Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Καταστήματα με μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-04-09, 16:55   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή bonsailand

Τακης
Admin
Θέμα: bonsailand Wed 3 Dec 2008 - 13:31

http://www.bonsailand.gr
Ενα online καταστημα με πολλες επιλογες σε φυτα, αλλα και εργαλεια και γλαστρες για μπονσαι.
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 16:23   #2
liza
Banned

Περιοχή: Athens

Προεπιλογή

επειδή νομίζω αρκετοί απο εσας εχετε αγοράσει απο το συγκεκριμένο κατάστημα, θα ηθελα να μου πειτε σε τι κατάσταση ειναι τα δεντρακια σας και ποσο καιρο τα έχετε...

γιατι (θα ηθελα να ελπίζω οτι ειναι τυχαίο..) 3 δεντρακια που ειχαμε αγοράσει απο εκει, πέθαναν και τα 3!
το 1ο ηταν ενα black pinus πέθανε μετα απο 6 μηνες περίπου
2o κυδωνιαστρο πέθανε μετα απο 2 μήνες
3ο μαστιχιά πεθανε μετα απο 1 μήνα...!!!
Τα 2 τελευταία δεντράκια που ανεφερα αγοράστηκαν μες το καλοκαίρι, ποτιζόντουσαν κανονικά και τελείως ξαφνικά ξεράθηκαν ..

δε ξερω τι να υποθέσω μιας και δεν ειμαι ειδικός με τα μπονσαι απλα μου κανε εντύπωση γιατι 1 ή 2 μηνες ειναι πολυ λιγο για να πεθάνει ενα δεντράκι, εκτος βεβαια αν μείνει απότιστο ή του ριξεις κανενα λιπασμα και το κάψεις!!
Επειδη δεν πειράχτηκαν καθόλου τα δεντρακια γιαυτο μου κανε εντύπωση..

βεβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να ειναι παρα πολυ ευαίσθητα τα συγκεκριμένα δεντράκια...????

θα ήθελα να μου πειτε την γνωμη σας..
liza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 17:49   #3
ddio
Παλιός

Περιοχή: Λάρισα

Προεπιλογή

Κρίμα για τα δεντράκια παιδια!Liza το μόνο φυτό που έχω πάρει από το bonsailand είναι μια αγριελιά η οποία δεν ήταν στις κατηγορίες των bonsai.Συνεπώς δεν ήταν και τόσο "πειραγμένό" φυτό όσον αφορά ριζικό σύστημα κλπ.Μια χαρά είναι το φυτό.Τώρα που σχεδιάζω γενναίο κλάδεμα δεν ξέρω τί θα γίνει!!!
Σχετικά με τα δικά σας, τί να πώ!!
Πάντως η μαστιχιά πρέπει να είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο φυτό στις κλιματολογικές συνθήκες.Αρκεί να σκεφτείς οτι ευδοκιμεί στο μισό νησί της Χίου, στο νότιο ή βόριο τμήμα δεν θυμάμαι!!Ούτε κάν σε ένα ολόκληρο νησί και πουθενά αλλού παγκοσμίος(νομίζω)
Αυτός ήταν ο λόγος για τον οποίο δεν πήρα αν και φαίνονται πολύ όμορφα και μυρωδάτα απ ότι έχετε γράψει σε άλλο post.

Αυτό που ήθελα να πώ περί bonsailand είναι ότι φαίνεται εντάξει κατάστημα.Και με τον ιδιοκτήτη μίλησα τηλεφωνικώς και ακούγεται εντάξει τύπος.
Παλιά 29-09-09, 18:29   #4
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ddio Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα για τα δεντράκια παιδια!liza το μόνο φυτό που έχω πάρει από το bonsailand είναι μια αγριελιά η οποία δεν ήταν στις κατηγορίες των bonsai.Συνεπώς δεν ήταν και τόσο "πειραγμένό" φυτό όσον αφορά ριζικό σύστημα κλπ.Μια χαρά είναι το φυτό.Τώρα που σχεδιάζω γενναίο κλάδεμα δεν ξέρω τί θα γίνει!!!
Σχετικά με τα δικά σας, τί να πώ!!
Πάντως η μαστιχιά πρέπει να είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο φυτό στις κλιματολογικές συνθήκες.Αρκεί να σκεφτείς οτι ευδοκιμεί στο μισό νησί της Χίου, στο νότιο ή βόριο τμήμα δεν θυμάμαι!!Ούτε κάν σε ένα ολόκληρο νησί και πουθενά αλλού παγκοσμίος(νομίζω)
Αυτός ήταν ο λόγος για τον οποίο δεν πήρα αν και φαίνονται πολύ όμορφα και μυρωδάτα απ ότι έχετε γράψει σε άλλο post.

Αυτό που ήθελα να πώ περί bonsailand είναι ότι φαίνεται εντάξει κατάστημα.Και με τον ιδιοκτήτη μίλησα τηλεφωνικώς και ακούγεται εντάξει τύπος.
Η μαστιχα δινει το ρετσινι μονο στη Χιο, ευδοκιμει και σε αλλα μερη αλλα εκει δεν δινει μαστιχα...
Λιζα, μιλησες με τον ανθρωπο στο καταστημα να του αναφερεις το προβλημα?
Παλιά 29-09-09, 18:49   #5
mixanobios
Banned

Περιοχή: athens

Προεπιλογή

Συγνωμη... αλλα οτι δεντρακια φεραμε απο Αμστερνταμ ολα ζουν και βασιλευουν!!!
Η μαστιχια ή αλλιως σχινος βγαινει παντου στην Ελλαδα! Ουτε ενα μηνα δεν εζησε!!!

Το Κηδωνιαστρο απο πανω ειχε ακανταμα 2-3cm και απο κατω ολο το αλλο χωμα ηταν μαυρο αυτα της μαζικης παραγωγης απο Κινα. Νομιζες οτι ηταν αποτιστο επειδη ειχε ξεραθει το ακανταμα και το αλλο απο κατω ηταν πιχτρα στο νερο... ετσι σαπισε. σε 2 μηνες πεθανε.

Ο Σχινος ειλικρινα δεν ξερω τι εγινε... Αν και απο την αρχη που το ειχα στα χερια μου 2-3 μερες τα φυλλα αρχιζαν να ξερενοντε και να πεφτουν....

Το πευκο λογο της ζεστης το καλοκαιρι τα ειδε ολα? Αν και τεντα εχω και ποτισμα καθημερινο + ψεκασμα στις βελονες...

Τι να πω? Δεν ξερω....
mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 19:04   #6
Petris
Πιο παλιός

Περιοχή: Κύπρος-Λευκωσία

Προεπιλογή

Ο μόνη περίπτωση που μπορείς να επιρίψεις ευθύνη στο κατάστημα είναι αν τα έχει μεταφυτεύσει μικρό χρονικό διάστημα πριν την αποστολή τους στον πελάτη, και το χώμα που έβαλε(η γενικά ο τρόπος μεταφύτευσης) ήταν χάλια
Ειδαλλειως κάτι άλλο φταίει.

Πέτρος
Petris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 20:02   #7
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petris Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μόνη περίπτωση που μπορείς να επιρίψεις ευθύνη στο κατάστημα είναι αν τα έχει μεταφυτεύσει μικρό χρονικό διάστημα πριν την αποστολή τους στον πελάτη, και το χώμα που έβαλε(η γενικά ο τρόπος μεταφύτευσης) ήταν χάλια
Ειδαλλειως κάτι άλλο φταίει.
Αν ειχε πανω-πανω ακανταμα και απο κατω χωμα, τοτε προφανως φταιει το καταστημα, Χαρη και Λιζα, σας προτεινω να ερθετε σε επαφη με τον καταστηματαρχη και να του αναφερετε τουλαχιστον για το κυδωνιαστρο που ειχε προβλημα το χωμα, για τα αλλα αν δεν εχετε σαφης αποδειξεις δεν μπορειτε να κανετε και πολλα...δειτε το με τον ανθρωπο και ενημερωστε το φορουμ, σιγουρα τον καταστηματαρχη τον ενδιαφερει αν πελατες του και ειδικα απο το φορουμ ειναι δυσαρεστημενοι, δειτε το μαζι του....
Παλιά 29-09-09, 21:14   #8
ddio
Παλιός

Περιοχή: Λάρισα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μαστιχα δινει το ρετσινι μονο στη Χιο, ευδοκιμει και σε αλλα μερη αλλα εκει δεν δινει μαστιχα...
Ετσι λοιπον η μαστίχα!!
Αυτό με το χώμα του κυδωνιάστρου εντυπωσιακό!Εχει τύχει να το συναντήσετε και σε αγορές από αλλού?Να προσέχουμε δηλαδή...!!
Παλιά 29-09-09, 21:30   #9
TSIF
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη TSIF

Περιοχή: Σερρες

Προεπιλογή

Εγώ 2 που πήρα είναι καλά το Zanthoxylum είναι κάπως αλλά φταίει το άζωτο εγώ δηλαδή
Παλιά 29-09-09, 21:37   #10
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Όνομα: Τακης
Website: www.tsamisaquarium.gr
Προεπιλογή

Για να ακουσουμε και αλλες περιπτωσεις γιατι πολλα μελη εχουν παρει δενδρα απο αυτο το μαγαζι.
Αν εχουν ολοι τις ιδιες εμπειριες, ειναι ζητημα..
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 21:54   #11
s0crates
Παλιός

Το avatar του χρήστη s0crates

Περιοχή: 刀ノζԾ丂ノム (Cyprus)

Προεπιλογή

Πάντα απο internet είναι ριψοκύνδυνες οι αγορές... Δυστυχώς πολλές φορές όμως δεν μπορούμε να κάνουμε και διαφορετικά αφου δεν βρίσκουμε αλλού αυτο που ψάχνουμε... Εγώ ευτυχώς φάνηκα τυχερός με τις μέχρι τώρα αγορές μου απο got-bonsai και bomo (ebay).

Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν κάνει αποστολές μπονσάι στην Κύπρο, αλλά και οι τιμές που μου είπε για οτιδήποτε άλλο είναι Γνώμη μου είναι, αφού δοκιμάσατε 3 φορές αυτο το κατάστημα και δεν είστε ευχαριστημένοι, δοκιμάστε και κάτι άλλο. Συνιστώ το got-bonsai, αν και δυστυχώς δεν έχει μεγάλο στοκ
Παλιά 29-09-09, 22:23   #12
TSIF
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη TSIF

Περιοχή: Σερρες

Προεπιλογή

Να προσθέσω ότι όταν κάνουμε μια αγορά μπορεί αυτό που βλέπουμε να μας ικανοποιεί αλλά δεν μιλάμε για κάποιο φυτό από φυτώριο θα πρέπει να το ψάξουμε λίγο παραπάνω το βγάζουμε από την γλάστρα-δοχείο και με ένα ξυλάκι πχ από σουβλάκια ξύνουμε το χώμα από κάτω περίπου στο κέντρο για να δούμε την ποιότητα του χώματος και ιδικά τι έχει στο κέντρο πυρήνα για να γνωρίζουμε τι θα κάνουμε αργότερο μια και πολλές φορές συμπληρώνετε χώμα μόνο περιμετρικά και από πάνω
Έχω συναντήσει φυτό με φυτόχωμα περιμετρικά και μέσα σκέτη άμμο που είναι βέβαια το μικρότερο κακό άλλο είχε στο κέντρο απλό σκληρό χώμα κήπου και το χειρότερο αργιλώδες πυρήνα που είχε πετρώσει και δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να το βγάλω
Παλιά 29-09-09, 23:05   #13
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Όνομα: Γιάννης
Προεπιλογή

Παιδιά εγώ έχω αγοράσει απο το κατάστημα πάνω απο 15 bonsai (μην βγω τώρα να τα μετρήσω στο μπαλκόνι) εκ των οποίων κανένα δεν με έχει αφήσει μέρες. Έχω πάρει και μαστιχιά και κυδωνίαστρο και πολλά άλλα και δηλώνω απολύτως ικανοποιημένος. Όντως το κυδωνίαστρο ήταν σε όχι και στο καλύτερο χώμα αλλά παρόλα αυτά τα πήγε θαυμάσια και την προηγούμενη βδομάδα καλου καλού το μεταφύτευσα. Βάση λοιπόν της εμπειρίας μου και μετά απο τόσες αγορές θεωρώ ότι κάτι άλλο φταίει για τις απώλειες...μήπως δεν είναι μόνο το χώμα? μήπως κάτι που έχει να κάνει με το πότισμα ή το λίπασμα? - δεν μπορώ να ξέρω. Πάντως χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση είμαι 100% ικανοποιημένος απο το μαγαζί, μιας και μου αρέσουν πολύ τα μικρομεσαίου μεγέθους bonsai
Παλιά 29-09-09, 23:23   #14
alexandra
Senior Member

Το avatar του χρήστη alexandra

Περιοχή: Αθήνα
Όνομα: Αλεξάνδρα
Website: www.plantsdb.gr
Προεπιλογή

Εγώ έχω πάρει δύό, μια καμέλια και ένα μικρό γιουνίπερο, πριν 2-3 μήνες. Η καμέλια είναι σε άριστη κατάσταση, ο γιουνίπερος ετοιμάζεται να μας αφήσει χρόνους, αλλά φταίω εγώ, μάλλον υπερποτιζόταν όταν έλλειπα διακοπές, όταν γύρισα το βρήκα με τις ρίζες σαπισμένες. Γενικά μου είχαν κάνει πολύ καλή εντύπωση από το κατάστημα, ευγενικοί και εξυπηρετικοί, ό,τι παρέλαβα σε πολύ καλή κατάσταση και συσκευασία. Αυτό που έχω να πω (το είχα αναφέρει και σε άλλο post) είναι ότι το site τους δεν είναι πάντα ενημερωμένο, είχα δει στο site και είχα παραγγείλει μια αζαλέα (και την είχα πληρώσει με πιστωτική) και μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι οι αζαλέες τους δεν είναι σε καλή κατάσταση και να διαλέξω κάτι άλλο, προτείνω τηλεφωνική επικοινωνία πριν την αγορά...
alexandra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-09, 00:41   #15
liza
Banned

Περιοχή: Athens

Προεπιλογή

συμφωνω οτι ειναι πολυ εξυπηρετικοί και ευγενικοί, κανεις δεν ειπε το αντιθετο..
τωρα αυτα που εγραψε ο Γιαννης οτι εχει 15 δεντρακια και ολα τα πανε μια χαρα με εβαλε σε σκεψεις...
μπορει να ηταν πολυ ευαίσθητα τα συγκεκριμενα δεντρακια, να ημασταν απλα άτυχοι στις αγορες μας..
του ειχα στειλει μειλ για το κυδωνιαστρο, γιατι 1 εβδομάδα μετα αρχισε να κιτρινιζει ta φυλλα και βλεπαμε δεν πηγαινε καλα, μου απαντησε οτι γραφουν και οι οδηγιες οταν στο στελνει τιποτα παραπανω και μαλιστα μου την ειπε και λιγο και καλα δεν διαβασα τις οδηγιες??!!!!

δεν τον ξαναενοχλησα....

παιδια δεν ξερω παντως και αυτο με το χωμα που ανέφερε ο μηχανοβιος ηταν λιγο υποπτο...
liza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές