Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-11-17, 23:08   #1
Simos1925
Junior Member

Περιοχή: Καβάλα
Προεπιλογή Κλάδεμα μπονσάι

Πήρα πριν από μία βδομάδα ένα μπονσαι και ρωτάω αν θέλει κλάδεμα τώρα η να το αφήσω να αναπτυχθεί κι άλλο γιατί βλέπω πετάει πάλι φύλλα.Θελω να βάλω και φώτο αλλά δεν την παίρνει γιατί;;;
Simos1925 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-17, 23:51   #2
Simos1925
Junior Member

Προεπιλογή

Εντάξει το βρήκα πως στέλνεις αυτή εδώ είναι
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 15103469498361981532480.jpg (191,7 KB, 53 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simos1925 : 10-11-17 στις 23:54
Παλιά 11-11-17, 01:29   #3
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Σίμο.
Το κλάδεμα θα πρότεινα να το αφήσεις για αργότερα.

Εάν το δένδρο το έχεις μέσα, πρέπει να το μεταφέρεις σε προστατευμένο εξωτερικό χώρο. Τι θερμοκρασίες έχετε εκεί που είσαι τον χειμώνα?
Εάν δεν υπάρχει δυνατότητα να είναι έξω προστατευμένο, τότε να το τοποθετήσεις εμπρός από ένα παράθυρο, να έχει φυσικό φώς και ήλιο ει δυνατόν.

Θα χρειασθεί επίσης να αλλάξεις το υπόστρωμα/χώμα της γλάστρας, αλλά αυτό αργότερα προς το τέλος την επόμενης άνοιξης.
Μέχρι τότε πρόσεχε το πότισμα για να μη σαπίσουν οι ρίζες. Να ελέγχεις πόσο υγρό είναι το χώμα πριν ξαναποτίσεις.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-17, 12:39   #4
Simos1925
Junior Member

Προεπιλογή

Εγώ το έχω μέσα στο σπίτι γιατί εδώ έχουμε αρκετά κρύα το έχω στο δωμάτιο μου και το βάζω μπροστά στο παράθυρο για να παίρνει όσο φως μπορεί τουλάχιστον που δεν έχει ήλιο τώρα.Να ρωτήσω κάτι άλλο όταν το κάνω κάποια στιγμή κλάδεμα από όπου και να το κόψω τα κλαδιά θα πετάξει καινούργια κλαδιά μάτια δηλ δεν θέλω να το κόψω και να μην βγει ξανά από εκεί γενικά δεν έχει φόβο;Μέσα στο σπίτι έχω από 20 μέχρι 22 βαθμούς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simos1925 : 11-11-17 στις 13:08
Παλιά 11-11-17, 14:45   #5
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Simos1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το έχω μέσα στο σπίτι γιατί εδώ έχουμε αρκετά κρύα το έχω στο δωμάτιο μου και το βάζω μπροστά στο παράθυρο για να παίρνει όσο φως μπορεί τουλάχιστον που δεν έχει ήλιο τώρα.Να ρωτήσω κάτι άλλο όταν το κάνω κάποια στιγμή κλάδεμα από όπου και να το κόψω τα κλαδιά θα πετάξει καινούργια κλαδιά μάτια δηλ δεν θέλω να το κόψω και να μην βγει ξανά από εκεί γενικά δεν έχει φόβο;Μέσα στο σπίτι έχω από 20 μέχρι 22 βαθμούς
Καλώς όρισες Σίμο.
Να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Το φυτό σου δεν είναι μπονσάι. Είναι ένας φίκος γλάστρας που άμα τον φροντίσεις και τον εκπαιδεύσεις έχει τη δυνατότητα στο μέλλον να γίνει μπονσάι.
Ας πάρουμε τα πράματα με τη σειρά.
Το πρώτο που προέχει είναι να τον κρατήσεις ζωντανό και να μάθεις να τον φροντίζεις. Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι καλές αρκεί να έχει και άπλετο φως και ακόμα καλύτερα και ήλιο, όπως σου είπε και η Αλεξάνδρα. Εάν το έχεις μέσα, πρόσεχε να μην είναι κοντά σε θερμαντική πηγή και να μην τον χτυπάει αέρας κλιματιστικού. Ενδεχομένως να ρίξει μερικά φύλλα αλλά μην μασάς, θα τα ξαναβγάλει μόλις προσαρμοστεί στο περιβάλλον.
Το αμέσως επόμενο βήμα είναι να αλλάξεις το χώμα με στραγγερό υπόστρωμα -όπως θα διαβάσεις εδώ στο φόρουμ, που έχει αρκετό υλικό για μελέτη- αλλά αυτό θα γίνει αφού ζεστάνει καλά ο καιρός. Μάιο ίσως.
Μέχρι τότε πρόσεχε το πότισμα, θα ποτίζεις όταν στεγνώνει το χώμα σε βάθος 3-4 εκατοστά και τα υπόλοιπα θα τα πούμε εν καιρώ.
Καλή αρχή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 17-11-17 στις 00:39
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-17, 15:09   #6
Simos1925
Junior Member

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ chef ξέρω ότι είναι ficus ginseng έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ και καιρό.Για το κλάδεμα θελω να ρωτήσω πιο μήνα και αν κλαδευω όπου θέλω εγώ θα πετάξει από εκεί μετά μάτια η οφθαλμούς που λένε η θέλει συγκεκριμένα από κάποια σημεία;; Ευχαριστώ!!Και κάτι ακόμη τώρα που είναι ποτισμένο να ψεκάζω τα φύλλα κάνει η όχι και αν κάνει κάθε πότε;Μέρες εννοώ και πρωί η βράδυ καλύτερα;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simos1925 : 11-11-17 στις 15:36
Παλιά 11-11-17, 16:18   #7
Pads
Junior Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ chef ξέρω ότι είναι ficus ginseng έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ και καιρό.Για το κλάδεμα θελω να ρωτήσω πιο μήνα και αν κλαδευω όπου θέλω εγώ θα πετάξει από εκεί μετά μάτια η οφθαλμούς που λένε η θέλει συγκεκριμένα από κάποια σημεία;; Ευχαριστώ!!Και κάτι ακόμη τώρα που είναι ποτισμένο να ψεκάζω τα φύλλα κάνει η όχι και αν κάνει κάθε πότε;Μέρες εννοώ και πρωί η βράδυ καλύτερα;;
Καλησπέρα. Ασχολούμαι κι εγώ αυτό το καιρο με την χειμερινή περίοδο των φικων μου. Το ψέκασμα των φύλλων δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα. Ουτε και η τοποθετηση δισκου με βότσαλα και νερό κάτω από την γλάστρα. Δεν επηρεάζει δηλαδή την σχετική υγρασία γύρω από το φυτό. Κράτησε τον μακρυά από καλοριφέρ και κλιματιστικά που ξεραινουν την ατμόσφαιρα. Προσοχή με το πότισμα όπως σου είπαν και παραπάνω με αυτό το υπόστρωμα. Και μπόλικο φως.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Pads δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-17, 16:44   #8
Simos1925
Junior Member

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Pads και για το κλάδεμα που είπα πιο πάνω θέλω συμβουλή.Ευχαριστώ!!
Παλιά 11-11-17, 18:01   #9
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
για το κλάδεμα που είπα πιο πάνω θέλω συμβουλή.
Επιμένεις.
Αν ήταν για κλάδεμα κάποιος θα στο έλεγε.
Κάνεις ότι προαναφέρθηκε μέχρι τον Μάιο και μετά τα ξαναλέμε. Αυτό που προέχει είναι η προσαρμογή στο νέο του περιβάλλον και η αλλαγή χώματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 17-11-17 στις 00:38
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές