Εκδηλώσεις

Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-04-09, 13:57   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή Αρρωστη γαρδενια

mark
Μελος
Θέμα: Αρρωστη γαρδενια Wed Mar 25, 2009 2:36 pm

Καλησπέρα σε όλους. Επιστρέφουμε με καινούργιο πρόβλημα. Η γαρδένια μου εδώ και αρκετό καιρό παρουσιάζει αυτό που φαίνεται στην εικόνα. Τα φύλλα της (ήταν ήδη κίτρινα λόγω έλλειψης σιδήρου) γίνονται καφέ και ξεραίνονται. Διάβασα κάπου ότι πρόκειται για κάποιο παράσιτο (δε θυμάμαι ποιο).Σε ένα ανθοπωλείο που ζήτησα κάποιο φάρμακο μου είπαν ότι δεν έχει ασθένεια, ότι φταίει που είναι εκτεθειμένες οι ρίζες. Τις σκέπασα κι εγώ λοιπόν, κι αφού δεν είχα και φωτογραφική μηχανή διαθέσιμη, περίμενα. Αλλά τα πράγματα δεν καλυτερεύουν.Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω από γαρδένιες (εεελσα...και όχι μόνο!) ας μας φωτίσει γιατί νομίζω ότι θα το χάσω το δεντράκι και είναι κρίμα..

Θέμα: Απ: Αρρωστη γαρδενια Wed Mar 25, 2009 3:50 pm

Έμαθα τα εξής τελευταία νέα και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν (δεν πρόλαβα να τα δοκιμάσω προσωπικά).
Η γαρδένια μου είπαν ότι θέλει χώμα για οξύφιλα και τακτική λίπανση (1 με 2 φορές την εβδομάδα αλλά με μεγάλη αραίωση του λιπάσματος, που εμένα μου φαίνεται και πάλι υπερβολικό, αλλά ίσως το απαιτεί κάτι τέτοιο το συγκεκριμένο είδος του φυτού).
Απ' ότι ξέρω επίσης, αντιδρά έντονα σε διάφορες μεταβολές (σοκάρεται). Για παράδειγμα, σε άτακτο πότισμα, σε αλλαγή θέσης (έστω και μικρή από το ένα μέρος στο άλλο), και σε μεταβολές της ποσότητας του φωτός που δεχεται, αντιδρά δείχνοντάς το έντονα στα φύλλα της (είναι "τσαντίλα"... τι να κάνουμε)!!!
Ένα ακόμη χαρακτηριστικό, είναι ότι αυτές οι αντιδράσεις δεν φαίνονται άμεσα, αλλά αρκετό καιρό αργότερα, και τελικά δεν πάει το μυαλό σου ότι φταίει κάτι που έκανες πριν 1 μήνα για παράδειγμα.
Μία γαρδένια που αγόρασα πρόσφατα (εξωτερικού χώρου) και
δεν την πείραξα καθόλου, με το που την αγόρασα και τη μετέφερα στο
σπίτι άρχισαν τα φύλλα της να γίνονται καφέ.
Μία άλλη γαρδένια που είχα κάνει δώρο στον αδερφό μου και την είχε σε
εσωτερικό χώρο, άρχισε να παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα περίπου 1-2
μήνες μετά την μεταφορά της στον συγκεκριμένο χώρο. Πίστευα ότι το φυτό
θα χανόταν. Είχε άπλετο φως, τακτικό πότισμα, και καλή θερμοκρασία
(ούτε πολύ ζέστη ούτε κρύο). Τώρα αρχίζει να συνέρχεται και να πετάει
νεους βλαστούς.
Πιστεύω λοιπόν ότι περνάει κάποιο σόκ, Μαρκ.
Το χώμα της φαίνεται στεγνό, πρόσεχε το πότισμά της να γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Επίσης φρόντισε να υπάρχει αρκετή ατμοσφαιρική υγρασία γύρω από το φυτό (μπορείς να βάλεις πιατάκι με χαλικάκι και νεράκι σε ένα πιάτο και να πατάει επάνω η γλάστρα, χωρίς να βυθίζεται όμως στο νερό).
Λίπασμα δεν νομίζω ότι είναι καλό να της ρίξεις στη φάση που βρίσκεται τώρα. Άφησέ την να συνέλθει προσέχοντας τις μεταβολές που σου ανέφερα και μόλις δείς νέα ανάπτυξη, τότε άρχισε σιγά σιγά να την λιπαίνεις.
Διάβασε κι εδώ για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.valentine.gr/gardenia_gr.php
Θέμα: Απ: Αρρωστη γαρδενια Wed Mar 25, 2009 8:02 pm

Δεν έχω γαρδένια αλλά αυτά που ξέρω είναι οτι θέλει χώμα για οξύφυλλα σε συνδιασμό με καστανόχωμα. Χρειάζεται σκουριά, γι αυτό ρίχνουν ρινίσματα σιδίρου, θέλει ημισκιαζόμενο σημείο μιας και δεν της αρέσει ο δυνατός ήλιος.Επίσης να μην την χτυπάει δυνατός αέρας. Συχνή λίπανση απο την άνοιξη και μετά,και ραντίζματα για μήκυτες.
Ένα άλλο κόλπο που κάνει ο πατέρας μου και πάντα πιάνει, αλλά δεν μπορώ να το προτείνω ανεπιφύλακτα είναι οτι την ποτίζει με ούρα. Αμέσως πέρνει τα πάνω της και γίνεται καταπράσινη. Όμως αυτό είναι ένα απο τα κουλά που κάνει ο πατέρας μου οπότε δεν το προτείνο επίσημα.
Επίσεις ξέρω οτι ρίχνουν στο χώμα τριμένο τσόφλι αυγού. Γενικός πάντως υπάρχουν διάφορα ματζούνια που ρίχνουν στις γαρδένιες. Έχω ακούσει τα απίστευτα.
Θέμα: Απ: Αρρωστη γαρδενια Wed Mar 25, 2009 9:31 pm

Καλησπέρα...
Αυτό που τουλαχιστον μπορεί κάποιος να διακρίνει από τις φωτο...
Όπως λες και εσύ έλλειψη σιδήρου...
Αλλά εχθος από την χλωρωση....κάνει κ τα φύλλα καφέ στις άκρες...

Επίσης έλενξε την αποστράγγισή της γλάστρας...

Φιλικά...
Γιώργος
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές