Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-04-09, 14:06   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver)

Spyrko
Μελος
Θέμα: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 12:43 pm

Καλημέρα σε όλους! Χθες το βράδυ είχαμε φωτογράφιση και σας παρουσιάζω το πρώτο μου μπονσάι. Είναι λίγο χοντρούλης και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με αυτό. Προσωπικά και απ' όσα έχω δει, δε νομίζω οτι μπορώ να του κάνω και πολλά πράγματα, εκτός απο το να το κλαδέψω και επειδή χάνει σιγά σιγά τα φύλλα του, σκέφτομαι να του κάνω έναν καθαρισμό (αφήνοντας το κοτσανάκι τους) έτσι ώστε να πυκνώσουν και να φυτρώσουν μικρότερα.
Οι συμβουλές σας θα με βοηθήσουν να κάνω μια καλή αρχή.
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 12:46 pm

καλημερα και απο εμενα.το προβλημα ειναι οτι καποιο προβλημα υπαρχει με τισ φωτο και δεν μπορουμε να τισ δουμε.μαλλον θα αναγκαστεισ να τισ ξανανεβασεισ μολισ αυτο διορθωθει.
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 1:11 pm

Παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως να ανεβάσω τις φωτογραφίες...έχω κάνει τα πρώτα βήματα και τις έχω βάλει στο photobucket, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως να τις μεταφέρω εδω. Γι' αυτό σας έβαλα το link

http://s690.photobucket.com/albums/vv264/spyrko/
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 1:33 pm

Εβαλα εγω την μια για πρωτη εικονα και το λινκ δειχνει πιο πολλες...
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 1:45 pm

Τάκη σ'ευχαριστώ, θα πειραματιστώ λίγο και ελπίζω να βρω τον τρόπο.
Σχετικά με το φυτό, το ανασήκωσα για να δω σε τι κατάσταση είναι οι ρίζες του...εντάξει δεν γίνεται και χαμός, αλλά πιστεύω πως ένα ξαλάφρωμα το θέλει.
Με το κλάδεμα διστάζω λίγο...ελπίζω να μην τον αρρωστήσω τον καημένο τον Giulliver
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 2:06 pm

Μπορεις να καθαρισεις αρχικα τα φυλλα που εχουν χαλασει.
Να ξερεις οτι εκει που κοβεις ενα κλαδι και αφηνεις 2-3 φυλλα θα βγαλει νεα βλασταρια.
Εχοντας αυτο στο νου σου αποφασιζεις ποιο κλαδι πρεπει να φυγει και ποιο οχι.
Με τις ριζες δεν ξερω τι θα κανεις. Αν νομιζεις οτι δεν υπαρχει προβλημα, μην τις πειραζεις.
Φροντισε να εχει πολυ φως. Αυτο ειναι σημαντικο. Θερμοκρασια φανταζομαι οτι θα εχει ικανοποιητικη αφου ειναι μεσα. Αν ειδες οτι το χωμα ειναι πολυ νωπο, δεν ποτιζεις.
Τελος καλο θα ηταν να αρχισεις λιπανση, αλλα και κλαδεμα, μολις θα μεγαλωσει η ημερα, δηλαδη οταν μπει η Ανοιξη. Ακομα η διαρκεια της ημερας, αρα και το φως, δεν ειναι αρκετα για να ξεκινησει το φυτο να ξυπναει σωστα.
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 2:48 pm

Ρούλα έχε υπόψιν σου ότι ο Γκιούλιβερ είναι 2 φυτά σε 1 (ο κορμός είναι στην πραγματικότητα η ρίζα του Ficus Ginseng και το κοτσάνι και τα φύλλα είναι μπόλι απο Ficus Microcarpa). Αυτό σημαίνει, ότι για να έχει ενέργεια το μπόλι και να μην χάνονται τα φύλλα ή να μην καταρρεύσει τελείως, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να αναλάβει δράση ο κορμός. Αν δείς λοιπόν οποιεσδήποτε φύτρες να ξεπετάγονται, σπάστες με τα δάχτυλά σου.
Σε μερικά δικά μου δεν άντεξαν τα μπόλια και χάθηκαν μετά απο 1-2 χρόνια, οπότε πλέον έχει αναλάβει ο κορμός με καινούργια φύλλα, τα οποία είναι πολύ διαφορετικά από το μπόλι που υπήρχε.
Επίσης στο μεγάλο το δικό μου που έριχνε τα φύλλα του, ανακάλυψα ότι είχε προσβληθεί από νηματώδη (μικροσκοπικά σχεδόν διάφανα σκουληκάκια, τα οποία προσβάλουν τη ρίζα σχηματίζοντας κύστες επάνω της). Καλό είναι λοιπόν να αλλάξεις χώμα καλού-κακού και να ψάξεις καλά τη ρίζα για διάφορες προσβολές που δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτές παρά μόνο με την αλλαγή χώματος. Προληπτικά μπορείς να προσθέσεις στο καινούργιο χώμα Carbofuran για αποφυγή προσβολής απο νηματώδη και άλλα σκουλήκια, μια και το γένος Ficus προσβάλλεται εύκολα απο αυτά.
Σου τα γράφω αυτά απλά και μόνο για να έχεις το νού σου, όχι ότι ντε και καλά συμβαίνει κάτι κακό με το μωρούλι σου. Πιστεύω ότι είναι θέμα φωτός και υγρασίας (τα τροπικά φυτά δεν θέλουν πολύ πότισμα, αλλά θέλουν υγρασία στα φύλλα τους), αλλά και ένας έλεγχος και στο ριζικό σύστημα δεν βλάπτει.
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 3:22 pm

...μα γιατί είχα την εντύπωση πως ο Ficus Microcarpa και ο Ficus Ginseng είναι το ίδιο πράγμα;
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω....τώρα κατάλαβα και το κόψιμο του κορμού στο επάνω μέρος...είναι μπόλι!!!
Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε φάση να ασχοληθώ άμεσα με το φυτό. Θα πρέπει να αρχίσω το καθάρισμα και την γενικότερη περιποίηση του απο μέσα φλεβάρη που θα είμαι σε καινούργιο σπίτι. Ελπίζω να μην το πειράξει η αναμονή.
Όταν θα είμαι έτοιμη θα σας ρωτήσω σχετικά με το λύπασμα...προς το παρόν....
ευχαριστώ!!!!!
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 4:26 pm

Νά'σαι καλά Ρούλα μου.
Συγνώμη, φταίω εγώ που δεν το διευκρίνησα. Γενικά, Ficus Retusa Microcarpa λέγεται το είδος τους, αλλά το ένα (κορμός-ρίζα) είναι ποικιλία Ginseng και το μπόλι ποικιλία Microcarpa Compacta Round Leaf (με στρόγγυλα φύλλα) ή Microcarpa Nitida. Για τα φύλλα δεν είμαι 100% σίγουρη ποια από τις δύο ποικιλίες που αναφέρω είναι το δικό σου καθώς γίνεται γενικά χαμός με τους Φίκους. Το σημαντικό είναι ότι πρόκειται για 2 διαφορετικά είδη όσον αφορά τον κορμό και το μπόλι.
Δες τους παρακάτω δεσμούς μήπως και σε βοηθήσουν να κατατοπιστείς καλύτερα:
http://bonsai-gr.forumotion.net/foru...-t128.htm#1068
http://www.bonsaihunk.us/info/ChineseBanyan.html
http://www.suisekibonsai.net/unusual.htm
http://www.public.asu.edu/~camartin/...da%20fruit.jpg
http://www.bonsai4me.com/SpeciesGuide/Ficus.html
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Wed Jan 28, 2009 7:34 pm

Ρουλα εχω μια ερωτηση οπου μπορει να σου φανει κουφη τρυπες εχει η γλαστρα απο κατω?Ρωταω γιατι φυτα ιδια ειχαν φερει στο Λιντλ με ολοιδιες
γλαστρες αλλα οι ηλιθιοι τις ειχαν χωρις τρυπες?
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Thu Jan 29, 2009 12:21 pm

ναι, έχει το έχω τσεκάρει...έχει και δυχτάκι!!!! Το είδα όταν το ανασήκωσα για να δω τις ρίζες του.
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Thu Jan 29, 2009 12:35 pm

.... αναρωτιέμαι τώρα που θα παω Ολλανδία τι θα βρω και τις τιμές τους...έχω ψάξει στο internet αλλά μόλις βάζεις Ολλανδια, όλο τα ύποπτα φυτά σου βγάζει ...τέλοσπάντων, θα παω, θα δω και θα σας ενημερώσω...
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Fri Jan 30, 2009 1:15 am

Spyrko έγραψε:
.... αναρωτιέμαι τώρα που θα παω Ολλανδία τι θα βρω και τις τιμές τους...έχω ψάξει στο internet αλλά μόλις βάζεις Ολλανδια, όλο τα ύποπτα φυτά σου βγάζει ...τέλοσπάντων, θα παω, θα δω και θα σας ενημερώσω...

Να μας πεις γιατι και εγω θα παω Ολλανδια σε λιγες μερες... Αν θες στειλε μου κai PM please!!!!

thanks!
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Sun Feb 01, 2009 1:24 pm

Ναι, παιδία, εννοείται πως εαν βρω κάτι στην Ολλανδία θα σας το πω!!!!

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.....
1ον) θα μπορούσα να κόψω κομμάτι του κορμού χωρίς να τον πεθάνω τον καημένο τον Γκιούλιβερ? Δηλαδή αυτή την εξωτερική ρίζα που φαίνεται στην αριστερή πλευρά της φωτογραφίας.
2ον) Θα μπορούσε ο κορμός να "αντέξει" και ένα δεύτερο μόσχευμα? Αλήθεια, ξέρει κάποιος τι διαδικασία της εμφύτευσης μοσχέυματος?

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Sun Feb 01, 2009 1:33 pm

Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Sun Feb 01, 2009 1:36 pm

.....η πρώτη προσαθεια ήταν απο τον photobucket...δεν ξέρω γιατί δεν αναρτήθηκε
....η δεύτερη ήταν απο το imageshack....και τα κατάφερα

πρέπει να λύσω το μυστήριο.....Τάκη, μήπως να έσβηνες την αποτυχημένη προσπάθεια;
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Sun Feb 01, 2009 2:48 pm

Spyrko έγραψε:
.....η πρώτη προσαθεια ήταν απο τον photobucket...δεν ξέρω γιατί δεν αναρτήθηκε
....η δεύτερη ήταν απο το imageshack....και τα κατάφερα

πρέπει να λύσω το μυστήριο.....Τάκη, μήπως να έσβηνες την αποτυχημένη προσπάθεια;

Λογικό άμα είχες βάλει και το σωστό link και όχι της σελίδας που το βρισκόσουν
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Sun Feb 01, 2009 2:55 pm

...ναι, μετά το είδα πως διάλεξα λάθος δρόμο
το...σημαντικό είναι πως τώρα όλα είναι ξεκάθαρα!!!
Θέμα: Απ: Ficus Microcarpus (κωδικός: Gulliver) Mon Feb 02, 2009 11:00 pm

Μπορεις να φερεις κανα δυο φυτα στα πραγματα που θα εχεις μαζι σου στο
αεροπλανο κι οχι στις αποσκευες σου.
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές