Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ας γνωριστούμε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-11-19, 11:18   #1
Mpilopoulos
Junior Member

Περιοχή: Auhna
Προεπιλογή Αρχάριος με φίκο Αθήνα

Καλημέρα σε όλους σας .

Είμαι ο Σπύρος και πάντα μου άρεσαν τα bonsai, μέχρι που πήρα την απόφαση να αγοράσω ένα. Έτσι και έγινε, ένα πρωί πέρναγα από το Παγκράτι και σταμάτησα στη βιτρίνα ενός ανθοπωλείου όπου είχε πολύ όμορφα bonsai, περιποιημένα .

Μιας και αρχάριος λοιπόν μπήκα στην ομάδα του mybonsai για να αποκτήσω γνώσεις τόσο για το δικό μου όσο και για άλλα είδη .

Προς το παρών το μόνο που κάνω είναι να το ποτίζω, όταν με την αφή καταλαβαίνω ότι το χώμα του δεν έχει υγρασία. Το έχω σε εξωτερικό χώρο , χωρίς να το βλέπει ήλιος όλη την ημέρα . Σας στέλνω και φωτογραφία.

Σας ευχαριστώ πολύ .
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg φίκος 3.jpg (187,0 KB, 23 εμφανίσεις)
Mpilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-19, 12:59   #2
gkorg
Senior Member

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Καλως το Σπυρο!
Το δεντρακι σου (καλοριζικο) ειναι εμας ficus retusa.
Θα σου πρότεινα να γράψεις στην ''αναζήτηση''του mybonsai, ''ficus retusa'' και να δεις την (αρκετά μεγάλη) λίστα των σχετικών θεμάτων που έχουν ανέβει κατά καιρούς. Σίγουρα θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα, από άλλους συνάδελφους που έχουν ficus. Καλό διάβασμα! Θα σου έλεγα καταρχήν, ότι αν και είναι όμορφο το κασπό, κρατάει το νερό και την υγρασία στην γλάστρα, οπότε εγώ θα το έβγαζα για να έχει καλή αποστράγγιση.
Ιδού και ένα link με πληροφορίες για το είδος του φυτού σου:
https://www.bonsaiempire.com/tree-species/ficus
Καλη αρχη!
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-19, 14:44   #3
Mpilopoulos
Junior Member

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση και για την συμβουλή σχετικά με το κασπό!! Όντως παρατήρησα όταν το σήκωνα ότι κρατούσε υγρασία και δεν ήξερα εάν είναι φυσιολογικό και καλό για το δεντράκι . Επίσης μια ερώτηση . Ποια η διαφορά μεταξύ malsai και bonsai ;

Ευχαριστώ gkorg !!
Παλιά 25-11-19, 01:26   #4
gkorg
Senior Member

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Σπύρο αυτό που ξέρω για τα MALLSAI είναι ότι πρόκειται για φυτά, ας πούμε τύπου bonsai, φτιαγμένα μαζικά, που πουλιούνται πολύ φτηνά σε Mall (εμπορικά κέντρα)...
Νομίζω ότι είναι μια ένωση των λέξεων bonsai και mall.
Το σίγουρο είναι ότι όσο και χαμηλή ποιότητα να έχει ένα λεγόμενο mallsai, δεν παύει να είναι ένα φυτό, που με την κατάλληλη φροντίδα μπορεί να πάρει τον δρόμο του προς τα bonsai.
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-19, 22:32   #5
Mpilopoulos
Junior Member

Προεπιλογή

Καλησπέρα

Gkorg σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση .

Θα επανέλθω και με άλλες απορίες αλλά στο κατάλληλο τόπικ . :)

ΜΦΧ
Παλιά 25-11-19, 22:58   #6
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Σπύρο καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Βλέπω ότι έμαθες ήδη κάποια βασικά πράγματα όπως,
το δενδράκι σου δεν είναι μπονσάι αλλά μαλσάι -μη χαλιέσαι, από ένα τέτοιο ξεκινήσαμε όλοι μας- είναι φίκος, πρέπει να βγάλεις το κασπώ, πρέπει να περιμένεις να στεγνώσει το χώμα σε κάποιο βάθος πριν ξαναποτίσεις.
Από εδώ και πέρα.
Επειδή είναι υποτροπικό φυτό ο χειμώνας στην Ελλάδα θα του πέσει λίγο βαρύς. Προστάτεψέ το λοιπόν, σε εσωτερικό χώρο μη θερμαινόμενο. Ιδανική θερμοκρασία τον χειμώνα γύρω στους 15 βαθμούς αλλά αν πάει και μέχρι 5 μην τρομάξεις. Το κάτω του μηδενός όμως θα το σκοτώσει.
Του αρέσει η υγρασία στα φύλλα -όχι ιδιαίτερα στις ρίζες όμως- γιαυτό ψέκαζε μία δύο φορές την ημέρα, κυρίως τους θερινούς μήνες.
Μεταφύτευση σε κανονικό υπόστρωμα θα κάνεις τέλος της άνοιξης όταν ζεστάνει καλά ο καιρός.
Παλιά 26-11-19, 00:48   #7
Mpilopoulos
Junior Member

Προεπιλογή

Φίλε chef σε ευχαριστώ πολύ και εσένα που αφιερώσεις χρόνο τόσο να με καλωσορισεις όσο και για τις συμβουλές σου.

Θα ξεκινήσω ρωτώντας σε πως καταλαβαίνεις ότι είναι μαλσαι? Είχα την εντύπωση ότι είναι μπονσαι αλλά όντως δεν με χαλάει το αγαπάω το ίδιο !

Επίσης σε ένα ποστ σχετικά με φίκους διάβασα για την πρασινάδα επάνω στον κορμό ότι δηλώνει υγρασία και γι'αυτό το λόγο αφαίρεσα το κασπο.

Ερώτηση 3η το nebari που βλέπω να αναφέρεται σε ποστ είναι ο κορμός ο βασικός?

Ερώτηση 4η οι ρίζες έξω από το χώμα πρέπει να καλύπτονται?

Αυτά προς το παρόν . Προσπαθώ να μάθω μάθω όσα πιο πολλά μπορώ και μετά να πιάσω το κομμάτι του κλαδεματος και της μορφής - φόρμας του φυτού. Ζητώ συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Παλιά 26-11-19, 03:13   #8
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Σπύρο!
Όπως σου έγραψε ο Ανδρέας, οι περισσότεροι από εμάς με έναν ίδιο φίκο ξεκινήσαμε
Με αγάπη και φροντίδα μπορεί να μεταμορφωθεί σε ένα συμπαθητικό δένδρο. Στο λέω μετά λόγου γνώσεως γιατί έχει ένα τέτοιο πολύ όμορφο κι η Μαρία (MariaM) κι έχω κι εγώ ένα που έχει αρχίσει να φαίνεται ενδιαφέρον

Οι ερωτήσεις σου απευθύνονται στον Ανδρέα αρχικά, αλλά ας μου επιτρέψει μιας και γράφω να απαντήσω... έτσι για να μην περιμένει ο ανυπόμονος αρχάριος νέος φίλος της παρέας μας
Nebari ονομάζουμε τις επιφανειακές ρίζες που βρίσκονται στην βάση του κορμού, είναι η εξάπλωση, η έκταση των επιφανειακών ριζών ολόγυρα στον κορμό. Είναι σημαντικό στοιχείο για την δημιουργία ενός αισθητικά ισορροπημένου μπονσάϊ κι υπάρχουν διάφορες τεχνικές για την δημιουργία του ή για την διόρθωσή του.

Όσον αφορά στις ρίζες έξω από το χώμα, εννοείς τις ρίζες του φίκου σου? Ή αναφέρεσαι γενικώτερα?
Στο μπονσάϊ οι ορατές εκτός υποστρώματος ρίζες, προσδίδουν μία αίσθηση/ψευδαίσθηση ηλικίας κι επομένως είναι στοιχείο που το χρησιμοποιούμε, ανάλογα βεβαίως με τον σχεδιασμό του δένδρου μας.
Υπάρχει και φόρμα μπονσάϊ στην οποία σταδιακά αποκαλύπτουμε τις ρίζες του δένδρου. Δες την εικόνα, η φόρμα αυτή ονομάζεται Neagari.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg neagari.jpg (34,2 KB, 9 εμφανίσεις)

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-19, 19:38   #9
Mpilopoulos
Junior Member

Προεπιλογή

Αγαπητή My Nellie σε ευχαριστώ για την απάντηση και την αμεσότητα .

Για τις ρίζες εννοούσα του δικού μου επειδή κάποιες βγαίνουν έξω από το υπόστρωμα ( λεπτές σαν χορδές ) και κάποιες είναι γύρω από τον κορμό. Δεν ήξερα αν πρέπει να κάνω κάτι για αυτές . Οπότε τις αφήνω ως έχουν .

Δεν έχω πειράξει τίποτα από το φυτό είναι η αλήθεια. Το μόνο που κάνω είναι τα προφυλάξω από το κρύο οπότε αν κάποια μέρα έχει πολύ κρύο αέρα κτλ το βάζω μέσα από το παράθυρο . Άρχισα να το ψεκάζω στα φύλλα όπως πρότεινε ο chef .

Λέγοντας ότι με φροντίδα μπορεί να γίνει ενδιαφέρων , εννοείς σίγουρα κάτι παραπάνω από πότισμα , ψεκασμό και να το έχω σε εξωτερικό χώρο σωστά?

Με φιλικούς χαιρετισμούς.
Παλιά 26-11-19, 23:46   #10
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mpilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Για τις ρίζες εννοούσα του δικού μου επειδή κάποιες βγαίνουν έξω από το υπόστρωμα ( λεπτές σαν χορδές ) και κάποιες είναι γύρω από τον κορμό.
Προς το παρόν, κράτησέ τις ως έχουν κι αν έρθεις σε κάποιο εργαστήριο, μπορούμε να τις δούμε μαζί και να αφαιρέσεις κάποιες.
Υπάρχουν είδη φίκου που δίνουν ρίζες εναέριες και στην διαμόρφωση αυτών των ειδών σε μπονσάϊ εφαρμόζουμε διάφορες τεχνικές ώστε με αυξημένη υγρασία να προκαλέσουμε την ανάπτυξη εναερίων ριζών.

Άρχισα να το ψεκάζω στα φύλλα όπως πρότεινε ο chef .
Ο Ανδρέας σου μίλησε για ψέκασμα το καλοκαίρι με την ζέστη. Όχι τώρα. Μη το ψεκάζεις τώρα με τον υγρό και κρύο καιρό, θα του δημιουργήσεις πρόβλημα με ασθένειες.

Λέγοντας ότι με φροντίδα μπορεί να γίνει ενδιαφέρων , εννοείς σίγουρα κάτι παραπάνω από πότισμα , ψεκασμό και να το έχω σε εξωτερικό χώρο σωστά?
Εννοώ ότι εάν το καλλιεργήσεις με αγάπη κι αν συνεχίσεις να διαβάζεις και να μαθαίνεις, τότε σίγουρα θα αναδειχθεί πολύ καλλίτερα απ' την εικόνα που βλέπεις σήμερα
Όποιες απορίες έχεις μπορείς ελεύθερα να τις εκφράζεις. Να μη σου φαίνονται ανόητες οι ερωτήσεις σου. Έτσι μαθαίνεις.
Αλλά παράλληλα -νομίζω κάπου το ξαναέγραψα αυτό- να διαβάζεις, να ψάχνεις, να βλέπεις και να μελετάς φωτογραφίες μπονσάϊ.
Μου έρχεται αυτή την στιγμή στο νου η ιστοσελίδα του γνωστού και σημαντικού καλλιτέχνη μπονσάϊ Walter Pall. Αν την επισκεφθείς κι αφιερώσεις χρόνο να την περιηγηθείς, θα δεις σε λεπτομερέστατο φωτογραφικό ρεπορτάζ την πορεία πάρα πολλών εξαιρετικών μπονσάϊ. Θα σχηματίσεις έτσι μια ιδέα του πώς προχωράμε για την δημιουργία ενός μπονσάϊ, χρησιμοποιώντας υλικό από την φύση. Αυτά τα δένδρα που συλλέγονται από την φύση, με βάση συγκεκριμένα μορφολογικά χαρακτηριστικά τα οποία τα καθιστούν κατάλληλα για να εκπαιδευθούν ως μπονσάϊ, ονομάζονται yamadori.

Ένα μπονσάϊ μπορείς να το δημιουργήσεις από σπόρο, από μόσχευμα, από φυτωριακό υλικό κι από υλικό συλλεγμένο από την φύση. Τα δένδρα που προέρχονται από το φυσικό περιβάλλον έχουν την μεγαλύτερη εκτίμηση επειδή έχουν έτοιμα πολλά επιθυμητά χαρακτηριστικά. Τα δένδρα που καλλιεργούνται από σπόρο χρειάζονται πάρα πολλά χρόνια για να αναδειχθούν, αλλά κι αυτή η διαδικασία έχει τις δικές της χάρες.

Εσύ προς το παρόν μπορείς να δουλέψεις με το δένδρο που έχεις, κλαδεύοντάς το, συρματώνοντας τα κλαδιά για να τους δώσεις ελκυστική κίνηση, υποβοηθώντας την ανάπτυξη νέων ματιών εκεί που χρειάζονται, φροντίζοντας να το ποτίζεις σωστά, λιπαίνοντάς το όταν και όπως πρέπει.
Στην συνέχεια θα πρέπει να το μεταφυτεύσεις σε ένα μικρότερο και πιο κατάλληλο pot.
Αν συνεχίσεις με το ίδιο ενδιαφέρον κι ενθουσιασμό, μπορείς να αγοράσεις ένα εύκολο είδος (ελιά, μυρτιά, γιουνίπερο, ροδιά) από κάποιο φυτώριο και να αρχίσεις να δημιουργείς εσύ ο ίδιος το δικό σου μπονσάϊ.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 29-11-19, 01:04   #11
Mpilopoulos
Junior Member

Προεπιλογή

Αλεξάνδρα σε ευχαριστώ πολύ καθώς και τα υπόλοιπα παιδιά. Θα πρέπει να παραβρεθώ σε ένα εργαστήριο και πιστεύω πως θα μάθω πολλά για αρχή.
Παλιά 01-12-19, 00:39   #12
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Θα είναι χαρά μας!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές