Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Θέματα σχετικά με τα μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-03-10, 17:43   #1
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή Zen και Μπονσαι

Σήμερα το πρωΐ, πίνοντας τον καφέ μου, μετροφυλλούσα ένα παλιό τεύχος του αμερικάνικου περιοδικού Bonsai Today (συμπτήχθηκε με το Bonsai Europe και βγάινουν μαζί σαν Bonsai Focus). Έπεσα πάνω σε ένα αρθρο που μιλούσε για το περιεχόμενο ενός βιβλίου, του 'The spirit of bonsai design; combine the power of zen and nature'. Ο συγγραφέας του άρθρου, και τότε εκδότης του περιοδικού ανάφερε οτι στα Ιαπωνέζικα, Zen σημαίνει διαλογισμός. Προσπαθούσε να βρεί στοιχεία στο βιβλίου που να συνδέουν τα μπονσαι με το διαλογισμό, αλλά δέν μπορούσε......
Πραγματικά, διερωτούμαι καμμιά φορά που πέφτω σε κάποιους που συζητάνε για το Ζεν και τα μπονσάι και προσπαθώ να βρώ τη συσχέτιση....
Προσωπικά, όταν ασχολούμαι με το styling ενός δέντρου, χάνομαι στον κόσμο μου, σαν να διαλογίζομαι. Αυτό είναι το μοναδικό στοιχείο που συνδέει το Ζεν και τα μπονσάι που μπορώ να σκεφτω....

Ακούω τις σκέψεις σας.
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-10, 18:02   #2
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το πρωΐ, πίνοντας τον καφέ μου, μετροφυλλούσα ένα παλιό τεύχος του αμερικάνικου περιοδικού bonsai today (συμπτήχθηκε με το bonsai europe και βγάινουν μαζί σαν bonsai focus). Έπεσα πάνω σε ένα αρθρο που μιλούσε για το περιεχόμενο ενός βιβλίου, του 'the spirit of bonsai design; combine the power of zen and nature'. Ο συγγραφέας του άρθρου, και τότε εκδότης του περιοδικού ανάφερε οτι στα Ιαπωνέζικα, zen σημαίνει διαλογισμός. Προσπαθούσε να βρεί στοιχεία στο βιβλίου που να συνδέουν τα μπονσαι με το διαλογισμό, αλλά δέν μπορούσε......
Πραγματικά, διερωτούμαι καμμιά φορά που πέφτω σε κάποιους που συζητάνε για το Ζεν και τα μπονσάι και προσπαθώ να βρώ τη συσχέτιση....
Προσωπικά, όταν ασχολούμαι με το styling ενός δέντρου, χάνομαι στον κόσμο μου, σαν να διαλογίζομαι. Αυτό είναι το μοναδικό στοιχείο που συνδέει το Ζεν και τα μπονσάι που μπορώ να σκεφτω....

Ακούω τις σκέψεις σας.
Απο οτι ξερω το ΖΕΝ σχετιζεται εκτος απο διαλογισμο κι με διαμορφωση.Βεβαια οι κινεζοι κι οι ιαπωνες το συνδιασαν κι με τα μπονσαι που κι εκει θελει σκεψη για το πως θα διαμορφωθει κι με πιο τροπο.Συνηθως ενα τοπιο με βραχους κι ειδικο χαλικι η κατι αλλο που του μοιαζει ...οι κυκλοι που δημιουργουν με μια χτενα στο χαλικι συμβολιζουν το χρονο τις εποχες η οτι αλλο εκφραζει τον καλιτεχνη κι που ερχεται σε αμεση σχεση με το μπονσαι.Βεβαια υπαρχουν κι αλλες εννοιες πιο βαθιες αλλα εγω αναφερομαι περιληπτικα στο στοιχειο μου που ειναι οι κηποι (zen garden)κι ετσι ονειρευομαι να ολοκληρωσω καποτε τον δικο μου κηπο.
manos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-10, 20:12   #3
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Πολλές φορές όταν ασχολήσε με τα bonsai απομονώνεσαι απο τα πάντα γύρω σου. Ίσως αυτό να είναι μια απάντηση στον συσχετισμό bonsai - διαλογισμός.
Παλιά 04-03-10, 20:38   #4
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές φορές όταν ασχολήσε με τα bonsai απομονώνεσαι απο τα πάντα γύρω σου. Ίσως αυτό να είναι μια απάντηση στον συσχετισμό bonsai - διαλογισμός.
Αυτός είναι ο μοναδικός συσχετισμός που βρήκα και εγώ προσωπικά
Νομίζω οτι είναι όπως ένας καλλιτέχνης αρχίζει να δημιουργεί μπαίνοντας σε 'φαση' , στον καλλιτεχνικό του οίστρο.
Παλιά 04-03-10, 20:51   #5
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Οντως παιδες θελει πολυ μερακι κι μοναξια αυτο το χομπυ γιατι ετσι δινεις τον καλυτερο σου εαυτο κι δειχνεις τον πραγματικο σου χαρακτηρα.
manos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-10, 03:06   #6
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να καταθέσω κι εγώ την δική μου άποψη, με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια μπορώ έτσι ώστε να γίνει κατανοητή.

Kατά την δημιουργία ενός bonsai, λαμβάνουν χώρα 3 ενέργειες: Το όμοιο (homo) το έτερο (heteron) και το ουδέτερο (neutro).

Το όμοιο, είναι η θηλυκή ενέργεια. Εκδηλώσεις αυτής για παράδειγμα είναι: η υπομονή, η λεπτομέρεια, η καλλιτεχνία, η σκέψη, ο χρόνος, το κρύο, κλπ.

Το έτερο, είναι η αρσενική ενέργεια, και εκδηλώσεις αυτής είναι: η δύναμη, το σύνολο, η σκληρότητα, το πάθος, η κίνηση, η ζέστη κλπ.

Όταν αυτές οι δύο ενέργειες έρθουν σε σύζευξη, γεννιέται η 3η ενέργεια, το ουδέτερο που παρουσιάζεται ώς αρμονία, τάξη και ισορροπία.

Ο κάθε άνθρωπος ώς όν αυτού του σύμπαντος, έχει καί το όμοιο καί το έτερο μέσα του. Από μόνες τους αυτές οι δύο ενέργειες δεν βρίσκονται συνήθως σε ισορροπία και υπερισχύει η μία από τις δύο. Πολλές φορες μάλιστα η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που βλέπουμε ανθρώπους περίεργα ισχυρογνώμονες (hetero) ή, αντίθετα, ασυνήθιστα δεκτικούς (homo).

Η ενασχόληση με τα bonsai όμως, λόγω του ότι είναι μία πολύπλευρη τέχνη που απαιτεί γνώσεις, σκέψη, καλλιτεχνία, δημιουργικότητα, υπομονή, σκληρότητα, δράση, πάθος κλπ, επιφέρει την εξισορρόπηση των δύο αυτών ενεργειών, με αποτέλεσμα να οδηγείται ο άνθρωπος στο ουδέτερο, δηλαδή στην αρμονία του εσωτερικού του κόσμου.

Για μένα λοιπόν, η τέχνη του μπονσάι είναι ο απόλυτος διαλογισμός, η επαφή του ανθρώπου με τον εσωτερικό του κόσμο και η διατήρηση ή αποκατάσταση της ισορροπίας των ενεργειών του.
Παλιά 20-03-10, 20:06   #7
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Έλσα περάσαμε σε φιλοσοφική συζήτηση...
Παλιά 20-03-10, 21:36   #8
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Το πήγα πολύ βαθιά, ε?
Τι να κάνω ρε παιδιά... κάπου έπρεπε να τα πώ κι εγώ....
Παλιά 21-03-10, 08:59   #9
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πήγα πολύ βαθιά, ε?
Τι να κάνω ρε παιδιά... κάπου έπρεπε να τα πώ κι εγώ....
αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα...
Παλιά 22-03-10, 22:22   #10
ddio
Παλιός

Περιοχή: Λάρισα
Προεπιλογή

Μπράβο Έλσα, δεν ήξερα όλο αυτό που αναφέρεις πιο πάνω και μ άρεσε!
Παλιά 22-03-10, 22:25   #11
ddio
Παλιός

Περιοχή: Λάρισα
Προεπιλογή

Θεωρητικά αυτές οι τρείς(3) ενέργειες συμμετέχουν σε κάθε είδους καλλιτεχνική δραστηριότητα και όχι μόνο στην διαδικασία δημιουργίας μπονσάι.
Παλιά 22-03-10, 22:47   #12
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Όλα αυτά που αναφέρει η Έλσα είναι το τί λέει το Ζεν. Σε κάθε φιλοσοφικό σύστημα, αυτά που αναφέρονται σαν όμοιο, έτερο, και ουδέτερο, μπορεί να έχουν διαφορετική ονομασία. Απλά το Ζεν για κάποιο λόγο (ίσως λόγω καταγωγής) το "πιπιλάμε" συχνά οταν αναφερόμαστε στα μπονσάι.

Για τον καθένα όμως τα μπονσάι μπορεί να σημαίνουν κάτι άλλο, ή να προσφέρουν κάτι άλλο, ή ακόμα να στηρίζονται στα ίδια (όμοιο, έτερο, ουδέτερο) αλλά να αναδύονται υποσυνείδητα, και να μήν μπορεί ο καλλιτέχνης να αναλύσει ή να εξηγήσει συνειδητά το πώς και γιατί. Αυτο ακριβώς ήθελα να πώ, γι'αυτό και άρχισα αυτή τη συζήτηση.
Παλιά 23-03-10, 00:16   #13
Perkos
Ο πιο παλιος απ΄ολους!!!

Το avatar του χρήστη Perkos

Περιοχή: θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Δοκιμαστε Επικουρο συντροφοι !
Ειναι πιο ευκολο !:)
Perkos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-10, 02:10   #14
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

μια σκεψη μου ειναι οτι μπορει να μας αρεσουν τα μπονσαι γιατι μας κανει να νιωθουμε μεγαλοι...σε διαστασεις εννοω...
Παλιά 25-03-10, 09:45   #15
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
μια σκεψη μου ειναι οτι μπορει να μας αρεσουν τα μπονσαι γιατι μας κανει να νιωθουμε μεγαλοι...σε διαστασεις εννοω...
ακόμα κάτι απίθανο με τα μπονσάι, είναι οτι ερχόμαστε σε επαφή με τη φύση, με δέντρα, χωρίς να είμαστε σε δάσος, σε βουνα, λαγκάδια, απλά στο μπαλκόνι μας....
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές