Εκδηλώσεις

Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Το πότισμα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-04-09, 09:34   #1
orck
Member

Το avatar του χρήστη orck

Περιοχή: Π. Φαληρο

Προεπιλογή Αυτοματο ποτισμα

δεν ξερω ποσοι εχετε κατι τετοιο (για τον κηπο η το μπαλκονι σας, οχι μονο για τα μπονσαι)
θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας σχετικα με το μηχανηματακι που ρυθμιζουμε τις ωρες και ανοιγοκλεινει την ηλεκτροβανα
ποια ειναι καλη μαρκα; ειναι απαραιτητο ενα ψηφιακο;
τι αλλα εξαρτηματα χρειαζονται; τι εξαρτηματα βαζουμε ωστε να ποτιζεται καλα η γλαστρα του μπονσαι; (εχει παρα πολλες διαφορετικες παραλαγες)
orck δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-09, 09:59   #2
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Όνομα: Γιάννης
Προεπιλογή

Τις ίδιες απορίες έχω και εγώ που δεν έχω βάλει ακόμα. Πάντως σίγουρα δεν μπορείς να εμπιστευτείς 100% το αυτόματο πότισμα για πολύ καιρό γιατί πάντα υπάρχει η πιθανότητα βλάβης.
Παλιά 19-04-09, 12:00   #3
orck
Member

Προεπιλογή

ναι αλλα ουτε μπορω να εμπιστευτω και τον ευατο μου πολυ καιρο γιατι εχω ξερανει αρκετα φυτακια
τα λυπαμαι που τα αγοραζω πρασινα για να τα ξερανω εγω σε 6μηνες-1χρονο

οποιος συμφορουμιτης γνωριζεις και εχει ορεξη και διαθεση ας προτεινει εξοπλισμο (ακομη και τι διαμετρο σωληνα βαζουμε) γιατι τους υπαλληλους των καταστηματων δεν τους εμπιστευομαι με τιποτα
Παλιά 19-04-09, 19:07   #4
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας

Προεπιλογή

Παιδια θα σας πω το δικο μου σεταρισμα για τα bonsai μου το οποιο "τρεχει" 3 χρονια απροβληματιστα....εχω ενα μηχανακι Gardena γυρω στα 50ε, εναν κεντρικο σωληνα που φτανει απο το μηχανημα στα stand των bonsai και απο εκει και περα 3 σωληνακια που καταληγουν σε μπεκακια ψεκασμου (βροχη). Το μηχανημα το λειτουργω μονο σε περιπτωση που λειπω διακοπες και επισης τους καλοκαιρινους μηνες κυριως για ψεκασμο. Το ρυθμιζω καθε φορα αναλογα με τον καιρο και την θερμοκρασια, συνηθως σε αρκετα ζεστες περιοδους δουλευει καθε 8 ωρες για 3 λεπτα. Γενικα τα δεντρακια μου σε περιοδους που δουλευει μονο του το αυτοματο και εγω λειπω, παιρνουν αρκετο νερο, παραπανω απο οτι χρειαζονται, αλλα προτιμω για μικρο χρονικο διαστημα να υπερποτιζονται παρα να κινδυνευω να χασω καποιο. Επισης το καθε δεντρακι εχει τις δικες του απαιτησεις σε νερο και για αυτο το χειροκινητο ποτισμα ειναι το καλυτερο. Προτιμω τα μπεκακια ψεκασμου παρα τα μπεκακια σταγονας, γιατι υπαρχει περιπτωση τα ¨σταγονας" να βουλωσουν και περα απο αυτο το φυτο ποτιζεται μονο σε συγκεκριμμενα σημεια και δεν δημιουργηται υγρασια στο φυλλωμα σε σχεση με τα "βροχινα"...αυτα...περιμενω να ακουσω και αλλους που χρησιμοποιουν αυτοματα για να ανταλλαξουμε αποψεις.
Παλιά 19-04-09, 19:22   #5
Rommel
Παλιός

Το avatar του χρήστη Rommel

Περιοχή: Πορτο Ραφτη

Προεπιλογή

Ποση ωρα διαρκει ο ψεκασμος Τζωρτζη?

SAVE THE NIGHT - SUPPORT NICE BARS
Rommel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-09, 20:22   #6
Petris
Πιο παλιός

Περιοχή: Κύπρος-Λευκωσία

Προεπιλογή

συμφωνώ κ εγώ με τον ψεκασμό ... αντί για σταγονες
ακόμη δεν έχω εφαρμόσει αυτόματο σύστημα ποτίσματος αλλά γενικά το πότισμα το κάνω καθημερινά με ψεκασμό κ κάθε 4-5 μέρες ποτίζω ένα ένα τα φυτά ώστε να αποροφήσουν και πίο βαθιά νερό.Φυσικά το καλοκαίρι το πότισμα είναι πιο έντονο και ο ψεκασμός γίνεται πάλι καθημερίνα....οσο περισσότερο τόσο το καλύτερο ψεκασμός.ετσι θα ήταν ΄καλό να υπάρχει ένα σύστημα αυτόματου ψεκασμού ωστε να ψεκάζονται κ τις ώρες που λείπουμε απο το σπίτι έστω και αν είναι λίγες οι ώρες ,με τον διακόπτη να είναι ρυθμίσμένος ανάλογα,δηλαδή 2 φόρες απο 2 λεπτα για το πότισμα(νωρίς το πρωι και αργα το απόγευμα) και 2-3 φορές απο 15 δεύτερα για απλό ψεκασμό του φυλλόματος ... αυτό είναι ένα παράδειγμα κ όχι κανόνας...εξαρτάτε απο το πόσο είναι εκτεθημένα σε ήλιο και αερά ,απο την ποσότητα νερού που ψεκάζει το συστημα μας ανα λεπτό (λιτρα/λεπτο) κτλ
κατι άλλο το οποίο είναι σημαντικό ... ο ψεκασμός πρέπει να γίνεται με όσο το δυνατό μικρότερα σταγονίδια και οσό το δυνατο μεγαλύτερο ύψος ουτος ώστε να μην ξεπλένετε το επιφανιακό στρώμα χώματος και για να μην συμπιέζεται ... φυσικα αν το χώμα είναι καλό με αρκετή ποσότητα άμμου ή ακαδάμα ή περλίτη κτλ ο κίνδυνος να συμπιεστεί μειώνεται
Petris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-09, 20:48   #7
orck
Member

Προεπιλογή

δεν εχει τυχει να τα δω ποτε μου μπεκακια ψεκασμου και δεν εχω καμια ιδεα πως ειναι αυτα τα πραγματα
ισως κατι σαν και αυτο; αυτο λογικα το χωνεις στο χωμα (την πλαστικη σφηνα που εχει) και το πορτοκαλι μερος ψεκαζεις προς τα επανω, λογικα αυτα τα βιδωνεις για να ρυθμισεις την ροη του νερου

1) σε ενα αυτοματο ποτισμα τι ωρες ειναι καλυτερα να ποτιζουμε; νωρις το πρωι; καταμεσημερο που το χωμα ειναι με την λιγοτερη υγρασια;
2) δεν θα ηταν καλυτερο να ποτιζουμε αντι για μια φορα για 3 λεπτα αλλα 3 φορες του 1 λεπτου η καθε μια;
Παλιά 19-04-09, 20:57   #8
Petris
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
1) σε ενα αυτοματο ποτισμα τι ωρες ειναι καλυτερα να ποτιζουμε; νωρις το πρωι; καταμεσημερο που το χωμα ειναι με την λιγοτερη υγρασια;
2) δεν θα ηταν καλυτερο να ποτιζουμε αντι για μια φορα για 3 λεπτα αλλα 3 φορες του 1 λεπτου η καθε μια;
1)νωρίς το πρωί κ αργά το απόγευμα είναι οι καλύτερες ώρες για πότισμα

2)όταν ποτίσεις για ένα λεπτό ,το νερό δεν θα είναι αρκετό ώστε να εισχωρίσει
πιο βαθεία στο χώμα ... μεχρι το επόμενο πότισμα θα έχει εξατμιστεί και παει λέγοντας....ενώ με περισσότερη ώρα ποτίσματος το χώμα θα αποροφίσει πιο βαθεία το νερό
Παλιά 19-04-09, 21:04   #9
Petris
Πιο παλιός

Προεπιλογή

επίσης δεν είναι σωστό να ψεκάζονται ούτε να ποτίζονται την ώρα που τα βλέπει ο καυτός ήλιος του μεσήμεριού ....υπάρχη πιθανόνητα να καούν
Παλιά 19-04-09, 22:05   #10
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Όνομα: Τακης
Website: www.tsamisaquarium.gr
Προεπιλογή

Εγω οσο ειμαι στο σπιτι, ποτιζω με το χερι.
Οταν ειμαι σε διακοπες βαζω ολα τα γλαστρακια κατω, στο εδαφος, οπου ειναι στρωμενη πετρα και οχι χωμα. Δημιουργω εναν κυκλο με αυτα και στην μεση βαζω αυτο:

Το συνδεω με αυτοματο και ποτιζει καθε βραδυ. Την ενταση του νερου την ρυθμιζω ετσι ωστε ολα τα φυτα να εχουν νερο, αλλα να μην πεταγεται το νερο και εξω απο την περιοχη που ειναι τα γλαστρακια.
Φυσικα θα κοιταξω αυτη την χρονια να βαλω πανω απο τα φυτα, εκει που βρισκονται, μπεκ, για να μην χρειαζεται να τα μεταφερω. Θα το ψαξω να βρω λυση.
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-09, 22:15   #11
gavros
Köter Αντινομαρχης

Το avatar του χρήστη gavros

Περιοχή: Αιγαλεω

Προεπιλογή

αν και μονο με φωτογραφια θα φανει ο τροπος, αλλα ενα εξπλεην γινεται.

στο σταντ που τα εχω 6 μπεκ ψεκασμου 180 μοιρων ανοιγμα κ με ρυθμιστη ποσοτητας .
τα 6 μπεκ ειναι 2 απο πανω 2 απο το πλαι κ 2 απο κατω απο τα πλακακια δλδ προς τα πανω.
με τον τροπο αυτο γινεται ενα μπανακι σενιο, φυσικα θελει πολυ καλο τσεκαρισμα μηπως κ καποιο δεν βρεχεται,
δε θελει δυνατο ψεκασμο κ φυγει το χωμα, και διαφορες τετοιες λεπτομερειες που καθιστουν το συστημα ασφαλες.

βρισκουμε μπεκακια με ανοιγμα 90-180-360 μοιρων, και τα σκοπευουμε εκει που θελουμε εμεις.

καρα τσεκαρισμενο σαν αποδοση, φυσικα υπαρχει το προβλημα της απαιτησης του καθε δεντρου, αλλα οπως ειπε κ ο δρ. γλυν,
καλυτερα πολυ παρα στεγνωμα.

παντα ποτισμα μετα τη δυση του ηλιου φυσικα.

με την πρωτη ευκαιρια θα εχουμε κ φωτο.

http://e-gavros.blogspot.com/
gavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-09, 00:06   #12
glyn
Moderator

Προεπιλογή

Συμφωνω με τα μπεκακια που λεει ο γαβρος...Σιμο το δικο μου τρεχει 3-5 λεπτα, αναλογα τον μηνα.
Φιλε Πετρη, ειναι μυθος αυτο που λεγεται οτι αν ποτιζεις οταν βαραει ο ηλιος καιγονται τα φυλλα (ο μυθος λεει οτι οι σταγονες λειτουργουν σαν μεγενθυντικος φακος και δημιουργουνται τρυπες), το εχω τσεκαρει και δεν ισχυει, το καλοκαιρι ποτιζω πρωι,μεσημερι,βραδυ.
Παλιά 20-04-09, 00:15   #13
Rommel
Παλιός

Το avatar του χρήστη Rommel

Περιοχή: Πορτο Ραφτη

Προεπιλογή

Θυμασαι περιπου κοστος Γιωργο??Αν θυμασαι!

SAVE THE NIGHT - SUPPORT NICE BARS
Rommel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-09, 01:05   #14
glyn
Moderator

Προεπιλογή

τα τελευταια που πηρα απο το carrefour ειναι ρυθμιζομενα για διαφορα ψεκασματα και ειχαν περιπου 9ε τα δυο....τα αλλα που δεν ειναι ρυθμιζομενα αλλα στανταρ σε 180 ή 360 μοιρες νομιζω οτι ειχανε 8-9ε τα 4....το μηχανημα οπως ειπα νωριτερα το πιο φθηνο απο gardena που κανει δουλεια 45-50ε, συν τους σωληνες που νομιζω για τα λεπτα σωληνακια 5ε τα 15 μετρα....στο περιπου ομως φιλε ολες οι τιμες παραπανω γιατι δεν θυμαμαι καλα...
Παλιά 20-04-09, 08:43   #15
gavros
Köter Αντινομαρχης

Το avatar του χρήστη gavros

Περιοχή: Αιγαλεω

Προεπιλογή

απαπαπα ... σε γδαραν ζωντανο !

με 5 εβρα πηρα 10 μπεκακια. (το γκαρντενα πληρωνεται σαν ονομα)

οσον αφορα στο κομπιουτερακι, οι τιμες ειναι αναλογες του τι θες...

εξαιρουμενου του μηχανηματος αυτοματης ... αναφλεξης, το κοστος δεν ειναι πανω απο 15 εβροπουλα παιδες.

ολα μαζι, σωληνακια ληψης, σωληνες 16φ, βανακια κλπ κλπ κλπ.

http://e-gavros.blogspot.com/
gavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές