Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Μεταφύτευση - Αλλαγή γλάστρας - Χωματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-11-10, 19:30   #1
Δημήτρης
Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή υποστρωμα akadama

Γεια σας,

Προσφατα αγορασα υποστρωμα akadama ψημενο μια φορα λογω ελλειψεως διπλου ψησιματος, ο επιχειρηματιας ειχε την ευθυτητα να με ενημερωσει σχετικα κατοπιν ερωτησεως μου.
Μου τονισε επισης οτι οσο αφορα το διπλο ψησιμο, στην ουσια η πρωτη φορα αναφερεται σε στεγνωμα του χωματος και η δευτερη σε ψησιμο.
Οντως ισχυει?
Το υποστρωμα ειναι οντως μαλακο και στην επαφη με το νερο, τριβεται στο χερι και λιωνει.
Εαν το πλυνω και αφου το κοσκινισω, βαλω στο φουρνο τους επιθυμητους κοκκους θα εχω αποτελεσμα οσων αφορα την σκληρυνση?
Σε ποια θερμοκρασια και ποση ωρα?
Εαν στο μιγμα μου χρησιμοποιησω Kiryu σε αναλογια (ενδεικνυται για κωνοφορα λογω καλλυτερης αποστραγγιξης και μη αποροφητικοτητας, αν δεν απατωμαι) ειναι ολα της ιδιας σκληροτητας η και εδω εχουμε διαβαθμισεις (ψησιματα)?
Τελος καποιο μελος στα χωματα γραφει πως μπορουμε να προσθεσουμε στο μιγμα χαλικι ενυδρειου, αν δεν υπαρχει προσβαση σε αυτο του ποταμου.
Ειναι σιγουρο οτι ολα τα pet shop διαθετουν υλικο που δεν εχει σχεση με θαλασσα?
Καταλαβαινω οτι η ερωτηση μπορει να ηχει αφελης, αλλα δεν ειχα ποτε εμπειρια με ενυδρειο.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση.
Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 20:03   #2
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,

Προσφατα αγορασα υποστρωμα akadama ψημενο μια φορα λογω ελλειψεως διπλου ψησιματος, ο επιχειρηματιας ειχε την ευθυτητα να με ενημερωσει σχετικα κατοπιν ερωτησεως μου.
Μου τονισε επισης οτι οσο αφορα το διπλο ψησιμο, στην ουσια η πρωτη φορα αναφερεται σε στεγνωμα του χωματος και η δευτερη σε ψησιμο.
Οντως ισχυει?
Το υποστρωμα ειναι οντως μαλακο και στην επαφη με το νερο, τριβεται στο χερι και λιωνει.
Εαν το πλυνω και αφου το κοσκινισω, βαλω στο φουρνο τους επιθυμητους κοκκους θα εχω αποτελεσμα οσων αφορα την σκληρυνση?
Εαν στο μιγμα μου χρησιμοποιησω kiryu σε αναλογια (ενδεικνυται για κωνοφορα λογω καλλυτερης αποστραγγιξης και μη αποροφητικοτητας, αν δεν απατωμαι) ειναι ολα της ιδιας σκληροτητας η και εδω εχουμε διαβαθμισεις (ψησιματα)?
Τελος καποιο μελος στα χωματα γραφει πως μπορουμε να προσθεσουμε στο μιγμα χαλικι ενυδρειου, αν δεν υπαρχει προσβαση σε αυτο του ποταμου.
Ειναι σιγουρο οτι ολα τα pet shop διαθετουν υλικο που δεν εχει σχεση με θαλασσα?
Καταλαβαινω οτι η ερωτηση μπορει να ηχει αφελης, αλλα δεν ειχα ποτε εμπειρια με ενυδρειο.

Δε ξερω αν θα σε βοηθησει το ψησιμο σε κανονικο φουρνο (δεν εχω εμπειρια) αλλά το συγκεκριμένο υλικο θα γινει σαν παχυρρευστη λασπη μετα απο λιγες βροχες και μερικά ποτισματα.Η διαφορα στη σκληροτητα μεταζυ υλικών δεν παιζει ρολο. Πιο σημαντικό ειναι το ποσο νερο απορροφουν (και ποσο καλη αποστραγγιση εχουν), και το μεγεθος των κοκκων

Τα χαλικια ενυδριου, χρησιμοποιουνται για ζωντανους οργανισμους, και συνηθως για γλυκου νερου ψαρια, οποταν ειναι μιά χαρα (λιγο ακριβουτσικα σε σχεση με την ποσοτητα που αγοραζεις..)
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 20:39   #3
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξερω αν θα σε βοηθησει το ψησιμο σε κανονικο φουρνο (δεν εχω εμπειρια) αλλά το συγκεκριμένο υλικο θα γινει σαν παχυρρευστη λασπη μετα απο λιγες βροχες και μερικά ποτισματα.Η διαφορα στη σκληροτητα μεταζυ υλικών δεν παιζει ρολο. Πιο σημαντικό ειναι το ποσο νερο απορροφουν (και ποσο καλη αποστραγγιση εχουν), και το μεγεθος των κοκκων

Τα χαλικια ενυδριου, χρησιμοποιουνται για ζωντανους οργανισμους, και συνηθως για γλυκου νερου ψαρια, οποταν ειναι μιά χαρα (λιγο ακριβουτσικα σε σχεση με την ποσοτητα που αγοραζεις..)
Σταυρο,

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Αυτο που δεν κατανοησα πληρως ειναι το οτι η διαφορα στην σκληροτητα δεν παιζει ρολο, σε σχεση με αυτο που λες παρακατω για το τι ειναι πιο σημαντικο και αναφερεις μεταξυ αλλων και ...το μεγεθος των κοκκων.
Μα αν δεν ειναι σκληρο το υλικο και βραχει μετα απο λιγο γινεται λασπη δεν υπαρχει πλεον κοκκος.
Ετσι δεν ειναι?
Εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα.
Παλιά 25-11-10, 20:46   #4
TSIF
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη TSIF

Περιοχή: Σερρες
Προεπιλογή

Ο οικιακός φούρνος δεν σου κάνει δουλειά στην ουσία ο άργιλος πρέπει να πυρώσει - κοκκινίσει από την θερμοκρασία
οποιοσδήποτε άργιλος σε άμμο γάτας ψηθεί σε φούρνο αγγειοπλάστη κάνει δουλειά
Παλιά 25-11-10, 20:48   #5
TSIF
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη TSIF

Περιοχή: Σερρες
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σταυρο,

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Αυτο που δεν κατανοησα πληρως ειναι το οτι η διαφορα στην σκληροτητα δεν παιζει ρολο, σε σχεση με αυτο που λες παρακατω για το τι ειναι πιο σημαντικο και αναφερεις μεταξυ αλλων και ...το μεγεθος των κοκκων.
Μα αν δεν ειναι σκληρο το υλικο και βραχει μετα απο λιγο γινεται λασπη δεν υπαρχει πλεον κοκκος.
Ετσι δεν ειναι?
Εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα.
Άλλο διαλυτότητα στο νερό και άλλο μηχανική αντοχή
Παλιά 25-11-10, 20:52   #6
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSIF Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο διαλυτότητα στο νερό και άλλο μηχανική αντοχή
Γεια σου Tsif,

Συμφωνω αλλο.
Παραμενεινει ομως το ερωτημα με το μαλακο akadama, οταν βρεχεται (γαιτι για την δουλεια που το θελουμε θα βρεχεται εξ ορισμου) δεν θα λιωσει ο κοκκος?
και ας χτυπαει "κοκκινα" η μηχανικη αντοχη του?
Παλιά 25-11-10, 20:53   #7
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsif Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο οικιακός φούρνος δεν σου κάνει δουλειά στην ουσία ο άργιλος πρέπει να πυρώσει - κοκκινίσει από την θερμοκρασία
οποιοσδήποτε άργιλος σε άμμο γάτας ψηθεί σε φούρνο αγγειοπλάστη κάνει δουλειά
Σε ευχαριστω Σιμο,

Θεωρω οτι η διευκρινιση ειναι καιρια.
Παλιά 25-11-10, 22:59   #8
Greg
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Greg

Περιοχή: cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας,

Οντως ισχυει?
Εαν στο μιγμα μου χρησιμοποιησω Kiryu σε αναλογια (ενδεικνυται για κωνοφορα λογω καλλυτερης αποστραγγιξης και μη αποροφητικοτητας, αν δεν απατωμαι) ειναι ολα της ιδιας σκληροτητας η και εδω εχουμε διαβαθμισεις (ψησιματα)?

αρχισα να υποψιαζομαι ποιος σου πωλησε το ακαταμα
λετε να ειναι ενας παλιος μας φιλος που περασε απο εδω ??

ακουσον ! διπλοφουρνισμενο!
Greg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 23:06   #9
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

δες το πιο κατω λινκ, απο αυτο σου πουλησανε??

http://www.mybonsai.gr/vb/showthread...E1%E4%E1%EC%E1
Παλιά 26-11-10, 11:02   #10
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Greg Εμφάνιση μηνυμάτων
δες το πιο κατω λινκ, απο αυτο σου πουλησανε??

http://www.mybonsai.gr/vb/showthread...E1%E4%E1%EC%E1

Γεια σου Greg,
Αυτο που αγορασα ηταν συσκευασμενο σε αεροστεγως κλεισμενη πλαστικη σακουλα, στην οποια αναγραφονται καποια στοιχεια (προφανως λογοτυπος και διαφορα επεξηγηματικα/πληροφοριακα) στα γιαπωνεζικα η κινεζικα.
Οι κοκκοι ειναι οντως κοκκινοι, ακανονιστου σχηματος και οταν βραχουν τριβοντας τους με το χερι τριβονται και λιωνουν.
Τωρα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν ειναι σαν αυτο που περιγραφεται στο λινκ που παρεθεσες.
Παλιά 26-11-10, 11:07   #11
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Προς το παρόν φίλε Δημήτρη μπορείς να χρησιμοποιείς το akadama ως έχει … δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον διαδικασία πέρα από το κοσκίνισμα…… σκέτο η σε αναμίξει με τύρφη η Kiryu ανάλογα το είδος και τις συνθήκες που διατηρείς τα φυτά σου…

Σαφέστατα εχει μικρότερες αντοχές από αλλα υποστρώματα αλλά είναι μια πολύ καλή λύσει δοκιμασμένη για πάρα πολλά χρόνια…

Όταν εξοικειωθείς με τα είδη των υποστρωμάτων θα βγάλεις και τα δικά σου συμπεράσματα…
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 11:17   #12
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valsgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρόν φίλε Δημήτρη μπορείς να χρησιμοποιείς το akadama ως έχει … δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον διαδικασία πέρα από το κοσκίνισμα…… σκέτο η σε αναμίξει με τύρφη η kiryu ανάλογα το είδος και τις συνθήκες που διατηρείς τα φυτά σου…

Σαφέστατα εχει μικρότερες αντοχές από αλλα υποστρώματα αλλά είναι μια πολύ καλή λύσει δοκιμασμένη για πάρα πολλά χρόνια…

Όταν εξοικειωθείς με τα είδη των υποστρωμάτων θα βγάλεις και τα δικά σου συμπεράσματα…
Φιλε Γιωργο σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Παλιά 26-11-10, 12:46   #13
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σου greg,
Αυτο που αγορασα ηταν συσκευασμενο σε αεροστεγως κλεισμενη πλαστικη σακουλα, στην οποια αναγραφονται καποια στοιχεια (προφανως λογοτυπος και διαφορα επεξηγηματικα/πληροφοριακα) στα γιαπωνεζικα η κινεζικα.
Οι κοκκοι ειναι οντως κοκκινοι, ακανονιστου σχηματος και οταν βραχουν τριβοντας τους με το χερι τριβονται και λιωνουν.
Τωρα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν ειναι σαν αυτο που περιγραφεται στο λινκ που παρεθεσες.
α οκ αν ηταν σε συσκευασια μια χαρα θα ειναι. Κανε οπως ειπε ο Γιωργος
Παλιά 26-11-10, 16:39   #14
Δημήτρης
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Greg Εμφάνιση μηνυμάτων
α οκ αν ηταν σε συσκευασια μια χαρα θα ειναι. Κανε οπως ειπε ο Γιωργος
Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας.
Ποτε θα λεγατε οτι πρεπει να γινει αλλαγη χωματος?
Μιλωντας δηλ. για μεγαλυτερα φυτα που το repoting θα γινει μετα απο 4-5 ετη, η προσθηκη του akadama στο μιγμα μου θα με καλυψει η θα χρειασθει ενδιαμεσα να το ανανεωσω?
Παλιά 29-11-10, 11:38   #15
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας.
Ποτε θα λεγατε οτι πρεπει να γινει αλλαγη χωματος?
Μιλωντας δηλ. για μεγαλυτερα φυτα που το repoting θα γινει μετα απο 4-5 ετη, η προσθηκη του akadama στο μιγμα μου θα με καλυψει η θα χρειασθει ενδιαμεσα να το ανανεωσω?
τι είδους δέντρα..? σαφέστατα μπορεί και πολύ ποιο νωρίς..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές