Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ανακοινώσεις - Κανονισμοί - Πληροφορίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-03-11, 21:09   #1
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Και πάλι θα διαφωνήσω, θα μπορούσε να γίνει άτυπα. Όπως ακριβώς με τα σεμινάρια... (στο προηγούμενο σεμινάριο δεν λάβαμε κάποια απόδειξη για το κόστος συμμετοχής, έτσι δεν είναι?).

Σε κάθε περίπτωση, δεν θα επιμείνω άλλο... άλλωστε οι δύο μας "μιλάμε". : )

Θ.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-11, 01:16   #2
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι θα διαφωνήσω, θα μπορούσε να γίνει άτυπα. Όπως ακριβώς με τα σεμινάρια... (στο προηγούμενο σεμινάριο δεν λάβαμε κάποια απόδειξη για το κόστος συμμετοχής, έτσι δεν είναι?).

Θ.
Οχι Θεόφιλε.. ξέχασες να την πάρεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ValsGeo : 31-03-11 στις 13:16
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-11, 01:55   #3
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:

Θ.
οπα θεοφιλε...τι θες να πεις με αυτο?
για να ξερεις βαλαμε και απο την τσεπη μας...
Παλιά 31-03-11, 07:45   #4
mesasola
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη mesasola

Περιοχή: Παντού και τελικά πουθενά!!!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
οπα θεοφιλε...τι θες να πεις με αυτο?
για να ξερεις βαλαμε και απο την τσεπη μας...
Δε νομίζω ότι έχει ουσία να δικαιολογείσαι.
Εγώ προτείνω στην επόμενη συνάντηση να βοηθήσει εσένα και τον Βαλσαμή ο Θεόφιλος για να δει πως γίνεται. Να διαθέσει το χρόνο που διαθέσατε και να βάλει το χέρι στην τσέπη όταν στο τέλος δε μαζευτούν τα κουκιά, είτε γιατί κάποιοι θεώρησαν ότι ήρθαν για λίγο, είτε γιατί κάποιοι δεν ήρθαν καθόλου.

Παρέα υποτίθεται ότι είμαστε και δε νομίζω ότι χωράνε τέτοιου είδους αναφορές.
mesasola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-11, 10:10   #5
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοεί ο Θεόφιλος αυτό που φαίνεται … αλλά ότι πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη όπως υπήρχε και στο workshop...
Παλιά 31-03-11, 10:46   #6
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε κακό που με βρήκε, μία καλοπροαίρετη πρόταση έκανα...

Γιώργο glyn, αυτό που εννοούσα είναι ότι αν κάποιος θέλει να κάνει κομπίνα, μπορεί να το κάνει με οποιαδήποτε αφορμή, για οποιοδήποτε ποσό ακόμα και δίνοντας αποδείξεις. Το να μπω στην ουσία το προβληματισμού σου, θα είναι σαν να σε (σας) προσβάλλω και δεν πρόκειται να το κάνω.

Mesasola (πράγματι), ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια... γιατί μέχρι να γράψεις το μήνυμά σου δεν μπορούσα να καταλάβω τον χρόνο που διαθέσαν όποιοι οργάνωσαν το (ή οποιοδήποτε άλλο) σεμινάριο.

Γιώργο valsgeo ευχαριστώ για την απάντηση. Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου αλλά όντως δεν τραβάει.

Πραγματικά δεν νομίζω ότι έχει νοήμα να συνεχιστεί η συζήτηση.

Θ.
Εντάξει.. συμβαίνουν αυτά και στις καλύτερες οικογένειες.. είναι λίγο λεπτό το ζήτημα όταν έχεις να κάνεις με λεφτά (όσο μικρά και να είναι τα ποσά) που διαχειρίζεσαι για λογαριασμό μιας ομάδας.. και πολλές φορές έχει συζητηθεί ο τρόπος ..που πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ποιο διαφανής… αλλά μην γελιόμαστε.. δεν είναι και τόσο εύκολο.. πχ πάλι για την επόμενη συνάντηση το κόστος συμμετοχής έχω ενημερώσει οτι θα είναι 10 ευρω.. αυτή την στιγμή και βάση κάποιον νέων συμμετοχών (εφόσον έρθουν όλοι) το πραγματικό κόστος είναι 9,54 …

Θέλω να πιστεύω ότι είναι κατανοητό ότι και όλοι να έρθουν δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε το πραγματικό κόστος πλην της τελευταίας ώρας… γιατί άλλοι θα έρθουν την πρώτη μέρα κάποιοι την δεύτερη μέρα κλπ.. και το βασικότερο είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αυτή την δουλειά με τόση ακρίβεια…και να δίνουμε “ρέστα” … όπως και από την άλλη πλευρά (αν δεν έρθουν αυτοί που έχουν δηλώσει συμμετοχή) να επιβαρύνουμε τους υπόλοιπους γιατί δεν είναι δυνατόν να το ξέρουμε.. για αυτό έχουμε πει ότι σε αυτή την περίπτωση οι διαχειριστές θα μοιραστούν την διαφορά και θα την καλύψουν… για κάποιους την προηγούμενη φορά το κόστος ήταν πολύ μεγαλύτερο… άλλοι έφεραν γλυκά.. άλλοι σάντουιτς .. άλλοι κέρναγαν καφέδες.. άλλοι αγόρασαν υλικά που χρειαστήκαμε και έβαλαν τα χρήματα από την τσέπη τους.. άλλοι πρόσφεραν σε αυτούς που δεν είχαν αναλώσιμα (σύρματα κλπ)

Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει εμπιστοσύνη.. ειδικά αν μιλάμε για τόσο μικρά ποσά..
Παλιά 31-03-11, 12:00   #7
mesasola
Επίτιμο μέλος

Προεπιλογή

Δε τίθεται θέμα παρεξήγησης απλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να αφήνουμε αιχμές για ανθρώπους που κοπιάζουν για το σύνολο.
Δεν ξέρω αν έχει γίνει κατανοητό, αλλά το ποσό που καλείται να καταβάλει κάθε μέλος που θα παρευρεθεί στη συνάντηση είναι για να καλυφθούν τα έξοδα ενοικίασης και καθαριότητας του χώρο.
Δεν δίνουμε χρήματα ούτε για τον χρόνο που ξόδεψαν τα μέλη που το διοργανώνουν, ούτε για τα υλικά και εργαλεία που αρκετοί φέρνουν και τα προσφέρουν σε όλους τους υπόλοιπους.

Ορισμένοι από εμάς κάνουν μια προσπάθεια καλό θα ήταν αφού οι υπόλοιποι δε μετέχουμε και απλά καρπωνόμαστε το αποτέλεσμα να μην είμαστε τουλάχιστον δηκτικοί ή επικριτικοί.

Όλα αυτά τα λέω γενικά, απλά με την συγκεκριμένη αφορμή. Δε θέλω να το πάρει κανένας προσωπικά.
Παλιά 31-03-11, 12:19   #8
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα τα μηνύματα περί σεμιναρίων να διασπασθούν σε ένα νέο θέμα "περί σεμιναρίων".

Θ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ValsGeo : 31-03-11 στις 16:16
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-11, 12:27   #9
glyn
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε κακό που με βρήκε, μία καλοπροαίρετη πρόταση έκανα...

Γιώργο glyn, αυτό που εννοούσα είναι ότι αν κάποιος θέλει να κάνει κομπίνα, μπορεί να το κάνει με οποιαδήποτε αφορμή, για οποιοδήποτε ποσό ακόμα και δίνοντας αποδείξεις. Το να μπω στην ουσία το προβληματισμού σου, θα είναι σαν να σε (σας) προσβάλλω και δεν πρόκειται να το κάνω.

Mesasola (πράγματι), ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια... γιατί μέχρι να γράψεις το μήνυμά σου δεν μπορούσα να καταλάβω τον χρόνο που διαθέσαν όποιοι οργάνωσαν το (ή οποιοδήποτε άλλο) σεμινάριο.

Γιώργο valsgeo ευχαριστώ για την απάντηση. Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου αλλά όντως δεν τραβάει.

Πραγματικά δεν νομίζω ότι έχει νοήμα να συνεχιστεί η συζήτηση.

Θ.
ακουστηκε περιεργα, αλλα επειδη ξερω τι παιδι εισαι, θεωρω οτι απλα ηταν παρεξηγηση...ας το ξεπερασουμε...
Παλιά 31-03-11, 13:11   #10
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
ακουστηκε περιεργα, αλλα επειδη ξερω τι παιδι εισαι, θεωρω οτι απλα ηταν παρεξηγηση...ας το ξεπερασουμε...
Σίγουρα δεν έχει κάποιο νόημα η συζήτηση.. και προτείνω να το συζητήσουμε στην συνάντηση εφόσον το επιθυμεί κάποιος…
Παλιά 31-03-11, 13:20   #11
mesasola
Επίτιμο μέλος

Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ακούγονται τα πάντα. Ο Θεόφιλος ίσως να το είπε έτσι απλά, αλλά ίσως να μην είναι ο μόνος που σκέφτεται κάτι τέτοιο.
Παλιά 31-03-11, 13:23   #12
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mesasola Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ακούγονται τα πάντα. Ο Θεόφιλος ίσως να το είπε έτσι απλά, αλλά ίσως να μην είναι ο μόνος που σκέφτεται κάτι τέτοιο.
Δεν διαφωνώ.. και να ακούγονται και προτάσεις μπορούν να γίνουν αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το πώς θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα τέτοιου είδους δοσοληψίες.. καλή πρόθεση να υπάρχει…
Παλιά 31-03-11, 14:41   #13
glyn
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mesasola Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω συμφωνω οτι πρεπει να συζηταμε...απλα με στεναχωρει το οτι προσωπικα ριχνω τοσο κοπο και χρονο για το φορουμ και τις συναντησεις (οπως και ο βαλσαμης) απο τον ελαχιστο χρονο που διαθετω και οποιαδηποτε υπονοια για κατι διαφορετικο με ξενερωνει...
Παλιά 31-03-11, 16:00   #14
kapetanpordos
Παλιός

Το avatar του χρήστη kapetanpordos

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

ρε παιδιά δε μπα να κάνουμε κανα workshop που μας πορώνει και να αφήσουμε στην άκρη ότι μας ξενερώνει

8 και σήμερα..

It's important to know what you don't want, not what you want!
kapetanpordos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-11, 16:20   #15
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapetanpordos Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδιά δε μπα να κάνουμε κανα workshop που μας πορώνει και να αφήσουμε στην άκρη ότι μας ξενερώνει

8 και σήμερα..

τα λεφτα να φερεις.. Πλέρωσες την προηγούμενη φορά.. η άφησες βερεσέ… δεν θυμάμαι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ValsGeo : 31-03-11 στις 16:25
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές