Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Φροντίδα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-07-09, 16:24   #16
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο σε όλους για την τόσο καλή δουλειά που κάνετε, και κυρίως να σας ευχαριστήσω για την ευκαιρία που μας δίνετε να μαθαίνουμε, βλέποντας όλα αυτά στην πράξη!

Έχω κάποιες απορίες, αν θέλετε να τις λύσουμε:

-εγώ δεν βάζω διχτάκι, αλλά άν η γλάστρα έχει πολύ μεγάλες τρύπες, και το χώμα τείνει να φύγει, βάζω ένα κομματάκι τούλι. Δεν χρησιμοποιώ χώμα για bonsai (δηλ. Akadama, kyriou, κλπ), αλλά κάνω το δικό μου μίγμα με τύρφη, άμμο, περλίτη κλπ. Το διχτάκι είναι απαραίτητο μόνο όταν έχουμε να κάνουμε με χώμα για bonsai?

-δεν κάνω πεταλούδα (ή οχταράκι όπως το λέει ο Μανώλης) για να δέσω κάποιο δέντρο. (βέβαια, τα δικά μου μπονσάι δεν είναι τόσο μεγάλα και δεν έχω πρόβλημα στήριξης, παρόλο που εδώ πιάνουν αρκετά μποφόρια). Προσπαθώ να στηρίξω το δεντράκι πιέζοντας ελαφρά το χώμα ή αν δω ότι το δέντρο "παίζει" και δεν έχει καλή στήριξη, βάζω 1-2 πέτρες επάνω στο χώμα προσωρινά μέχρι να δέσει λιγάκι η ρίζα και μετά τις αφαιρώ. Αν πάλι κάποιο είναι πλάγια και φεύγει από το κέντρο βάρους του, δένω με σύρμα ή σχοινί το δέντρο με τη γλάστρα μαζί εξωτερικά. Μέχρι τώρα αυτά που κάνω φαίνεται να λειτουργούν πολύ ικανοποιητικά, και δεν έχει ξεριζωθεί κάποιο δεντράκι μου. Κατά πόσο όμως είναι σωστά? Παίζει και κάποιον άλλο ρόλο το δέσιμο αυτό πέραν της στήριξης (πχ για μελλοντική αγγύρωση κλαδιών στο σύρμα που περνάει από τις τρύπες)?

-ντούς στις ρίζες κάνω κι εγώ (ποτέ βέβαια το καλοκαίρι που δεν πειράζω την καρδιά της ρίζας καν), αλλά κάπου είχε ειπωθει ότι αυτό ίσως να δυσκολεύει το δέντρο λόγω του ότι ξεπλένονται μικροοργανισμοί που είναι σημαντικοί για την ανάπτυξη και καλή λειτουργία των ριζών. Κατά πόσο δυσκολεύεται το δέντρο όταν ξεπλένονται οι ρίζες? Εγώ πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει πρόβλημα όταν το κάνω αυτό αρχές της Άνοιξης. Υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα σε μετέπειτα χρόνια?

-Μάνο είδα ότι στο χτένισμα της ρίζας ήσουν λιγάκι αγριος...
Όταν πήρες το κινέζικο ξυλάκι άρχισα να ησυχάζω λίγο...
Πέραν της πλάκας, δοκίμασα κάποτε να ξεμπλέξω ρίζα με παρόμοιο εργαλείο που πήρες για χτένισμα, και γούρλωσαν τα μάτια μου όταν είδα ότι έτσι ξέσκιζα τη ρίζα. Από τότε δεν τόλμησα να ξαναχρησιμοποιήσω τέτοιο εργαλείο και όλη τη δουλειά την κάνω με το ξυλάκι (μου παίρνει ώρες ατελείωτες, αλλά τουλάχιστον έτσι ξέρω ότι δεν έχει καταστραφεί η ρίζα). Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Όταν χρησιμοποιείς αυτό το εργαλείο καταφέρνεις να μην καταστρέφεται η ρίζα ή καταστρέφεται όπως και να έχει, αλλά δεν πειράζει επειδή θα κοπεί?

-Αυτό που χρησιμοποίησες τις κομμένες ρίζες για να τις βάλεις επάνω στο χώμα για στήριξη της ρίζας και του χώματος, είναι πάρα πολύ αξιόλογο (κι εγώ τις πετούσα η χαζή... πού νά 'ξερα...).
Θέλω να ρωτήσω όμως αν υπάρχει περίπτωση να προκληθούν ασθένειες (πχ μυκητιάσεις) στη ρίζα του δέντρου μας καθώς η κομμένη ρίζα θα αποσυντίθεται.
Επίσης να ρωτήσω γιατί βάζεις τη μισή ρίζα μέσα και τη μισή έξω? Ποιος είναι ο σκοπός?

Μάνο, θέλω επίσης να σε ευχαριστήσω για τις πολύ καλές τιμές που κάνεις για τα μέλη του φόρουμ μας και να επιβεβαιώσω την τιμή του Γιουνίπερου στα φυτώρια. Για την ακρίβεια, σε ένα φυτώριο βρήκα τέτοιο Γιουνίπερο με 25 ευρώ, και σε ένα άλλο 30.
Όσο για το δοχείο... απλά είναι έξοχο και η τιμή που το δίνεις για τα μέλη επίσης πολύ καλή!

Να προσθέσω (για τους πιο νέους του χόμπυ) ότι το δοχείο είναι υαλωμένο μόνο απ' έξω, γύρω γύρω, και όχι εσωτερικά και στον πάτο. Προσοχή σε αυτό, γιατί εάν το δοχείο είναι υαλωμένο παντού, προκαλείται εύκολα σάπισμα της ρίζας επειδή δεν αερίζεται σωστά.
1-.το διχτυ αυτο ειναι πιο σκληρο κι ευκαμτο απο το τουλι. η αποστραγκιξη ειναι πιο σωστη κι τα χωματα που βαζεις (γνωμη μου προσωπικη κι εμπειρικη χρονια τωρα) ειναι για φυτα κανονικα κι οχι για μπονσαι. ψαξε τι δυνατοτητα των ακαδαμα κιριου εχουν κι τι η δικια σου μιξη χωματων.
2-.φαντασου ενα μπονσαι διαμορφωμενο με βαριδια η αλλα στηριγματα εμφανη κι δες κι ενα μπονσαι με συρμα, καλη ωρα αυτο που φτιαχνουμε στου νικολα. αυτη ειναι η διαφιρα κι ειναι πιο γρηγορη η διαμορφωση του απο τις πετρες η οτι αλλο μου αναφερεις. επισης δεν περιμενεις 4-5 χρονια για να παρει μορφη.
3-.εδειξα ποσο κοροιδια υπαρχει με τη μεταφυτευση κι πια η κανονικη μπαλα του φυτου. οχι δεν καταστρεφει ριζες απλα ξεδιαλυνει το χωμα που δεν ειναι απαραιτητο. το ξυλαρακι καθαριζει τις λεπτες ριζες σε μικρες επιφανειες. ενω η μικρη χτενα σε διευκολυνει να ξεκαθαρισεις κι πιο χοντρες πιο ευκολα.
4-.οι κομμενες ριζες δεν φερνουν αρρωστιες κι ειπα στα παιδια οτι θα το καλυψω με βρυα. η μιση ριζα εξω κι αλλη μεσα σε παει 1-2 χρονια μπροστα αρκει να κανεις σωστες κινησεις για να διατηρηθει.
5-.ΣΩΣΤΟ αυτο που ειπες για την γλαστρα, σωστοτατο. οσο για τις τιμες θα τις εχετε μεχρι το τελος της αλλης εβδομαδας. ευχαριστω πολυ.
manos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-07-09, 17:01   #17
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Μανώλη να σε ευχαριστήσω από την καρδιά μου που απάντησες σε όλα μου τα ερωτήματα!

Για το δεύτερο ερώτημα, δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την απάντησή σου... (συγνώμη αν σε ζαλίζω, ε?)
Μου λές ότι το οχταράκι που περναει από το δίχτυ και τις τρύπες της γλάστρας, καθώς και τα σύρματα που περνάνε χιαστά πάνω από τη ρίζα, είναι μόνο για τη στήριξη του δέντρου?

Για την κοροϊδία που υπάρχει με τη μεταφύτευση έχεις απόλυτο δίκαιο!
Πού να δεις τι μου έτυχε φέτος με 2 πυξάρια που αγόρασα. Τα πυξάρια ήταν σε γλάστρες φυτωρίου, και χώμα υπήρχε μόνο από πάνω και στην καρδιά της ρίζας, στα τοιχώματα και στον πάτο της γλάστρας ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Τα έβλεπα κι εγώ να μαραίνονται, βρε τι έχουν τα φυτά, τι έχουν τα φυτά... πού να πάει το μυαλό μου!!! Ευτυχως τα έκανα μεταφύτευση γρήγορα και χαίρουν άκρας υγείας.

Γενικά πρέπει κάθε φυτό που αγοράζουμε να το σηκώνουμε από το δοχείο του και να εξετάζουμε σε τι κατάσταση βρίσκονται οι ρίζες και πως μας το πουλήσανε (αν έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε τη στιγμή πριν το αγοράσουμε, ακόμα καλύτερα)!

Όσο για αυτό που λές για τα χώματα, συμφωνώ, μόνο που είναι καθαρά προσωπική μου επιλογή να κινούμαι με άλλα μίγματα για πολλούς λόγους. Το ψάχνω πάντως να το γυρίσω σε χώματα για bonsai, όταν βρω λύσεις σε κάποια προβλήματα που κυρίως αφορούν το πότισμα και την έλλειψη χρόνου. Ελπίζω να μας κάνεις καμια προσφορά και σε χώματα για να μπορώ να βρώ εύκολα και να παραγγείλω για να αρχίσω να πειραματίζομαι.
elsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-07-09, 18:02   #18
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανώλη να σε ευχαριστήσω από την καρδιά μου που απάντησες σε όλα μου τα ερωτήματα!

Για το δεύτερο ερώτημα, δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την απάντησή σου... (συγνώμη αν σε ζαλίζω, ε?)
Μου λές ότι το οχταράκι που περναει από το δίχτυ και τις τρύπες της γλάστρας, καθώς και τα σύρματα που περνάνε χιαστά πάνω από τη ρίζα, είναι μόνο για τη στήριξη του δέντρου?

Για την κοροϊδία που υπάρχει με τη μεταφύτευση έχεις απόλυτο δίκαιο!
Πού να δεις τι μου έτυχε φέτος με 2 πυξάρια που αγόρασα. Τα πυξάρια ήταν σε γλάστρες φυτωρίου, και χώμα υπήρχε μόνο από πάνω και στην καρδιά της ρίζας, στα τοιχώματα και στον πάτο της γλάστρας ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Τα έβλεπα κι εγώ να μαραίνονται, βρε τι έχουν τα φυτά, τι έχουν τα φυτά... πού να πάει το μυαλό μου!!! Ευτυχως τα έκανα μεταφύτευση γρήγορα και χαίρουν άκρας υγείας.

Γενικά πρέπει κάθε φυτό που αγοράζουμε να το σηκώνουμε από το δοχείο του και να εξετάζουμε σε τι κατάσταση βρίσκονται οι ρίζες και πως μας το πουλήσανε (αν έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε τη στιγμή πριν το αγοράσουμε, ακόμα καλύτερα)!

Όσο για αυτό που λές για τα χώματα, συμφωνώ, μόνο που είναι καθαρά προσωπική μου επιλογή να κινούμαι με άλλα μίγματα για πολλούς λόγους. Το ψάχνω πάντως να το γυρίσω σε χώματα για bonsai, όταν βρω λύσεις σε κάποια προβλήματα που κυρίως αφορούν το πότισμα και την έλλειψη χρόνου. Ελπίζω να μας κάνεις καμια προσφορά και σε χώματα για να μπορώ να βρώ εύκολα και να παραγγείλω για να αρχίσω να πειραματίζομαι.
οταν φυτευης 1 φυτο στο χωμα δεν βαζεις στηριγμα στην αρχη? ε ετσι γινεται με τα συρματα (χιαστη κι οχι μονο),γιατι δεν πρεπει να κουνηθει τους πρωτους μηνες καθολου για να απλωσει γρηγορα ριζες. εσυ που εχεις αρκετα φυτα γιατι δεν βαζεις αυτοματο? εγω στα φυτα μου τα εχω να ποτιζονται με 2 κομπιουτερ. ειναι πολλααααααααααα. οσο για τα χωματα μην ανυσηχεις θα γινει αμεσα για να μπειτε στο σωστο δρομο.
Παλιά 10-07-09, 18:19   #19
ggiannis
Senior Member

Το avatar του χρήστη ggiannis

Περιοχή: Saint Étienne
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos Εμφάνιση μηνυμάτων
4-.οι κομμενες ριζες δεν φερνουν αρρωστιες κι ειπα στα παιδια οτι θα το καλυψω με βρυα. η μιση ριζα εξω κι αλλη μεσα σε παει 1-2 χρονια μπροστα αρκει να κανεις σωστες κινησεις για να διατηρηθει.
Ε Μανωλιό... (πονούν τα παλικάρια? < απο άλλο έργο... σόρρυ παραφέρομαι!) για κάντο πιο λιανά το θέμα με την ρίζα 50%-50% μέσα έξω που μας πάει 1-2 χρόνια μπροστά.... Ειναι επειδή θα 'γλυτώσουμε' κάποιες μεταφυτεύσεις, ή υπάρχει ουλτίριορ μότιβ?
ggiannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-07-09, 18:34   #20
gavros
Köter Αντινομαρχης

Το avatar του χρήστη gavros

Περιοχή: Αιγαλεω
Προεπιλογή

καλα μη τα δενεις κομπο οτι ακους, , λεγαμε και καμια μαλ***α να περναει η ωρα.

ετσι μανο μου?

http://e-gavros.blogspot.com/
gavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-07-09, 18:42   #21
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Το έχω στο νού μου για αυτόματο πότισμα και ευκαιρία ακόμα δεν βρήκα! Ένα ένα τα ποτίζω με το λάστιχο (όχι ότι δεν μ' αρέσει, ε?) αλλά ειδικά για τέτοια χώματα όπως το akadama και τα συναφή, θα πρέπει να μπει αβλεπεί αυτόματο πότισμα. Ελπίζω να το κάνω σύντομα.
Παλιά 10-07-09, 18:45   #22
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Ελσα το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο...το gardena εχει 48ε και μετα χρειαζεσαι σωληνα-σωληνακια-μπεκακια-σφηνες κτλ...εμενα μου πηγαν μαζι με το μηχανημα νομιζω καμια 80αρα ευρω αλλα ελυσα το προβλημα μου...το εχω κανει με μπεκακια ψεκασμου, ποτιζονται λιγο παραπανω οταν ειναι στο αυτοματο, αλλα οταν ειμαι εδω τα ποτιζω χερατα καθε μερα αναλογα με το τι θελει το καθενα...καντο παντως...θα σου λυσει προβληματα.
Παλιά 10-07-09, 21:20   #23
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Μια χαρά είναι το κόστος Γιώργο. Χρόνο δεν βρήκα να το μελετήσω, να πάω να αγοράσω τα υλικά και να τα τοποθετήσω. Αυτά τα μπεκάκια ψεκασμού θέλω να βάλω κι εγώ. Ιονιστήρες δεν τα λένε (ή κάνω λάθος)?
Παλιά 10-07-09, 22:12   #24
mixanobios
Banned

Προεπιλογή

Παράθεση:
5-.ΣΩΣΤΟ αυτο που ειπες για την γλαστρα, σωστοτατο. οσο για τις τιμες θα τις εχετε μεχρι το τελος της αλλης εβδομαδας. ευχαριστω πολυ.
θα βαλεις και τιμες απο δεντρακια ή μονο για χωμα εργαλεια λιπασματα κ.τ.λ ?
mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-09, 00:24   #25
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ggiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε Μανωλιό... (πονούν τα παλικάρια? < απο άλλο έργο... σόρρυ παραφέρομαι!) για κάντο πιο λιανά το θέμα με την ρίζα 50%-50% μέσα έξω που μας πάει 1-2 χρόνια μπροστά.... Ειναι επειδή θα 'γλυτώσουμε' κάποιες μεταφυτεύσεις, ή υπάρχει ουλτίριορ μότιβ?
δεν ξερω τι μοτιβ και ξεμοτιβ μου λες ωρε γιαννη μου αλλα κι με τους αλλους τροπους που θα σας δειξω θα ειστε μπροστυα αρχαριοι και μη φιλαρακο. συντομα.
Παλιά 11-07-09, 00:24   #26
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βαλεις και τιμες απο δεντρακια ή μονο για χωμα εργαλεια λιπασματα κ.τ.λ ?
αν θελεις βεβαιως
Παλιά 11-07-09, 00:28   #27
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gavros Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα μη τα δενεις κομπο οτι ακους, , λεγαμε και καμια μαλ***α να περναει η ωρα.

ετσι μανο μου?
εσυ που τα ειδες απο κοντα τα λες η τα θελεις ολα για παρτυ σου ?εισαι πολυ ποοοοοοοοοο........νηρος θοδωρη.
Παλιά 11-07-09, 00:31   #28
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελσα το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο...το gardena εχει 48ε και μετα χρειαζεσαι σωληνα-σωληνακια-μπεκακια-σφηνες κτλ...εμενα μου πηγαν μαζι με το μηχανημα νομιζω καμια 80αρα ευρω αλλα ελυσα το προβλημα μου...το εχω κανει με μπεκακια ψεκασμου, ποτιζονται λιγο παραπανω οταν ειναι στο αυτοματο, αλλα οταν ειμαι εδω τα ποτιζω χερατα καθε μερα αναλογα με το τι θελει το καθενα...καντο παντως...θα σου λυσει προβληματα.
υπαρχουν και μπεκ αναλογα τη ποσοτητα που θες να ποτιζει το καθε φυτο κι ειναι αξιοπιστα γιωργο.
Παλιά 11-07-09, 00:34   #29
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariana Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλειο το βίντεο!!! Μπράβο σας παιδιά, απόλυτα κατανοητό (είναι και στη γλώσσα μας ) !!! Μάνο Ευχαριστούμε για τις τιμές!!! Μια χάρη μόνο, μπορείτε να μου εξηγήσετε πως δέσατε χιαστί το φυτό?? ήταν σκοτεινά και δεν φαινόταν...
για να μην κουνηθει η μπαλα του φυτου ακομα κι αν το σπρωξεις κατα λαθος,μαριανα.ειναι σημαντικο στη μεταφυτευση.
Παλιά 12-07-09, 04:34   #30
mariana
Παλιός

Το avatar του χρήστη mariana

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos Εμφάνιση μηνυμάτων
για να μην κουνηθει η μπαλα του φυτου ακομα κι αν το σπρωξεις κατα λαθος,μαριανα.ειναι σημαντικο στη μεταφυτευση.
¨Οχι αυτό το ξέρω αλλά θέλω να δω το πως, ήταν σκοτεινά αλλά το ξαναείδα και νομίζω πως κατάλαβα..... κάποια στιγμή όταν βρεθούμε...............

if i die before i wake
pray the lord my soul to take.............
mariana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές