Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Γενικά > Θέματα σχετικά με την φύση > Αλλα φυτά

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-08-09, 15:23   #1
stratoz
Παλιός

Το avatar του χρήστη stratoz

Περιοχή: Deutschland
Όνομα: stratoz
Website: www.mybonsai.gr
Προεπιλογή Ορχιδεες Φαλεονοψις

Με χαρα θα σας παρουσιασω τα δυο μου Φαλαιονοψις,τα οποια αγοραστηκαν περισυ μηνα δεν θυμαμαι ανθισμενα και ενω τα ειχαμε ντρεπομαι που το λεω παρατημενα γιατι τα παγορασαμε για την φιλη μου αλλα μετα απο καναδυο εβδομαδες βαρεθηκε,οποτε ο κληρος επεσε στον γεναιο.Μια Τσατσαρινα γνωστη που ερχοταν που και που με ειχε ζαλισει πως δεν πρεπει να τα αλαζουμε μερος(σωστο) και πως πρεπει να βαλω μια μεγαλη σταχτοθηκη με νερο αναμεσα στα φυτα για υγρασια με την εξατμιση του νερου κ.τ.λ.Εγω τασακι δεν εβαλα ποτε απλα τις ψεκαζα που και που οπως κανω και με τα μπονσαι.Αποτελεσμα η μικρη απο δυο κυριως κλαδια που ειχε να πεταξει 4,5 παρακλαδια και εχει 12 ανθη και 3 μπουμπουκια που θα ανοιξουν προσεχως: Η αλλη δε η μεγαλη επρεπε να την κανω μεταφυτευση σε μεγαλυτερη γλαστρα αλλα δεν περιμενα τετοια εξεληξη ειδικα οταν ειχα και την γνωστη να μου λεει, πως ετσι που τα εχω τα φυτα δεν προκειται ποτε να κανουν ανθη.Τωρα τα ειδε και της βγηκαν τα ματια οι δικες της ουτε τα μισα ανθη δεν εκαναν,ζηλιαρης κοσμος.Πισω στο φυτο λοιπον αφου απο τα δυο κυριως κλαδια που ειχε πεταξει εξι παρακλαδια ενα το εκοψα και το εβαλα σε γλαστρα, μ..... αλλα νομιζα πως το φυτο δεν θα ειχε την δυναμη ολα τα μπουμπουκια να ανοιξουν εχει 8 ανθη και αλλα12 μπουμπουκια,ενω αυτο που εκοψα ειχε 10 μπουμπουκια οπου τα 2 ηδη ανοιξαν.
Εχω αλλη μια Ορχιδεα που ονομαζεται Nely Isler οταν την αγορασαμε ειχε δυο κλαδια τωρα που την βλεπω εχει δυο μεγαλα και πεταξε αλλα δυο ειναι φυτο δυσκολοτερο απο τις Φαλαιονοπσις και θελει χαμηλοτερες θερμοκρασιες,εγω τις εχω και τις τρεις στην κρεβατοκαμαρα και οπως δειχνει τα πανε περιφημα,αζιξει να πω για την Νελι πως οταν ανθιζει εχει ενα μαγευτικο αρωμα που πρωτη φορα μυρισα σε λουλουδι.

Es gibt keine dummen Fragen, nur dumme Antworten!

stratozzz
stratoz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-09, 17:09   #2
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Όνομα: Έλσα
Website: bonsaicosmos.blogspot.com
Προεπιλογή

Απλά ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ!!!!!!!
elsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-09, 12:51   #3
orestis
Senior Member

Το avatar του χρήστη orestis

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ

Προεπιλογή

Πολύ όμορφες και οι δύο Στράτο.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί έκοψες το ανθοφόρο απο τη μία?
Για να πετάξουν τόσα μπουμπούκια σημαίνει οτι έχουν τη δύναμη να τα κρατήσουν. Αν δεν ήταν δυνατές δεν θα πέταγαν τόσα.
orestis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-09, 15:39   #4
stratoz
Παλιός

Προεπιλογή

Ορεστη ειχα την εντυπωση πως παρολο που πεταξαν τοσα μπουμπουκια δεν θα ειχε την δυναμη το φυτο να τα ανοιζει ολα,Πρωταρης βλεπεις κοβωντας το ενα σκαιφτηκα πως θα δωσω δυναμη στο φυτο να ανοιξει τα υπολοιπα,γιατι συγκριτικα η μικρη με την μεγαλη ειχαν μεγαλη διαφορα σε μερες και αυτο ηταν που με τρομαξε ακομα περισσοτερο.Τωρα εγινε δεν πειραζει τωρα τα ανθη βρισκονται ανοιχτα στο φυτο και ενα κλαδι με ανθη και μπουμπουκια βρισκονται στο βαζο.Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.

stratozzz
Παλιά 10-08-09, 15:16   #5
lena
Παλιός

Το avatar του χρήστη lena

Περιοχή: mykonos

Προεπιλογή

Μπράβο Στράτο. ΟΜΟΡΦΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.

Να σου πω ότι κ οι δικές μου επιβίωσαν ΟΛΕΣ κ πάνε πολύ καλά.
Η μία μόνο, η πρώτη μου, έβγαλε ανθοφόρους 2 οι οποίοι όμως είναι κατσιασμένοι, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κάνω κάτι γι αυτό.
Κατά τα άλλα εχουν πολύ καλό χρώμα κ βγάζουν νέα φύλλα κ ρίζες.
lena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-09, 18:51   #6
orestis
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορεστη ειχα την εντυπωση πως παρολο που πεταξαν τοσα μπουμπουκια δεν θα ειχε την δυναμη το φυτο να τα ανοιζει ολα,Πρωταρης βλεπεις κοβωντας το ενα σκαιφτηκα πως θα δωσω δυναμη στο φυτο να ανοιξει τα υπολοιπα,γιατι συγκριτικα η μικρη με την μεγαλη ειχαν μεγαλη διαφορα σε μερες και αυτο ηταν που με τρομαξε ακομα περισσοτερο.Τωρα εγινε δεν πειραζει τωρα τα ανθη βρισκονται ανοιχτα στο φυτο και ενα κλαδι με ανθη και μπουμπουκια βρισκονται στο βαζο.Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.
Στράτο κάποιες ποικιλίες , νομίζω λέγονται multiflora , βγάζουν πολύ περισσότερα λουλούδια απο τις κανονικές phal.
Αν οι δικές σου ανοικούν σε αυτή την κατηγορία τότε είναι λογικό να βγάζουν τόσο πολλά λουλούδια. Αν τα λουλούδια τους είναι αρκετά ποιό μικρά απο τις συνηθησμένες phal , τότε πιθανόν να ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία.
Αλλά και να μην ανοίκουν για να κάνει το φυτό πολλά λουλούδια σημαίνει οτι είναι μια χαρά.
Παλιά 10-08-09, 19:05   #7
stratoz
Παλιός

Προεπιλογή

Oresti αυτο για την δευτερη ποικοιλια δεν το γνωριζα,παντως τα δικα μου ειναι τα κλασικα Φαλαιονοπσις απλα η μια ειναι μεγαλυτερη ηλικιακα απο την αλλη και γιαυτο εκανε και περισσοτερα.Παντως συγκριτικα τα ανθη των δυο λουλουδιων ειναι ιδια σε μεγεθος μεταξυ τους.

stratozzz
Παλιά 10-08-09, 19:36   #8
orestis
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Oresti αυτο για την δευτερη ποικοιλια δεν το γνωριζα,παντως τα δικα μου ειναι τα κλασικα Φαλαιονοπσις απλα η μια ειναι μεγαλυτερη ηλικιακα απο την αλλη και γιαυτο εκανε και περισσοτερα.Παντως συγκριτικα τα ανθη των δυο λουλουδιων ειναι ιδια σε μεγεθος μεταξυ τους.
Απ ότι ξέρω αυτές που τις λένε multiflora, βγάζουν διπλάσια ή και τριπλάσια σε αριθμό λουλούδια, αλλά το μέγεθος του κάθε λουλουδιού είναι πολύ ποιό μικρό απο τις κοινές phal με τα μεγάλα λουλούδια.
Παλιά 11-08-09, 17:35   #9
stratoz
Παλιός

Προεπιλογή

Γιαυτο σου λεω πως οι δικες μου ειναι κοινες phal.

stratozzz
Παλιά 12-08-09, 13:23   #10
orestis
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιαυτο σου λεω πως οι δικες μου ειναι κοινες phal.
Οπότε είναι μια χαρά και το ανταποδίδουν με πολλά λουλούδια
Παλιά 12-08-09, 20:21   #11
stratoz
Παλιός

Προεπιλογή

Kai να φανταστεις δεν μπορω να πω πως τις προσεξα ιδιαιτερως,ενα ποτισμα και εκεινο το βαριομουνα.

stratozzz
Παλιά 13-08-09, 12:28   #12
orestis
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
kai να φανταστεις δεν μπορω να πω πως τις προσεξα ιδιαιτερως,ενα ποτισμα και εκεινο το βαριομουνα.
Στράτο παίζει πολύ μεγαλο ρόλο και το κλίμα. Οι ορχιδέες δεν θέλουν κάποια ιδιαίτερη φροντίδα αν το κλίμα που έχουν είναι αρκετά ευνοηκό για αυτές.
Και το κλίμα που έχεται εκεί τις ευνοή πολύ. Τουλάχιστον σε σχέση με το κλίμα και τις αφόρητες ζέστες που έχουμε εμείς εδώ.
Παλιά 13-08-09, 13:46   #13
stratoz
Παλιός

Προεπιλογή

Σαυτο εχεις δικαιο αφου χρειαζονται θερμοκρασια δωματιου αυτο σημαινει 20 με25 οπου στην Ελλαδα που να το πετυχεις αυτο.Γιαυτο οπως εγραψα παραπανω δεν τις φροντιζα ιδιαιτερα εκτος απο το ποτισμα,εχω 4 μπουκαλια λιπασμα και τις εριξα 2 φορες,απο εκει να καταλαβεις.Και κατι ακομα βασικο ειναι ο χωρος που τις εχεις οπου ναι μεν χρειαζονται Φως αλλα λιγο αν τις χτυπαει ο ηλιος ακομα και τις πρωινες ωρες,τις κιτρινιζει τα φυλλα στην ουσια τα καιει.Γιαυτο και εχω και τοσο λιπασμα και η Μητερα της Φιλης μου και η Γιαγια της αγορασανε Ορχιδεες χωρις καμια γνωση τις καψανε και τους μεινανε τα λιπασματα και οι γλαστρες.Οταν εγω μιλουσα.......

stratozzz
Παλιά 22-02-12, 10:05   #14
konna
Junior Member

Περιοχή: Αθήνα
Όνομα: Κωνσταντίνα
Προεπιλογή

Καλημέρα σας!!
το μέσα γλαστράκι ακουμπάει στον πάτο της έξω γλάστρας? δεν πρέπει κάπως να υπάρχει ένα κενό από κάτω για να πηγαίνουν τα νερά που στραγγίζει η ορχιδέα και να υπάρχει σχετική υγρασία?
konna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-12, 12:30   #15
jordan
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη jordan

Περιοχή: Νεα Αρτακη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konna Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας!!
το μέσα γλαστράκι ακουμπάει στον πάτο της έξω γλάστρας? δεν πρέπει κάπως να υπάρχει ένα κενό από κάτω για να πηγαίνουν τα νερά που στραγγίζει η ορχιδέα και να υπάρχει σχετική υγρασία?
Σιγουρα θα ηταν καλυτερα ετσι οπως το περιγραφεις,ομως αν το βγαζεις απ το γλαστρακι και το ποτιζεις στον νεροχυτη δεν θα εχεις θεμα μεγαλο με τα νερα που θα λιμναζουν.
jordan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές