Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-11-19, 14:01   #1
Aggelos
Junior Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή βυσσινια

Καλησπερα στο φορουμ,
Αγορασα χθες αυτη την βυσσινια σε πολυ χαμηλη τιμη και επειδη το χωμα της ηταν σκετος πυλος και ελυωνε με το νερο αναγκαστικα να τις αλλαξω χωμα χωρις να κοψω ριζες.
Ο σκοπος μου ειναι να κοψω το πανω μερος και να αφησω την βαση τις ωστε σιγα σιγα να γινει εστω ενα πρι-μπονσαι.
Μπορω την ανοιξη να τις κανω μια καταβολαδα στην μεση του κορμου ωστε να εχω 2 δεντρα και να μην χαραμισω τιποτα;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg βυσσινια1.jpg (6,9 KB, 27 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg βυσσινια2.jpg (94,2 KB, 25 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg βυσσινια3.jpg (4,5 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg βυσσινια4.jpg (55,1 KB, 14 εμφανίσεις)
Aggelos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-19, 12:04   #2
gkorg
Senior Member

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Γεια σου Άγγελε. Θα σου πρότεινα να γράψεις ''εναέρια καταβολάδα'' στην αναζήτηση του site. Υπάρχουν διάφορα άρθρα για διάβασμα. Γενικότερα όμως, μην ποτίζεις αν δεν το ζητάει (τσεκαριζε με το δάκτυλο σου την υγρασία μέσα στο χώμα) και αν έχεις πιατάκι κάτω από την γλάστρα, βγάλτο καλύτερα. Ζητούμενο είναι να έχει καλή αποστράγγιση. Οι Ιάπωνες φτιάχνουν πάντως άγριες κερασιές σε bonsai, που πρέπει να είναι συγγενικές σε είδος.
Ψάξε στο διαδίκτυο για Prunus Cerasus και wild Cherry bonsai (?).
Εδώ μιλάει για κερασιές:
https://www.bonsaitreegardener.net/b...species/cherry
Εγώ, αν και δεν έχω εμπειρία στο είδος, θα περιμενα την άνοιξη να δω τι φύλλα βγάζει το φυτό, αν μου αρέσουν για μελλοντική διαμόρφωση, τι ανάπτυξη έχει και αναλόγως θα προχωρούσα. Παίζει να το φύτευα στο έδαφος, τελικά...
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-19, 22:16   #3
Aggelos
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkorg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Άγγελε. Θα σου πρότεινα να γράψεις ''εναέρια καταβολάδα'' στην αναζήτηση του site. Υπάρχουν διάφορα άρθρα για διάβασμα. Γενικότερα όμως, μην ποτίζεις αν δεν το ζητάει (τσεκαριζε με το δάκτυλο σου την υγρασία μέσα στο χώμα) και αν έχεις πιατάκι κάτω από την γλάστρα, βγάλτο καλύτερα. Ζητούμενο είναι να έχει καλή αποστράγγιση. Οι Ιάπωνες φτιάχνουν πάντως άγριες κερασιές σε bonsai, που πρέπει να είναι συγγενικές σε είδος.
Ψάξε στο διαδίκτυο για Prunus Cerasus και wild Cherry bonsai (?).
Εδώ μιλάει για κερασιές:
https://www.bonsaitreegardener.net/b...species/cherry
Εγώ, αν και δεν έχω εμπειρία στο είδος, θα περιμενα την άνοιξη να δω τι φύλλα βγάζει το φυτό, αν μου αρέσουν για μελλοντική διαμόρφωση, τι ανάπτυξη έχει και αναλόγως θα προχωρούσα. Παίζει να το φύτευα στο έδαφος, τελικά...
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, θα ψαξω ποιο πολυ το θεμα και οπως ειπες θα το κοιταξω ποιο πολυ την ανοιξη ωστε να μπορω να διαπιστωσω αν αξιζει η διαμορφοση για να γινει μπονσαι.
Παλιά 26-11-19, 02:12   #4
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται το σημείο του εμβολιασμού. Μπορείς να διακρίνεις ότι υπάρχει διαφορά του φλοιού ανάμεσα στο υποκείμενο εμβολιασμού και στο μπόλι.
Θα μπορούσες λοιπόν να ξεκινήσεις με εναέρια καταβολάδα ακριβώς στο σημείο εμβολιασμού και να έχεις δύο διαφορετικά φυτά εάν έχεις επιτυχία.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να οπλισθείς με υπομονή γιατί και τα δύο δένδρα -κυρίως το ανώτερο τμήμα- θα χρειασθούν πολύ χρόνο για να αναπτυχθούν και να ξεκινήσεις κάποια διαμόρφωση.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-19, 19:57   #5
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται το σημείο του εμβολιασμού. Μπορείς να διακρίνεις ότι υπάρχει διαφορά του φλοιού ανάμεσα στο υποκείμενο εμβολιασμού και στο μπόλι.
Θα μπορούσες λοιπόν να ξεκινήσεις με εναέρια καταβολάδα ακριβώς στο σημείο εμβολιασμού και να έχεις δύο διαφορετικά φυτά εάν έχεις επιτυχία.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να οπλισθείς με υπομονή γιατί και τα δύο δένδρα -κυρίως το ανώτερο τμήμα- θα χρειασθούν πολύ χρόνο για να αναπτυχθούν και να ξεκινήσεις κάποια διαμόρφωση.
Πολύ σωστά Αλεξάνδρα.
Εγώ πάλι επειδή έχω την ορμή της νιότης
και δεν μπορώ να περιμένω θα έκοβα κάτω ακριβώς από το μπόλι και δεν θα ασχολιόμουν με το πάνω.
Αυτό δεν σημαίνει ότι απορρίπτω την ιδέα της εναέριας καταβολάδας. Αλλά δεν μου δίνει καμία βεβαιότητα ότι θα πετύχει και απλά δεν θα χάσω το χρόνο μου.
Παλιά 01-12-19, 00:44   #6
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Αλλά δεν μου δίνει καμία βεβαιότητα ότι θα πετύχει και απλά δεν θα χάσω το χρόνο μου.
Αυτό ξαναπές το, Ανδρέα!
Οι καταβολάδες στερούν πολύτιμο χρόνο ανάπτυξης του μητρικού δένδρου, εαν φυσικά θέλουμε να το κρατήσουμε και να το εκπαιδεύσουμε για μπονσάϊ.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 01-12-19, 12:10   #7
Aggelos
Junior Member

Προεπιλογή

Ομως αν κανω καταβολαδα και πετυχει θα εχω 2 ή και 3 δεντρα.
Εγω ειμαι τις αποψης να περιμενω και να δοκιμασω γιατι με ενδιαφερει η κερασια, Το κατω δεντρο δεν ξερω περι τινος προκειται οποτε μπορει να μην κανει για μπονσαι.
Παλιά 01-12-19, 22:09   #8
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Το υποκείμενο είναι της ιδίας οικογένειας συνήθως. Γιατί αλλιώς υπάρχει ασυμφωνία ανάμεσα στο μπόλι και στο υποκείμενο και το μπόλι ξεραίνεται.
Άρα, και το υποκείμενο θα πρέπει να παρουσιάζει για σένα ενδιαφέρον, πολλώ δε μάλλον λόγω των προφανών χαρακτηριστικών του κορμού.
Αλλά, το δένδρο είναι δικό σου κι η απόφαση φυσικά θα είναι δική σου.
Εγώ αναφέρθηκα στην σπατάλη χρόνου, κρίνοντας από την προσωπική μου περίπτωση με τις καταβολάδες που έκανα στο Ιαπωνικό σφενδάμι που έχω.
Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλή επιτυχία στην συνέχεια!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές