Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-06-18, 10:53   #31
harryzo
Member

Περιοχή: Aθηνα
Προεπιλογή

Ο ήλιος τα πιάνει για λίγες ώρες από το πρωί μέχρι το μεσημέρι και σε ημισκια λόγω καλαμωτής. Ελπίζω να είναι όντως από τον ήλιο αλλά προληπτικά εκανα ένα ριζοποτισμα με γνωστό μυκητοκτόνο και θα προσέξω αρκετά το πότισμα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
harryzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-18, 14:54   #32
harryzo
Member

Προεπιλογή

Τελικά έκανα λάθος που ήμουν αρκετά φειδωλός με το πότισμα....

Παλιά 24-08-18, 01:40   #33
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παρ' όλα αυτά, πώς τα πάνε τώρα τα σφενδάμια σου?

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-18, 11:13   #34
harryzo
Member

Προεπιλογή

Καλημέρα! Αν εξαιρέσουμε κάποια καμμένα φύλλα μια χαρά. Δυστυχώς φοβήθηκα για μύκητα στην αρχή και έκανα ένα ριζοποτισμα με alliette και κράτησα πολύ το νερό. Δεν πειράζει και τόσο, μάθημα για το επόμενο καλοκαίρι. Περιμένω να έρθει το φθινόπωρο (να πέσουν τα φύλλα) και σκέφτομαι να τα κοντυνω αρκετά και να τα βάλω σε πιο μεγάλη γλάστρα κι αυτό το χειμωνα για να δώσω βάση στον κορμό να "παχύνει". Εσείς τι λέτε;

Παλιά 26-08-18, 00:57   #35
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Νομίζω ότι ο δρόμος που θα ακολουθήσεις εξαρτάται από το τι έχεις φαντασθεί για το δένδρο σου και το πόσο υπομονετικός ή ανυπόμονος είσαι...
Για παράδειγμα, ποιό θέλεις να είναι το τελικό ύψος του δένδρου σου?
Αν καταλήξεις ως προς το ύψος, θα πρέπει ύστερα να αποφασίσεις τον τρόπο που θα το καλλιεργήσεις έτσι ώστε να επιτύχεις ένα πάχος κορμού ταιριαστό με το ύψος και με καλή κωνικότητα.
Ο λόγος διαμέτρου/ύψους στα μπονσάϊ μπορεί να κυμαίνεται μεταξύ 1:3 έως 1:12. Συνήθως είναι 1:6 ή 1:8
Πρέπει να ξέρεις ότι θα χρειασθεί να καρατομήσεις το δένδρο (φυλλοβόλο φυσικά) μερικές φορές μέχρι να επιτύχεις το αποτέλεσμα.
Ο συντομώτερος δρόμος να μεγαλώσει το δένδρο σου είναι να το φυτέψεις στην γη. Αλλά αυτό δεν είναι πάντα δυνατό, γι' αυτό η άλλη λύση είναι η φύτευση σε ένα αρκετά μεγάλο, παραλληλόγραμμο κασσόνι, με ένα σχετικά μικρό ύψος.
Η τοποθέτηση ενός πλακιδίου (ή κάτι ανάλογο) κάτω από τις ρίζες, θα βοηθήσει στην δημιουργία όμορφα διαμορφωμένων επιφανειακών ριζών (nebari)
Εφ' όσον το δένδρο σου είναι στην φάση της δημιουργίας του κορμού, εγώ προσωπικά δεν θα επιχειρούσα να μειώσω το ύψος ακόμη.
Θα επέλεγα ίσως τα κλαδιά που θα χρησιμοποιούσα στον σχεδιασμό του μπονσάϊ μου και θα κρατούσα επίσης τυχόν χαμηλά κλαδιά για να βοηθήσουν στην πάχυνση του κορμού.
Θα άφηνα την κορυφή σε ελεύθερη ανάπτυξη (κρατώντας και τυχόν πλάγια κλαδιά) γιατί με αυτόν τον τρόπο αυξάνεται η διάμετρος του κορμού. Ακόμη κι η έντονη κίνηση της ψηλής κορυφής από τον αέρα βοηθάει σε αυτή την κατεύθυνση.
Περισσότερο φύλλωμα = Μεγαλύτερη φωτοσύνθεση & Περισσότερη κυκλοφορία νερού/σακχάρων = Έντονη δημιουργία φλοιώματος = Μεγαλύτερο πάχος.

Μάλλον σε κούρασα... Συγγνώμη για την πολυλογία

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 26-08-18, 10:53   #36
harryzo
Member

Προεπιλογή

@My Neille Δεν με κουρασες καθόλου. Γνώμες και συμβουλές είναι πάντα ευπρόσδεκτες! Τα δεντράκια είναι 10. Κάποια που είναι αρκετά ίσιος ο κορμός σκέφτομαι να τα αφήσω να πάρουν ύψος και να τα καρατομήσω αργότερα. Κάποια που είναι αρκετά άβολα λόγω μορφής (αρκετά στραβά) λέω να τα καρατομήσω το φθινόπωρο και να δοκίμαζα με ορμόνη ριζοβολίας μιας και είναι αρκετά νέα τα φυτά και είναι πράσινα ακόμα μήπως και καταφέρω να βγάλω κάποια ακόμα. Το καλύτερο που μπορώ να κάνω λόγω μικρου μπαλκονιού είναι να τα βγάλω επιτέλους από τα μικρά γλαστρακια και να τα βάλω σε γλάστρες να μεγαλώσουν κρατώντας ένα αρκετά όμορφο και με ωραίο κορμό ίσιο και επίπεδα (το 1 από τα 10 ήταν σχεδόν έτοιμο παρ' ότι nursery). Το χώμα που είχαν και έχουν με έχει αγχωσει πολύ πρέπει να πω γιατι αν είχα akadama δε θα το φοβομουν τόσο το πότισμα λόγω υγρασίας. Ύστερα από ένα τραυματισμό που είχα είμαι αρκετές ώρες στο σπίτι πια οπότε έχω το χρόνο να τα προσέχω κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Παλιά 26-08-18, 23:55   #37
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Νομίζω ότι, αν δεν κάνω λάθος, ο Κώστας (migiaki) είχε προτείνει την δημιουργία δάσους.
Θα μπορούσες να βρεις ένα κιβώτιο από πολυστερίνη από αυτά που χρησιμοποιούν για τα ψάρια κι αφού του ανοίξεις πολλές τρύπες γύρω-γύρω στα τοιχώματα και στην βάση του, να φυτέψεις μέσα εκεί 5 από τα δενδράκια σου και να τα εκπαιδεύεις για δασάκι.
Κι όσο για το akadama, δεν είναι απαραίτητο αυτό καθ' αυτό το υλικό. Η ελαφρόπετρα ή η ψηφίδα λάβας το αντικαθιστούν επάξια.
Προσωπικά εγώ έχω κι ένα ποσοστό οργανικής ύλης στο υπόστρωμα που χρησιμοποιώ, είτε τύρφη, ή φλοιό. Κι επίσης προσθέτω και φυσικό ξυλάνθρακα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 27-08-18, 16:25   #38
harryzo
Member

Προεπιλογή

Πολυστερίνη φαντάζομαι αυτό το άσπρο σαν φελιζολ σωστά; Εγώ μια ελαφρώς ρηχή και φαρδιά γλάστρα που έλεγα να χρησιμοποιήσω. Μόλις παρατήρησα όμως κάποια καινούρια φύλλα που είχαν βγει και αυτά έχουν "καψαλιστει" λίγο. Από ζέστη δεν είναι σίγουρα. Τα ψεκαζα μια φορά την ημέρα και απόγευμα αργά που δεν τα έπιανε ήλιος. Είχα κάνει ριζοποτισμα με alliette μέσα Ιουνίου. Να είναι μύκητας; ΟΛΑ τα φυτά είναι σε μια παρόμοια κατάσταση. Αλλά πολύ λιγότερο κι άλλα πολύ περισσότερο....

Παλιά 29-08-18, 17:43   #39
harryzo
Member

Προεπιλογή

Και χτες παρατήρησα αυτό σε κάποια καινούρια. Πήγα στο γεωπόνο το είδε μου είπε ότι είναι λόγω έλλειψης νερού και ίσως να έχει και τετράνυχο. Ξεκίνησα "βιολογική" αντιμετώπιση σαπουνονερο με μπλε οινόπνευμα δε θέλω να μπλέξω με χημικά πάλι.... Έχει συμβεί σε κάποιον;

Παλιά 30-08-18, 21:46   #40
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή

Τετράνυχος μου έχει τύχει σε μικρή Ροδιά. Δοκίμαζα και εγώ σαπουνόνερα, νερόξυδα κτλ, αλλά μόνο προσωρινά έδειχνε να έχει βελτίωση (3-4 μέρες). Μετά γεννούσαν πάλι και γινόταν πάλι μακελειό. Πήρα τελικά φάρμακο-σπρέυ και βρήκα την υγειά μου. Μία φορά το χρησιμοποίησα και από τότε δεν έχουν ξαναεμφανιστεί. Πραγματικά ήταν για λύπηση...
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-18, 22:08   #41
harryzo
Member

Προεπιλογή

Μετά τον ψεκασμό ομολογώ πως έγιναν χειρότερα. Έχω ακόμα κάποιους ενδοιασμούς με το αν όντως είναι τετράνυχος εκτός κι αν είδες ίδια συμπτώματα κι εσύ.

Παλιά 31-08-18, 23:26   #42
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Πώς διαπιστώνουμε τον τετράνυχο : Τοποθετούμε ένα λευκό χαρτί κάτω από το κλαδί με την προσβεβλημένη βλάστηση. Τινάζουμε τα φύλλα πάνω από το χαρτί και κυττάζουμε (καλλίτερα με μεγεθυντικό φακό) εάν κάτι από αυτά που έχουν πέσει κινείται.
Όσες προσβολές είχα σε δένδρα μου από τετράνυχο, μόνο με χημική αντιμετώπιση τις εξόντωσα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 01-09-18, 15:49   #43
harryzo
Member

Προεπιλογή

Βρήκα κάτι μαύρο κάτω από ένα φύλλο αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Η συμβουλή με το χαρτί είναι υπέροχη θα τη δοκιμάσω ευχαριστώ πολύ! Η λύση απ' ότι φαίνεται είναι μόνο χημική αλλά έχω σκυλί που τ αγαπάει εξίσου όσο κι εγώ και κάθε μέρα τα μυρίζει και ξαπλώνει δίπλα τους και δε θα μπορέσω να προχωρήσω σε χημικό. Μια φορά χρησιμοποίησα systhane και ορκίστηκα στον εαυτό μου να μην το ξανακάνω. Τα φύλλα στα περισσότερα έχουν καταστραφεί. Θα δοκιμάσω με θειάφι στα υγιή να τα προστατέψω (μου το πρότεινε γεωπόνος). Αν δεν καταφέρω να τον ξεπαστρεψω μέχρι το φθινόπωρο που θα πέσουν τα φύλλα κινδυνεύω να χάσω και τα δεντράκια όμως ή μπορούν να ξεχειμωνιάσουν; Σκέφτομαι να κοψω όσα εχουν ξεραθεί αρκετά και δείχνουν άρρωστα όπως αυτό. Δεν έκανα και αποφύλλωση στις αρχές του καλοκαιριού μέγα λάθος νομίζω για αυτό και κάηκαν τα φύλλα.

Παλιά 02-09-18, 16:25   #44
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Τα προσβεβλημένα φύλλα μπορείς να τα κόψεις, επιβάλλεται να τα κόψεις.
Και να τα πετάξεις στα σκουπίδια τυλιγμένα ή να τα κάψεις.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harryzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έκανα και αποφύλλωση στις αρχές του καλοκαιριού μέγα λάθος νομίζω για αυτό και κάηκαν τα φύλλα.
Πρόσεξε!
Η αποφύλλωση είναι μία τεχνική που εφαρμόζουμε σε δένδρα πολύ πιο προχωρημένα στην διαμόρφωση.
Κι ο στόχος είναι είτε η δημιουργία διακλάδωσης ή η σμίκρυνση των νέων φύλλων που θα πετάξουν.
Εσύ χτίζεις αυτή την στιγμή τον κορμό του δένδρου (ούτε καν τα κύρια κλαδιά) οπότε χρειάζεσαι όλο το πράσινο για να προωθείται η ανάπτυξη.
Κι οπωσδήποτε η μη διενέργεια αποφύλλωσης δεν έχει να κάνει με τα συμπτώματα που παρουσιάζει το δένδρο.

Υπάρχει μια μυκητολογική ασθένεια στα γιαπωνέζικα σφενδάμια που ονομάζεται "eagle's claw" αλλά δυστυχώς αυτή την στιγμή μου διαφεύγει η επιστημονική της ονομασία.
Εagle's claw = το ράμφος του αετού = η άκρη του φύλλου στρίβει προς τα πάνω και δίνει την όψη του γαμψού ράμφους.
Έχω την εντύπωση ότι τα φύλλα του δένδρου σου παρουσιάζουν ένα τέτοιο χαρακτηριστικό.
Ψάξε το λιγάκι.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 02-09-18, 21:35   #45
harryzo
Member

Προεπιλογή

Αυτό το κατσαρωμα ήρθε μετά το σαπουνονερο με πολύ λίγο οινόπνευμα που μπορεί να βοήθησε στην παραμόρφωση δεν ήταν έτσι πριν. Είχε αρκετά και πολύ μεγάλα φύλλα και σκέφτηκα ότι ίσως να χρειαζόταν αλλά τελικά ευτυχώς απ' ότι φαίνεται δεν το έκανα... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές