Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-05-10, 22:47   #1
Greg
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Greg

Περιοχή: cyprus
Προεπιλογή Η ιστορία μιας Ελιάς

Στα μέσα του 2007 τότε στα αρχικά στάδια της μύησης μου στη τέχνη του Μπονσαι , Διαβάζοντας τότε το πρώτο βιβλίο μου για μπονσαι ανακαλύπτω ότι οι ελιές θα μπορούσαν να γίνουν θαυμάσια μπονσαι.

Οπλισμένος με τις ελάχιστες τότε γνώσεις άλλα με πολλή αισιοδοξία έχοντας στο μυαλό μου τις όμορφες αυτές εικόνες ελιών μπονσαι που είδα στο βιβλίο πήρα σβάρνα τα φυτώρια προς αναζήτηση της κατάλληλης ελιάς που θα γινόταν πραγματικότητα και στολίδι στην αυλή μου.

Δυστυχώς το τι είχα δει και φανταστεί και το τι βρήκα στα φυτώρια με προσγείωσε πολύ σύντομα με απότομους ρυθμούς στην ωμή πραγματικότητα. Έχοντας μη άλλη επιλογή πάρα να προσαρμοστώ με το υλικό που έβρισκα διαθέσιμο μιας και ο ενθουσιασμός μου για την δημιουργία μπονσαι ήταν στο ζενίθ, αγόρασα την πιο κατάλληλη που θεωρούσα τότε ότι θα μπορούσε κάποια στιγμή να γίνει τουλάχιστο ένα μέτριο αντί τι άλλο Μπονσαι.

Η επιλογή μου δεν ήταν περισσότερο από ένα κλαδί, μια λανθασμένη επιλογή αν την συγκρίνω σήμερα με ένα διαφορετικό φακό και με κάποιες ελάχιστες παραπάνω εμπειρίες σε ένα θέμα που φαίνεται είναι ατέλειωτο και οι γνώσεις και εμπειρίες που μπορεί να πάρει κάποιος αμέτρητες .

Αυτό το κλαδί το πάλεψα τα τελευταία σχεδόν τρία χρόνια να το κάνω τουλάχιστο όπως αρχικά το σκέφτηκα βγαίνοντας από το φυτώριο με ένα “κλαδί” σε μια νάιλον τσάντα και μια απόδειξη των 4 λιρών (6.8 ευρώ), ένα μέτριο αντί τι άλλο μπονσαι. Η συνέχεια θα είναι πιο δύσκολη οι απαιτήσεις πιο πολλές αλλά η χαρά και η ευχαρίστηση μεγαλύτερη.

Την πορεία της ελιάς αυτής μέχρι σήμερα σας την παραθέτω πιο κάτω μέσο φωτογραφιών που έβγαζα κατά καιρούς.
Greg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-10, 22:48   #2
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Φωτογραφία Νο 1- Μάρτιος 2008
Έχουν περάσει ήδη κάποιοι μήνες από την αγορά της ελιάς. Έχει τοποθετηθεί σε πλαστικό εκπαιδευτικό ποτ (training pot). Επίσης έχει γίνει μια αρχική διαμόρφωση με αρκετά λάθη μιας και τα πάνω κλαδιά φαίνονται να είναι πιο μεγάλα από τα κάτω. Η δε συρμάτωση φαίνεται έκτος του ότι έχουν χρησιμοποιηθεί λάθος σύρματα και μεθοδολογία δεν έχει φέρει και τα πιο καλά αποτελέσματα. Νέο φύλλωμα άρχισε να ξεπετάγεται από τα πιο ψηλά σημεία.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (123,4 KB, 114 εμφανίσεις)
Παλιά 03-05-10, 22:50   #3
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Φωτογραφία Νο 2 &3- Οκτώβριος 2008
Μετά από ένα χρόνο και κάτι μήνες , με πιο ξεκάθαρες σκέψεις μια δεύτερη πιο σωστή διαμόρφωση . Η νέα διαμόρφωση σε παραπέμπει σε μια πιο σωστή τριγωνικότητα των κλαδιών βασικός κανόνας στη δημιουργία μπονσαι. Η δε συρμάτωση καλύτερη, μερικώς αποτελεσματική που όμως μπορεί να αφήσει σημάδια στο κορμό. Η δεύτερη φωτογραφία πιο κάτω έχει γίνει με την βοήθεια υπολογιστή (photoshop), φαίνεται πως αναμενόταν να είναι σε λίγους μήνες.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (178,6 KB, 96 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 3.jpg (184,4 KB, 99 εμφανίσεις)
Παλιά 03-05-10, 22:52   #4
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Φωτογραφία Νο 4- Νοέμβριος 2009
Ενώ έχουν περάσει σχεδόν δυόμιση χρόνια, Η ελιά βρίσκεται ακόμα στο αρχικό ποτ, προηγήθηκε μεταφύτευση στο ίδιο ποτ. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι έχει αρχίσει να παίρνει την μορφή όπως έγινε η πρόβλεψη με την βοήθεια υπολογιστή (photoshop) ένα χρόνο πριν.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 4.jpg (183,2 KB, 82 εμφανίσεις)
Παλιά 03-05-10, 22:54   #5
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Φωτογραφία Νο 5- Φεβρουάριος 2010
Η ελιά καμαρωτή στο νέο της ποτ . Εστιάζονται τρία βασικά προβλήματα, πρώτον χρειάζεται πάχυνση του κορμού, δεύτερον χρειάζεται κάμψη του κορμού προς τα αριστερά και τρίτον γέμισμα της πίσω πλευράς της όποιας υπολείπονται κλαδιά και φύλλωμα
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 5.jpg (176,1 KB, 90 εμφανίσεις)
Παλιά 03-05-10, 22:55   #6
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Φωτογραφία Νο 6- Απρίλιος 2010
Απρίλιος 2010, κατά την συνάντηση φίλων μπονσαι προσπαθήσαμε να λύσουμε τα δυο από τα τρία βασικά προβλήματα που εντοπίστηκαν πιο πάνω. Το δε τρίτο, την πάχυνση κορμού θα πρέπει να αναμένω υπομονετικά μερικά χρόνια ακόμα .
Για την κάμψη του κορμού χρησιμοποιήθηκε ειδικά κατασκευασμένος νάρθηκας ενώ παρθήκαν οι κατάλληλες προφυλάξεις προηγουμένως.
Για το γέμισμα της πίσω πλευράς της που είναι κενή, κατευθυνθήκαν νέα κλαδιά με σκοπό στο μέλλον όπως συμπληρώσουν τα κενά.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 6.jpg (194,4 KB, 122 εμφανίσεις)
Παλιά 03-05-10, 22:56   #7
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

αυτα προς το παρον
Παλιά 03-05-10, 23:11   #8
Σαββας Παπαλοιζου
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Σαββας Παπαλοιζου

Περιοχή: Λαρνακα, Κυπρος
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα προς το παρον
Ομορφη παρουσιαση φιλε...Χαλια αρχικο δεντρο..Ομως,σωστος σχεδιασμος,μεθοδικοτητα,υπομονη,μερικα χρονια στη ραχη του δεντρου και η εξελιξη ειναι σημαντικη....Τα μηλισαμε και ειμαι σιγουρος οτι θα παει πολυ καλαΜια καλη περιπτωση για τους πιο νεους για το πως μπορουν να εξελιχθουν με υπομονη.....Λιγο καθαρισμα χρειαζετε,γιατι ειναι πολυ πυκνο το φυλλωμα της....Μπραβο ρε
Παλιά 03-05-10, 23:32   #9
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σαββας Παπαλοιζου Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφη παρουσιαση φιλε...Χαλια αρχικο δεντρο..Ομως,σωστος σχεδιασμος,μεθοδικοτητα,υπομονη,μερικα χρονια στη ραχη του δεντρου και η εξελιξη ειναι σημαντικη....Τα μηλισαμε και ειμαι σιγουρος οτι θα παει πολυ καλαΜια καλη περιπτωση για τους πιο νεους για το πως μπορουν να εξελιχθουν με υπομονη.....Λιγο καθαρισμα χρειαζετε,γιατι ειναι πολυ πυκνο το φυλλωμα της....Μπραβο ρε
Να προσθέσω και την άποψη μου....Νομίζω οτι θα πρέπει να λυγίσει το πάνω μέρος στην αντίθετη πλευρά και να δημιουργηθεί το λεγόμενο lazy S ουτως ώστε να δωθεί καλύτερο balance...Κατα τα άλλα, καλή δουλειά μέχρι τώρα
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 00:10   #10
ddio
Παλιός

Περιοχή: Λάρισα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συμφωνώ!Ελιά που δεν θα τραβούσε το μάτι μέσα σε ένα φυτώριο.Το αρχικό δέντρο δεν παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον!Με την υπομονή όλα γίνονται!Μπράβο!
Παλιά 04-05-10, 07:39   #11
mesasola
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη mesasola

Περιοχή: Παντού και τελικά πουθενά!!!
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο για το S. Ίσως αν το έβαζες σε μια γλάστρα για τα επόμενα 2-3 χρόνια να είχες καλύτερη πάχυνση στον κορμό.

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι η παρουσίαση είναι καταπληκτική
mesasola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 08:11   #12
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Πραγματικά πολυ καλή εξέλιξη αν λάβει κανείς υπόψη την αρχική της μορφή. Τώρα όσον αφορά το S, εγώ θα το απέφευγα μιας και το δεξί κάτω κλαδάκι δίνει ισορροπία στο σύνολο έτσι και αλλιώς (μπορείς να το υποστηρίξεις και άλλο). Άλλωστε αυτό το σχήμα παραπέμπει στα bonsai μαζικής παραγωγής που έχουν σε μεγάλο ποσοστό αυτό το σχήμα.
Παλιά 04-05-10, 08:42   #13
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά πολυ καλή εξέλιξη αν λάβει κανείς υπόψη την αρχική της μορφή. Τώρα όσον αφορά το S, εγώ θα το απέφευγα μιας και το δεξί κάτω κλαδάκι δίνει ισορροπία στο σύνολο έτσι και αλλιώς (μπορείς να το υποστηρίξεις και άλλο). Άλλωστε αυτό το σχήμα παραπέμπει στα bonsai μαζικής παραγωγής που έχουν σε μεγάλο ποσοστό αυτό το σχήμα.
Οταν λέμε lazy S δεν εννοώ το κινέζικο στυλ.
Εννοώ ένα τρισδιάστατο S, όπως περιγράφεται στα συγγραμματα για μπονσάι. Δυστυχώς με το γραπτό λόγο δέν μπορω να περιγράψω αυτό που θέλω....
Αυτό που βλέπουμε στο εμπόριο, έχεις δικαιο, είναι απαισιο.
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 14:59   #14
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
αφησε να τπ χαρω λιγο το φυλλωμα ρε Σαββα, τρια χρονια περιμενς να δς φυλλα
Παλιά 04-05-10, 15:00   #15
Greg
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω και την άποψη μου....Νομίζω οτι θα πρέπει να λυγίσει το πάνω μέρος στην αντίθετη πλευρά και να δημιουργηθεί το λεγόμενο lazy s ουτως ώστε να δωθεί καλύτερο balance...Κατα τα άλλα, καλή δουλειά μέχρι τώρα
νε σωστα τα ειπαμε στη συναντηση του χρονου το φθινοπωρο με το καλο νομιζω θα του δοσω τη πανω δεξια κλιση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές