Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Το πότισμα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-06-10, 21:19   #1
manowar32
Member

Το avatar του χρήστη manowar32

Περιοχή: athens
Προεπιλογή Πότισμα pinus parviflora

Χαίρεται,

πριν μια βδομάδα έλαβα το νεό μου bonsai (pinus parviflora) από e-shop στη Γερμανία. Είναι γενικά πολύ όμορφο δέντρο αλλα με προβληματίζει κάτι. Το χώμα του είναι πολύ σκληρό και σχεδόν κάθε μέρα ξεραίνεται και αναγκάζομαι να το ποτίσω.Αν το χώμα είναι νωπό ή με υγρασία φυσικά δεν ποτίζω.
Έχοντας υπόψη οτι το είδος αυτό θέλει συγκρατημένο πότισμα αφενός για να μην μεγαλώνουν οι βελόνες πολύ και αφετέρου για να μην προκύψουν προβλήματα με τις ρίζες, δικαιολογείται το οτι το χώμα ξεραίνεται πολύ εύκολα λόγω ζέστης και ανέμων? (μένω σε διαμέρισμα που το βλέπει πολύς ήλιος και με ανέμους). Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ,

Μάνος
manowar32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-10, 21:42   #2
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Για τι χώμα μιλάμε?
Καλό θα ήταν να μας έδειχνες μια φωτογραφία του δέντρου και του υποστρώματος.Αν γνωρίζεις πότε μεταφυτεύτηκε επίσης θα βοηθούσε.
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-10, 21:51   #3
mike_petasos
Παλιός

Το avatar του χρήστη mike_petasos

Περιοχή: ΧΙΟΣ
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και απο εμένα !! Είσαι στο κατάλληλο μέρος !
Κάθε σου απορία θα λυθεί από τους ειδικούς ! Δεν θέλω να τους παινέψω αλλά εδώ μέσα πάντοτε υπάρχουν πρόθυμοι και φιλικοί συνάδελφοι σαν στο σπίτι σου λοιπόν !!!
mike_petasos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-10, 21:51   #4
manowar32
Member

Προεπιλογή

Βασικά δε ρώτησα πότε μεταφυτεύτηκε ή τι χώμα είναι ακριβώς. Το μόνο που ξέρω είναι οτι η ηλικία του είναι 12 χρ.-σύμφωνα με το e-shop. Επισυνάπτω και μία pic , την έκανα resize από 4MB σε λίγα ΚΒ, ελπίζω να φένεται καλά.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_5258-2.jpg (176,7 KB, 108 εμφανίσεις)
Παλιά 21-06-10, 22:18   #5
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Το δικό μου πεύκο το έχω σε σκέτο kiryu και πάλι σπανίως θα το ποτίσω καθημερινά. Βασικά η ζέστη σε συνδυασμό με τον αέρα τα στεγνώνει πολύ γρήγορα και ειδικά την προηγούμενη εβδομάδα τα 2 αυτά στοιχεία ήταν πολύ έντονα. Ο ήλιος το βλέπει απευθείας? και αν ναι για πόση ώρα? Πρόσεξε γιατί η έκθεση στον ήλιο με τόση ζέστη μπορεί να γίνει επιβλαβής ακόμα και για το πεύκο
Παλιά 21-06-10, 22:27   #6
manowar32
Member

Προεπιλογή

Γιάννη, δυστηχώς οι τέντες που έχω σηκώνονται πίσω με ανεμούριο (στα 6-7 μποφόρ δηλαδή) οπότε δεν ελέγχω πάντα το αν το βλέπει full ο ήλιος τη διάρκεια της ημέρας (μέχρι τις 1530 δηλ. που είναι κάποιος σπίτι να τις κατεβάσει, ανέμου θέλοντος). Τελευταία προσέχω να το έχω σε σημείο όπου να κρύβεται λιγάκι απο την απευθείας έκθεση. Αλλά σαφώς ζεσταίνεται και το ποτ αρκετά, ιδιως τις μέρες που είχε καύσωνα, πράγμα που είναι οτι χειρότερο.
Πάντως επειδή έχω και ένα μεγάλο bonsai ficus ginseng, ξέρω πότε να ποτίσω ανάλογα με το χώμα, αλλά με το pinus to βρίσκω συνέχεια ξερό. Θα μεταφυτεύσω βέβαια σε akadama kai kiriu (70%-30%) αλλα αυτό θα γίνει τον Φεβρουάριο. Ωσ τότε ελπίζω να μην έχω μπελάδες λόγω υπερβολικού ποτίσματος.
Παλιά 22-06-10, 14:45   #7
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Πάντως φαίνεται υγιέστατο.. η νέα βλάστηση που υπάρχει είναι πρόσφατη..? η έτσι σου το έστειλαν..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-10, 18:01   #8
manowar32
Member

Προεπιλογή

vals, η νεα βλαστηση ειναι οπως το παρελαβα, φαινεται υγιεστατο αλλα δυστυχως δε μπορο να πω το ίδιο και για την ποιότητα του χώματος. αύριο θα χρειαστεί να ξαναποτιστεί, απ'ότι μόλις τσεκαρα.
Παλιά 23-06-10, 10:57   #9
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manowar32 Εμφάνιση μηνυμάτων
vals, η νεα βλαστηση ειναι οπως το παρελαβα, φαινεται υγιεστατο αλλα δυστυχως δε μπορο να πω το ίδιο και για την ποιότητα του χώματος. αύριο θα χρειαστεί να ξαναποτιστεί, απ'ότι μόλις τσεκαρα.
Το ότι μπορεί να χρειάζεται πότισμα κάθε μέρα αυτό δεν είναι πρόβλημα η και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις 2 φορές την ημέρα..… μπορώ να πω ότι είναι συνηθισμένο και μέσα στο πρόγραμμα παίζουν πολλά ρόλο σε αυτό.. εσύ θα συνεχίσεις να ποτίζεις με τον τρόπο που το κάνεις τώρα .. θα τσεκάρεις πρώτα το χώμα και θα πράττεις ανάλογα χωρίς κάποιο προκαθορισμένο πρόγραμμα… εφόσον υπάρχει σωστή ανάπτυξη και δεν βλέπεις κάποιο πρόβλημα πάνω στο δέντρο μην κάνεις φέτος τίποτα για το χώμα…
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-10, 20:34   #10
manowar32
Member

Προεπιλογή

οκ vals, μου φένεται οτι θα το πλακώσω στις αλλαγές απο το νέο έτος (κλάδεμα, μεταφύτευση κτλ). Ως τότε θα κοιτάω να το συντηρώ όσο γίνεται, έστω και αν με τρώει. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το καλοσώρισμα όλους
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές