντας...αρα δε το θεωρω πιθανο να συμβαινει, για να ειμαι ειλικρινης, ψεκαζω χρονια τα δεντρα μου και ολο το καλοκαιρι και ποτε δεν εχω δει τετοιο καψιμο στα φυλλα...
old wives tales...ανυποστατος μυθος οπως και πολλοί αλλοι που καταρριπτονται σιγά σιγά
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-11, 12:53   #21
N4505
Member

Το avatar του χρήστη N4505

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
old wives tales...ανυποστατος μυθος οπως και πολλοί αλλοι που καταρριπτονται σιγά σιγά
Χρήσιμη πληροφορία παιδιά, κι εγώ είχα την εντύπωση οτι απαγορεύεται το πότισμα στα φύλλα με "ντάλα" ήλιο..
Αυτό με τα άλατα όμως νομίζω ότι στέκει περισσότερο από το σενάριο με τους "φακούς".
Ειδικά αν το νερό είναι αρκετά σκληρό, τα ξεραμένα άλατα λόγω γρήγορης εξάτμισης, δεν είναι λογικό να αντλούν υγρασία από τα φύλλα?
N4505 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-11, 01:31   #22
glyn
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήσιμη πληροφορία παιδιά, κι εγώ είχα την εντύπωση οτι απαγορεύεται το πότισμα στα φύλλα με "ντάλα" ήλιο..
Αυτό με τα άλατα όμως νομίζω ότι στέκει περισσότερο από το σενάριο με τους "φακούς".
Ειδικά αν το νερό είναι αρκετά σκληρό, τα ξεραμένα άλατα λόγω γρήγορης εξάτμισης, δεν είναι λογικό να αντλούν υγρασία από τα φύλλα?
Ισως και απο εκει να πηγαζει ο μυθος, λογικα τα αλατα θα κανουν ζημιαμστο φυλλο οποτε πιθανον να νομιζανε οτι η ζημια προερχεται απο τη σταγονα που δρα ως μεγενθυντικος φακος...
Παλιά 22-04-11, 10:56   #23
kapetanpordos
Παλιός

Το avatar του χρήστη kapetanpordos

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα κι εγώ αυτό πίστευα
ο ήλιος καιει τα φυλλα γιατι λειτουργει σαν μεγενθυντικος φακος
χωρίς να κάτσω να το αναλύσω.. πολύ λογικά τα επιχειρήματα σας Γιώργο και Σταύρο

Άσχετη / σχετική ερώτηση, μπορούν να μπουν 2 διαφορετικά "κουμπιουτεράκια" στην ίδια βρύση? Σε περίπτωση που υπάρχουν πολλά φυτά με διαφορετικές ανάγκες ποτίσματος.

Επίσης, αν κάποιος που χρησιμοποιεί αυτόματα πότισμα (Glyn? ) βρει το χρόνο να ανεβάσει μερικές φωτό και μια μικρή "ανάλυση" θα ταν πολύ χρήσιμο.

It's important to know what you don't want, not what you want!
kapetanpordos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-11, 12:17   #24
N4505
Member

Το avatar του χρήστη N4505

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapetanpordos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσχετη / σχετική ερώτηση, μπορούν να μπουν 2 διαφορετικά "κουμπιουτεράκια" στην ίδια βρύση? Σε περίπτωση που υπάρχουν πολλά φυτά με διαφορετικές ανάγκες ποτίσματος.

Επίσης, αν κάποιος που χρησιμοποιεί αυτόματα πότισμα (glyn? ) βρει το χρόνο να ανεβάσει μερικές φωτό και μια μικρή "ανάλυση" θα ταν πολύ χρήσιμο.
Τα "κομπιουτεράκια" είναι απλές ηλεκτροβάνες με χρονοδιακόπτη. Οπότε είναι φυσικό να μην μπορούν να συνδεθούν σε "σειρά", αλλά μπορείς άνετα να τα βάλεις "παράλληλα". Δηλαδή από την βρύση να κάνεις "διακλαδώσεις" με "Υ" ή "Τ" που υπάρχουν και μετά να βάλεις όσα κομπιουτεράκια θέλεις..

Φωτογραφίες με ενδιαφέρουν κι εμένα, ή βίντεο ακόμα καλύτερα αν βρείτε τον χρόνο..
N4505 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-11, 15:46   #25
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Σε καποια φυτα το νερο με ηλιο ειναι καταστροφικό. Ειδικα ειδη οπως η τοματα, το κολοκυθι κλπ. Αυτο, γιατι ετσι ειναι πολυ ευκολο να παθουν ασθενειες που προκαλουνται απο μύκητες, οπως ειναι ο περονοσπορος και πολλες αλλες. Γι αυτο και προτεινεται να φυτευονται σε σημεια που τα βλεπει ο ηλιος το πρωι, για να στεγνωνουν απο την υγρασια της νυχτας εγκαιρως.
Δεν ειναι το ιδιο με τα δενδρα, αλλα οι μύκητες θελουν υγρασια και ζεστη και στα δενδρα.
Καλο ειναι λοιπον να αποφευγουμε το ποτισμα οταν εχει ηλιο, καλου κακου.
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-11, 17:36   #27
fanis
Παλιός

Προεπιλογή

εγω με αυτο http://www.gardena.com/gr/water-mana...stem/--309679/ περσι την εβγαλα μια χαρα

φετος εχω φυτα με ανοργανο και περισσοτερα απο περσι μου εδωσαν αδεια πριν απο 2 μερες απροειδοποιητα και τρεχω να δω τι θα κανω εκανα μια κατασκευη (φωτο) ελπιζω να δουλεψει αλλιως :7 15702::715 702:
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P1010313.jpg (158,9 KB, 68 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P1010314.JPG (87,3 KB, 49 εμφανίσεις)
fanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-11, 19:41   #28
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
φετος εχω φυτα με ανοργανο και περισσοτερα απο περσι μου εδωσαν αδεια πριν απο 2 μερες απροειδοποιητα και τρεχω να δω τι θα κανω εκανα μια κατασκευη (φωτο) ελπιζω να δουλεψει αλλιως :7 15702::715 702:
Εγω τετοια λυση εχω τα τελευταια 2 χρονια και δεν ειχα προβλημα. Αρκει να κοιταξεις να παει αρκετο νερο σε ολες τις γλαστρες. Αυτο φαινεται τις πρωτες μερες και αν χρειαστει μπορει να πρεπει να αλλαξεις θεση σε καποια.
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-11, 20:17   #29
schecter86
Member

Το avatar του χρήστη schecter86

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

παρεμπιπτόντως πολυ ωραια δεντρακια φανη
schecter86 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-11, 20:59   #30
fanis
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τακης Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τετοια λυση εχω τα τελευταια 2 χρονια και δεν ειχα προβλημα. Αρκει να κοιταξεις να παει αρκετο νερο σε ολες τις γλαστρες. Αυτο φαινεται τις πρωτες μερες και αν χρειαστει μπορει να πρεπει να αλλαξεις θεση σε καποια.
γιαυτο ειμαι ακομα αθηνα ελπιζω μεχρι την τριτη ν εχω βγαλει συμπερασματα και να μπορω να φυγω και να χασω μονο 5 μερες απο τις διακοπες (αρκει να μην χασω δεντρα χαχαχα)
και να παρακαλαω να μην φυσαει οταν δουλευει το συστημα
Τακη ποση ωρα το βαζεις σε ανοργανο? εμενα σε 3 λεπτα την ημερα και τρεχουν τα νερα απο τις τρυπες φανταζομουν οτι θα ηθελε παραπανω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από schecter86 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρεμπιπτόντως πολυ ωραια δεντρακια φανη
ty :):):)
fanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές