Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Το πότισμα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-11-10, 12:15   #1
Δημήτρης
Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή Διευκρινισεις για εναλλακτικο τροπο ποτισματος?

Γεια σας,

Στην ενοτητα καταστηματα για μπονζαι και στο θεμα του μελους Λιζα μονο για ελιες, αναφερθηκε καπου ενας εναλλακτικος τροπος ποτισματος, μεσα απο καποια ιστοσελιδα με καποιες πραγματικα υπεροχες (υποκειμενικη εκτιμηση) ελιες στην Κρητη.
Ο τροπος ποτισματος αναφερονταν σε ενα συστημα καλαισθητου δοχειου νερου-"φυτιλι" αγωγο υγρασιας-εμφυτευση στο ποτ.
Παροτι εγιναν καποιες συζητησεις ξαφνικα εμεινε αναπαντητη η ερωτηση εαν πραγματι δουλευει το "συστημα".
Νομιζω οτι εχει εξαιρετικη σημασια για ανθρωπους που αναγκαζονται για οποιοδηποτε λογο να λειπουν πολλες ωρες η καποιες μερες απο το σπιτι(οκ εδω το πιο ενδεδειγμενο ειναι να τα ποτιζει υπευθυνος ανθρωπος αν το διαστημα ειναι μεγαλο πχ διακοπες).
Επισης παρουσιαζει ενδιαφερον στην περιπτωση που το υποστρωμα κρατα μεγαλη ποσοτητα νερου προς ζημιωση του ριζικου συστηματος.
Εμενα τουλαχιστο θα με ενδειφερε πολυ οι γνωμη των εμπειρων, σε προβληματισμους οπως για ποσο διαστημα, απο τι υλικο το "φυτιλι", για ποσο καιρο το ιδιο νερο μεσα στο βαζο, κτλ.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση, πληροφορια καταθεση εμπειρας.
Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 12:27   #2
fanis
Παλιός

Προεπιλογή

Σε μια ελια με 100% τυρφη δουλευε μια χαρα το χωμα απο πανω εδειχνε ξερο αλα το δεντρακι δουλευε μια χαρα
τωρα σε ανοργανο δδεν ξερω κατα ποσο θα μπορει να απορροφησει

ειχα βαλει 1 πηλινο απο γιουβετσι κατω απο το γλαστρακι και αντι για φιτιλι ειχα βαλει 1 ψιλο πλαστικο σχοινι για να μην δινει πολυ νερο
fanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 12:42   #3
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια ελια με 100% τυρφη δουλευε μια χαρα το χωμα απο πανω εδειχνε ξερο αλα το δεντρακι δουλευε μια χαρα
τωρα σε ανοργανο δδεν ξερω κατα ποσο θα μπορει να απορροφησει

ειχα βαλει 1 πηλινο απο γιουβετσι κατω απο το γλαστρακι και αντι για φιτιλι ειχα βαλει 1 ψιλο πλαστικο σχοινι για να μην δινει πολυ νερο
Σε ευχαριστω πολυ Φανη για την αμεση απαντηση.
Πολυ ενδιαφερων πραγματικα.
Παλιά 26-11-10, 13:34   #4
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Είναι μια εναλλακτική και όπως έχουμε δει από πειραματισμούς μελών (όπως και του Φάνη) μπορεί να δουλέψει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, πχ για κάποια είδη που αρέσκονται σε μόνιμα επίπεδα υγρασίας, μικρά pot και φαντάζομαι για περιορισμένο αριθμό φυτών κλπ...

Προσωπικά θα συνιστούσα την παραδοσιακή μέθοδο.. έλεγχος χώματος και ανάλογο πότισμα ανα εποχή.. σε περίπτωση απουσίας ..αυτόματο πότισμα. ..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 16:29   #5
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valsgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μια εναλλακτική και όπως έχουμε δει από πειραματισμούς μελών (όπως και του Φάνη) μπορεί να δουλέψει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, πχ για κάποια είδη που αρέσκονται σε μόνιμα επίπεδα υγρασίας, μικρά pot και φαντάζομαι για περιορισμένο αριθμό φυτών κλπ...

Προσωπικά θα συνιστούσα την παραδοσιακή μέθοδο.. έλεγχος χώματος και ανάλογο πότισμα ανα εποχή.. σε περίπτωση απουσίας ..αυτόματο πότισμα. ..
Εχεις απολυτο δικιο Γιωργο,
Συμφωνω μαζι σου γιατι με τον παραδοσιακο τροπο ελεγχουμε συγχρονως και την γενικοτερη εμφανιση του φυτου και δεν το ξεχναμε επαναπαυομενοι σε οποιοδηποτε αυτοματο ποτισμα.
Γιαυτο προανεφερα οτι σε συγκεκριμμενες περιπτωσεις που χρειαστε να απουσιασουμε, η σε περιοδους με φορτο εργασιας και διατηρωντας εναν απαιτητικο για το χρονο μας αριθμο φυτων.
Ισως καποια εξυπηρετηθουν με αυτο τον τροπο για καποιο διαστημα.

Τελος να ρωτησω καθε ποτε θεωρειτε λογικο να αλλαζεται το νερο στο βοηθητικο βαζακι-δοχειο?
Παλιά 26-11-10, 19:11   #6
fanis
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος να ρωτησω καθε ποτε θεωρειτε λογικο να αλλαζεται το νερο στο βοηθητικο βαζακι-δοχειο?
οταν τελειωσει

απλα το εχω δοκιμασει και δουλευει δεν το χρησιμοποιω. Οταν λειπω πλεων βαζω αυτοματο ποτισμα ΑΛΑ μονο οταν λειπω
δεν αλλαζω το ποτιστηρι με τπτ
fanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 20:01   #7
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν τελειωσει

απλα το εχω δοκιμασει και δουλευει δεν το χρησιμοποιω. Οταν λειπω πλεων βαζω αυτοματο ποτισμα ΑΛΑ μονο οταν λειπω
δεν αλλαζω το ποτιστηρι με τπτ
Γεια σου Φανη,

Παρομοιως ειμαι υπερ του ποτιστηριου.
Αν ομως θεωρητικα ειχαμε ενα μεγαλο βαζο σαν τροφοδοτικο και στις 10 μερες ας πουμε δεν ειχε τελειωσει το νερο, δεν θα επρεπε να αντικαταστησουμε με "φρεσκο"?
Παλιά 26-11-10, 21:21   #8
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Μεγάλο ζήτημα το πότισμα. Ειδικά για εμάς που, και ανόργανα υποστρώματα χρησιμοποιούμε ως επί των πλείστων, και μικρά δοχεία.
Όταν ξέρεις ότι τα δέντρα σου χρειάζονται 2 φορές πότισμα την ημέρα το καλοκαίρι, και μάλιστα το πρωινό κατά προτίμηση shower, κανένας εναλλακτικός τρόπος ποτίσματος δεν σε καλύπτει.

Είδα ένα βίντεεο που παρουσιάζει σύστημα αυτόματου ποτίσματος. Ένα μικρό σωληνάκι ή ακόμα και 2 και 3 που μπορεί να τροφοδοτεί το δοχείο με νερό δεν είναι αρκετό. Χρειάζονται μάλλον πατέντες. Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι θα το ψάξω πολύ το θέμα γιατί αλλιώς δεν θα μπορώ να πάω ούτε σαββατοκύριακο για μπάνιο!!!
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 21:40   #9
mhtseas
Member

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗ
Προεπιλογή

...Αν και δεν είμαι έμπειρος θα πω ότι σε όλα μου τα δεντράκια ( φίκους , πεύκα, πλατάνι, ελιά, γουνίπερο,ροδιά και πυξάρι) ειδικά το καλοκαίρι έχω συνέχεια αυτό το σύστημα και με έχει απαλάξει από τα συχνά ποτίσματα! Επίσης δεν έχω ξανα χάσει φυτό από υπερβολικό πότισμα ποτέ! Το μείγμα που χρησιμοποιώ είναι τυρφη30%, χώμα(με άμμο μαζί) 50% , χαλικάκι10% και κοπριά10% στο περιπου!Οπότε έχω καλή αποστράγγιση αλλά κρατάει και υγρασία! Σας το προτείνω έστω και σαν δοκιμή σε μερικά φυτά!
Υ.Γ. στα εξωτερικού χώρου φυτά έχω το κορδονάκι από άνοιξη μέχρι φθινόπωρο και μετά αφήνω τη φύση να κάνει τη δουλειά της!
Στα εσωτερικού χώρου το έχω όλο το χρόνο!!!
mhtseas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-10, 18:09   #10
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλο ζήτημα το πότισμα. Ειδικά για εμάς που, και ανόργανα υποστρώματα χρησιμοποιούμε ως επί των πλείστων, και μικρά δοχεία.
Όταν ξέρεις ότι τα δέντρα σου χρειάζονται 2 φορές πότισμα την ημέρα το καλοκαίρι, και μάλιστα το πρωινό κατά προτίμηση shower, κανένας εναλλακτικός τρόπος ποτίσματος δεν σε καλύπτει.

Είδα ένα βίντεεο που παρουσιάζει σύστημα αυτόματου ποτίσματος. Ένα μικρό σωληνάκι ή ακόμα και 2 και 3 που μπορεί να τροφοδοτεί το δοχείο με νερό δεν είναι αρκετό. Χρειάζονται μάλλον πατέντες. Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι θα το ψάξω πολύ το θέμα γιατί αλλιώς δεν θα μπορώ να πάω ούτε σαββατοκύριακο για μπάνιο!!!
Συμφωνω Geo,
Πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι με το κεφαλαιο που λεγεται ποτισμα.
Παλιά 27-11-10, 18:16   #11
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mhtseas Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αν και δεν είμαι έμπειρος θα πω ότι σε όλα μου τα δεντράκια ( φίκους , πεύκα, πλατάνι, ελιά, γουνίπερο,ροδιά και πυξάρι) ειδικά το καλοκαίρι έχω συνέχεια αυτό το σύστημα και με έχει απαλάξει από τα συχνά ποτίσματα! Επίσης δεν έχω ξανα χάσει φυτό από υπερβολικό πότισμα ποτέ! Το μείγμα που χρησιμοποιώ είναι τυρφη30%, χώμα(με άμμο μαζί) 50% , χαλικάκι10% και κοπριά10% στο περιπου!Οπότε έχω καλή αποστράγγιση αλλά κρατάει και υγρασία! Σας το προτείνω έστω και σαν δοκιμή σε μερικά φυτά!
Υ.Γ. στα εξωτερικού χώρου φυτά έχω το κορδονάκι από άνοιξη μέχρι φθινόπωρο και μετά αφήνω τη φύση να κάνει τη δουλειά της!
Στα εσωτερικού χώρου το έχω όλο το χρόνο!!!
Πολυ ενδιαφερον φιλε μου,
Το κορδονακι που λες απο τι υλικο ειναι?
Το περνας πρωτα απο τις τρυπες του ποτ και μετα ανεβαινει προς τον κορμο και καταληγει στο βαζο με το νερο?
Το νερο στο βαζο καθε ποτε το αλλαζεις?
Τελος το μιγμα σου μου φαινεται πολυ καλο για μπονζαι φυλλοβολων εν γεννει, για κωνοφορα ομως δεν θα επρεπε να αυξησεις το χαλικι?
Βεβαια ολα αυτο επηρεαζονται και απο την συχνοτητα ποτισματος.
Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσες τις παραπανω ερωτησεις σχετικα με το ...κορδονακι.

Ευχαριστω.
Παλιά 29-11-10, 11:03   #12
mhtseas
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενδιαφερον φιλε μου,
Το κορδονακι που λες απο τι υλικο ειναι?
Το περνας πρωτα απο τις τρυπες του ποτ και μετα ανεβαινει προς τον κορμο και καταληγει στο βαζο με το νερο?
Το νερο στο βαζο καθε ποτε το αλλαζεις?
Τελος το μιγμα σου μου φαινεται πολυ καλο για μπονζαι φυλλοβολων εν γεννει, για κωνοφορα ομως δεν θα επρεπε να αυξησεις το χαλικι?
Βεβαια ολα αυτο επηρεαζονται και απο την συχνοτητα ποτισματος.
Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσες τις παραπανω ερωτησεις σχετικα με το ...κορδονακι.

Ευχαριστω.
..καλημέρα Δημήτρη1
το κορδονάκι είναι βαμβακερό σχοινί και το νερό καταναλώνεται δε το αλλάζω!
Είτε το περνας κάτω από τις τρύπες του ποτ είτε το καρφώνεις πάνω στην επιφάνεια της γλάστρας! Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς!!!
Πολύ σωστά ώς προς το χώμα βάζω παραπάνω χαλίκι ή άμμο στα κωνοφόρα!Είναι βασική η αποστράγγιση ακόμα και σ΄αυτό το τρόπο ποτίσματος!
Παλιά 01-12-10, 03:08   #13
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
..καλημέρα Δημήτρη1
το κορδονάκι είναι βαμβακερό σχοινί και το νερό καταναλώνεται δε το αλλάζω!
Είτε το περνας κάτω από τις τρύπες του ποτ είτε το καρφώνεις πάνω στην επιφάνεια της γλάστρας! Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς!!!
Πολύ σωστά ώς προς το χώμα βάζω παραπάνω χαλίκι ή άμμο στα κωνοφόρα!Είναι βασική η αποστράγγιση ακόμα και σ΄αυτό το τρόπο ποτίσματος!
Φιλε μητσεα,

Σε ευχατιστω πολυ για τις διευκρινισεις και το χρονο σου και ενα τελευταιο παρατηρεις ποτε νερο να βγαινει απο τις τρυπες του ποτ, η απλως το χωμα παραμενει υγρο χωρις να εξερχεται ποτε νερο απο τις τρυπες?

Ευχαριστω και παλι.
Παλιά 01-12-10, 12:39   #14
mhtseas
Member

Προεπιλογή

...σε κάποια φυτά όπως κωνοφόρα γίνεται αποστράγγιση όταν το σχοινάκι (είναι χοντρό)τραβάει πολύ νερό για το μέγεθος του ποτ! Γι΄αυτό το λόγο έχει σημασία και η αποστράγγιση
Παλιά 02-12-10, 00:16   #15
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
...σε κάποια φυτά όπως κωνοφόρα γίνεται αποστράγγιση όταν το σχοινάκι (είναι χοντρό)τραβάει πολύ νερό για το μέγεθος του ποτ! Γι΄αυτό το λόγο έχει σημασία και η αποστράγγιση
Φιλε μητσεα,

Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές