Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-06-09, 21:21   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή Κυπαρισσακι!!!!! (Cupressus arizonica)

sak
Μελος
Θέμα: Κυπαρισσακι!!!!! Thu Mar 05 2009, 20:09

Στο κτημα μου στο χωριο (το πασιγνωστο πλεον φαραι) υπηρχε ενα μικρο και ασχημο κυπαρισσακι που το ειχαν καταντησει ετσι περαστικα αιγοπροβατα που του ετρωγαν συνεχως την κορυφη.Εχθες το εβγαλα και αποφασισα να πειραματιστω.
Επιθυμητη καθε βοηθεια για τη συνεχεια και καθε γνωμη για το αποτελεσμα και για τυχον διορθωσεις.

--------------------------------------------------------------------------

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Thu Mar 05 2009, 22:37

η διακλαδωση του ειναι εξαιρετικα καλη (μεγαλοι καλιτεχνες τα αιγοπροβατα)
ο κορμος ειναι πολυ λεπτος ομως....
μηπως ειναι juniperus?

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Thu Mar 05 2009, 22:42

Δεν ειμαι και σιγουρος φιλε Γιωργο.Μπορει να ειναι και γιουνιπερος.Παντως ειναι ενα ειδος της οικογενειας
αυτης (κυπαρισσοειδες).Εχεις κανενα σχεδιο καλο για το δεντρακι;;

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Thu Mar 05 2009, 22:50

τι να σου πω φιλε....με προβληματιζει ο κορμος σου...αλλα μου αρεσουν τρελα τα κλαδια.... δεν ξερω...θα το σκεφτω....μηπως μπορεις να βγαλεις μια φωτο σε ουδετερο φοντο για να το ψαξω στο photoshop? επισης η φωτογραφια στο υψος των ματιων παρακαλω!

liakos
Μέλος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Thu Mar 05 2009, 23:01

Από τους καλύτερους γλύπτες είναι τα αιγοπρόβατα.
Cupressus arizonica είναι

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Fri Mar 06 2009, 15:28

Ο κορμος εχει λιγο κουρμπα στην κατω μερια.Ισως να μπορω να το εκμεταλευτω.
Ελπιζω να ειναι καλη η φωτο.
Να ρωτησω κιολας κατι.Το δεντρακι βγηκε με ολη του τη ριζα η οποια και τοποθετηθηκε στο γλαστρακι.
Να συρματωσω κανονικα ετσι;

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Fri Mar 06 2009, 15:43

αν δεν εκοψες πολυ ριζα μπορεις να συρματωσεις...παντως εγω θα το αφηνα λιγο να ξεκουραστει και θα το εκανα μετα απο 1-2 μηνες...δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι, πρεπει πρωτα να λυσεις τα προβληματα...το μεγαλο προβλημα που βλεπω στο δεντρο σου ειναι οτι ο κορμος εχει το ιδιο παχος με τα δυο δεξια κλαδια....μια καλη λυση αλλα θελει λιγο εμπειρια ειναι να κανεις το κατω δεξι κλαδι jin. και να μειωσεις και το μηκος των υπολοιπων για να ισορροπησει λιγο....σκεψου καλα πριν κανεις οτιδηποτε γιατι το δεντρακι ειναι πραγματικα ομορφο και πρεπει να αναδειξεις καποια χαρακτηριστικα για να γινει ενα πολυ καλο bonsai...μπορεις να τραβηξεις μια πιο καλη φωτο χωρις φλας για να μην ριχνει σκια στο φοντο και να σου φτιαξω στο photoshop πως το φανταζομαι το δεντρο σου?

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Fri Mar 06 2009, 16:40

liza
Μέλος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Fri Mar 06 2009, 22:40

τα δεξια κλαδιά δείχνουν τελείως ανομοιόμορφα σε σχέση με το υπόλοιπο δεντράκι....περιμένω να δω το jin που λεει ο glyn...

Plot
Μέλος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Fri Mar 06 2009, 22:43

Έχεις δίκιο.
Αν όμως αντί να τα έκοβε ή να τα μίκρυνε, έκανε ένα πολύ αυστηρό κλάδεμα με σκοπό να δώσει ένα στυλάτο και μινιμαλιστικό ύφος σε αυτά τα κλαδιά θα σου άρεσε ;
Πως σου φαίνεται σαν ιδέα ;

liza
Μέλος
αν τα κόψει θα φαίνεται τεράστιος ο κορμός...(ακόμα και το ένα να κόψει)...εσυ λες δηλαδή να τα κλαδέψει τελείως? Προσπαθώ να φανταστώ αυτό το "στυλάτο και μινιμαλιστικό ύφος" που λες....ειναι πολυ χοντρό το κλαδί μοιάζει με κορμό όπως είπαν και παραπάνω και δεν ξερω αν θα ειναι αρμονικό, μου άρεσε καλύτερα σαν ιδέα το jin αλλά μπορεί να είναι δύσκολο να το φτιάξεις κιόλας...

βάζω 2 εικόνες που μπορεί να βοηθήσουν για ιδέες και στυλ....

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sat Mar 07 2009, 00:11

Φιλε SAK...σου δειχνω μια ιδεα που εφτιαξα στο photoshop χρησιμοποιοντας τα κλαδια που βλεπω στην φωτο, ολα τα κλαδια ειναι απο το δεντρο σου και ερχονται στην θεση που θα δεις στην εικονα με συρματωμα και κλαδεμα. Φυσικα αυτο ειναι στην φωτογραφια μιας και πανω σε αυτην μπορω να κανω δουλεια, στην πραγματικοτητα μονο εσυ ξερεις τι κλαδια εχει το δεντρο και αν μπορει να γινει αυτο που δειχνω...Προυποθετει να μην λυπηθεις και να κανεις γεναιο κοψιμο για να αναδειξει αυτο το στυλ. η αποφαση δικη σου...

Αυτο που βλεπεις ειναι το πρωτο κλαδεμα-συρματωμα...με τα χρονια θα αναπτυχθουν οι περαιτερω διακλαδωσεις για να φτιαξεις
τα "συννεφακια" φυλλωματος...

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sat Mar 07 2009, 07:12

Ευχαριστω πολυ παιδια.Γιωργο πολυ ωραιο το σχεδιο σου.Ευχαριστω που ασχοληθηκες.
Ειναι δυσκολο να τα καταφερω αλλα θα κανω μια προσπαθεια και θα επανελθω.
Μεινετε συντονισμενοι!!!!!

Plot
Μέλος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sat Mar 07 2009, 08:58

Έτσι όπως φεύγουν τα κλαδιά προς τα δεξιά δεν θα ήταν ωραίο να του δώσει σιγά-σιγά με τον καιρό ένα ανεμοδαρμένο στυλ με τον υποτιθέμενο αέρα να το χτυπάει από αριστερά ;

rommel06
Μέλος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sat Mar 07 2009, 09:38

Ισως θα ηταν καλυτερα glyn τα κλαδια της αριστερης πλευρας να ειναι πιο σηκωμενα ετσι ωστε να σχηματιζουν μια νοητη ευθεια με τα κλαδια της δεξιας πλευρας.Πως σας φαινεται σαν ιδεα?Το εχω δει σε αρκετα δεντρα που ο κορμος τους γερνει προς την μια πλευρα και κυριως σε κωνοφορα.

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sat Mar 07 2009, 14:32

Μετα απο τις συμβουλες και τη βοηθεια σας εκατσα σημερα ολο το πρωι και συρματωσα-επανακλαδεψα το δεντρακι μου.Προσπαθησα να εφαρμοσω το σχεδιο του glyn αλλα αφησα μερικα επιπλεον κλαδια που μου αρεσαν.Αγνοειστε την πολυ λασπη-το λευκο σχοινι που βοηθα στη σταθεροποιηση του δεντρου.
Επισης να τονισω οτι οπως βλεπετε στη φωτο αποκαλυψα μεγαλυτερο μερος του κορμου για να φανει η κυρτοτητα που σας ελεγα και να αποκτησει λιγο "θεμα"και ο κορμος.Ακομα να πω πως το απομειναρι του χοντρου κλαδιου που κοπηκε βρισκεται ακριβως στο κεντρο και δεν προσφερει τιποτα να μπω σε
διαδικασια να το λαξευσω.Ετσι παρεμεινε μονο για να στηριχτει το συρμα και σε δευτερο χρονο θα κοπει εντελως.Το αποτελεσμα οπτικα μου αρεσει αν και εκοψα μεγαλα κομματια απο το ηδη κλαδεμενο δεντρακι και ειχα αμφιβολιες.
Πως σας φαινεται;;;;;

ΜΠΡΟΣΤΑ

ΠΙΣΩ

gavros
Köter
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sat Mar 07 2009, 17:51

κυπαρισσι επιχαλκωμενο .

προπονηση στο συρματωμα σακη . το στραγγαλισες

θα μπορουσες πιστευω με το 1/3 του συρματος που εβαλες να κανεις την ιδια ακριβως δουλεια.
πιστευω η ιδεα του νεου μοντερεητορ ηταν σωστη.

αρα keep walking

Plot
Μέλος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sat Mar 07 2009, 18:05

Πάντως το βελτίωσε πάρα πολύ ο φίλος μας.

Επιμένω ότι το ανεμοδαρμένο ύφος θα του πήγαινε πάρα πολύ.

Αλήθεια glyn, έχεις τόσα δεντράκια αλλά σε κανένα δεν είδα ανεμοδαρμένο στυλ.
Γιατί ;
Τόσο δύσκολο είναι ;

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sat Mar 07 2009, 21:09

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κανενα ανεμοδαρμενο αν και μου αρεσει πολυ....αυριο παω στο φυτωριο για ερευνα...με εβαλες στην πριζα....παντως θεωρω οτι ειναι δυσκολο, για εμενα τουλαχιστον, το δυσκολο ειναι να πιασεις την κινηση...θα παρω ενα δεντρακι ομως και θα το μελετησω καλα πριν το φτιαξω και θα σας ενημερωσω με full φωτογραφηση βημα-βημα...
Sak η αληθεια ειναι οτι δεν εχεις κανει σωστο συρματωμα...ειναι πολυ καλη η προσπαθεια σου αλλα οπως σωστα ειπε και ο γαβρος, εχεις χρησιμοποιησει παρα πολυ συρμα, θα μειωνοταν τρελα αν κρατουσες τις αποστασεις αναμεσα στις σπειρες, συρματωνε σε κλιση 45 μοιρων....Σου προτεινω επειδη το δεντρακι σου εχει πολλες προοπτικες, να αφαιρεσεις ΟΛΟ το συρμα, να διαβασεις λιγο για το συρματωμα και μετα να ξανασυρματωσεις οπως πρεπει (σορρυ φιλε, ξερω ειναι μπελας, αλλα εχει να κανει με αυτο που ειπα παραπανω, το δεντρακι ειναι θησαυρος και προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να του φερθεις αναλογα)....Περα απο αυτο η φορμα που του εχεις δωσει ειναι πολυ ωραια...εχω μια ενσταση βεβαια γιατι διασταυρωνεις δυο κλαδια...λαθος,
κρατα ενα απο τα δυο, ή αλλαξε τους κλιση για να μην διασταυρωνονται...

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sun Mar 08 2009, 00:25

Ευχαριστω ολους για τα σχολια και τις συμβουλες!!!!
Γιωργο αν μπορεσω θα το ξανασυρματωσω αν και το βλεπω αρκετα δυσκολο
γιατι μου πηρε ολη η διαδικασια γυρω στο 4ωρο.Επισης αν μου κανει καρδια
ισως κοψω ενα απο τα δυο κλαδια που διασταυρωνονται γιατι και σε μενα δεν
πολυπηγαινε αλλα χανω πολυ δεντρο αν το κοψω.Οπως και να εχει ακομα
ειμαι νεωπας στο χομπι και αν δε λαθαψουμε δεν μαθαινουμε.
Ελπιζω να επανελθω στο μελλον με το δεντρακι φουντωμενο.
Και παλι ευχαριστω

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Sun Mar 08 2009, 15:14

Sak εχεις αφησεις πολυ οριζοντιο και αρκετα μακρυ το μεγαλο κλαδι, πρεπει να διορθωσεις τουλαχιστον την κλιση του!

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Mon Mar 09 2009, 14:48

Τελικα κοπηκε το μεγαλυτερο απο τα δυο κλαδια που διασταυρωνονταν,μπηκε και μος εγινε το τελικο φινιρισμα
και τωρα παμε για ξεκουραση στο ραφι μας.Ευχαριστω για τις συμβουλες

Εμπρος

Πισω

Κοψιματα καλυτερα σε κλαδια που δεν εχουν κοπει πολυ βαθεια θα γινουν αργοτερα με χρηση ντρεμελ και κονκαβπενσας (αν δεν κανω λαθος) που ειναι η επομενη αγορα μου!!!!!

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Mon Mar 09 2009, 14:54

Μπραβο φοβερη βελτιωση της εικονας! Εσυ καταλαβαινεις τωρα την διαφορα? Γιατι επιμεναμε για τις αλλαγες? Επειδη βλεπαμε οτι το δεντρακι εχει φοβερες δυνατοτητες!

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Mon Mar 09 2009, 15:07

Δημοσθενη εμενα με εχει τρελανει αυτο το δεντρακι και παρα το πολυ συρμα μου αρεσει πολυ.
Απο κοντα δε,ειναι ακομα πιο ωραιο γιατι εχει και πισω κλαδακια που δε φαινονται στη φωτο.
Και βεβαια καταλαβαινω τη διαφορα αλλα το λυπομουν να το κοψω.
Τωρα βεβαια μου αρεσει περισσοτερο !!!

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Κυπαρισσακι!!!!! Mon Mar 09 2009, 21:19

πολυ καλυτερο....επειδη δεν φαινεται στην φωτο, τσεκαρε να μην βγαινουν απο την ιδια θεση στον κορμο 2 κλαδια.....
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές