Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-02-10, 21:31   #1
panosmlsarg
Junior Member

Περιοχή: keratsini
Προεπιλογή Νέος στο hobby με φίκο...

Αρχικά θα ήθελα να πω ενα γειά σε όλους!Ειμαι εντελώς νέος στο χώρο του bonsai αλλά η όλη φιλοσοφία του μπορώ να πω οτι με έχει συνεπάρει!!! Θα ήθελα κάποιες συμβουλές γενικες τώρα για αρχή. Για παράδειγμα εχω μπερδετεί με το θέμα του ποτίσματος... πόσο πότισμα θέλει και καθε πότε;Έχω το φίκο μου εδώ κι ένα 2μηνο περίπου και δεν τον έχω λιπάνει... Το ερώτημα μου είναι λοιπόν πόσο λίπασμα,τι λίπασμα, και κάθε πότε πρέπει να του βάζω;Και σε αυτό τον τομέα έχω μπερδευτεί όσο κι αν διάβασα το forum... Η γλαστρα μου πρέπει να έχει οποσδήποτε τρύπες; Ποιά ειναι η καλύτερη εποχή για κλάδεμα και πως πρέπει να γίνεται; Ξέρω οτι όλα μου τα ερωτήματα έχουν απαντηθεί και στο παρελθόν αλλά θα με υποχρεώνατε αν μπορούσατε να μου απαντήσετε συνολικά στα ερωτήματά μου... Ευχαρηστώ θερμά εκ των πρωτέρων όσους και όποιους μπούν στον κόπο να μου απαντήσουν!!! :)
panosmlsarg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-10, 22:19   #2
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Μέσα στις ανάλογες ενότητες του φόρουμ μπορείς να βρεις απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα. Με αυτό τον τρόπο θα σου ληθούν και οι απορίες που πιθανότατα θα σου δημιουργηθούν απο μια σύντομη απάντησή μου τώρα. Καλό είναι να μην επαναλαμβανόμαστε συνέχεια
Παλιά 24-02-10, 13:59   #3
panosmlsarg
Junior Member

Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ για την υπόδειξη. Απλά αν και έχω διαβάσει κάποιες από τις ενότητες του forum δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για αυτά για τα οποία ζητώ απαντήσεις... Θα τα ξαναδιαβάσω πάντως γιατί και σε μένα δεν μου αρέσουν οι επαναλήψεις... Ευχαριστώ πάντως για το οτι μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.
Παλιά 25-02-10, 09:38   #4
mesasola
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη mesasola

Περιοχή: Παντού και τελικά πουθενά!!!
Προεπιλογή

Ξέρω ότι κακώς σου δίνω τις απαντήσεις γιατί έτσι θα σου στερήσω πολλές γνώσεις που θα κέρδιζες ψάχνοντας και διαβάζοντας αλλά ξέρω ότι κάθε αρχή και δύσκολη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosmlsarg Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσο πότισμα θέλει και καθε πότε;
Πότισμα όταν το χώμα ξεραθεί σε βάθος 1-2 εκατοστών από την επιφάνεια της γλάστρας.
Ποτίζουμε μέχρι το νερό να βγει από την τρύπα της γλάστρας και το χώμα να υγρανθεί σε όλα του τα σημεία.

Παράθεση:
... Το ερώτημα μου είναι λοιπόν πόσο λίπασμα,τι λίπασμα, και κάθε πότε πρέπει να του βάζω;...
Ένα ισορροπημένο λίπασμα κάθε 10-15 μέρες είναι αρκετό.
Συνήθως λιπαίνουμε από την έναρξη της βλάστησης τον Μάρτιο μέχρι τις μεγάλες ζέστες Ιούνιο Ιούλιο και μετά αναλόγως τον καιρό ίσως και 1-2 φορές Σεπτέμβρη Οκτώβρη.

Παράθεση:
Η γλαστρα μου πρέπει να έχει οποσδήποτε τρύπες;
Η γλάστρα θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει τρύπες αλλιώς θα σαπίσουν κάποια στιγμή οι ρίζες. Ειδικά στον φίκο που είναι αρκετά ευάλωτος.

Παράθεση:
Ποιά ειναι η καλύτερη εποχή για κλάδεμα και πως πρέπει να γίνεται;
Η καλύτερη εποχή για κλάδεμα είναι στα μέσα του χειμώνα όταν έχουν πιάσει για τα καλά τα κρύα και κυκλοφορούν λιγότερα υγρά στο φυτό. Φυσικά λεπτά κλαδάκια και μικρές παρεμβάσεις μπορούν να γίνουν όλο το χρόνο.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλό διάβασμα και υπομονή.
mesasola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-10, 10:56   #5
panosmlsarg
Junior Member

Προεπιλογή

Το να πω ευχαριστώ το θεωρώ αυτονόητο φίλε mesasola… οι απαντήσεις σου είναι πλήρως κατατοπιστικές και σε συνδυασμό με τη χτεσινή μου μελέτη στο forum μπορώ να πω ότι είμαι «σοφότερος» για αρχή… Για να καταλάβεις δεν είμαι γενικά άνθρωπος που πολυδιαβάζει αλλά αν κάτι με ενδιαφέρει πραγματικά τότε κάθομαι και το μελετώ… Έχω πάρει κι ένα βιβλίο για BONSAI το «Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΜΠΟΝΣΑΙ» του ANDREA MARENZIO αλλά είναι αρκετά γενικό αν και με έχει βοηθήσει κι αυτό αρκετά… Υπάρχει κάποιο άλλο βιβλίο στην ελληνική αγορά; Από όσο έχω ψιλοκοιτάξει σε κάποια βιβλιοπωλεία, του Πειραιά κυρίως, όλοι έχουν το βιβλίο που προανέφερα. Χθες λοιπόν η γυναίκα μου δεν πίστευε στα μάτια τις που με έβλεπε ολόκληρο το μεσημέρι μέχρι νωρίς το απόγευμα να διαβάζω μανιωδώς στο forum διάφορες ενότητες σχετικές με τους φίκους. Ψιλοαπογοητεύτηκα διότι οι πιο έμπειροι τον φίκο μου δεν τον θεωρούν καν μπονσάι (έχω την περιβόητη πατάτα) βέβαια είδα επίσης ότι λίγο πολύ, όλοι με κάτι τέτοιο ξεκίνησαν οπότε κάπως αναθάρρησα… :) Μια ακόμα ερώτηση θα ήθελα να κάνω... υπαρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα λιπάσματος ή τί πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ενός λιπάσματος; Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές