Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-06-18, 18:12   #1
i-pap
Junior Member

Περιοχή: Τρίπολη
Προεπιλογή Καρπίνος...

Ο Καρπίνος αυτός συλλέχθηκε πριν 2 χειμώνες και αφέθηκε σε ελεύθερη ανάπτυξη. Το φετινό χειμώνα έγινε μια πρώτη διαμόρφωση και όλα πήγαιναν καλά μέχρι πριν ένα μήνα που εκτός από την εμφάνιση ψευδόκοκκου παρουσίασε σταδιακά στα φύλλα το σύμπτωμα της φωτογραφίας. Φέτος για πρώτη φορά εφαρμόστηκε λίπασμα 20-20-20 από αρχές Απρίλη. Φέτος έχει τοποθετηθεί σε πιο σκιερό μέρος με Ήλιο μετά το μεσημέρι ενώ πέρσυ ήταν σε πλήρη ήλιο.
Δυστυχώς το σύμπτωμα με τα φύλλα( καφετίζουν στις άκρες και ξεραίνονται και πέφτουν) επεκτείνεται συνεχώς παρά την απομάκρυνση όσο το δυνατόν αυτών που είχαν πρόβλημα και μετά από αρκετή αραίωση του φυλλώματος για να δώσει καινούργιο.
Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα;

Sent from my iPhone using Tapatalk
i-pap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-18, 19:16   #2
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Αν οι πειραγμένες άκρες στα φύλλα είναι μαλακές και όχι ξερές,τότε θα σου έλεγα ότι το ποτίζεις περισότερο από οσο θέλει.Αν είναι ξερές οι άκρες τότε θέλει περισότερο νερό.
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-18, 19:33   #3
i-pap
Junior Member

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Φώτη για την απάντηση.
Είναι ξερές οι άκρες, στη συνέχεια διπλώνει και ξεραίνεται όλο το φύλλο και σε κάποιες περιπτώσεις όλα τα φύλλα του κλαδιού. Το δεντράκι εντούτοις μετά το κλάδεμα πετάει καινούργια μάτια από παντού.

Παλιά 18-06-18, 20:00   #4
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Ελπίζω ότι δεν του ρίχνεις χημικό λίπασμα.
Παλιά 18-06-18, 21:23   #5
i-pap
Junior Member

Προεπιλογή

Πιστεύεις ότι μπορεί να ευθύνεται το λίπασμα;

Παλιά 18-06-18, 21:50   #6
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

μήπως να του εδινες και λιγο παραπάνω ήλιο? το λίπασμα πιστευω αν ειχες ξεφύγει απο το ενδεδειγμένο θα στο είχε κάνει οικοπεδο
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-18, 13:02   #7
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από i-pap Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύεις ότι μπορεί να ευθύνεται το λίπασμα;
Ναι, αλλά δεν απαντάς αν έβαλες χημικό ή όχι. Για να βγάζουμε κι εμείς τα συμπεράσματα μας.
Χημικό λίπασμα σε ανόργανο υπόστρωμα είναι θάνατος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
το λίπασμα πιστευω αν ειχες ξεφύγει απο το ενδεδειγμένο θα στο είχε κάνει οικοπεδο
Παλιά 19-06-18, 14:26   #8
i-pap
Junior Member

Προεπιλογή

Ναι έβαλα 20-20-20 κρυσταλλικό. Το υπόστρωμα είναι περίπου 50-50 ελαφρόπετρα και χώμα γενικής χρήσης. Το λίπασμα εφαρμόστηκε σε περισσότερο από 20 μέρες περίπου 30, από την μια δόση στην άλλη και η δοσολογία ήταν 2 κουταλιές σε 10 λίτρα νερό. Αυτό εφαρμόζεται σε όλα δέντρα μου χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα στα υπόλοιπα.

Παλιά 19-06-18, 15:24   #9
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από i-pap Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι έβαλα 20-20-20 κρυσταλλικό. Το υπόστρωμα είναι περίπου 50-50 ελαφρόπετρα και χώμα γενικής χρήσης. Το λίπασμα εφαρμόστηκε σε περισσότερο από 20 μέρες περίπου 30, από την μια δόση στην άλλη και η δοσολογία ήταν 2 κουταλιές σε 10 λίτρα νερό. Αυτό εφαρμόζεται σε όλα δέντρα μου χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα στα υπόλοιπα.
Οκ, αυτό το λίπασμα μπορείς να το χρησιμοποιείς στα φυτά που έχουν οργανικό υπόστρωμα αλλά όχι σε εκείνα που έχουν ανόργανο και η ελαφρόπετρα είναι ανόργανο. Εάν εννοείς ελαφρόπετρα τα χαλικάκια που βλέπουμε στην επιφάνεια της γλάστρας είναι πολύ μεγάλα για την δουλειά που τα χρειαζόμαστε. Θα έπρεπε να χρησιμοποιείς πιο μικρής κοκκομετρίας 2-4 χιλιοστά. Εάν αυτά που φαίνονται είναι μόνο στην επιφάνεια δεν υπάρχει πρόβλημα.
Η προσβολή στα φύλλα εμένα μου φαίνεται για κάψιμο. Εάν έριξες πρόσφατα λίπασμα πότισε με αρκετό νερό να ξεπλυθεί όσο περισσότερο γίνεται και απλά υπομονή. Μην λιπάνεις ξανά μέχρι να φύγει τελείως το πρόβλημα.
Να χρησιμοποιείς μόνο οργανικά λιπάσματα, είτε είναι σε υγρή μορφή για πότισμα είτε τα κοκκώδη αργής αποδέσμευσης.
Εγώ θα προτιμούσα να το βλέπει ο ήλιος από το πρωί με μια μικρή προφύλλαξη -εάν χρειάζεται- το μεσημέρι, τις πολύ καυτές ημέρες.
Πρόσεχε να στραγγίζει καλά το νερό όταν ποτίζεις αλλά να μην στεγνώνει τελείως στο βάθος πριν ξαναποτίσεις.
Παλιά 19-06-18, 17:18   #10
i-pap
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, αυτό το λίπασμα μπορείς να το χρησιμοποιείς στα φυτά που έχουν οργανικό υπόστρωμα αλλά όχι σε εκείνα που έχουν ανόργανο και η ελαφρόπετρα είναι ανόργανο. Εάν εννοείς ελαφρόπετρα τα χαλικάκια που βλέπουμε στην επιφάνεια της γλάστρας είναι πολύ μεγάλα για την δουλειά που τα χρειαζόμαστε. Θα έπρεπε να χρησιμοποιείς πιο μικρής κοκκομετρίας 2-4 χιλιοστά. Εάν αυτά που φαίνονται είναι μόνο στην επιφάνεια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η προσβολή στα φύλλα εμένα μου φαίνεται για κάψιμο. Εάν έριξες πρόσφατα λίπασμα πότισε με αρκετό νερό να ξεπλυθεί όσο περισσότερο γίνεται και απλά υπομονή. Μην λιπάνεις ξανά μέχρι να φύγει τελείως το πρόβλημα.

Να χρησιμοποιείς μόνο οργανικά λιπάσματα, είτε είναι σε υγρή μορφή για πότισμα είτε τα κοκκώδη αργής αποδέσμευσης.

Εγώ θα προτιμούσα να το βλέπει ο ήλιος από το πρωί με μια μικρή προφύλλαξη -εάν χρειάζεται- το μεσημέρι, τις πολύ καυτές ημέρες.

Πρόσεχε να στραγγίζει καλά το νερό όταν ποτίζεις αλλά να μην στεγνώνει τελείως στο βάθος πριν ξαναποτίσεις.

Σε ευχαριστώ γενικότερα για το ενδιαφέρον όπως και τον Ηλία.
Η αλήθεια είναι την ελαφρόπετρα μικρότερης κοκκομετρίας την χρησιμοποιώ στα ποτ λόγω δυσκολίας στο να την προμηθευτώ. Αυτή στον Καρπίνο είναι 6mm+. Για οργανικό λίπασμα τι είναι προτιμότερο πιστεύεις να βάζω;
Πιστεύεις ότι η έκθεση σε περισσότερο Ήλιο μπορεί να πειράξει τα καινούργια φύλλα που σκάνε μετά το κλάδεμα;

Παλιά 20-06-18, 00:51   #11
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

να συμπληρώσω μια δικια μου εμπειρία , ως προς τον ήλιο, αναφερομαι σε γενικές καταστάσεις όχι ειδικές όπως μεταφύτευση.
Εχω 2 ζαρτινιέρες σποροφυτα δρυος ( 2ετη) στην ταράτσα, έχουν ένα 7 ωρο ήλιο ( εως το μεσημέρι) , αέρα συνέχεια, οριακά στο νερό σχετικα συχνά.
ΕΕΕΕΕΕ
δεν εχω δει πιο εύρωστα δεντράκια ειτε ειναι φωτοφιλα ( Q. pubescens, Q. ithaburensis) ειτε πιο σκιανθεκτικά ( Q.cerris και Q. petraea).

Αυτα που έχω στο μπαλκόνι με 4-5 ωρες ήλιο έχουν τα θεματάκια τους, ειτε αρρώστιες είτε αναπτυξη.
Παλιά 20-06-18, 16:00   #12
Jonnypsix
Junior Member

Περιοχή: Παιανια
Προεπιλογή

Με αφορμή το post Μια ερώτηση να κάνω χρησιμοποιώ fytopan της gemma είναι καλό???η να το αλλάξω ?

[/QUOTE]
Jonnypsix δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-18, 16:41   #13
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
να συμπληρώσω μια δικια μου εμπειρία , ως προς τον ήλιο, αναφερομαι σε γενικές καταστάσεις όχι ειδικές όπως μεταφύτευση.
Εχω 2 ζαρτινιέρες σποροφυτα δρυος ( 2ετη) στην ταράτσα, έχουν ένα 7 ωρο ήλιο ( εως το μεσημέρι) , αέρα συνέχεια, οριακά στο νερό σχετικα συχνά.
ΕΕΕΕΕΕ
δεν εχω δει πιο εύρωστα δεντράκια ειτε ειναι φωτοφιλα ( Q. pubescens, Q. ithaburensis) ειτε πιο σκιανθεκτικά ( Q.cerris και Q. petraea).

Αυτα που έχω στο μπαλκόνι με 4-5 ωρες ήλιο έχουν τα θεματάκια τους, ειτε αρρώστιες είτε αναπτυξη.
Άρα ένα θέμα είναι οι λιγότερες ώρες ήλιου και ένα δεύτερο είναι η έλλειψη επαρκούς αερισμού. Και τα δύο πολύ σημαντικά.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε δενδράκια που ήταν τελείως εκτεθειμένα όλο το χρόνο -επί 10 χρόνια- σε όλες τις καιρικές συνθήκες, να μην έχουν κανένα πρόβλημα και όταν τα έβαλα σε αυλή που δεν είχε αρκετό αερισμό να τα χάσω από ασθένειες.

Ένα σιλβέστρις που έχω στην αυλή και το βλέπει ο ήλιος από τις 12 το μεσημέρι και μετά, μου έλεγε η Έλσα πρόσφατα να του δώσω περισσότερες ώρες ήλιου.
Που να τις βρω δεν με είπε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 20-06-18 στις 16:46
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-18, 22:45   #14
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα ένα θέμα είναι οι λιγότερες ώρες ήλιου και ένα δεύτερο είναι η έλλειψη επαρκούς αερισμού. Και τα δύο πολύ σημαντικά.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε δενδράκια που ήταν τελείως εκτεθειμένα όλο το χρόνο -επί 10 χρόνια- σε όλες τις καιρικές συνθήκες, να μην έχουν κανένα πρόβλημα και όταν τα έβαλα σε αυλή που δεν είχε αρκετό αερισμό να τα χάσω από ασθένειες.

Ένα σιλβέστρις που έχω στην αυλή και το βλέπει ο ήλιος από τις 12 το μεσημέρι και μετά, μου έλεγε η Έλσα πρόσφατα να του δώσω περισσότερες ώρες ήλιου.
Που να τις βρω δεν με είπε.
Ο αερας αναμφισβητητα ειναι περιοριστικος παράγοντας, απο την άλλη ο ήλιος όχι ( αν εξαιρέσουμε την ελάτη). Αλλά δεν έχω εμπειρικά δεδομένα με ειδικά υποστρώματα , για μπονσάι, πως μπορείς να διαχειριστείς μία οριακή κατάσταση.
Τα σποροφυτα μου ειναι σε 100% οργανικό υπόστρωμα που έχει καλύτερη υδατοσυγκράτηση σε σχέση με οιοδήποτε ανόργανο. Είναι χιλιοειπωμένο ότι σε Ιαπωνία και κεντρική Ευρώπη το κλίμα ειναι πολύ διαφορετικο σε σχέση με την Μεσόγειο που ειναι ελλειμματικό σε υγρασία το καλοκαίρι.
Παλιά 22-06-18, 01:24   #15
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
... ...Τα σποροφυτα μου ειναι σε 100% οργανικό υπόστρωμα που έχει καλύτερη υδατοσυγκράτηση σε σχέση με οιοδήποτε ανόργανο... ...
Ηλία μου, με αφορμή αυτό θα ήθελα να αναφέρω ότι από 28/05 έχω φυτέψει σπόρους Ιαπωνικής μαύρης πεύκης.
Σε αποκλειστικά ανόργανο υπόστρωμα, σε διαφορετικά μίγματα από άποψη υλικών, αλλά πάντα ανόργανα.
Τα γλαστράκια και ένα δύο μεγαλύτερα δοχεία τα έχω στην ταράτσα της πολυκατοικίας.
Προστατεύονται στην επάνω πλευρά καθώς και στην προς Δυσμάς πλευρά τους από δίχτυ σκίασης.
Δέχονται ήλιο κι αέρα όλη την ημέρα.
Τις τελευταίες ημέρες που είχαμε κάποιες δυνατές μπόρες, ανέβαινα και τα σκέπαζα με ένα νάϋλον για να τα προστατεύσω.
Έχω μέχρι στιγμής 12 σποράκια που βλάστησαν και 2-3 από αυτά έχουν σχηματίσει το πρώτο σετ από πραγματικές βελόνες.
Ποτίζω καθημερινά το πρωΐ με ψεκασμό. Κάθε δεύτερο πότισμα ποτίζω με διάλυμμα οξυζενέ 3% 1/4 φλ. σε 1 λίτρο νερό.
Επίσης, το πρώτο πότισμα που έκανα στο υπόστρωμα (πριν τοποθετήσω τους σπόρους μέσα) ήταν με διάλυμμα μυκητοκτόνου.
Κι επίσης τους σπόρους τους προετοίμασα μουσκεύοντάς τους τρία εικοσιτετράωρα σε νερό με προσθήκη μικρής ποσότητας οξυζενέ, με αλλαγές του νερού ενδιάμεσα.

Πριν από αυτή την προσπάθεια είχα κάνει άλλη μία τον Μάρτιο σε υπόστρωμα τύρφης με λεπτή ελαφρόπετρα.
Ό,τι φύτρωσε χάλασε. Βέβαια ήταν ελάχιστα αυτά που φύτρωσαν... γιατί οι σπόροι μάλλον ήταν πολύ μπαγιάτικοι

Αυτά!
Για ανταλλαγή εμπειριών και μεθόδων

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές