Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-07-13, 14:49   #31
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σαββας Παπαλοιζου Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο ρε Γιωργο,πολυ καλο υλικο,επιπεδου,πολυ καλος χειρισμος μεχρι τωρα και ειμαι σιγουρος οτι και τα επομενα σου βηματα θα ειναι αναλογα....Ωραιος ο "juniper",αλλα για μενα προκληση θα ειναι ο "σχινος"....ειδος του κλιματος μας, αν και εγω εδω δεν τα πολυ καταφερα με αυτους,....καλη συνεχεια ρε,κρατα μας ενημερους....
Ευχαριστώ Σαββα.. να είσαι καλά ρε φίλε.. !!!!
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-13, 17:30   #32
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

γνωριμα και αξιολογα κομματια,καπου τα εχω ξαναδειι
να βγαλουμε και καποια μικρα συμπερασματα απο την κουβεντα που ξεκινησε.
ενας βασικος ετησιος προγραμματισμος για καποια ξεχωριστα δενδρα ειναι
απαραιτητος για να μην πελαγοδρομουμε.το βασικοτερο απο ολα για τα
yamadori ειναι η περιοδος που θα τα αφησουμε στην ησυχια τους για προσαρμογη μεχρι να ανακαμψουν και να δημιουργησουν δυνατο ριζικο συστημα,τουλαχιστον για μια τριετια.εδω βλεπουμε το αποτελεσμα .
καλη συνεχεια Γιωργο με τα δενδρα σου, που ειμαι σιγουρος οτι θα την εχουν.
Παλιά 10-08-13, 14:04   #33
Φυσιολάτρης
Member

Το avatar του χρήστη Φυσιολάτρης

Περιοχή: Χανιά
Προεπιλογή

Και τα δύο υπέροχα Γιώργο… Λογικό και θεμιτό είναι όταν έχεις αποκτήσει κάποια αξιοπρεπή τεχνογνωσία να επιζητάς λιγότερα και καλύτερα δέντρα…

Παρόλο που λατρεύω τα κωνοφόρα ανυπομονώ να δω διαμορφωμένο το σχίνο… Εδώ είναι πραγματικά ζιζάνια και δεν θα δίσταζα να σηκώσω κάποια αν και φαντάζομαι πως θα δείχνει καλύτερα σε μεγάλα μεγέθη…

Τους phoenicea από την άλλη τους συναντώ σε αμμοθινικούς προστατευόμενους οικότοπους σε φοβερά μεγέθη… Ίσως στο μέλλον με την εμπειρία να καταφέρω να βρω και άλλα μεγέθη και σε άλλα περιβάλλοντα όπου θα μπορούσα ίσως να σηκώσω κάτι…
Φυσιολάτρης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-08-13, 10:05   #34
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φυσιολάτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Τους phoenicea από την άλλη τους συναντώ σε αμμοθινικούς προστατευόμενους οικότοπους σε φοβερά μεγέθη… Ίσως στο μέλλον με την εμπειρία να καταφέρω να βρω και άλλα μεγέθη και [COLOR="Blue"]σε άλλα περιβάλλοντα[/COLOR] όπου θα μπορούσα ίσως να σηκώσω κάτι…
Νικόλα, αν και δεν θα ήθελα να ξεκινήσει εξ αιτίας μου συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα, εν τούτοις θέλω να πω ότι πιστεύω στον σεβασμό σου προς την Δημιουργία κι έτσι δεν αμφιβάλλω ότι στις επιλογές σου πρυττανεύει πάντα η συνείδησή σου για την προστασία του φυσικού μας περιβάλλοντος, που θα μας κληροδοτήθηκε από τους προγόνους μας και έχουμε υποχρέωση να το εξασφαλίσουμε με την σειρά μας κι εμείς για τα παιδιά μας.....

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-08-13, 12:50   #35
Φυσιολάτρης
Member

Το avatar του χρήστη Φυσιολάτρης

Περιοχή: Χανιά
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν αμφιβάλλω ότι στις επιλογές σου πρυττανεύει πάντα η συνείδησή σου για την προστασία του φυσικού μας περιβάλλοντος
Σωστά δεν αμφιβάλεις Αλεξάνδρα, έχω ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος και προσπαθώ να την περάσω και στα παιδιά μου… Δεν έχω σηκώσει ακόμη κάτι από τη φύση και πιθανότατα ούτε και θα σηκώσω…

Για να μην αλλοιωθεί όμως το θέμα του Γιώργου αυτό που ήθελα να τονίσω εγώ είναι η απίστευτη διαφορά στη συχνότητα που, εδώ τουλάχιστον, συναντά κανείς αυτά τα δυο είδη …
Φυσιολάτρης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-08-13, 11:18   #36
malamask
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη malamask

Περιοχή: Πάτρα
Προεπιλογή

Εξαιρετικά Γιώργο
Παλιά 01-09-13, 03:22   #37
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από migiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη συνεχεια Γιωργο με τα δενδρα σου, που ειμαι σιγουρος οτι θα την εχουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malamask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικά Γιώργο
Ευχαριστώ ρε παλικάρια..!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φυσιολάτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα δύο υπέροχα Γιώργο… Λογικό και θεμιτό είναι όταν έχεις αποκτήσει κάποια αξιοπρεπή τεχνογνωσία να επιζητάς λιγότερα και καλύτερα δέντρα…

Παρόλο που λατρεύω τα κωνοφόρα ανυπομονώ να δω διαμορφωμένο το σχίνο… Εδώ είναι πραγματικά ζιζάνια και δεν θα δίσταζα να σηκώσω κάποια αν και φαντάζομαι πως θα δείχνει καλύτερα σε μεγάλα μεγέθη…

Τους phoenicea από την άλλη τους συναντώ σε αμμοθινικούς προστατευόμενους οικότοπους σε φοβερά μεγέθη… Ίσως στο μέλλον με την εμπειρία να καταφέρω να βρω και άλλα μεγέθη και σε άλλα περιβάλλοντα όπου θα μπορούσα ίσως να σηκώσω κάτι…
Ευχαριστώ.. παίζει πολύ μεγάλο ρόλο να υπάρχουν συσσωρευμένες εμπειρίες πάνω στο είδος που θα θελήσει να βγάλει κάποιος.. και για τα δυο είδη είχα ασχοληθεί αρκετά νωρίς με φυτά φυτωρίου..πάνω απο 20 γιουνίπεροι φυτωρίου έχουν περάσει απο τα χέρια μου..και ακόμα!!

μετά από 4-5 χρόνια που ασχολήθηκα με τα bonsai έβγαλα το πρώτο δεντράκι μου!! μέχρι τότε απλά παρατηρούσα και έψαχνα προσπαθώντας να καταλάβω τι πρέπει να προσέχω ώστε το δέντρο να έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιβίωσης....οι phoenicea που βλέπεις.. πολύ απλά δεν βγαίνουν..η δυσκολία ειδικά στα κωνοφόρα είναι η μέγιστη..
πχ.. τα φυλλοβόλα και αρκετά είδη όπως η ελιά τα παίρνεις γυμνόριζα και έχεις πολυ μεγάλα ποσοστά επιβίωσης.. στους γιουνίπερους πρέπει να πάρεις ρίζες ικανές να θρέψουν το δέντρο άμεσα και να δεις πολλά άλλα πάνω του που θα σου επιτρέψουν να το επιχειρήσεις..και αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο..!!!!!!! οτι ποιο δύσκολο στο χώρο των yamadori.. έχει να κάνει με την μορφολογία των εδαφών που τους συναντάμε... που στις περισσότερες μορφές εδαφών... όπως στους αμμοθινικούς σε συνδυασμό με τούς τρόπους επιβίωσης αυτού του είδους.. είναι ανώφελο καν να το σκεφτεί κάποιος.. πολύ απλά δεν υπάρχει καμία πιθανότητα επιβίωσης..
όπως πολύ καλά λες πρέπει να βρεις το κατάλληλο περιβάλλον και τις κατάλληλες συνθήκες απλά για να υπάρχει κάποιο νόημα στο να αρχίσεις να ψάχνεις!!!
Παλιά 02-09-13, 10:05   #38
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ValsGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
... ... παρατηρούσα και έψαχνα προσπαθώντας να καταλάβω τι πρέπει να προσέχω ώστε το δέντρο να έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιβίωσης....οι phoenicea που βλέπεις.. πολύ απλά δεν βγαίνουν..η δυσκολία ειδικά στα κωνοφόρα είναι η μέγιστη..
... ...οτι ποιο δύσκολο στο χώρο των yamadori.. έχει να κάνει με την μορφολογία των εδαφών που τους συναντάμε... που στις περισσότερες μορφές εδαφών... όπως στους αμμοθινικούς σε συνδυασμό με τούς τρόπους επιβίωσης αυτού του είδους.. είναι ανώφελο καν να το σκεφτεί κάποιος.. πολύ απλά δεν... ...
Όλα αυτά και πολλοί άλλοι λόγοι -που δεν θα αναφερθώ σε αυτούς- δίνουν την αξία σε αυτόν τον γιουνίπερο, Γιώργο! Ντόπιο το υλικό, ντόπιος ο "εκσκαφεύς", ντόπιος κι ο καλλιτέχνης

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-13, 01:23   #39
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά και πολλοί άλλοι λόγοι -που δεν θα αναφερθώ σε αυτούς- δίνουν την αξία σε αυτόν τον γιουνίπερο, Γιώργο! Ντόπιο το υλικό, ντόπιος ο "εκσκαφεύς", ντόπιος κι ο καλλιτέχνης!!
Σε ευχαριστώ..

και με την βούλα..που λένε!!
Παλιά 13-09-13, 23:59   #40
gvalas
Παλιός

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Και με την βούλα δεν θα πει τίποτα...!!
Καταπληκτικά δέντρα Γιώργο και τα δύο! Δεν μπορείς να φανταστεί πόσες φορές κάθισα και χάζεψα τις φωτογραφίες, έχουν τρομερές δυνατότητες και είμαι σίγουρος ότι θα αναδειχθούν στα χέρια σου. Καλή επιτυχία!!
gvalas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-13, 19:55   #41
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με την βούλα δεν θα πει τίποτα...!!
Καταπληκτικά δέντρα Γιώργο και τα δύο! Δεν μπορείς να φανταστεί πόσες φορές κάθισα και χάζεψα τις φωτογραφίες, έχουν τρομερές δυνατότητες και είμαι σίγουρος ότι θα αναδειχθούν στα χέρια σου. Καλή επιτυχία!!
Ευχαριστώ Γιώργο μου να είσαι καλά..!!
ελπίζω να τα πούμε από κοντά και πάλι φέτος...θα χαρώ πολύ!!
Παλιά 31-05-17, 14:37   #42
Αιμιλία
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Αιμιλία

Περιοχή: Ασπρόπυργος
Προεπιλογή

Γιώργο κανένα νεο απο τα δεντρα;
Παλιά 31-05-17, 21:37   #43
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο κανένα νεο απο τα δεντρα;
Αυτές τις μέρες έκανα την πρώτη ουσιαστική διαμόρφωση του γιουνίπερου..το ΣΚ έχω σκοπό να το φωτογραφήσω..
Παλιά 01-06-17, 11:49   #44
Αιμιλία
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Αιμιλία

Περιοχή: Ασπρόπυργος
Προεπιλογή

Αναμένουμε φωτο απο το γιουνίπερο λοιπον! Και ο σχίνος;
Παλιά 04-06-17, 12:45   #45
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

αυτες ειναι κάποιες φωτο απο τις προηγούμενες εβδομάδες..το επόμενο ΣΚ μάλλον θα τελειώσω..

ο σχινος καλά παει ειναι στην σειρά και αυτός για εργασιες...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 18921668_1379217328838230_8840984630412268097_n.jpg (79,3 KB, 46 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 18920601_1379217262171570_2360323000356851992_n.jpg (95,2 KB, 46 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 18920353_1379217235504906_7221359480868622339_n.jpg (65,7 KB, 47 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 18882019_1379217375504892_5697863563689682280_n.jpg (82,7 KB, 39 εμφανίσεις)
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές