Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Δοχεία/Ποτς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-08-10, 16:11   #1
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή Stonpots

Καλησπέρα σε όλους και καλορίζικο φθινόπωρο να έχουμε.
Άνοιξα αυτό το θέμα για να σας παρουσιάσω τα Stonpots.Πρόκειται για μια παγκόσμια πρωτοτυπία, μια ιδέα που γεννήθηκε στις αρχές του καλοκαιριού και ολοκληρώθηκε σήμερα.
Η ιδέα ήταν να δημιουργήσω pot εξ ολοκληρου από πέτρα αλλά με σχήμα και φόρμα ακριβώς όπως τα κλασικά κεραμικά.
Έτσι λοιπόν διάλεξα ορισμένες πέτρες που μου άρεσαν (πωρόλιθο ,μάρμαρο σκαπιτσαριστό,γρανίτη, panel) και προχώρησα στο research για τις καταλληλότερες κόλλες και βαφές.
Κατέληξα σε μη τσιμεντοειδή υλικά βεβαίως .
Τα pots τελικά αυτά είναι αδιάβροχα και πολύ ανθεκτικά στις καιρικές συνθήκες. Όπως θα άξιζε σε ένα pot από πέτρα.

Άνοιξα μια web Gallery απλώς για να σας τα παρουσιάσω και μέσα στο Σεπτέμβριο θα βγούν στη πώληση και θα γίνουν γνωστά και πέρα από την Ελλάδα.
Θα τα βρείτε στη σελίδα: http://stonpots.blogspot.com/

13 κομμάτια ,26 φωτογραφίες.

Υπάρχουν αμέτριτες επιλογές. Πάρα πολλά ήδη πέτρας που μπορούν να γίνουν Bonsai pot. Να πω επίσης οτι η σειρά "sand" είναι μια απο τις εναλλακτικές τεχνικές. Είναι μάρμαρο με επικάλυψη ποταμίσιας άμμου ή χαλικιού.
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-08-10, 17:20   #2
akis_chatzi
Παλιός

Περιοχή: Αγ.Παρασκευη
Προεπιλογή

ωραια ειναι
δεν μας ειπες τιμες ομως
akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-08-10, 22:37   #3
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Ευχαριστω. Δεν θεωρω πρεπων να μιλησω για τιμες απο εδω. Καποια στιγμη θα βγουν στο ebay ή θα φτιαξω ηλεκτρονικο καταστημα σε περιπτωση που υπαρχει αγοραστικο ενδιαφερον. Αυτη ειναι η σκεψη μου προς το παρον. Χρειαζομαι και reviews απο τους εμπειροτερους. Οποιος προσφερεται για κατι τετοιο μετα χαρας!
Παλιά 29-08-10, 00:04   #4
Petris
Πιο παλιός

Περιοχή: Κύπρος-Λευκωσία
Προεπιλογή

Ωραία δουλεία ...

Πέτρος
Petris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-10, 09:43   #5
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Είναι πραγματικά υπέροχα!! Πραγματικά ξεγεύγουν πολύ απο τα συνηθισμένα.
Παλιά 29-08-10, 10:43   #6
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Προεπιλογή

Έχεις κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά Γιώργο!
Πώς ξέρεις όμως ότι είναι πολύ ανθεκτικά? Τί δοκιμές έχεις κάνει? Έχεις δοκιμάσει να βάλεις φυτά σε κάποια από τα δοχεία για κάποιο χρονικό διάστημα? Ρωτάω γιατί θα ήθελα να έχω μια πιό πλήρη εικόνα όσον αφορά τις αντοχές τους.
Μια καλή ιδέα για την σελίδα σου ή το ηλεκτρονικό κατάστημά σου, είναι να φωτογραφίσεις 1-2 δοχεία με δεντράκια μέσα και να τα βάλεις ενδεικτικά. Έτσι, θα έχει τη δυνατότητα ο επισκέπτης να βλέπει ένα ολοκληρωμένο αποτέλεσμα για να παίρνει μια ιδέα.
Επίσης θα πρέπει να γράψεις τις διαστάσεις του κάθε δοχείου και μια μικρή περιγραφή των υλικών που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του κάθε δοχείου ξεχωριστά.
Για το αν μου άρεσαν, θα είμαι ειλικρινής κι ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις...
Τα δοχεία της σειράς sand δεν μου άρεσαν... μου θυμίζουν γλυκά ζαχαροπλαστείου, και παρότι είμαι πολύ γλυκατζού και τα δοχεία πολύ πρωτότυπα, δεν θα μου άρεσαν για bonsai. Βέβαια, αυτά είναι γούστα και κάποιος άλλος μπορεί να ενθουσιαστεί με τη σειρά αυτή!
Οι άλλες 2 σειρές, θεωρώ ότι είναι έξοχες!
Και πάλι μπράβο! Εύχομαι καλή συνέχεια στις κατασκευές σου!
Παλιά 29-08-10, 12:44   #7
Δημοσθενης
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη Δημοσθενης

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Προεπιλογή

Φιλε εξαιρετικη δουλεια εχεις κανει! Η σειρα poro και το μαρμαρο τα σπανε! Οπως ειπε και η Ελσα η πρωτη σειρα απλα δεν συναδει με την φιλοσοφια του μπονσαι, ομως σαν γλαστρες ειναι καταπληκτικες.
Θεωρω ομως απαραιτητο να δωσεις καποια στιγμη τα γεωτεχνικα χαρακτηριστικα των δοχειων, καθως και το πως συμπεριφερονται σε κρυο και ζεστη.
Τα παραθετω αυτα τα ερωτηματα γιατι ειδα τις ενωσεις που ενω φαινονται πολυ καλοδουλεμενες, παρ'ολα αυτα ποτε δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει το υλικο!
Μπραβο παντως και εις ανωτερα και καλη επιτυχια αν παρατεινεις το χομπι σε εμπορικο εγχειτημα!
μα τους αφήνω μεχρι να το βαρεθούν!
Δημοσθενης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-10, 13:36   #8
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά Γιώργο!
Ευχαριστώ Έλσα και Γιάννη. Με τιμάει η γνώμη σας.

Παράθεση:
Πώς ξέρεις όμως ότι είναι πολύ ανθεκτικά? Τί δοκιμές έχεις κάνει? Έχεις δοκιμάσει να βάλεις φυτά σε κάποια από τα δοχεία για κάποιο χρονικό διάστημα? Ρωτάω γιατί θα ήθελα να έχω μια πιό πλήρη εικόνα όσον αφορά τις αντοχές τους.
Πολύ εύστοχες οι απορίες σου.
Θα προσπαθήσω να τις λύσω όλες για να έχετε μια πιο καθαρή εικόνα τις δουλειάς.
Όσο αναφορά τις δοκιμές μου. Δεν έχω βάλει ακόμα κάποιο φυτό μέσα στα δοχεία απλούστατα γιατί μόλις ολοκληρώθηκαν.Γνωρίζω ωστόσο πολύ καλά τις προδιαγραφές και την ποιότητα των υλικών καθότι η δουλειά μου 12 χρονια τώρα έχει να κάνει με τις κατασκευές και πιο συγκεκριμένα με τη πέτρα και το μάρμαρο.
Ένα crash test πάντως έκανα. Έσπασα 3 pots γιατί τελικώς δεν μου άρεσαν. Σκέφτηκα ότι καλύτερα να τα σπάσω πριν απλώς τα πετάξω στον κάδο.
Τα πέταξα με δύναμη από το ύψος των χεριών μου κάτω στο πάτωμα του εργαστηριου. Έσπασαν βεβαίως σαν πέτρες που είναι αλλα δεν έσπασαν στα σημεία που εφάπτονται 2 κομμάτια.
Πράγμα που δείχνει την δύναμη της κόλλας στην οποία θα αναφερθώ.
Πρόκεται για εποξική κολλα 2 συστατικών με προέλευση την Αυστραλία. Δεν θα αναφέρω όνομα.
Είναι ίσως η ισχυρότερη κολλα παγκοσμίως. Κάποιοι ίσως καταλάβουν σε ποια αναφέρομαι.
Τιμή: 16 ευρώ το κιλό

Με αυτή κολλάνε τα μάρμαρα πάνω στις σιδηροκατασκευές στα κτίρια, την ίδια κολλα εμπιστεύονται και στην κατασκευή ουρανοξυστών. Την εμπιστεύομαι στη δουλειά μου χρόνια τώρα.

Όσο αναφορά την βαφή που χρησιμοποίησα...
Ρώτησα πολλούς και διάφορους. Τελικώς την βρήκα σε πολύ καλά ενημερωμένο κατάστημα ναυτιλιακών (δεν υπάρχει στα καταστήματα σιδηρικών-χρωμάτων)

Το πεδίο εφαρμογής της σύμφωνα με τις προδιαγραφές είναι τα καταστρώματα των πλοίων. Περιέχει σε μεγάλο ποσοστό χαλαζιακη άμμο και δίνει ζαγρε ματ επιφάνεια για να μην γλιστράει κανείς πατώντας επάνω. Είναι επίσης 2 συστατικών.
Άρα: Είναι ανθεκτική στον ήλιο, στο θαλασσινό νερό (δεν υπάρχει πιο διαβρωτικό πράγμα στη γη) και φτιάχτηκε για να την πατάς!
Τιμή: 35 ευρώ τα 0.75 ml !!

Έχουμε επίσης ειδική βαφή στεγανοποίησης,μαρμαρόκολλα με τον καταλύτη της (για συμπληρώματα και εφαρμογή της άμμου ) και ριτινουχο αρμοστοκο (το μοναδικό τσιμεντοηδες υλικό) ,που χρησιμοποιήθηκε στη σειρά "sand"

Παράθεση:
Μια καλή ιδέα για την σελίδα σου ή το ηλεκτρονικό κατάστημά σου, είναι να φωτογραφίσεις 1-2 δοχεία με δεντράκια μέσα και να τα βάλεις ενδεικτικά. Έτσι, θα έχει τη δυνατότητα ο επισκέπτης να βλέπει ένα ολοκληρωμένο αποτέλεσμα για να παίρνει μια ιδέα.
Θα γίνει σίγουρα κάποια στιγμή.

Παράθεση:
Επίσης θα πρέπει να γράψεις τις διαστάσεις του κάθε δοχείου και μια μικρή περιγραφή των υλικών που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του κάθε δοχείου ξεχωριστά.
Διαστάσεις και βάρος. Θα τα γράψω όλα αναλυτικά.

Παράθεση:
Για το αν μου άρεσαν, θα είμαι ειλικρινής κι ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις...
Τα δοχεία της σειράς sand δεν μου άρεσαν... μου θυμίζουν γλυκά ζαχαροπλαστείου, και παρότι είμαι πολύ γλυκατζού και τα δοχεία πολύ πρωτότυπα, δεν θα μου άρεσαν για bonsai. Βέβαια, αυτά είναι γούστα και κάποιος άλλος μπορεί να ενθουσιαστεί με τη σειρά αυτή!
Οι άλλες 2 σειρές, θεωρώ ότι είναι έξοχες!
Και πάλι μπράβο! Εύχομαι καλή συνέχεια στις κατασκευές σου!
χαχαχαχα! δεν έχεις και άδικο. Όντως και μένα με ξένισε κάπως.Ισως το "σοκολατί" χρώμα. Δεν το πέτυχα απόλυτα. Ήθελα ένα χρώμα σκούρο κεραμιδι.
φαντάζομαι όμως συνδυάζεται αρμονικά με το υπόστρωμα και ένα κωνοφόρο δέντρο επάνω.

Ευχαριστώ και πάλι.
Πάντως οποιος μένει Θεσσαλονίκη ή περίχωρα και θέλει να τα δει από κοντά ,μετά χαράς να του τα δείξω.
Σκέφτομαι να κάνω και ένα video για να δείξω την αδιαβροχοποίηση τους.
Παλιά 29-08-10, 14:29   #9
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Προεπιλογή

Πολύ κατατοπιστικά τα όσα γράφεις για τα υλικά, και σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους θα πρέπει να είναι πράγματι πολύ ανθεκτικά.
Μακάρι να βολέψει να τα δώ κι από κοντά κάποια στιγμή.
Πιστεύω ότι κι ένα βιντεάκι θα είναι άκρως ενδιαφέρον.
Παλιά 29-08-10, 22:44   #10
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Γιωργο μπραβο για την προσπαθεια με τις πρωτοτυπες δημιουργιες σου.
και μονο το γεγονος, οτι γινεται μια κινηση για μπονσαι ποτ, ειναι κατι σημαντικο.
για τα συγκεκριμενα ποτ εχω τις επιφυλλαξεις μου και με δεδομενο οτι η
προσπαθεια σου φιλοδοξει να κινηθει σε επαγγελματικο επιπεδο, σαν τετοια
πρεπει να κρινεται.
εκτος απο τα παραδοσιακα κεραμικα ποτ για μπονσαι, εχουν παρουσιασθει κατα καιρους πετρινες κατασκευες,
η κεραμικες δημιουργιες που αναπαριστουν ενα βραχο, μια πλαγια, ενα τοπιο.στις περισσοτερες περιπτωσεις το υλικο
κατασκευης φαινεται να ειναι ενιαιο .δεν πρεπει κατα τη γνωμη μου να δινεται
η εντυπωση οτι αποτελειται απο κολλημενα κομματια.για τα τεχνικα χαρακτηριστικα των συγκολλησεων και για ποσο θα μπορουν να αντεξουν σε ενα μονιμως υγρο περιβαλλον, ειναι τεχνικο θεμα και λυνεται.
ειδικοτερα, τα ποτ απο αμμο θα μπορουσαν με ενα διαφορετικο φινιρισμα,
δεν ξερω πως,να φαινονται πιο συμβατικα.
στη σειρα poro και μαρμαρο-γρανιτη δεν μου αρεσουν τα πολυγωνα κυκλικα
ποτ,στα οποια φαινεται εντονα οτι αποτελουνται απο κομματια.
για τα υπολοιπα πετρινα -μαρμαρινα ειναι εντυπωσιακα,αλλα η ενσταση μου
παλι ειναι οτι θα πρεπει να δεις παλι το τροπο που ενωνονται,ισως με καταλληλη φαλτσογωνια και στοκαρισμα στα κενα ,λειανση των γωνιων , γενικα να δινεται η εντυπωση οτι το υλικο ειναι ενα και ενιαιο, εσυ σαν ειδικος ,ξερεις καλυτερα.
τελος για ολα τα παραπανω εκφραζω τη προσωπικη μου αποψη και ο στοχος
ειναι να βελτιωθει η εικονα τους και να ενισχυθει η προσπαθεια σου, που
νομιζω ενδιαφερει ολους μας.
Παλιά 29-08-10, 22:55   #11
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

πρωτοτυπες κατασκευές. μπράβο για το μεράκι και την ιδέα.
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-10, 23:05   #12
TSIF
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη TSIF

Περιοχή: Σερρες
Προεπιλογή

Καλές κατασκευές επαγγελματικού επίπεδου που μπορούν να ανταγωνιστούν παραπλήσια κεραμικά ποτ
και βέβαια πολλή λογικά δεν μπορούν να δείξουν φυσικές κατασκευές και μόνο η γεωμετρικότητα τους σε παραπέμπει σε κάτι μι φυσικό
Παλιά 30-08-10, 02:11   #13
nikkey
Moderator

Το avatar του χρήστη nikkey

Περιοχή: αθηνα
Προεπιλογή

Γιωργο συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου.
Εμενα προσωπικα μου αρεσαν ολα ,αν και καποιες ατελειες που φαινονται στις ενωσεις ,θα βρεις καποιο τροπο να τις διορθωσεις.Παντως σαν ιδεα ειναι εξυπνη και πρωτοποριακη οντως.Τωρα βεβαια επειδη θες να το δεις επαγγελματικα το ζητημα,γνωμη μου ειναι να μην βιαστεις,και να το παλεψεις λιγο ακομα γιατι το εχεις.Καλη επιτυχια.
nikkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 21:24   #14
Plot
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Plot

Περιοχή: Ελλάς
Προεπιλογή

Πολύ θερμά συγχαρητήρια και από εμένα Γιώργο. Κυρίως δε, γιατί αποφάσισες να ασχοληθείς επαγγελματικά με το θέμα. Με αυτό τον τρόπο μας ενδιαφέρει άμεσα η δουλειά σου και έρχεσαι να προσφέρεις κάτι σε ένα χώρο τελείως άδειο στην Ελλάδα. Περιμένω με αγωνία το κατάστημά σου.
Ελπίζω βέβαια να έχει πολλά μεγέθη, και μεγάλα, ώστε να μπορείς να καλύψεις πολλές ανάγκες σε μπονσάι. Προσωπικά μου άρεσε μόνο η σειρά πορο, αλλά που άρεσε πολύ.

Περιμένουμε νέα σου.
Plot δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-10, 11:35   #15
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Γεώργιε.. καταπληκτική δουλειά έχεις κάνει… και άκρος επαγγελματική.. προχώρα φίλε... έχεις σίγουρα την υποστήριξη μας… και καλές δουλειές… επιπλέον σε τιμά και ο τρόπος που συνδέεις το forum με αυτή την επαγγελματική σου προοπτική…
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές