Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ανακοινώσεις - Κανονισμοί - Πληροφορίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-05-10, 17:00   #1
Greg
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Greg

Περιοχή: cyprus
Προεπιλογή Ψήφος εμπιστοσύνης Στο Φόρουμ!!!

Αγαπητοί φίλοι,

Με το παρόν ποστ θα ήθελα να δώσω τον δικό μου ψήφο εμπιστοσύνης στον ιδρυτή και Διαχειριστές του φόρουμ ως προς την άψογο τρόπο που διαχειρίζονται το φόρουμ και να επιβεβαιώσω με αυτή τη κίνηση την πλήρη υποστήριξη μου ως προς τις αποφάσεις που έχουν πάρει στο πρόσφατο παρελθόν.

Οι αποφάσεις ήταν στηριγμένες στην ανιδιοτέλεια και στο κοινό συμφέρον όλων εμάς που ασχολούμαστε με την τέχνη του Μπονσαι και αποτελούμε μέλη του φόρουμ αυτού.

Έδειξαν ότι με αυτή την τακτική παραμένουν πιστή σε θεμελιώδεις αρχές και αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση.

Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τον πολύτιμο χρόνο και κόπο που καταβάλλεται χωρίς να έχετε οποιοδήποτε κέρδος απλά για να έχουμε εμείς την ευκαιρία να γνωρίσουμε την τέχνη των μπονσαι.
Greg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 17:10   #2
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανοιξουμε τετοια κουβεντα.
Ειμαστε μια παρεα, κανουμε το κεφι μας και αυτο ειναι ολο.
Κανενας δεν νοιωθει οτι κανει κατι σημαντικο, που να αξιζει να αναφερθει.
Το αν σε καποιους δεν αρεσει το κλιμα ή ο τροπος που λειτουργει το φορουμ ειναι δικαιωμα τους να συμμετεχουν ή να μην συμμετεχουν. Απολυτα κατανοητο.
Κατα τα αλλα, παμε παρακατω με την ελπιδα οτι ολο και περισσοτεροι θα ασχοληθουν με τα μπονσαι και θα προστεθουν στην παρεα μας....
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 17:25   #3
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι,

Με το παρόν ποστ θα ήθελα να δώσω τον δικό μου ψήφο εμπιστοσύνης στον ιδρυτή και Διαχειριστές του φόρουμ ως προς την άψογο τρόπο που διαχειρίζονται το φόρουμ και να επιβεβαιώσω με αυτή τη κίνηση την πλήρη υποστήριξη μου ως προς τις αποφάσεις που έχουν πάρει στο πρόσφατο παρελθόν.

Οι αποφάσεις ήταν στηριγμένες στην ανιδιοτέλεια και στο κοινό συμφέρον όλων εμάς που ασχολούμαστε με την τέχνη του Μπονσαι και αποτελούμε μέλη του φόρουμ αυτού.

Έδειξαν ότι με αυτή την τακτική παραμένουν πιστή σε θεμελιώδεις αρχές και αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση.

Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τον πολύτιμο χρόνο και κόπο που καταβάλλεται χωρίς να έχετε οποιοδήποτε κέρδος απλά για να έχουμε εμείς την ευκαιρία να γνωρίσουμε την τέχνη των μπονσαι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τακης Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αν σε καποιους δεν αρεσει το κλιμα ή ο τροπος που λειτουργει το φορουμ ειναι δικαιωμα τους να συμμετεχουν ή να μην συμμετεχουν. Απολυτα κατανοητο.
Κατα τα αλλα, παμε παρακατω με την ελπιδα οτι ολο και περισσοτεροι θα ασχοληθουν με τα μπονσαι και θα προστεθουν στην παρεα μας....
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 20:32   #4
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
0χι, να την ανοιξουμε γιατι εχουμε βαρεθει μονο να ακουμε κραξιμο απο τους κακοβουλους, λες και μερικοι μας πληρωνουν και εχουν και συγκεκριμμενες απαιτησεις και μας κανουν και μαθηματα...χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που εκτιμουν 5 πραγματακια, ευχαριστουμε Greg :)
Παλιά 14-05-10, 20:35   #5
Theodore
Senior Member

Το avatar του χρήστη Theodore

Περιοχή: Αγρίνιο
Προεπιλογή

Είμαι απο τους λιγώτερο "ενεργούς" φίλους του φόρουμ.
Ακόμη κι αν δεν έχω να παρουσιάσω κάτι ιδιαίτερο αυτό το καιρό, καθημερινά μπαίνω, διαβάζω, αν θεωρώ απαραίτητο σχολιάζω....
Δεν ξέρω τι μύγα τον τσίμπησε το φίλο μας τον Μάνο, αλλά δεν γίνεται να είμαστε όλοι ίδιοι, στην συμπεριφορά μας, στην ενασχόληση με το χόμπυ μας, ακόμη και στην αγάπη μας γι΄ αυτό που κάνουμε....
Theodore δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 20:55   #6
georgev
Member

Το avatar του χρήστη georgev

Περιοχή: Ηρακλειο Αττικης
Προεπιλογή

Φαντασου να μαστε και Ιάπωνες. Θα χαμε βγαλει τις κατανες και θα σφαζομασταν. Ρε παιδες υποτιθεται οτι ολες αυτες οι ασχολιες γινονται για να ηρεμουν τη ψυχη μας. Περιμενα τοοοοσο καιρο αυτο που εγινε στην Κηφησια και τελικα ξενερωσα και δεν ηρθα γιατι καταλαβα πως ακομα και για κατι τοσο απλο συνεχιζουμε να ειμαστε "Ελληνες". Κι εγω σκεφτομουνα οτι τωρα με ολη αυτη την κατασταση που επικρατει θα υπηρχε κοινος τοπος για να νοιωσουμε οτι δεν υπαρχουν ταξεις αλλα ανθρωποι, με ονειρα, με ιδεες. Απ'οτι φαινεται ζω αλλου. Αλλα να σας πω κατι καλυτερα να ζω αλλου. Τουλαχιστον εχω το μυαλο μου ηρεμο. Ελπιζω αυτη η προσπαθεια να μην τελικα καταστραφει οπως καποια απ'τα πρωτα μας δεντρακια.
georgev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 20:58   #8
gavros
Köter Αντινομαρχης

Το avatar του χρήστη gavros

Περιοχή: Αιγαλεω
Προεπιλογή

ειπα να μην ασχοληθω, αλλα τωρα θα το κανω γιατι φορτωνω...

θα τα πω οπως ξερω κ ξεροντας οτι θα το διαβασει ο Μανος του το λεω ανοικτα να το δει.

Μανο, η οσφυοκαμψια ποτέ δεν ηταν το ατου μου κ πολλων αλλων εδω μεσα .

επισης αφου προτιμας το γλυψιμο απο το να φερθεις <παντελονατα> και να γλυφεις εκει που εφτυνες μπορεις να το κανεις ανετοτατα αλλα χωρις να κατηγορεις κανεναν αλλον.

το πως θα κονομησεις ειναι δικη σου δουλεια και δικαιωμα.
οπως και δικο μου δικαιωμα ειναι να κρινω την καθε συμπεριφορα .

εισαι απαραδεκτος με ολη τη σημασια της λεξης.

πριν αλλαξεις ροτα κατηγορουσες καποιους...
μετα σου εβαλε χερι το αφεντικο σου και ποιησες την νησσα.
τελος επειδη εδω σου βαζανε λιγο κοντρα-χερι,
προτιμησες αλλα κολπα...

με γεια σου με χαρα σου, αλλα το να κατηγορεις οτι φταιμε εμεις ειναι τουλαχιστον ανηθικο, και δεν συναδει με καποιον που φοραει παντελονια.

αντε λοιπον εκει που σε γλυφουνε,
και να συνεχισεις την τακτικη της οσφυοκαμπτικης σου γυμναστικης δια των σιελογονων αδενων !!

αντε γεια !

οσο για ευχελαια του φορουμ εγω λογω θεσης δε μπορω να συμμετεχω.
αρα θα πω οτι ειναι χαλια, εισαστε εριστικοι,εισαστε ασχετοι, βριζετε, δεν γλυφετε, και αλλα πολλα!

http://e-gavros.blogspot.com/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gavros : 14-05-10 στις 21:04
gavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 21:01   #9
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Μόλις έγινα μέλος στο φόρουμ, πρίν καλα-καλά καταλάβω πως δούλευε το πράμα, αντέδρασα και μάλιστα άκομψα.......Οταν αντιλήφθηκα οτι όλοι εδω μέσα, χωρίς κανένα απολύτως κέρδος, μονο με αγάπη για τα μπονσάι ανταλλασσαν πληροφορίες, πότε με λιγη κοντρα (αλλά πάντα στα πλαισια) και τις περισσοτερες φορές με αγάπη, κατάλαβα το λάθος μου και απολογήθηκα.

Σημερα, μετά απο λίγους μήνες, βρίσκομαι στη θέση του moderator και αντιλαμβάνομαι οτι αυτή η αγάπη μου για τα μπονσάι γίνεται πολλές φορές αγγαρεία όταν πρέπει να σχολιάζω και να πέρνω θέση για τα όσα χαζά και ευτελή συμβαίνουν πέριξ.

Τους τελέυταίους μήνες έχω δέι άτομα να αποχωρούν γιατί δέν έγινε δικό τους το φόρουμ και γιατί διαφωνουσαν με μερικά πράματα, είδα άλλους να προσπαθούν να επιβληθούν σαν γκραντε ειδικοί με σκοπο προώθηση/διαφήμηση, και άλλους να κόπτονται για χρήση της γλώσσας, και άλλα προσπαθώντας να βάλουν τους υπόλοιπους στα δικά τους καλούπια με τα δικά τους δεδομένα.

Εδώ είμαστε μιά παρέα αρκετά μεγάλη, μοιραζόμαστε αφιλοκερδώς και με αγάπη πληροφορίες, γνώμες απόψεις, με χιούμορ και ευχομαι αυτό να συνεχίσει.

Πιστεύω οτι η δουλεια που γίνεται είναι αρκετά καλή αμα σκεφτεί κάποιος που βρισκόταν το χόμπυ στν Ελλάδα πρίν απο 1-2 χρόνια.

Υποκλίνομαι σε όσους το ξεκίνησαν, το κράτησαν και σε όλα τα μελη που ενδιαφέρονται για τα ΜΠΟΝΣΑΙ (και όχι για τα λοιπά ευτελή).

Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 22:53   #10
Perkos
Ο πιο παλιος απ΄ολους!!!

Το avatar του χρήστη Perkos

Περιοχή: θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
και άλλους να κόπτονται για χρήση της γλώσσας, και άλλα προσπαθώντας να βάλουν τους υπόλοιπους στα δικά τους καλούπια με τα δικά τους δεδομένα.
Φιλε Σταυρο !
Επειδη βλεπω οτι παιρνουν και αλλους τα σκαγια, και επειδη δεν θελω να γινω " παραπλευρη απωλεια ", διευκρινησε σε παρακαλω τα παραπανω, γιατι νομιζω οτι αφορουν εμενα !
Και το λεω αυτο , γιατι εγω σου ζητησα, με απολυτη ευγενεια και σεβασμο, να γραφεις και τη μεταφραση διπλα στις Αγγλικες λεξεις, για να καταλαβαινω τι λες !

Παρεπιπτοντως, ναι κοπτομαι για τη χρηση της γλωσσας και οχι, δεν προσπαθω να βαλω κανεναν στα δικα μου καλουπια !
Παλιά 14-05-10, 22:56   #11
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Σταυρο !
Επειδη βλεπω οτι παιρνουν και αλλους τα σκαγια, και επειδη δεν θελω να γινω " παραπλευρη απωλεια ", διευκρινησε σε παρακαλω τα παραπανω, γιατι νομιζω οτι αφορουν εμενα !
Και το λεω αυτο , γιατι εγω σου ζητησα, με απολυτη ευγενεια και σεβασμο, να γραφεις και τη μεταφραση διπλα στις Αγγλικες λεξεις, για να καταλαβαινω τι λες !

Παρεπιπτοντως, ναι κοπτομαι για τη χρηση της γλωσσας και οχι, δεν προσπαθω να βαλω κανεναν στα δικα μου καλουπια !
ειμαι σιγουρος οτι ο Σταυρος δεν εννοει εσενα, μαλλον εχασες ενα προσφατο επεισοδιο στο φορουμ με την επιδειξη σοβαροφανειας ενος μελους...
Παλιά 14-05-10, 23:08   #12
Perkos
Ο πιο παλιος απ΄ολους!!!

Το avatar του χρήστη Perkos

Περιοχή: θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι σιγουρος οτι ο Σταυρος δεν εννοει εσενα, μαλλον εχασες ενα προσφατο επεισοδιο στο φορουμ με την επιδειξη σοβαροφανειας ενος μελους...
Αμα εισαι σιγουρος Mr. Glyn, ανακαλω !
Για να ειμαι και εγω σιγουρος, καλυτερα να το διαΣΤΑΥΡΟΣουμε !
Παλιά 15-05-10, 00:19   #13
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι,

Παράθεση:

Συνεχίζουμε, Τάκη... απλά σε ευχαριστούμε φίλε....
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-10, 00:21   #14
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα εισαι σιγουρος mr. Glyn, ανακαλω !
Για να ειμαι και εγω σιγουρος, καλυτερα να το διαΣΤΑΥΡΟΣουμε !
Είναι σίγουρο Γιάννη.. διεγράφη το θέμα για αυτό δεν το είδες...
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-10, 00:43   #15
alexandra
Senior Member

Το avatar του χρήστη alexandra

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Δεν πολυμπαίνω στο forum τελευταία και τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι λίγο με τα bonsai… (Θα ανακάμψω, όμως, που θα πάει…)

Επίσης, επειδή δεν πολυμπαίνω δεν ξέρω και όλο το παρασκήνιο. Όταν μπήκα λοιπόν και είδα τα καθέκαστα, έλεγα να μη γράψω τίποτα, μιας και είμαι κάπως εκτός…

...αλλά τελικά θέλω να πω κάτι: Θέλω να ευχαριστήσω τον Τάκη που ξεκίνησε αυτή την ωραία παρέα, που ανέλπιστα ίσως αριθμεί πια πάνω από 800 μέλη, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους Mods που δίνουν αρκετό από το χρόνο τους για να είναι παρόντες εδώ και να βοηθούν – στην τελική χωρίς αντάλλαγμα και χωρίς αυτοπροβολές - και θέλω να πω ότι το κλίμα εδώ μου αρέσει, μου αρέσει γενικότερα να υπάρχουν άνθρωποι που μοιράζονται το ίδιο ενδιαφέρον, χόμπυ, μεράκι, όπως θέλετε πείτε το… μου αρέσει που υπάρχει αυτό το forum και σας ευχαριστώ που το κρατάτε ζωντανό!

Από εκεί και πέρα, κόντρες, προσπάθειες για επιβολή μιας άποψης, προσπάθειες για αυτοπροβολή κλπ κλπ φυσιολογικό είναι να υπάρχουν, παντού παίζουν, αλλά εμένα τουλάχιστον με κουράζουν και με ενοχλούν…

…και εν πάση περιπτώση, ας συμμετέχει ο καθένας όσο και όπου θέλει, με τους όρους που θέλει και στο μέτρο που θέλει… γιατί καμιά φορά φθάνεις να υπερασπίζεσαι το αυτονόητο…
alexandra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές