Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Θέματα σχετικά με τα μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-08-17, 01:55   #1
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή Εναέρια καταβολάδα( air layering) σε κεφαλληνιακη Ελάτη

Επανέρχομαι έπειτα από χρόνια με ένα θέμα για έμπειρους αρχάριους, δηλαδή πως να αποκτήσεις ένα δεντράκι κι όχι να το διαμορφώσεις, αν και κάποιες πρακτικές πληροφορίες περιέχονται εμμέσως.
Λίγο πρίν ή λίγο μετα το Πάσχα, αν δεν κάνω λάθος, υλοποίησα μία σκέψη που είχα για κανά χρόνο.
Σε ένα από τα έλατα που είχαμε στο χωριό είχα διακρίνει ένα κλαδί που είχε αρχηγικές τάσεις. Δηλαδή σε αρκετά χρόνια θα δημιουργουσε μία διχαλωτή μορφή που κατα την δικιά μου εκτίμηση θα έθετε σε κίνδυνο την μακροημέρευση του δέντρου. Και επέλεξα να μην το κλαδεψω απλά , αλλά να απομακρύνω το κλαδί που ενοχλούσε με καταβολάδα.
Από τα βιβλία ήξερα ότι είναι εφικτό , αν και στο ιντερνετ φωτογραφικό υλικό δεν έβρισκα, οπότε ένιωσα λιγάκι πρωτοπόρος ( στον ψηφιακό κόσμο).

Το κλαδί είχε ηλικία περίπου 6 χρόνων και πάχος στο σημείο της καταβολάδας περίπου 4 εκατοστά. Έκθεση βορινή με ελάχιστο απευθείας ήλιο.

Οπότε έκανα τα εξής:
Αφαίρεσα ένα δακτύλιο από την φλούδα του κλαδιού περίπου 2 εκατοστά, στην συνέχεια το πασπάλισα με μία ληγμένη ορμόνη ριζοβολίας, είπαν ότι θα κυκλοφορήσει ξανά αλλα φευ.
Στην συνέχεια σακούλα σκουρόχρωμη, δεν βρήκα μάύρη, και την γέμισα με φυτόχωμα ( το αγαπημένο μου εξαιρετικής ποιότητας), πότισα και το ξέχασα για 5-6 εβδομάδες.
Πρώτη επιθεώρηση έγινε αρχές Ιουνίου, εμφανίστηκαν κάποιες διογκώσεις αλλά δεν τους έδινα πολλές ελπίδες.
Στην συνέχεια αρχές Ιουλίου φαινόταν κάτι να ζωηρεύει αλλά όχι κάτι το τρομερά αισιόδοξο.
Και φτάσαμε στα τέλη Ιουλίου όπου φάνηκαν μερικές ρίζες όχι πάνω από 5, και μήκους η μεγαλύτερη 4 εκατοστά. Φοβόμουν μήπως είχε επηρεαστεί από τις υψηλές θερμοκρασίες του μήνα, αλλά δεν....
Όλο αυτό τον καιρό ποτίστηκε επιπλέον δύο φορές. Κριτήριο μου για το αν θα πότιζα ήταν αν ένιωθα δροσερή την καταβολάδα.

Συμπεράσματα
Μέχρι στιγμής έχει παραχθεί ένα επιθυμητό αρχικό ριζικό σύστημα, οι ρίζες είναι αρκετά παχιές και εύρωστες περίπου 3 χιλιοστά.
Η μέχρι στιγμής επιτυχία που δεν προκρίνει και απαραίτητα την πλήρη επιτυχία του εγχειρήματος, πιστεύω οφείλεται στο μέγεθος της καταβολάδας, περίπου 8-10 εκατοστά, στην σωστή εποχή( οριακά , μπορούσε να γίνει και νωρίτερα), και στο ότι δεν είχε καταπόνηση και το κλαδί και η καταβολάδα από άμεση ηλιακή ακτινοβολία.

Πλέον ελπίζω να συνεχίσει μέχρι την επόμενη άνοιξη, όπου ίσως το βγάλω ίσως και όχι, θέλω να δω πως θα ανταποκρίνεται το ριζικό σύστημα. Αυτό που θα κάνω σίγουρα μέχρι την άνοιξη , είναι να προστατεύσω την καταβολαδα το χειμώνα με μία λινάτσα ή κάτι παρόμοιο από τυχόν παγετούς.

Η φωτογραφία λιγάκι πάσχει αλλά σύντομα θα τραβήξω μερικές με καλύτερο φωτισμό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liakos : 09-08-17 στις 02:13
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-17, 13:01   #2
φώτης
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη φώτης

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Μπράβο ρε Λιάκο για την προσπάθεια.Εγώ θα το έκοβα το επόμενο φθινόπωρο μόνο και μόνο για να αποφύγει τις ζέστες του καλοκαριού,για αρχή τουλάχιστον.
φώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-17, 00:46   #3
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από φώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο ρε Λιάκο για την προσπάθεια.Εγώ θα το έκοβα το επόμενο φθινόπωρο μόνο και μόνο για να αποφύγει τις ζέστες του καλοκαριού,για αρχή τουλάχιστον.
Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι εφικτό να το απομακρύνω τόσο νωρίς, αλλά με φοβίζουν και τεχνικά ζητήματα. Δεν ξέρω πως θα καταφέρω να φτιάξω μεγαλύτερο δοχείο ( σακούλα) που θα δίνει την δυνατότητα για καλή ανάπτυξη των ριζών.
Κι όλα αυτα πάντα υπό την αίρεση ότι ακόμη μπορεί να στραβώσει το πράγμα.
Παλιά 11-08-17, 21:17   #4
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

μπραβο Λιακο!
ειναι χρησιμο και πρακτικο να γνωριζουμε σε ποια ειδη μπορουμε
να εφαρμοσουμε με επιτυχια τη εναερια καταβολαδα.
φετος δοκιμασα σε μεγαλο δενδρο φυτωριου ελατο picea conica χωρις επιτυχια και χωρις καμια ενδειξη ριζοβολιας.η καταβολαδα εγινε στην κορυφη οπου υπηρχε διπλη κορυφη που ουτως η αλλως θα επρεπε να αφαιρεθει για να μειωθει το υψος του δενδρου.η κορυφη παντως ζει και βασιλευει.
Στη περιπτωση σου θα ελεγα να τοποθετησεις γυρω απο την καταβολα μια
πλαστικη γλαστρα γεμιζοντας τη με υποστρωμα με καλη αποστραγγιση μεχρι
την επομενη ανοιξη για να ριζωσει καλα.
ριξε μια ματια στην καταβολαδα εδω http://www.mybonsai.gr/vb/showthread...erus+phoenicea
Παλιά 12-08-17, 00:57   #5
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από migiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο Λιακο!
ειναι χρησιμο και πρακτικο να γνωριζουμε σε ποια ειδη μπορουμε
να εφαρμοσουμε με επιτυχια τη εναερια καταβολαδα.
φετος δοκιμασα σε μεγαλο δενδρο φυτωριου ελατο picea conica χωρις επιτυχια και χωρις καμια ενδειξη ριζοβολιας.η καταβολαδα εγινε στην κορυφη οπου υπηρχε διπλη κορυφη που ουτως η αλλως θα επρεπε να αφαιρεθει για να μειωθει το υψος του δενδρου.η κορυφη παντως ζει και βασιλευει.
Στη περιπτωση σου θα ελεγα να τοποθετησεις γυρω απο την καταβολα μια
πλαστικη γλαστρα γεμιζοντας τη με υποστρωμα με καλη αποστραγγιση μεχρι
την επομενη ανοιξη για να ριζωσει καλα.
ριξε μια ματια στην καταβολαδα εδω http://www.mybonsai.gr/vb/showthread...erus+phoenicea
Την θυμάμαι αυτή την καταβολάδα Κώστα, απλά θα πρέπει να το κάνω αρκετά αργά, μέσα Οκτωβρίου δηλαδή, γιατί νωρίτερα θα έχει θέμα να ξεραίνεται το υπόστρωμα ( ο πατέρας μου δεν είναι τόσο συνεργάσιμος). Όπως και να εξελιχθεί βέβαια, αν έχω επιτυχία σε αυτό, θα μου μείνει ένα πρώτης τάξεως δεντράκι, έλατο με 60 πόντους ύψος και επιφανειακό ( Παναγιά μου στις ζέστες) ριζικό, μάλλον θα σας βάλω όλους να το υιοθετήσετε .

Κώστα όλα παίρνουν εναέρια καταβολάδα, εκτός από τον ευκάλυπτο και τις :τρέμουσα λεύκη και ασημόλευκα νομίζω ( αυτές αναπαράγονται από ριζοβλαστήματα). Όσο για την ερυθρελάτη σου νομίζω θέλει να έχει ένα πάχος ικανοποιητικό.
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Tags
abies cephallonica, air layering, καταβολάδα, ελάτη

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές