Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Το πότισμα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-12-10, 01:18   #1
LePa
Junior Member

Περιοχή: Heraklion
Προεπιλογή ΠΟΛΥΟΡΓΑΝΟ (Υγρασίας-ph-Φωτισμού)

Επειδή πολύς ο λόγος περί ποτίσματος και για εμας τους αρχάριους αυτό αποτελεί νομίζω μέγα άγχος, ίσως... λέω ίσως, περιμένω τις απαντήσεις των έμπειρων του είδους, να υπάρχει αν όχι λύση, έστω μια ιδέα βοήθειας.
Σήμερα κάνοντας μια βόλτα σ' ένα φυτώριο κ μετά την αγορά ενός Γιουνίπερου μισοπεθαμένου (άλλο θέμα αυτό), μεταξύ "τύρου και άχλαδος" ο πωλητής μου έδειξε το παρακάτω πολυόργανο της Γερμανικής εταιρείας TFA. Η τιμή του ήταν αστεία, 15 Euro οπότε πήρα ένα για να το δοκιμάσω. Για να ελέγξω την αξιοπιστία του έκανα μετρήσεις PH με "πεχάμετρο" δικό μου και με το πολυόργανο. Τα αποτελέσματα και των δύο μετρήσεων ήταν ακριβώς τα ίδια! Έτσι τουλάχιστον σε επίπεδο PH το όργανο είναι αξιόπιστο, ελπίζω το ίδιο να συμβαίνει και για την μέτρηση της υγρασίας. Σας παραθέτω link του κατασκευαστή με το manual του οργάνου.
http://www.tfa-dostmann.de/TFA2003_e...aus_garten.htm
Σημείωση: Ο κατασκευστής αναφέρει ότι ο μετρητήε υγρασίας πρέπει να γίνεται σε pot με ελάχιστο ύψος τα 35cm, αυτό ίσως να αποτελεί ανατρεπτικό παράγοντα για την μέτρηση υγρασίας στα Bonsai, προσωπικά όμως έκανα μετρήσεις σε διάφορα βάθη και οι διαφορές είναι μικρές, νομίζω ότι θα μπορεί να βρεθεί η αναλογία.

[IMG][/IMG]
LePa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-10, 06:54   #2
chadiarakos
Member

Το avatar του χρήστη chadiarakos

Περιοχή: Σαλαμίνα
Προεπιλογή

Έχω ένα ίδιο και δεν είμαι δυσαρεστημένος στίς ενδήξεις ph που το χρησημοποιώ, για θέματα υγρασίας δεν ξέρω έχω σε όλα 100% ανόργανο
chadiarakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-10, 10:54   #3
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Έχω ένα που δείχνει, ph, φως, λίπανση και υγρασία…δυσαρεστημένος σε όλες τις ενδείξεις που δίνει.. προσωπικά τα θεωρώ αναξιόπιστα.. ίσως βέβαια να παίζει ρόλο η ποιότητα του οργάνου…μπορεί αυτό να είναι καλύτερο..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-10, 11:30   #4
malamask
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη malamask

Περιοχή: Πάτρα
Προεπιλογή

Πιστεύω πως όταν θα ασπαστείς τα ανόργανα θα σου είναι εντελώς άχρηστο (όπως έγινε και μ'εμένα).
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές