Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-04-19, 20:32   #1
crispavlidhs
Member

Το avatar του χρήστη crispavlidhs

Περιοχή: Καβάλα
Προεπιλογή Pinus mugo

Καλησπέρα σας! σήμερα επιστροφή από φυτώριο με ένα πεύκο ζωηρό όμορφο και περίπλοκο κάθε βοήθεια δεκτή και απαραίτητη

Sent from my iPhone using Tapatalk
crispavlidhs δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-19, 23:05   #2
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή

Είμαι σχετικά άπειρος, αλλά μπορώ να σου γράψω, τι θα έκανα εγώ:
Σίγουρα το πρώτο θα ήταν καθάρισμα των πεσμένων βελονών, θα είχα περιέργεια πως είναι ο κορμός κοντά στην επιφάνεια του χώματος.

Ύστερα, ένα καθάρισμα των ξερών κλαδιών/βελονών (εφόσον υπάρχουν) που βρίσκονται πάνω στο δεντράκι, για να "καθαρίσει" το τοπίο.

Και τώρα το δύσκολο κομμάτι για μένα προσωπικά: Θα επέλεγα μερικά μικρά κλαδιά που θα ήμουν σίγουρος πως είτε δεν θα χρησιμοποιήσω, είτε είναι αντιαισθητικά, είτε αντιβαίνουν στους "κανόνες" (3-4 κλαδιά από το ίδιο σημείο, κλαδάκια που βγαίνουν προς τα κάτω, κτλ). Σίγουρα μικροεπεμβάσεις, μέχρι να δώσω περισσότερο χρόνο στον εαυτό μου, να ωριμάσει η γενικότερη εικόνα που θα έχω για το δέντρο.

Από εκεί και πέρα, σίγουρα παίζει και ρόλο σε τι χώμα βρίσκεται τώρα. Συνήθως το υπόστρωμα των φυτωρίων δεν είναι και το καλύτερο.

Βέβαια πριν κάνεις οτιδήποτε από αυτά που γράφω, περίμενε και για τις γνώμες των σοφότερων εδώ μέσα!
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-19, 23:39   #3
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Το δένδρο δείχνει υγιές και στιβαρό.
Οπότε, τον χειμώνα θα μπορεί να γίνει το πρώτο κλάδεμα διαμόρφωσης (βαρύ κλάδεμα)
Αφαιρώντας ένα χονδρό κλαδί, αφήνεις πάντα ένα κομμάτι/απομεινάρι έτσι ώστε να έχει την ευκαιρία να ξεραθεί φυσιολογικά και να δημιουργήσει ένα νέο "κανάλι" απ' όπου θα διοχετεύσει τους χυμούς κι επομένως διασφαλίζεις τον κίνδυνο να χάσεις κάποιο κλαδί που τυχόν βρίσκεται πιο πάνω από εκείνο που αφαίρεσες. Τα απομεινάρια τα διαμορφώνεις σε jin.
Κονταίνεις τα κλαδιά μέχρι την παλαιά βλάστηση, εφΆ όσον υπάρχουν μερικά κεριά στο πίσω τμήμα του κλαδιού που απομένει και φυσικά παλιές βελόνες (γιΆ αυτό και τις αφήνουμε πάνω στο κλαδί). Επομένως, πρέπει να κρατήσεις προς το παρόν όλες τις βελόνες μέχρι να κάνεις το πρώτο κλάδεμα.
Όσο για την πρώτη μεταφύτευση, αυτή τον επόμενο χρόνο.

Για τώρα :

Καθαρίζεις την επιφάνεια με τα χέρια για να δεις τι κρύβεται. Εννοείται χωρίς να διαταράξεις τις επιφανειακές ρίζες.
Καθαρίζεις τις ξερές βελόνες.
Λιπαίνεις.

Όταν οι βελόνες στα νέα κεριά έχουν αναπτυχθεί έτσι ώστε στο άγγιγμα να τις νιώθεις λίγο σκληρές, κόβεις με μια καθαρή, επίπεδη τομή το κερί λίγα εκατοστά μετά τις περσινές βελόνες (δηλαδή κρατάς ένα-δυο ζεύγη των νέων). ΔΕΝ αγγίζεις τα αδύνατα κεριά!
Το δένδρο θα ανταποκριθεί γρήγορα με νέα μάτια γύρω από την πληγή που άφησε το κερί που αφαιρέθηκε, επειδή βρισκόμαστε στο μέσον της βλαστικής περιόδου. Αλλά επειδή το δένδρο είναι ακόμη νεαρό, είναι καλό να αφήνεις τα κεριά να αναπτυχθούν λίγο περισσότερο πριν τα κλαδέψεις, γιατί έτσι συγκεντρώνεται περισσότερη ενέργεια που θα διοχετευθεί στα νέα μάτια.

Να ξέρεις ότι υπάρχουν διάφορες σχολές για το πόσο κλαδεύεις τα κεριά, αν τα κλαδεύεις σταδιακά ή όλα μαζί. Εγώ αναφέρω την μέθοδο που κλαδεύεις όλα τα κεριά μαζί (Ryan Neil)

Αυτά πολύ συνοπτικά. Συμβουλέψου τις πληροφορίες στην βιβλιοθήκη του φόρουμ.

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 01-05-19 στις 23:42
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-19, 00:29   #4
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Εγώ πάλι έχω πάρει ένα φόβο με τα χώματα των φυτωρίων. Πιστεύω ότι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις κάποιος όταν πέσει στα χέρια του ένα δένδρο είναι να αλλάξει το χώμα. Ειδικά τα πεύκα που έχουν πρόβλημα με την υγρασία θέλουν 100% ανόργανο υπόστρωμα για καλή αποστράγγιση και αερισμό των ριζών. Επειδή είσαι αρκετά βόρεια και ο καιρός ακόμα εδώ πάνω ειναι σχεδόν χειμωνιάτικος, μπορείς να μεταφυτεύσεις τώρα. Μέχρι πριν μία εβδομάδα οι θερμοκρασίες το βράδυ μετά βίας έφταναν τους 10 βαθμούς ενώ αυτή την εβδομάδα το ανώτερο που είδαμε βράδυ ήταν 14 και την ημέρα 20-22. Τώρα όμως και οχι αργοτέρα. Δεν θα κόψεις καθόλου ρίζα, αν είναι δυνατόν, θα καθαρίσεις όμως πολύ καλά τα παλιά χώματα με ένα σουβλί ή ένα καλαμάκι από σουβλάκι. Ακολουθώ κατά γράμμα τις συμβουλές του μαστερ Ενρίκο Σαβίνι και της Έλσας, γιατί δεν σκοπεύω να χάσω άλλα δένδρα από λάθος χειρισμούς.
Χθες μεταφύτευσα ένα συλβέστρις σε 70% ελαφρόπετρα και 30% ψημένο πηλό, και πριν μία εβδομάδα το μπλε έλατο.
Παράλληλα με την μεταφύτευση θα πρότεινα να κάνεις ξεκαθάρισμα από ξερά και αδύναμα κλαδιά και μετά να αφήσεις το δένδρο να αναρώσει και να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον τουλάχιστον ένα ολόκληρο χρόνο και αν χρειαστεί και παραπάνω.
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές