Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Δοχεία/Ποτς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-09-10, 02:54   #31
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τα παιδιά όσον αφορά τις τιμές και την ανταγωνιστικότητα.
Θα πρέπει νομίζω να βρείς μια χρυσή τομή που καί εσύ να αμοίβεσαι σωστά για τις δημιουργίες σου, αλλά και να μπορείς να ανταγωνιστείς άλλες μεγάλες γνωστές φίρμες στον χώρο των bonsai ποτς.
Παλιά 11-09-10, 11:40   #32
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημοσθενης Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο μου εξαιρετικα τα ποτ οπως σου εχω ξαναπει αλλα πολυ βαρος βρε παιδι μου!
Πως εξασφαλιζεις την ασφαλη μεταφορα τους;
Δεν μπορείς να γλιτώσεις από τον παράγοντα "βάρος" και αυτό έχει ως μοναδικό μείον -σε σχέση με τον ανταγωνισμό- τα έξοδα μεταφοράς. Που παρεπιπτόντως και εκεί ως χωρα είμαστε πολύ πολύ ακριβοί!! Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί δεν εξάγουμε.
Το βάρος για μένα και γι' αυτόν που θα διαλέξει αυτό το υλικό είναι στα συν και προσδίδει μια άλλη ποιότητα. Όσο για την μεταφορά δεν έχω σχεδόν καμία επιφύλαξη διότι είναι αρκετά γερά σαν κατασκευές και με το κλασικό πακετάρισμα (κούτα - felizol - φουσκίτσες) θα μεταφέρονται άθικτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης φιλε, το θεμα της τιμης...αντιλαμβανομαι οτι ειναι καλλιτεχνικη δημιουργια και ποσο να το κοστολογησεις...αλλα με αρκετα λιγοτερα χρημματα αγοραζεις τρελα κεραμικα ποτς απο erin pottery...σορρυ που στο λεω, αλλα ειναι βασικο κριτηριο και η τιμη...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valsgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο συμφωνώ και εγώ με τον Glyn.. συγκεκριμένα και με ότι η προσωπική δημιουργία μέσα από οποιαδήποτε τέχνη... ο καθένας την κοστολογεί όσο αυτός νομίζει.. δεν είναι ένα απλό εμπόριο .. αγοράζω – πουλάω.. και καρπώνομαι την διαφορά που αυτή η διαφορά πρέπει να έχει όρια.. απλά μήπως για αρχή πρέπει να είσαι λίγο ποιο ανταγωνιστικός...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τα παιδιά όσον αφορά τις τιμές και την ανταγωνιστικότητα.
Θα πρέπει νομίζω να βρείς μια χρυσή τομή που καί εσύ να αμοίβεσαι σωστά για τις δημιουργίες σου, αλλά και να μπορείς να ανταγωνιστείς άλλες μεγάλες γνωστές φίρμες στον χώρο των bonsai ποτς.
Δεκτόν. Είναι σίγουρα ακριβότερα και το γνωρίζω γιατί έκανα αρκετή έρευνα για τιμές όταν ξεκίνησα να τα κατασκευάζω.
Δεν ξέρω αν μπορέσω ποτέ να ανταγωνιστώ στην τιμή τα κοινά κεραμικά pots για τον απλούστατο λόγο ότι έχω να κάνω με διαφορετική πρώτη ύλη και υλικά κατασκευής που είναι ακριβότερα πρώτον, και απαιτούν άλλου είδους εργασία δεύτερον.Και δεν λέω ότι είναι απαραίτητα πιο κουραστικά στην κατασκευή. Όμως θέλουν οπωσδήποτε εργαστήριο μακριά από κατοικημένη περιοχή λόγο θορύβου και σκόνης πράγμα που επίσης κοστίζει. Αυτό θα μου πείτε ότι δεν σας νοιάζει και θα έχετε δίκιο.
Anyway, δεν θέλω να είμαι ακριβός, ούτε να κοροϊδεύω τον κόσμο που θα τα προτιμήσει.Τις τιμές θα τις ρίξω, σίγουρα όχι χαμηλότερα από τα κεραμικά, και μακάρι να "βγω" όπως λένε στην αγορά. :)
Πάντως ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά. Ότι μου έχετε γράψει σε αυτό το thread είναι πολύ χρήσιμο.
Δείτε μερικές φωτογραφίες από το εργαστήριο όταν ξεκίνησα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0001.jpg (90,0 KB, 52 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0002.jpg (90,0 KB, 49 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0003.jpg (72,9 KB, 44 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0004.jpg (108,1 KB, 44 εμφανίσεις)
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 12:18   #33
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Φιλε, ειναι καλο που εισαι ανοικτος και ακους τα σχολια, θα πας μπροστα...πολλοι ειναι ξεροκεφαλοι και δεν ακουνε με αποτελεσμα να τους τρωει η μαρμαγκα...
Παλιά 11-09-10, 12:39   #34
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε, ειναι καλο που εισαι ανοικτος και ακους τα σχολια, θα πας μπροστα...πολλοι ειναι ξεροκεφαλοι και δεν ακουνε με αποτελεσμα να τους τρωει η μαρμαγκα...

Επίσης εξαιρετικές φωτογραφίες έχεις βάλει εδώ από το εργαστήρι σου!
Θα σου πρότεινα να τις βάλεις και στη σελίδα σου για να μπορεί να αντιληφθεί ο κόσμος την διαδικασία, το κόστος και τον βαθμό δυσκολίας της κατασκευής.
Παλιά 11-09-10, 16:52   #35
Δημοσθενης
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη Δημοσθενης

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Προεπιλογή

Συμφωνα παντα με την διαδικασια της κατασκευης και φυσικα πέρνωντας υπ'οψιν την ασχετοσυνη μου ρωτω: Δεν θα μπορουσες να κανεις τα τοιχωματα πιο λεπτα ετσι ωστε να μειωθει το βαρος και κατ'επεκταση και το κοστος. Και δεν μιλω για τις μεγαλες γλαστρες οπου τιθεται το θεμα της αντοχης αλλα στιε μικροτερες shohin.
Παντως οπως και να εχει εμενα με εχουν εντυπωσιασει και μετην πρωτη ευκαιρια θα ηθελα να αποκτησω μια!
μα τους αφήνω μεχρι να το βαρεθούν!
Δημοσθενης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 17:15   #36
vaggelis d
Junior Member

Περιοχή: marousi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συμφωνα παντα με την διαδικασια της κατασκευης και φυσικα πέρνωντας υπ'οψιν την ασχετοσυνη μου ρωτω: Δεν θα μπορουσες να κανεις τα τοιχωματα πιο λεπτα ετσι ωστε να μειωθει το βαρος και κατ'επεκταση και το κοστος. Και δεν μιλω για τις μεγαλες γλαστρες οπου τιθεται το θεμα της αντοχης αλλα στιε μικροτερες shohin.
Παντως οπως και να εχει εμενα με εχουν εντυπωσιασει και μετην πρωτη ευκαιρια θα ηθελα να αποκτησω μια!
καλησπερα σε ολους νεος στη παρεα.πιστευω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολη η κατασκευη pots σε διαφορες διαστασεις. σε μια μαντρα οικοδομων να παμε θα βρουμε υλικα και ισως απο καποιον που πουλαει μαρμαρα τα κομματια που εχουν για πεταμα.
vaggelis d δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 17:27   #37
Δημοσθενης
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη Δημοσθενης

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelis d Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους νεος στη παρεα.πιστευω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολη η κατασκευη pots σε διαφορες διαστασεις. σε μια μαντρα οικοδομων να παμε θα βρουμε υλικα και ισως απο καποιον που πουλαει μαρμαρα τα κομματια που εχουν για πεταμα.
Μακαρι να ηταν τοσο απλο!!!!!!
μα τους αφήνω μεχρι να το βαρεθούν!
Δημοσθενης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 17:39   #38
vaggelis d
Junior Member

Περιοχή: marousi
Προεπιλογή

δεν ειναι καθολου απλο θελει χρονο, πολυ προσωπικη δουλεια,αρκετο χωρο για να λερωσεις και πολλα πειραματα γιατι ουτε γω εχω τις γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα.
practice makes perfect.
vaggelis d δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 18:43   #39
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Μια ίδέα τώρα: μήπως θα μπορούσες να έρθεις στη συνάντηση, ή να στειλεις με κάποιον τρόπο 3-4 ποτς για να τα δούμε και απο κοντά???
Θα είναι καλή ευκαιρία, και πιθανόν να τα πουλήσεις κιολας.
Στη συνάντηση θα γίνει κατ πάσα πιθανοτητα και επαναφυτευση δέντρου οποταν είναι ευκαιρία να χρησιμοποιηθει κάποια γλάστρα σου.
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 19:08   #40
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι, αυτό είναι στις σκέψεις μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ίδέα τώρα: μήπως θα μπορούσες να έρθεις στη συνάντηση, ή να στειλεις με κάποιον τρόπο 3-4 ποτς για να τα δούμε και απο κοντά???
Θα είναι καλή ευκαιρία, και πιθανόν να τα πουλήσεις κιολας.
Στη συνάντηση θα γίνει κατ πάσα πιθανοτητα και επαναφυτευση δέντρου οποταν είναι ευκαιρία να χρησιμοποιηθει κάποια γλάστρα σου.
Μου το πρότεινε και ο Γιώργος (glyn) . Θα είμαι στην συνάντηση και θα φέρω όσα περισσότερα μπορώ! Θα εξαρτηθεί από το μέσον που θα βολέψει για να κατέβω.
Παλιά 16-09-10, 10:18   #41
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Καλημέρα!
Σας παραδίδω την αλληλογραφία μου μέχρι στιγμής. :)
Κώδικας:
Lindsay Farr:

George,
I looked at your pots. I can see that you are a fine artisan.
Often, new concepts deny the tradition. I find your pots to be in harmony with the tradition whilst contributing something new. Congratulations.
The rustic quality is complimented by fine workmanship. I will watch your work with great interest.
Cheers
Lindsay

Walter Pall:

george,

I like some of your pots. What I don't like in gneral is the regular shape with straight lines.
I rather prefer irregular shapes. Look at this:
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2010/07/even-moer-pots-for-sale-or-trade.html
Anyway, you are on the right path.
greetings
WP

Marco invernizzi:

George, 
Thank you for your email, I always wondered if there was much going on about Bonsai in your country and I am glad to see that someone like you is working so hard for Bonsai.

I like to consider myself one of the best business man in the western world so I tell you straight forward what are the problems with your pots:
1) they are too heavy
2) the holes are not enough and too small
3) the pots are a bit too cheap
4) you show pictures of the pots alone but no one of a good match between a good tree and your beautiful pots.
5) it's quite expensive to pack them and ship them and u dont seems to offer an insurance coverage in case they get broken during trasportation.
Other than that, THEY ARE GREAT!!!

I am happy to help you.
Regards
Marco
Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις. Δεν έξω απαντήσει ακόμα σε όλους. Πιθανόν να τους προσφέρω μερικά ποτς να τα δουν από κοντά.
Παλιά 16-09-10, 10:37   #42
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!
Σας παραδίδω την αλληλογραφία μου μέχρι στιγμής. :)

Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις. Δεν έξω απαντήσει ακόμα σε όλους. Πιθανόν να τους προσφέρω μερικά ποτς να τα δουν από κοντά.
Εύστοχες οι παρατηρήσεις τους.. ειδικά του Marco Ιnvernizzi.. τολμώ να πω ότι κάποια από αυτά τα είχαμε επισημάνει… το πας πολύ καλά ...
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-10, 10:49   #43
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Μπράβο Γιώργο!
Θετικά σχόλια και σωστές παρατηρήσεις που θα σε καθοδηγήσουν για να τα βελτιώσεις ακόμα περισσότερο στο μέλλον!
Παλιά 16-09-10, 12:33   #44
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Διαβάζω όλες της γνώμες.
Μου έκανε εντύπωση ο Marco. Είναι πολύ άμεσος στις απαντήσεις και λίγο σκληρός θα έλεγα. Λέει ότι αν θέλεις να "παίξεις" με τους μάστερς πρέπει να "παίξεις" σκληρά.
Του είπα αν θέλει να του στείλω δωρεάν ένα ποτ της αρεσκείας του και να πληρώσει αυτός τα μεταφορικά και δεν το δέχεται.
Λέει ότι όταν λάνσαρε το ichiban το έστειλε σε 50 μάστερς χωρίς κανένα κόστος και τα πληρώσε όλα ο ίδιος.
Πάντως δείχνει να δέχεται την προσφορά και να τα δείξει στους πελάτες του.
Για να δούμε...

Η αλήθεια είναι ότι έχει δίκιο.
Παλιά 16-09-10, 12:41   #45
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Επίσης μου τονίζει πολύ το θέμα του βάρους και της ασφαλιστικής κάλυψης της μεταφοράς. Το δεύτερο γίνεται . Για το πρώτο θα προσπαθήσω αλλά δεν μπορώ να κάνω θαύματα με τους νόμους της βαρύτητας. Αφού το όλο κόνσεπτ έχει να κάνει με πέτρες... :)
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές