Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-04-09, 14:46   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida)

pantso88
Μελος
Θέμα: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Wed Feb 11, 2009 11:55 pm

Χαιρετώ όλη την παρέα των φίλων των Bonsai!! :mml: :cheers:
Είμαι ο Παναγιώτης και είμαι καινούργιο μέλος από σήμερα! Όπως καταλαβαίνετε έχω πολλές πολλές απορίες!! :102:
Μόλις σήμερα απέκτησα το πρώτο μου Bonsai! :mml: Αλλά δεν είμαι σίγουρος για το είδος του φυτού...Αν και υπήρχε μία ταμπελίτσα που έλεγε "Bonsai-Ficus", δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό, γιατί δεν ταιριάζει με κανένα σχετικό είδος που υπάρχει σε φωτογραφίες άλλων μελών. Παρακάτω σας δίνω μερικές φωτογραφίες του δέντρου...
Επίσης θα ήθελα να μάθω, αν χρειάζεται μεταφύτευση, γιατί το χώμα έχει ανασηκωθεί στον κορμό του δέντρου και όπως διάβασα σε σχετικό θέμα, αυτό είναι ένδειξη ότι χρειάζεται μεταφορά σε μεγαλύτερο δοχείο...

Αυτό λοιπόν είναι το δεντράκι μου!! :yes: Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσαν τα πολύ μικρά φύλλα που έχει και το κάνει να μοιάζει σαν μικρογραφία ενός μεγάλου δέντρου.
Δεν έχω και πολλά να πω ακόμα για αυτό...Χεχε! Με τον καιρό όμως θα μαθαίνω αρκετά πιστεύω...
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Thu Feb 12, 2009 12:32 am

Δεν είμαι και πολύ σίγουρη για το δεντράκι σου, αλλά πρέπει να είναι Serissa Foetida. Πάντως Φίκος δεν είναι σίγουρα! Ρίξε μιά ματιά εδώ:

http://bonsai-gr.forumotion.net/foru...hlight=serissa

Απο τις ρίζες που προεξέχουν από το χώμα θεωρώ ότι χρειάζεται μεταφύτευση. Σήκωσέ το και από το δοχείο του να ελέγξεις τι γίνεται με τις ρίζες από κάτω. Αν είναι πάρα πολλές πλεγμένες σαν κουβάρι, κάντο μεταφύτευση.
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Thu Feb 12, 2009 12:48 am

Γεια σου elsa!! Σ' ευχαριστώ για τη βοήθειά σου!!
Πιστεύω ότι πιο πολύ ανταποκρίνεται στο 3ο link η μορφή του δέντρου! Αυτό πρέπει να είναι! Από αύριο θα ελέγξω και τις ρίζες και θα δω τι μπορώ να κάνω... Μου φάνηκε από την ώρα που το πήρα ότι είναι κάπως στριμωγμένο στη γλαστρίτσα... Θα πρέπει να δω εάν υπάρχει στην αγορά και το κατάλληλο χώμα. Έχω ακόμη δρόμο μπροστά μου!!χεχε! Τουλάχιστον τώρα ξέρω ποιο είναι το δέντρο που έχω!
Μήπως χρειάζεται να το κλαδέψω τώρα που πλησιάζει και η περίοδος?
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Thu Feb 12, 2009 1:05 am

Kaλως Ορισες Παναγιωτη στο Φορουμ οντως το φυτο σου ειναι Serissa Foetida
δεν σε συνιστω να προβεις σε διαδικασια κλαδεματος μιας και ειναι πολυ νωρις
για εσενα πρωτα λιγο και μετα ολα τα αλλα.αυτο που ηθελα να σου πω ειναι οτι η Serissa κατα την προσαρμογη χανει αρκετα φυλλα οπου στην αρχη κιτρινιζουν και στην συνεχεια πεφτουν ,οστωσο εχει την ιδιοτητα το ιδιο γρηγορα τα αντικαθιστα με καινουργια.Οσο για το κλαδεμα που ειπες
περιμενουμε ενα βλαστο να βγαλει 4 μεχρι 8 ζευγη φυλλων και στην συνεχεια
κοβεις1 με 2 προς τα πισω.Καθε 2 χρονια καλο ειναι να της κανουμε ενα
αυστηρο κλαδεμα το οπιο δυναμωνει το φυτο,οστωσο αν το δικο σου εχει ξερα λεπτα κλαδακια μπορεις να τα αφαιρεσεις δεν υπαρχει προβλημα.Καλη συνεχεια σου ευχομαι.
__________________________________________________ _
pantso88
Μελος
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Thu Feb 12, 2009 1:13 am

Ευχαριστω για τις συμβουλές και το καλωσόρισμα Stratoz!!! Η αλήθεια είναι ότι ήδη έχω αφαιρέσει κάποια ξερά φύλλα από το δέντρο και όπως είπες και εσύ από αύριο ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!
Πάντως πρέπει να πω ότι με εντυπωσιάζουν οι γνώσεις σας για τα φυτά και το φόρουμ σας είναι ότι καλύτερο για κάποιον που ξεκινά τη φροντίδα των υπέροχων αυτών φυτών! Συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς! Δε με βλέπω να ξεκολλάω από εδώ! Μπράβο σας!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Thu Feb 12, 2009 1:18 am

ειχα και εγω μια Foetida ... τωρα με ριζοβολια προσπαθω να σωσω μερικα απο τα κομματια της...

Πολυ ωραιο δεντρακι ηταν απο τα αγαπημενα μου!!!

καλο διαβασμα.... κ καλη επιτυχια κ στην σχολη σου!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Thu Feb 12, 2009 1:43 am

Καλως ηρθες Παναγιωτη στην παρεα.
Λοιπον αυριο αγορασε χωμα για γλαστρες που να περιεχει και τυρφη. Τα πιο πολλα εχουν τυρφη μεσα.
Βρες και λιγη ποταμισια αμμο ή ψηλο χαλικι. Βαλε 2 μερη χωμα και ενα μερος αμμο και αλλαξε το χωμα.
Με ενα ψαλιδι, αφου χτενισεις προς τα κατω τις ριζες, κοψε ενα μερος, τοσο ωστε να χωραει στην γλαστρα του.
Βαλε στο κατω μερος μια στρωση χωμα, μεσα το φυτο και συμπληρωσε με χωμα. μην πατησεις το χωμα για να στρωθει. (Αν βρεις, βαλε ενα πλαστικο δικτακι στην τρυπα πριν βαλεις το πρωτο χωμα) Απλα με ενα ξυλακι προσπαθησε να το σπρωξεις αναμεσα στις ριζες.
Ενα καλο ποτισμα, βρεξιμο τα φυλλα και περιμενεις να πεταξει νεους βλαστους.
Στην συνεχεια θα το δουμε μαζι.
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Thu Feb 12, 2009 6:47 am

Αυτα που σου εγραψε ο Τακης ειναι απο την θεωρια στην πραξη.
Παντως με μια ματια στις φωτο οντως θες αμεσα μεταφυτευση,αλλα τωρα γνωριζεις για την επομενη φορα που θα αγορασεις ενα δεντρακι.Αν εχεις
απορια ρωτας.
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Thu Feb 12, 2009 10:17 pm

Μηχανόβιε σ' ευχαριστώ πολύ! Άσε! Έχουμε και εξεταστική τώρα, οπότε καταλαβαίνεις ότι το διάβασμα είναι αρκετό!!
Φίλε Τάκη ευχαριστώ για τις οδηγίες για το χώμα... Η αλήθεια είναι ότι είχα λίγο μπερδευτεί με τις αναλογίες, αλλά τώρα όλα καλά! Μάλλον τη μεταφύτευση θα την κάνω στις επόμενες μέρες, οπότε θα τα ξαναπούμε!
Nα είστε σίγουροi ότι έρχονται κι άλλες απορίες! Χεχε! Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας! Τα λέμε!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 9:10 pm

Γεια και πάλι! Αποστολή εξετελέστη! Η μεταφύτευση έγινε. Ιδού το νέο σπίτι της Serissa:

Ήθελα να ρωτήσω εάν θα μπορέσω να καταλάβω, αν το χώμα είναι ιδανικό. Θα αντιδράσει το φυτό με κάποιο τρόπο? Μέχρι στιγμής δεν έχει καμία αλλαγή στο φύλλωμά του. Όλα τα έκανα σύμφωνα με τις οδηγίες του Τάκη και της σελίδας..........και περιμένω να δω! Η μεταφύτευση έγινε πριν από 20 περίπου ώρες. Τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα? Ευχαριστωωωώ!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 9:47 pm

Αυτο το φυτο γενικα ειναι πολυ ανθεκτικο και προσαρμοζεται ευκολα. Και να δεις οτι χανει καποια φυλλα, δεν σημαινει οτι χαλαει. Εκεινο που θα προσεξεις ειναι να μην ειναι πολυ υγρο το χωμα. Θα το κρατας νωπο, αλλα οχι συνεχεια ποτισμα.
Εκανες το λαθος ομως και εθαψες πολυ τον κορμο!!
Πρεπει να φαινεται το σημειο που ο κορμος φαρδαινει εκει που μπαινει στο χωμα...
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 9:58 pm

Τάκη αυτό μπορώ να το διορθώσω?? Αν το βγάλω πάλι λίγο και το τοποθετήσω ψηλότερα?
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 10:00 pm
Καλο ειναι να το κανεις. Με προσοχη.
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 10:09 pm

Παναγιώτη συντοπίτη να ρωτήσω στην φώτο δεν φαίνεται χαλίκι περλιτης κάποιο είδος αργίλου(πηλός) η άμμο να γυαλίζει έβαλες τίποτα μέσα για καλύτερη αποστράγγιση ?
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 10:16 pm
Ευχαριστώ πολύ Τάκη!
Χαιρετώ τις Σέρρες!! Ανακάτεψα απλά το χώμα με άμμο σε αναλογία 2:1. Σύμφωνα με τις οδηγίες είναι αρκετά καλό για αποστράγγιση. Βέβαια, δεν ξέρω αν για κάθε είδος φυτού χρειάζεται μικρότερη ή μεγαλύτερη κατακράτηση υγρασίας στο χώμα...Φαντάζομαι ότι παίζει σημαντικό ρόλο...
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 10:22 pm

pantso88 έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ Τάκη!
Χαιρετώ τις Σέρρες!! Ανακάτεψα απλά το χώμα με άμμο σε αναλογία 2:1. Σύμφωνα με τις οδηγίες είναι αρκετά καλό για αποστράγγιση. Βέβαια, δεν ξέρω αν για κάθε είδος φυτού χρειάζεται μικρότερη ή μεγαλύτερη κατακράτηση υγρασίας στο χώμα...Φαντάζομαι ότι παίζει σημαντικό ρόλο...

ΟΚ απλός στην φώτο η άμμος γυαλίζει λίγο γ`αυτό ρώτησα είχα βάλει εγώ ένα κομποστ το οποίο δεν στράγγιζε με τίποτα και όταν στέγνωνε γινόταν κομμάτια αναγκάστηκα να τα αλλάξω όλα με νέα ταλαιπωρία των φυτών
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 10:31 pm

Ναι, η αλήθεια είναι οτι δε φαίνεται στη φωτό παραπάνω. Τώρα που ανακατεύτηκε το χώμα, για να σηκώσω τον κορμό λίγο ψηλότερα, φαίνεται καλύτερα. Πιθανόν από το πρώτο πότισμα, μετά τη μεταφύτευση, να ήρθε στην επιφάνεια αρκετό χώμα, με αποτέλεσμα να μη γυαλίζει η άμμος.

Σε αυτό το ύψος ο κορμός είναι ΟΚ? Πώς το βλέπετε?
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 11:27 pm

Αφησε το τωρα να ηρεμησει...
Σε λιγες μερες με ενα ψαλιδι να κοψεις οτι μικρα κλαδακια ειναι ξερα. Αυτο φαινεται απο το γεγονος οτι στην ακρη τους εχουν καφε ξερη φουντα. Βεβαια κοβεις μονο τις ακρες, γιατι λιγο πιο μεσα, τα κλαδια αυτα ειναι ακομα ζωντανα και ηδη πετανε νεους βλαστους.

Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sat Feb 14, 2009 11:49 pm

pantso88 έγραψε:
Ναι, η αλήθεια είναι οτι δε φαίνεται στη φωτό παραπάνω. Τώρα που ανακατεύτηκε το χώμα, για να σηκώσω τον κορμό λίγο ψηλότερα, φαίνεται καλύτερα. Πιθανόν από το πρώτο πότισμα, μετά τη μεταφύτευση, να ήρθε στην επιφάνεια αρκετό χώμα, με αποτέλεσμα να μη γυαλίζει η άμμος.

Σε αυτό το ύψος ο κορμός είναι ΟΚ? Πώς το βλέπετε?

το δεντρακι σου ειναι πολυ ωραιο.... αυτο που δεν μου αρεσει εμενα αν και το γλαστρακι ειναι υπεροχο και ωραιο χρωμα δεν μου αρεσει με τον συγγεκριμενο δεντρακι.... οχι σαν χρωμα ή σαν σχημα αλλα οτι ειναι μεγαλο για το δεντρακι.
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sun Feb 15, 2009 3:53 am

OK! Ευχαριστώ πολύ Τάκη!
Έχεις δίκιο. Όντως το γλαστράκι είναι μεγάλο για το δέντρο...Το παράκανα!! Αλλά δεν είχε και μεγάλη ποικιλία το μαγαζί που πήγα, οπότε κατέληξα σε αυτό αναγκαστικά..Δεν πειράζει όμως...άρχοντας το δεντράκι, με την άνεσή του, με το χωματάκι, με το νεράκι του..! Στην επόμενη μεταφύτευση (τώρα σύντομα...σε λίγα χρόνια) θα φροντίσω να πάρω κανένα πιο ταιριαστό γλαστράκι. Εκτός και αν μεγαλώσει λίγο και το δέντρο, οπότε θα εναρμονιστεί με τη γλάστρα! Αυτό είναι το κακό με τις μικρότερες πόλεις...Ακόμα και για απλά πράγματα ζορίζεσαι αρκετά να βρεις αυτό που θέλεις..Μέχρι και για το χώμα πήγα σε 4 καταστήματα με γεωργικά προϊόντα. Έλεος! Ο ένας δεν ήξερε τι είναι η τύρφη, ο άλλος δεν καταλάβαινε το λόγο να πάρω ξεχωριστό χώμα για το μπονσάι απ' ότι χρειάζεται μια τριανταφυλλιά π.χ. Πίκρααααα..... Τελικά, όμως, η δουλειά πρέπει να έγινε..! Αφού θα επιζήσει και το δεντράκι, είμαστε μια χαρά!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Sun Feb 15, 2009 2:04 pm

Αν παει καλα, θα μεγαλωσει γρηγορα η Σερρισα. Ειναι απο τα φυτα που αν βρουν χωρο αναπτυσονται γρηγορα. Οπότε μπορει συντομα να ταιριαξει με την γλαστρα της !!!!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Tue Feb 17, 2009 1:22 am

Καταπληκτικό έγινε! Στη θέση σου θα έβαζα κι ένα βραχάκι πίσω προς τα δεξιά έτσι όπως το βλέπω στη δεύτερη φωτογραφία.
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Tue Feb 17, 2009 1:27 am

Έλσα μ'άρεσε η ιδέα σου πολύ! Και αναρρωτιόμουν αν θα πηγαίνει κάτι τέτοιο στο μπονσάι μου!
Δεν ξέρω όμως πόσο μεγάλο να είναι το βραχάκι και πού θα βρω κάτι όμορφο...
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Tue Feb 17, 2009 1:28 am

Σωστη η Ελσα!!! ναι αφου εχει χωρο να βαλει μια πετρουλα... ισως και ενα αλλο φυτακι μικρο σαν γρασιδακι... Παιξε λιγο εχεις χωρο....
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Tue Feb 17, 2009 1:43 am

Είστε φοβεροί! Ούτε μου πέρασε από το μυαλό η διακόσμηση της γλάστρας με αυτόν τον τρόπο! Ίσως θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε και κάποιο θέμα σχετικό με τη διακόσμηση! Δεν πρόσεξα αν υπάρχει κάτι ήδη μέσα στο φόρουμ, αλλά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον! Μόλις βρω κάτι για την περίπτωσή μου θα ανεβάσω φωτογραφίες για να μου πείτε και τη γνώμη σας!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Tue Feb 17, 2009 1:54 am

Κάπως έτσι το φαντάστηκα... (όποιος γελάσει με τη ζωγραφική μου θα του κάνω τη ζωή μαύρη...)

Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Tue Feb 17, 2009 2:01 am

Και μόνο με την απειλή δε νομίζω κανείς να έχει τα κότσια να γελάσει!! ΧΑΧΑ!!
Καλλιτεχνική φλέβα όμως χωρίς περιθώρια αμφισβήτησης!! Διότι η απάντηση δεν ήταν απλά "πάρε αυτό και κάνε το άλλο", αλλά είχε παρέμβαση στην εικόνα, λύνοντας κάθε απορία για μέγεθος και μορφή!! Έλσα φοβερή!! Σ'ευχαριστώ πολύ! Μ' άρεσε πάρα πολύ έτσι και θα δω αν μπορώ να βρω τη σχετική διακόσμηση! Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή!!
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Tue Feb 17, 2009 2:07 am

Χαίρομαι που βοήθησα Παναγιώτη (μια εικόνα χίλιες λέξεις, ε? )
Αν βρείς και πέτρα που να έχει όλο τρυπούλες, σαν αυτες τις ηφαιστειακές, θα αναδειχθεί κατευθείαν η Serissa σου. Για χορταράκι βάλε βρύα από δάσος ή ποτάμι.
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Wed Feb 18, 2009 12:58 am

Φίλοι μου!! Είμαι συγκινημένος! Αν είναι αυτό που νομίζω, τότε έχουμε ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ!!!! Κοιτάξτε τη φωτό για επαλήθευση να μη χαίρομαι τζάμπα Αυτό το κλαδάκι που πέταξε είναι καινούργιο δεντράκι από τις ρίζες του??

Είναι ένα μικρό, τρυφερό πράσινο κλαδάκι έτοιμο να δώσει φύλλα στην άκρη...
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Wed Feb 18, 2009 1:03 am

Δυστυχως δεν ειναι νεο δεντρακι....ειναι γρασιδακι ομως!!!(ή κατι παρομοιο)
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Wed Feb 18, 2009 1:11 am

Η Serissa συχνα βγαζει νεα κλαδια απο τις ριζες, ειδικα οταν εχει προβλημα το υπεργειο μερος της, αλλα δεν ειναι γενικα επιθυμητο κατι τετοιο.
Αυτο ομως σε σενα, οπως λεει και ο Γιαννης ειναι καποιο αγριοχορτο...
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Wed Feb 18, 2009 1:18 am

Ααααα ΟΚ!! Ευχαριστώ πολύ! Οπότε το αφήνω μάλλον...
Θέμα: Απ: Το πρώτο μου Bonsai...(Serissa Foetida) Wed Feb 18, 2009 3:51 am

Θα σε στεναχωρήσω , είναι κάποιος σπόρος που φύτρωσε και μάλλον δεν το έχεις και στο φωτεινότερο σημείο .
Αλλά άφησε το για λίγες μέρες να σιγουρευτευούμε ότι είναι σπόρος
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές