Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ας γνωριστούμε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-17, 20:15   #1
vagkitsios
Junior Member

Περιοχή: Παπαγος
Προεπιλογή καινουριο μελος

Σας χαιρετω και εγω μετα απο ενα χρονο εγγραφης στο φορουμ. Η αληθεια ειναι το εχω παραμελησει να συστησω τον εαυτο μου, αλλα ποτε δεν ειναι αργα.

Με λενε Βαγγελη και τα τελευταια 5 χρονια κολλησα με την κηπουρικη με αμεση συνεπεια και με το αγαπημενο χομπι σας. Ξεκινησα με ενα φικο, τον κλασσικο, και ειπα οτι αμα τα καταφερω να τον κρατησω κανα χρονο ζωντανο θα παω παρακατω.

Εχω αρκετα δεντρακια, που δεν τα λες μπονσαι ακομα, περα απο το γεγονος οτι τα βαζω πλεον και σε ποτ.

Θα προσπαθησω να ανεβασω και τις αναλογες φωτογραφιες.

Σας ευχαριστω.

Βαγγελης
vagkitsios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-17, 23:47   #2
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλώς όρισες, Βαγγέλη!
Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις φωτογραφίες σου!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-17, 18:00   #3
vagkitsios
Junior Member

Προεπιλογή

Αυτο ειναι το πλατανάκι μου. Το είχα ένα χρονο στην γλάστρα που το πήρα και φέτος το Φλεβάρη το έβαλα σε αυτο το ποτ. Το οποίο μάλλον ειναι μεγάλο αλλα δεν ήθελα να το ζορισω και πολυ. Δεν το εχω πειράξει καθόλο κατα τα αλλα. Το αριστερό κομμάτι σκεφτόμουν να κάνω μια εναέρια καταβολαδα για να το φυτέψω για το μέλλον. Άραγε θα έπιανε και με σκέτη ορμόνη ριζοβολιας;

Φιλικά
Βαγγέλης
Παλιά 02-05-17, 20:16   #4
vagkitsios
Junior Member

Προεπιλογή καινουριο μελος

Αυτο ειναι το Πυξαρι μου.

Και μια έλια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkitsios : 02-05-17 στις 20:19
Παλιά 06-05-17, 23:18   #5
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkitsios Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Εχω αρκετα δεντρακια, που δεν τα λες μπονσαι ακομα, περα απο το γεγονος οτι τα βαζω πλεον και σε ποτ... ...
Το ότι τα δενδράκια βρίσκονται μέσα σε ένα μικρό δοχείο/ποτ δεν τα κάνει αυτομάτως μπονσάϊ, φυσικά

Το σφενδάμι σου για παράδειγμα, θα ήταν καλλίτερα να είχε παραμείνει στην γλάστρα που ήταν φυτεμένο και να είχες ασχοληθεί με το επάνω μέρος. Δηλαδή να είχες μειώσει το ύψος και να είχες κάνει κι ένα ξεκαθάρισμα στα κλαδιά του.

Αλλά και τα υπόλοιπα δένδρα σου είναι πολύ νεαρά και θα είχαν μεγαλύτερη ωφέλεια (ως προς την ανάπτυξή τους) εάν ήταν σε μεγαλύτρη γλάστρα, με το σωστό υπόστρωμα πάντα και εσύ δούλευες στον κορμό και στα κλαδιά τους.

Όσον αφορά στο υπόστρωμα, απ' όσο μπορώ να διακρίνω στις φωτογραφίες μάλλον έχεις χρησιμοποιήσει αποκλειστικά (ή σε συντριπτική αναλογία) οργανικό υλικό, είτε τύρφη ή κάποιο άλλο έτοιμο "χώμα" συσκευασμένο. Είναι έτσι, ή κάνω λάθος?
Κάνε μια αναζήτηση εδώ στο υλικό του φόρουμ σχετικά με το σωστό υπόστρωμα που χρησιμοποιούμε στην καλλιέργεια μπονσάϊ, ώστε να έχεις υπ'όψιν τι πρέπει να κάνεις για την επόμενη μεταφύτευση.
Μέχρι τότε πρόσεχε να μη παραμένει το χώμα μούσκεμα και έχεις προβλήματα με τις ρίζες.

Κάτι βασικό ακόμη, επειδή όλα είναι πρόσφατα μεταφυτευμένα, έχεις φροντίσει να τα στερεώσεις καλά στο δοχείο, ώστε να μη κουνιούνται?

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-17, 18:43   #6
vagkitsios
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι τα δενδράκια βρίσκονται μέσα σε ένα μικρό δοχείο/ποτ δεν τα κάνει αυτομάτως μπονσάϊ, φυσικά

Το σφενδάμι σου για παράδειγμα, θα ήταν καλλίτερα να είχε παραμείνει στην γλάστρα που ήταν φυτεμένο και να είχες ασχοληθεί με το επάνω μέρος. Δηλαδή να είχες μειώσει το ύψος και να είχες κάνει κι ένα ξεκαθάρισμα στα κλαδιά του.

Αλλά και τα υπόλοιπα δένδρα σου είναι πολύ νεαρά και θα είχαν μεγαλύτερη ωφέλεια (ως προς την ανάπτυξή τους) εάν ήταν σε μεγαλύτρη γλάστρα, με το σωστό υπόστρωμα πάντα και εσύ δούλευες στον κορμό και στα κλαδιά τους.

Όσον αφορά στο υπόστρωμα, απ' όσο μπορώ να διακρίνω στις φωτογραφίες μάλλον έχεις χρησιμοποιήσει αποκλειστικά (ή σε συντριπτική αναλογία) οργανικό υλικό, είτε τύρφη ή κάποιο άλλο έτοιμο "χώμα" συσκευασμένο. Είναι έτσι, ή κάνω λάθος?
Κάνε μια αναζήτηση εδώ στο υλικό του φόρουμ σχετικά με το σωστό υπόστρωμα που χρησιμοποιούμε στην καλλιέργεια μπονσάϊ, ώστε να έχεις υπ'όψιν τι πρέπει να κάνεις για την επόμενη μεταφύτευση.
Μέχρι τότε πρόσεχε να μη παραμένει το χώμα μούσκεμα και έχεις προβλήματα με τις ρίζες.

Κάτι βασικό ακόμη, επειδή όλα είναι πρόσφατα μεταφυτευμένα, έχεις φροντίσει να τα στερεώσεις καλά στο δοχείο, ώστε να μη κουνιούνται?
Καλησπέρα

Συγνώμη για την αργή απάντηση, αφού σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές σου. Η αλήθεια είναι ότι βιάστηκα λίγο για τα συγκεκριμένα φυτά. Χρησιμοποιώ ίσως παραπάνω από ότι χρειάζεται μέθοδο trial And error.

Όσον αφορά το χώμα χρησιμοποίησα ένα έτοιμο, το οποίο έγραφε ότι ήταν για αυτή τη χρήση, αφού αφαίρεσα όσο παραπάνω μπορώ το προηγούμενο. Τον σφένδαμνο ακολούθησα την συμβουλή σου και τον άλλαξα. Τέλος τα είχα δέσει για να απαντήσω και το τελευταίο ερώτημα.

Σε ευχαριστώ

Φιλικά Βαγγέλης

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές