Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Το πότισμα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-08-09, 23:53   #16
philip
Πιο παλιός

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να έχουμε το ιδιο http://www.interexperts.gr/Osmosis_questions.htm

Τι λες ?
philip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 00:17   #17
stratoz
Παλιός

Το avatar του χρήστη stratoz

Περιοχή: Deutschland
Προεπιλογή

Αυτο ειναι ιδιες συσκευες μονο απο διαφορετικες μαρκες,οστωσο δεν ξερω εσενα ποσων σταδιων ειναι.Π.Χ.Εμενα ειναι τριων εσενα μπορει να ειναι 4ρων οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο,αλλα δεν γραφει πουθενα τι απολεια εχει.Οπως σου ειπα η δικια μου στα 100λ. στους 25 βαθμους κελσιου μου δινει περιπου 5λ.καθαρο νερο το υπολοιπο παει για πεταμα,στην σελιδα του δικου σου προιοντος δεν ειδα πουθενα τι ποσοστα κραταει και τι παει για πεταμα.Επεισης
απο αυτα τα 5λ. που μου δινει προσπαθησα να πιω και ειναι τελειως ανοστο,γιατι στην ουσια ειναι μονο νερο.Τωρα πως λειτουργει το δικο σου και τι φιλτρα και προφιλτρα εχει δεν ξερω.Εμεις χρησιμοποιουμαι αυτα τα μηχανηματα η για γλυκο νερο αυτοι που εχουν Δισκους,η αυτοι που εχουν ενυδρεια αρμυρου νερου.Και γιαυτο το λογο το χρησιμοποιω και εγω.Αλλα μηχανημα Οσμοσεως για ποσιμο νερο πρωτη φορα το ακουσα και το ειδα απο εσενα.Στον λογαριασμο της Ο.Υ.Α απο τοτε που το εβαλες δεν ειδες καμια μεγαλη διαφορα.

Es gibt keine dummen Fragen, nur dumme Antworten!

stratozzz
stratoz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 00:53   #18
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Ειναι οι ιδιες συσκευες.
Αυτη που εχει ο Φιλιππος λεει καπου στο link που εδωσε:

«...υπάρχει μια είσοδος νερού που τροφοδοτεί το σύστημα και από την άλλη πλευρά υπάρχουν δυο έξοδοι. Η μια έξοδος τροφοδοτεί ‘’πλήρως καθαρό νερό’’ και η άλλη βγάζει νερό μαζί με τα ανεπιθύμητα στοιχεία.»

Αλλα δεν μας λεει ποσο ειναι το χρησιμο νερο και ποσο αυτο που παει χαμενο. Σε καθε περιπτωση παντως, το χαμενο ειναι περισσοτερο απο αυτο που χρησιμοποιηται.
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 08:32   #19
philip
Πιο παλιός

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Την συσκευη την χρησιμοποιω μονο για ποσιμο νερο . Η διαφορα στον λογαριαςμο ειναι ασημαντη. Η αναλογια παραγομενου με απορριπτομενου ειναι 40% παραγομενο 60% απορριπτομενο κ εχει ρυθμιστη απο το εργοστασιο. Αυτα λεγουν τα βιβλια του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη philip : 08-08-09 στις 08:39
philip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-09, 13:10   #20
Damnqq
Junior Member

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

εγω ποτιζω με νερο απο το φιλτρο που εχουμε βαλει της αλαρκο...
Damnqq δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-09, 23:40   #21
stratoz
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από damnqq Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ποτιζω με νερο απο το φιλτρο που εχουμε βαλει της αλαρκο...
Το φιλτρο δεν το γνωριζω οποτε δεν μπορω να επιφερω αποψη,αλλα η καλυτερη λυση οπου εχουμε αναφερει πολλες φορες ειναι αποθηκευση του Βροχινου νερου και ποτισμα με αυτο.Τωρα φυσικα θα μου πεις καθε ποτε βρεχει στην Ελλαδα για να το αποθηκευουμε κιολαςΚι εχεις δικαιο.Εμεις που μενουμε σε μονοκατοικια εχουμε κανει το εξεις:Το νερο της βροχης απο το λουκι που κατεβαινει κατακορυφα,εχει ενα πορτακι.Οταν βρεχει γεμιζουμε 2 100λ. βαρελια στην συνεχεια κλεινει καποιος απο εμας το πορτακι και το νερο κατεβαινει πιο χαμηλα σε ενα τεποζιτο 3τονων. Με το οποιο καλυπτουμε τις αναγκες σε 5 τουαλετες.Φυσικα οταν δεν βρεχει γυρναμε την βανα και χρησιμοποιουμαι κανονικο νερο,αλλα οταν βρεξει και αποθηκευσουμε νερο εκτος οτι καλυπτουμε τις αναγκες του ποτισματος αλλα καλυπτουμε και το νερο απο τις Τουαλετες.Αυτο ειναι ενα συστημα που το χρησιμοποιουν οι Γερμανοι πανω απο 20 χρονια.Και εκτος απο την εξικονομιση νερου κανεις και την οικονομια σου.Ξερω πως στην Ελλαδα δεν βρεχει τοσο αλλα σκεφτητε το!!

stratozzz
Παλιά 03-09-09, 03:23   #22
maybelost
Member

Το avatar του χρήστη maybelost

Περιοχή: Thessaloniki
Προεπιλογή

για την τουαλέτα πιστεύω είναι μια χαρά αλλά δεν ξέρω για τα φυτά.... εξαρτάται πάντως από το ποσό έντονο είναι το φαινόμενο της όξινης βροχής σε καθε περιοχη.. εγώ προσωπικά θα πότιζα ίσως τον κήπο αλλά όχι βονσαι. αλλά ακόμα και νερό της βροχής είναι απ όσο ξέρω σχεδόν σαν απεικονισμένο εάν εξαιρέσουμε τις ουσίες που τράβηξε καθώς έπεφτε. ας ρωτήσουμε βέβαια και κάποιον χημικό..
το απιονισμενο εκτός από φτηνό μαζεύεται και από το κληματιστικο. δεν ξέρω άμα κάνει για ποτισμα αλλά νομίζω κάποιος το έχει προτείνει για το ψέκασμα για να μην επιβαρύνονται τα φύλλα με άλατα.
βεβαια φτηνο για μενα ειναι ακομα και το εμφιαλωμενο αφου τα δεντρακια μου ολα κι ολα ειναι 6 και το ενα πιο μικρο απ το αλλο...
maybelost δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-09, 11:03   #23
liza
Banned

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maybelost Εμφάνιση μηνυμάτων
για την τουαλέτα πιστεύω είναι μια χαρά αλλά δεν ξέρω για τα φυτά.... εξαρτάται πάντως από το ποσό έντονο είναι το φαινόμενο της όξινης βροχής σε καθε περιοχη.. εγώ προσωπικά θα πότιζα ίσως τον κήπο αλλά όχι βονσαι. αλλά ακόμα και νερό της βροχής είναι απ όσο ξέρω σχεδόν σαν απεικονισμένο εάν εξαιρέσουμε τις ουσίες που τράβηξε καθώς έπεφτε. ας ρωτήσουμε βέβαια και κάποιον χημικό..
το απιονισμενο εκτός από φτηνό μαζεύεται και από το κληματιστικο. δεν ξέρω άμα κάνει για ποτισμα αλλά νομίζω κάποιος το έχει προτείνει για το ψέκασμα για να μην επιβαρύνονται τα φύλλα με άλατα.
βεβαια φτηνο για μενα ειναι ακομα και το εμφιαλωμενο αφου τα δεντρακια μου ολα κι ολα ειναι 6 και το ενα πιο μικρο απ το αλλο...
απλα θα ηθελα να συμπληρώσω για το απιονισμενο νερο, οτι τελευταια ποτιζω με αυτο, επειδη οπως ανέφερες δεν εχει αλατα, τα δεντρακια μια χαρα τα πανε...ελπιζω να μην αλλαξει κατι....
liza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-09, 23:15   #24
stratoz
Παλιός

Προεπιλογή

Ναι αλλα το απιονισμενο νερο ειναι απλα Η2Ο δηλαδη περα απο αυτα τα δυο δεν εχει τιποτα αλλο.Εγω το βρισκω 100% λαθος.Και γιαυτο δεν το χρησιμοποιω εδω και χρονια.Καλυτερα της βρυσης νερο αστο σε ενα κουβαδακι καναδυο μερες με Τυρφη μεσα να μαλακωσει λιγο και μετα ποτισε αλλα απιονισμενο?Δεν ξερω οι υπολοιποι τη γνωμη εχουν οπως ο Τακης.

stratozzz
Παλιά 15-09-09, 01:30   #25
mixanobios
Banned

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

το νερο της βροχης τι ειναι? απενιονισμενο ειναι! Αρα το ιδιο με το νερο που βγαζει το κληματιστικο!!!
mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-09, 01:52   #26
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο της βροχης τι ειναι? απενιονισμενο ειναι! Αρα το ιδιο με το νερο που βγαζει το κληματιστικο!!!
δειτε τι βρηκα για τη διαφορα...μπας και βγαλουμε καμια ακρη...
"Στο απιονισμένο νερό τα δισθενή κατιόντα και ανιόντα (ασβεστίου, μαγνησίου, σιδήρου, θειικά, φωσφορικά και λοιπά άλατα) «αντικαθίστανται» με ιόντα νατρίου και χλωρίου αντίστοιχα.
Αυτό πρέπει να γίνεται χημικά.
Το απιονισμένο νερό λοιπόν έχει άλατα χλωρίου που διαβρώνουν τον χαλκό.
Το απεσταγμένο νερό είναι εντελώς ελεύθερο αλάτων και γίνεται με απόσταξη, δηλαδή βρασμό και υγροποίηση των υδρατμών.
Το δις απεσταγμένο νερό είναι καλύτερο."
Παλιά 15-09-09, 02:16   #27
mixanobios
Banned

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

βασικα αυτο που κανει το κληματιστικο ειναι απεσταγμενο νερο... και ειναι ιδιο σαν της βροχης... Δηλαδη H2O
Για το απιονισμενο δεν ηξερα αυτη την λεπτομερια νομιζα οτι ηταν Η2Ο και αυτο!
mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-09, 20:32   #28
gavros
Köter Αντινομαρχης

Το avatar του χρήστη gavros

Περιοχή: Αιγαλεω
Προεπιλογή

το απεσταγμενο νερο γινεται με φυσικα μεσα αρα ακινδυνο !

το απιονισμενο παραγεται με χημικες μεθοδους αρα ...

τελικα το ζητουμενο ποιο ειναι εδω ρε συνδρομοι γιατι εχει πολλα κ δε τα διαβασα...

http://e-gavros.blogspot.com/
gavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές