Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-06-09, 19:41   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή Νεος με Ficus Retusa / Ginseng Ficus

filipposx
Μέλος
Θέμα: Νεος με Ficus Retusa / Ginseng Ficus Πεμ Apr 02, 2009 9:16 am

Καλημέρα σε όλους σας....
Πρόσφατα (22/3) μου έκαναν δώρο αυτό.

Από όσο κατάφερα να ψάξω στο forum σας πρέπει να έιναι ficuw retusa ή ficus ginseng. Δεν εχω καταλάβει αν είναι διαφορετικά αυτα τα δυο.

Είναι το πρώτο Bonsai που πιάνω στα χέρια μου και είμαι τελείως άσχετος.
Προσπαθώ να καταλάβω τί γίνετε με το πότισμα, το κλάδεμα, την αλλαγή γλάστρας κλπ κλπ αλλα άκρη δεν βγάζω ευκολα.

Εχω καταλάβει οτι για το πότισμα θα πρέπει να αφήσουμε το χώμα να στεγνώσει. (λαθος κατάλαβα?) Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι απο την μέρα που το έφεραν (22/2) δεν το έχω ποτίσει καθόλου αλλα παρόλα αυτά το χώμα του είναι πάρα πολύ υγρό. Η γλάστρα έχει τρύπες απο κάτω.

Επίσης δεν έχω καταλάβει πότε θέλει κλάδεμα.... (οχι το χοντρό που νομιζω οτι το κανουν μια φορά το χρόνο - η παλι λαθος καταλαβα?)

Ο ρυθμός ανάπτυξης του? πως καταλαβαίνω οτι κάτι πάει καλά η κάτι δεν πάει καλά?
Πόσο ήλιο θέλει? 2? 3? 8? ώρες? προς το παρόν το έχω μόνο μέσα χωρίς καθόλου direct ηλιο. Σημερα θα το βγάλω έξω για να δώ τι θα κάνει το χώμα. θα στεγνώσει καθόλου η οχι.

Κατι αλλο.... εχει απο πάνω κάτι σαν υπόστρωμα (πανω απο το χώμα). Να το βγάλω η είναι καλό με τόση υγρασία?
Αν τόσες μέρες με αυτήν την υγρασία στο χώμα εχουν σαπίσει οι ρίζες πως θα το καταλάβω?

Πως καταλαβαίνω την ηλικία του?

Σας ζάλισα πρωι πρωι αλλα δεν θέλω να μου χαλάσει.....

--------------------------------------------------------------------------

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: Νεος με Ficus Retusa / Ginseng Ficus Πεμ Apr 02, 2009 1:45 pm

καλησπερα νεε καλως ηρθες στην παρεα. το φυτο σου ειναι Ginseng. Δεν θελει παρα πολυ ποτισμα.... γενικα οι φικοι δεν θελουν πολυ ποτισμα. Αν ειναι υγρο ειναι καλα , μην το ποτισεις αλλο...
Ηλιο δεν θελει direct οπως λες... αλλα με αυτο το ηλιο που εχει τωρα δεν υπαρχει θεμα... απλα οταν ζεστανει αρκετα να το βαλεις σε σκιερο μερος. Μπορεις να το εχεισ και μεσα στο σπιτι εαν θες αρκη να περνει λιγο φως. Γενικα δεν θελει και παρα πολυ φως. Κλαδεμα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις αυτη την εποχη καλυτερα να περιμενεις 5-6 μηνες. Γενικα το ginseng γνωμη μου δεν θελει τρελλο κλαδεμα οπως αλλα bonsai.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι....
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές