Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-03-19, 15:09   #1
InspireD
Junior Member

Το avatar του χρήστη InspireD

Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Προεπιλογή Μηλιά

Χθες έκανα την πρώτη μεταφύτευση σε μια μηλιά που μου είχε χαρίσει ένας φυτοριούχος τον Οκτώβριο. Ήταν σε τραγική κατάσταση όταν μου την έδωσε, πεταμένη στο πίσω μέρος του φυτωρίου. Εκείνος θα την πετούσε οπότε είπα να δοκιμάσω να την σώσω.

Το χώμα ήταν πολύ κακής ποιότητας και με πολύ χαμηλή αποστράγγιση αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω μεταφύτευση πριν τον χειμώνα. Το μόνο που έκανα αρχικά ήταν να του χαμηλώσω τον κορμό. Σκαλίζοντάς το είδα οτι στο κέντρο του κορμού υπήρχε αποικία από έντομα/σκουλίκια οπότε οδηγήθηκα στην αφαίρεση ενός μεγάλου κομματιού μέχρι το σημείο που ήταν καθαρό.

Χθες το μεταφύτευσα σε training pot. Ευχάριστη έκπληξη το καλό ριζικό σύστημα που βρήκα. Προχώρησα αρχικά σε σκάλισμα με το εργαλείο αλλά αφού είδα το χώμα και σε συνδυασμό με την συμβουλή του Salaccione στο εργαστήριο του Δεκεμβρίου της HBC (να βρέχουμε τις ρίζες στην πρώτη μεταφύτευση για να κάνει το δέντρο μια σωστή εκκίνηση με το κατάλληλο υπόστρωμα) προχώρησα σε βρέξιμο και (όσο ήταν δυνατόν) πλήρη αφαίρεση του παλαιού χώματος.

Το τελικό αποτέλεσμα σε training pot. Πολύ μακρυά από bonsai αλλά ξεκίνησε τον δρόμο του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη InspireD : 26-03-19 στις 16:07
InspireD δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-19, 15:12   #2
InspireD
Junior Member

Προεπιλογή

Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζει τις φωτογραφίες που έχω επισυνάψει στο thread με [ img ] .Αν μπορεί κάποιος από τους mods να με κατευθύνει τι αλλαγή πρέπει να κάνω.
Ευχαριστώ

(edit) Όλα οκ το έλυσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη InspireD : 26-03-19 στις 16:02
InspireD δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-19, 17:30   #3
Criss
Πιο παλιός

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InspireD Εμφάνιση μηνυμάτων
...Πολύ μακρυά από bonsai αλλά ξεκίνησε τον δρόμο του.
Καλός δρόμος, δείχνει δυνατό και, μάλλον χαρούμενο από την περιποίηση! Στην επόμενη μεταφύτευση (μάλλον του χρόνου) αφαίρεσε ρίζες από τις ακριβώς κάτω από τον κορμό να δυναμώσουν οι πλαινές για να πάρεις ωραίο νεμπάρι...
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-19, 20:03   #4
InspireD
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Criss Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλός δρόμος, δείχνει δυνατό και, μάλλον χαρούμενο από την περιποίηση! Στην επόμενη μεταφύτευση (μάλλον του χρόνου) αφαίρεσε ρίζες από τις ακριβώς κάτω από τον κορμό να δυναμώσουν οι πλαινές για να πάρεις ωραίο νεμπάρι...
Ναι προς το παρόν θα το αφήσω ελεύθερο όλη την χρονιά να συνέλθει και του χρόνου αν δείξει πολύ θετικά σημάδια θα δοκιμάσω και την συμβουλή σου.
Παλιά 02-04-19, 23:57   #5
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Όταν καθάρισες το ξύλο από τα σκουλήκια, χρησιμοποίησες κάποιο εντονοκτόνο?
Έχε τον νου σου μήπως ξαναεμφανισθούν (λόγω αυγών).
Παράθεση:
... ...και σε συνδυασμό με την συμβουλή του Salaccione στο εργαστήριο του Δεκεμβρίου της HBC (να βρέχουμε τις ρίζες στην πρώτη μεταφύτευση για να κάνει το δέντρο μια σωστή εκκίνηση με το κατάλληλο υπόστρωμα)... ...
Τις ρίζες πρέπει να τις ψεκάζουμε στην διάρκεια κάθε μεταφύτευσης που κάνουμε. Επειδή είναι εκτεθειμένες στον αέρα εκτός του υποστρώματος, πρέπει να τις διατηρούμε υγρές, να μη στεγνώνουν, στην διάρκεια των εργασιών της μεταφυτευσης.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-19, 00:10   #6
InspireD
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν καθάρισες το ξύλο από τα σκουλήκια, χρησιμοποίησες κάποιο εντονοκτόνο?
Έχε τον νου σου μήπως ξαναεμφανισθούν (λόγω αυγών).
Η αλήθεια είναι οτι δεν χρησιμοποίησα κάποιο εντομοκτόνο, αλλά αφαίρεσα όλο το κομμάτι που είχε προσβληθεί, και έψαξα το υπόλοιπο δέντρο για κάποιο σημάδι/ τρύπα αλλά δεν υπήρχε κάτι. Μετά από 7 μήνες δεν έχει εμφανιστεί κάτι αλλά έχω το νού μου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις ρίζες πρέπει να τις ψεκάζουμε στην διάρκεια κάθε μεταφύτευσης που κάνουμε. Επειδή είναι εκτεθειμένες στον αέρα εκτός του υποστρώματος, πρέπει να τις διατηρούμε υγρές, να μη στεγνώνουν, στην διάρκεια των εργασιών της μεταφυτευσης.
Ναι αυτό το γνωρίζω οτι πρέπει να μην στεγνώνουν κατά την διάρκεια της μεταφύτευσης. Αυτό που έκανα ήταν αρκετά πιο δραστικό από ένα ψέκασμα. Χρησιμοποίησα το νερό για να σπάσω το κακής ποιότητας χώμα και να το απομακρύνω πλήρως απο την ριζόμπαλα. Ουσιαστικά δεν κράτησα καθόλου από το παλαιό χώμα. Αυτό δεν το είχα ξανακάνει σε τέτοιο βαθμό σε κάποια άλλη μεταφύτευση και δεν έχω εμπειρία για το πώς θα συμπεριφερθεί το δέντρο. Ελπίζω να έχω καλό αποτέλεσμα.
Παλιά 06-04-19, 00:41   #7
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
... ...Χρησιμοποίησα το νερό για να σπάσω το κακής ποιότητας χώμα και να το απομακρύνω πλήρως απο την ριζόμπαλα. Ουσιαστικά δεν κράτησα καθόλου από το παλαιό χώμα... ...
Κατάλαβα.
Αυτό το δραστικό ψέκασμα με το λάστιχο και το πιστόλι, το έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν σε ένα-δύο δένδρα. Αλλά πλέον δεν το εφαρμόζω.
Αντί γι' αυτό, αφού καθαρίσω με τα χέρια και τα ξυλάκια όσο χώμα μπορώ από την ρίζα, αφήνω το δένδρο σε ένα κουβά με νερό στο οποίο συνήθως προσθέτω και Rizocyn. Μέσα εκεί προσπαθώ με τα χέρια να μαλακώσω το χώμα και να το καθαρίσω από τις ρίζες.
Έχω αρχίσει να σέβομαι περισσότερο τα δένδρα που έχω στα χέρια μου κι έχω καταλήξει ότι η παραπάνω διαδικασία είναι μία "πολύ σκληρή" μέθοδος.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές