Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-04-09, 20:30   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή Δημιουργια Ελιας σε Μπονσαι

stratoz
Moderator
Θέμα: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Tue Dec 16, 2008 8:04 pm

Ετοιμαζουμε τα εργαλεια που διαθετουμε

Παιρνουμε το φυτο εμενα με κοστισε 2ευρω μετη γλαστρα

Την αφαιρουμε απο το πλαστικο γλαστρακι

Με ενα ξυλακι διωχνουμε το χωμα απο τις ριζες και στην συνεχεια τις κοβουμε το ενα τριτο

Στην συνεχεια παιρνουμε τη γλαστρα(εγω πηρα την ιδια και με ενα τροχο την εκοψα κανοντα της μικροτερη σε υψος).Και την ανοιγου μαι μια η δυο τρυπες ωστε να στραγγηζει το νερο

Στην συνεχεια τοποθετουμε ενα πλαστικο δυχτακι για ναμην εχουμε απωλειες χωματος καθε φορα που ποτιζουμε,εγω το κολησα αλλα ο σωστοτερος τροπος ειναι με ενα συρμα.

Στην συνεχεια εριξα στην αρχη λιγο χωμα και μετα τοποθετησα το φυτο με το υπολοιπο χωμα γεμιζοντας μεχρι πανω.Οταν εβαλα το φυτο το περασα και δυο συρματα οπου τα εδεσα στο πατο της γλαστρας απο την εξω μερια,για να μην κουνιεται το φυτο περα δωθε τις πρωτες
μερες,δεν το θεωρω απαραιτητο αλλα εξαρτωντας το φυτο το κανω.

Και στο τελος ερχεται και το κλαδεμα οπου δινουμε την μορφη που θελουμε αν και υπαρχουν
φυτα που δεν μας δινουν αυτη την πολυτελεια το να τα κανουμε δηλαδη οπως θελουμε αλλα
τα κανουμε οπως αυτα θελουν λογω της μορφης που ηδη εχουν αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα

Μαυτο τον τροπο εκανα 3 τετοια φυτα αλλα φυσικα ολα διαφορετικα μεταξυ τους.
Ελπιζω με τις φωτογραφιες να βοηθησα καποιους που σκεφτονται να κανουν ενα φυτο Μπονσαι.
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Fri Dec 19, 2008 12:02 am

Στο συγκεκριμένο δεντρο θα μπορούσαμε να ειχαμε αφήσει την κορώνα του δεντρου πιο πλούσια! Τα βήματα της δημιουργίας είναι ετσι ακριβως οπως τα περιεγραψε ο Στρατος! Μπραβο!
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Fri Dec 19, 2008 11:47 am

Πολύ καλή δουλειά, να μας δείξεις με φωτο την διαδικασία!
Μπράβο κι από μένα!!!
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Fri Dec 19, 2008 1:32 pm

Μπράβο Στράτο! Οι φωτογραφίες σου είναι πολύ κατατοπιστικές και η ελίτσα σου γίνεται απίθανη.
Μήπως πρέπει να κλαδέψεις τα 3 ψηλότερα κλαδιά που προεξέχουν προς τα επάνω (τα δύο που είναι δεμένα μεταξύ τους και το ένα δεξιά στην τελευταία φωτογραφία) λίγο ακόμη? Δεν μπορώ να καταλάβω καλά βέβαια τη δομή των κλαδιών και δεν ξέρω αν το σηκώνει αυτό το κλάδεμα η ελιά σου.
Μιά από τις ελιές μου την κλάδεψα πολύ αυστηρά αφήνοντάς 2 κλαδιά για να μπορέσω να τη σχηματίσω εκ νέου και άρχισε να γίνεται πολύ όμορφη. Γι' αυτό σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να κάνεις κάτι τέτοιο.
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Fri Dec 19, 2008 1:47 pm

Το κλαδεμα της ελιας από Φεβρουαριο μεχρι Μαρτιο!
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Fri Dec 19, 2008 11:23 pm

Δυστυχως εκανα τρεις Ελιες και τις τρεις τον Σεπτεμβριο,την μια την κλαδεψα πολυ αυστηρα,οΔημοσθενης θα θυμαται γιατι μου ειχε πει πως την επομενη φορα που θα την αλλαξω γλαστρα να το γυρισω το φυτο γιατι δειχνει ποιο ομορφο παρατηρωντας την με επεισε. αυτη ειναι και η φωτογ.

Φυσικα οι βλαστοι δεν υπυρχαν και διτε τωρα πως ειναι παρολο που την ψευτοκλαδεψα,Το θεμα ειναι οτι τα εχω κατω απο την ξυλοκατασκευη και γιαυτα ειναι ακομη ανοιξη,φωτοπεριοδος με ανατολη και δυση 8 ωρες και θερμοκρασια δωματιου 20/22c.

Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Sat Dec 20, 2008 12:05 am

Αυτο που βλεπω Στρατο ειναι πως το φως δεν ειναι αρκετο για την ελια....
Οι νεοι βλαστοι εχουν μεγαλα διαστηματα μεταξυ των φυλλων, κατι που δειχνει οτι ψαχνουν για περισσοτερο φως.
Ισως θα ηταν καλυτερα ψυχροτερο μερος και με φυσικο φως.... Ειδικα η θερμοκρασια ειναι σημαντικη, αφου με χαμηλοτερη δεν θα χρειαζοταν τετοια εποχη να βγαλουν νεους βλαστους....
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Sat Dec 20, 2008 12:15 am

Και τι προτεινεις νατην κανω νατην βαλω στο παραθυρο,το φως ειναι λιγοτερο πιστεψεμε,το να την βγαλω εξω παλι δεν γινεται οποτε την αφηνω εκει που ειναι και θα βγαλουμε προορο λαδι αυτη την χρονια.
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Sat Dec 20, 2008 12:29 am

Η ελια οταν οι θερμοκρασίες είναι υψηλες μεγαλωνει ολο τον χρόνο. Αφησε την και την κλαδευεις τον Μαρτιο να πυκνωσει.
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Sat Dec 20, 2008 1:08 am

Ο Τακης λεει ετσι ,ο Δημοσθενης ετσι,εγω τι κανω?Τιποτα :joker: :joker: :joker:
Θέμα: Απ: Δημιουργεια Ελιας σε Μπονσαι Sat Dec 20, 2008 1:17 am

Ισχυει αυτο που λεει ο Δημοσθενης. Απλα λεω εγω οταν εχει ζεστη χωρις πολυ φως, βγαζει βλαστους, αλλα τους κανει με μακρυα διαστηματα μεταξυ των φυλλων και οχι τοσο σκουρα τα φυλλα, οσο θα εκανε αν ειχε φως.
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές