Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-05-18, 16:12   #1
Venus88
Junior Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή Η πρώτη μου πικέα

Καλησπέρα σε όλους,

Το δεντράκι το αγόρασα από φυτώριο της βόρειας Ελλάδας πέρυσι τον Απρίλιο. Έμεινε όλο το καλοκαίρι σε ημισκιερό μέρος με απλό πότισμα και ήπια λίπανση.
Αρχές Ιανουαρίου έκανα (παράκανα μάλλον) καθάρισμα και κλάδεμα. Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες στα διάφορα στάδια, από την αγορά του μέχρι και σήμερα.
Θα θελα να ακούσω κάποιες ιδέες και συμβουλές σχετικά με το πως να προχωρήσω από δω και πέρα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν και πως γίνεται backbudding σε πικέα? Υπάρχει περίπτωση να δω και καινούριο κλαδί από τον κορμό έτσι?

Ευχαριστώ!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (114,5 KB, 49 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (174,8 KB, 57 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 3.jpg (92,0 KB, 50 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 4.jpg (72,2 KB, 59 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 5.jpg (89,5 KB, 57 εμφανίσεις)
Venus88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-18, 19:11   #2
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Το δένδρο ήταν όμορφο και υγιές.
Θα μπορούσε να είχε γίνει καλλίτερη επιλογή κλαδιών.
Είχες πολλά χονδρά χαμηλά στον κορμό, στα οποία θα μπορούσες να είχες δώσει με συρμάτωμα ωραία κίνηση και θα είχες ένα πολύ καλλίτερο αποτέλεσμα.
Αλλά "ό γέγονε, γέγονε" και δεν αλλάζει. Πρέπει να πορευθείς στην συνέχεια με ό,τι έχεις κρατήσει...

Το βασικώτερο που θα έπρεπε να είχες κάνει ήταν να μειώσεις το ύψος του δένδρου. Δηλαδή να είχες εντοπίσει ένα κατάλληλο κλαδί (στο ύψος που θα ήθελες το μπονσάϊ σου) και πάνω απ' αυτό να είχες αφαιρέσει την κορυφή, κατευθύνοντας αυτό το κλαδί να γίνει η νέα σου κορυφή.
Τώρα όμως να μη το κάνεις αυτό!
Η πικέα δεν είναι εύκολο είδος για εκπαίδευση μπονσάϊ... Άφησε το δένδρο να αναρρώσει, να δημιουργήσει νέα βλάστηση και θα μειώσεις το ύψος στο μέλλον.

Φρόντισε να το λιπαίνεις τακτικά, να το ποτίζεις προσεκτικά και να μην ανακατευτείς με την ρίζα για κανένα λόγο.
Οι εργασίες που έκανες είναι εκτεταμένες και δεν σηκώνει άλλο στρεσσάρισμα.

Καλή συνέχεια εύχομαι!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-18, 08:37   #3
Venus88
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δένδρο ήταν όμορφο και υγιές.
Θα μπορούσε να είχε γίνει καλλίτερη επιλογή κλαδιών.
Είχες πολλά χονδρά χαμηλά στον κορμό, στα οποία θα μπορούσες να είχες δώσει με συρμάτωμα ωραία κίνηση και θα είχες ένα πολύ καλλίτερο αποτέλεσμα.
Αλλά "ό γέγονε, γέγονε" και δεν αλλάζει. Πρέπει να πορευθείς στην συνέχεια με ό,τι έχεις κρατήσει...

Το βασικώτερο που θα έπρεπε να είχες κάνει ήταν να μειώσεις το ύψος του δένδρου. Δηλαδή να είχες εντοπίσει ένα κατάλληλο κλαδί (στο ύψος που θα ήθελες το μπονσάϊ σου) και πάνω απ' αυτό να είχες αφαιρέσει την κορυφή, κατευθύνοντας αυτό το κλαδί να γίνει η νέα σου κορυφή.
Τώρα όμως να μη το κάνεις αυτό!
Η πικέα δεν είναι εύκολο είδος για εκπαίδευση μπονσάϊ... Άφησε το δένδρο να αναρρώσει, να δημιουργήσει νέα βλάστηση και θα μειώσεις το ύψος στο μέλλον.

Φρόντισε να το λιπαίνεις τακτικά, να το ποτίζεις προσεκτικά και να μην ανακατευτείς με την ρίζα για κανένα λόγο.
Οι εργασίες που έκανες είναι εκτεταμένες και δεν σηκώνει άλλο στρεσσάρισμα.

Καλή συνέχεια εύχομαι!
Καλημερα Αλεξανδρα! Ειναι το πρωτο μου του ειδους.Ξεκινησα για καθαρισμα και δε καταλαβα πως εφτασα ως εδω. Τελος παντων, απο τα λαθη μαθαινουμε :)
Η απορια μου ειναι η εξης. Φαινεται σαν ολη τη δυναμη του δεντρου να την παιρνει η κορυφη. Σωστα? Γιατι συμβαινει αυτο και υπαρχει τροπος να το οδηγησουμε να τη διανεμει πιο χαμηλα?
Παλιά 11-05-18, 16:44   #4
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Venus88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα Αλεξανδρα! Ειναι το πρωτο μου του ειδους.Ξεκινησα για καθαρισμα και δε καταλαβα πως εφτασα ως εδω. Τελος παντων, απο τα λαθη μαθαινουμε :)
Η απορια μου ειναι η εξης. Φαινεται σαν ολη τη δυναμη του δεντρου να την παιρνει η κορυφη. Σωστα? Γιατι συμβαινει αυτο και υπαρχει τροπος να το οδηγησουμε να τη διανεμει πιο χαμηλα?
τσίμπημα των βλαστών, έχει περάσει για φέτος νομίζω.
Συμβαίνει γιατι τα δέντρα θέλουν έχουν πλεονέκτημα στο ύψος, καθώς αν είναι ψηλότερο έχει περισσότερο φως και κατ' επεκταση πιο ευρωστο.
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-18, 17:55   #5
Venus88
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
τσίμπημα των βλαστών, έχει περάσει για φέτος νομίζω.
Συμβαίνει γιατι τα δέντρα θέλουν έχουν πλεονέκτημα στο ύψος, καθώς αν είναι ψηλότερο έχει περισσότερο φως και κατ' επεκταση πιο ευρωστο.
Ευχαριστώ! Νομίζω για τσίμπημα ίσα που προλαβαίνω, οι καινούριες βελόνες είναι περίπου 3εκ. Μιας και βλέπω "αναγνώριση ειδών" μπορείς να διακρίνεις τι πικέα είναι? Είναι πχ glauca conica?
Παλιά 11-05-18, 18:31   #6
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Venus88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ! Νομίζω για τσίμπημα ίσα που προλαβαίνω, οι καινούριες βελόνες είναι περίπου 3εκ. Μιας και βλέπω "αναγνώριση ειδών" μπορείς να διακρίνεις τι πικέα είναι? Είναι πχ glauca conica?
με προσοχή όμως , έχω κι εγω μια που τσίμπησα βλαστούς αλλα δεν συνεβη τιποτα.
Ναι η Picea glauca "conica" είναι.
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές