Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-04-10, 11:44   #1
georgev
Member

Το avatar του χρήστη georgev

Περιοχή: Ηρακλειο Αττικης
Προεπιλογή Φτελια

Παιδια καλημερα. Εχω μια φτελια αρκετα μεγαλη (γυρω στα 50 εκ. υψος) την οποια οταν την αγορασα ηταν σε μια κατασταση μετρια και επειδη ηταν και καλη η εποχη την μεταφυτευσα αμεσως αφαιροντας λιγη ριζα και ολο το χωμα που υπηρχε γυρω απο αυτες. Ετσι το φυτο μπηκε ξανα στο pot απο το μηδεν. Μπορω να πω οτι ανυσηχησα αρκετα διοτι αργησε πολυ να ξυπνησει ομως τωρα δειχνει οτι παει καλα. Τα φυλλα της βεβαια ειναι παρα πολυ μικρα και μου εχει κανει εντυπωση αλλα το χρεωνω στην ολικη επαναφορα και στην διαδικασια αναπροσαρμογης του δεντρου στον καινουργιο του χωρο. Το κακο ειναι οτι καθε μερα βλεπω αρκετα κιτρινα φυλλαρακια απο τα καινουργια τα οποια μολις τα φυσαω φευγουν. Αυτο συμβαινει καθε μερα και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι γι'αυτο ή μηπως κανω κατι λαθος. Σημειωνω οτι το δεντρο ειναι συνεχεια εξω σε προστατευμενο μερος και το βλεπει ο ηλιος σχεδον για 2 ωρες (πρωινος ηλιος). Το ποτιζω πολυ προσεχτικα και το ψεκαζω καθημερινα. Περιμενω συμβουλες. Ευχαριστω
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC01076.JPG (181,1 KB, 79 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgev : 18-04-10 στις 11:50
georgev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-10, 12:18   #2
xorhe
Senior Member

Περιοχή: Ρέθυμνο
Προεπιλογή

Γειά χαρά!!!
Θεωρώ οτι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το δεντράκι σου εκτός οτι περνάει το μετεγχειριστικό σοκ της μεταφύτευσης ακόμα και μια μεταφορά απο σημείο σε σημείο μπορεις να κάνεις και να πέσουν κάποια φύλλα.
Πρόσεξε το πότισμα να μην είναι ούτε πολύ, ούτε λίγο και κατά την άποψη μου μην το ψεκάζεις στο φύλλωμα με νερό εκτός αν είσαι σίγουρος οτι ειναι αρκετά μαλακό και δεν έχει χλώριο. Δοκίμασε το μερικές ημέρες για να δεις αντιδράσεις.
Παλιά 18-04-10, 12:20   #3
Plot
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Plot

Περιοχή: Ελλάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xorhe Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά χαρά!!!
Θεωρώ οτι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το δεντράκι σου εκτός οτι περνάει το μετεγχειριστικό σοκ της μεταφύτευσης ακόμα και μια μεταφορά απο σημείο σε σημείο μπορεις να κάνεις και να πέσουν κάποια φύλλα.
Πρόσεξε το πότισμα να μην είναι ούτε πολύ, ούτε λίγο και κατά την άποψη μου μην το ψεκάζεις στο φύλλωμα με νερό εκτός αν είσαι σίγουρος οτι ειναι αρκετά μαλακό και δεν έχει χλώριο. Δοκίμασε το μερικές ημέρες για να δεις αντιδράσεις.
Εχω αντιχλώριο που χρησιμοποιήται για το νερό στις γυάλες με τα χρυσόψαρα. Μπορούμε να ψεκάζουμε με νερό και 1-2 σταγόνες από αυτό ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plot : 18-04-10 στις 12:48
Plot δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-10, 16:18   #4
ahar
Member

Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αντιχλώριο που χρησιμοποιήται για το νερό στις γυάλες με τα χρυσόψαρα. Μπορούμε να ψεκάζουμε με νερό και 1-2 σταγόνες από αυτό ;
οχι ... Για άλλη δουλεια κανει αυτο....
Απλα άσε το νερο που θα χρησιμοποιίσεις για τον ψεκασμο να "κατσει" σε ένα κουβα για 1-2 μερες...
το χλώριο θα εξατμιστει εντελως....

και παρεπιπτωντος το ίδιο μπορεις να κάνεις και για τα ψαρακια σου και να μην χρειάζεται να αγοράζεις αντιχλώρια!!:)
ahar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-10, 17:56   #5
persival
Member

Το avatar του χρήστη persival

Περιοχή: Κρήτη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ... Για άλλη δουλεια κανει αυτο....
Απλα άσε το νερο που θα χρησιμοποιίσεις για τον ψεκασμο να "κατσει" σε ένα κουβα για 1-2 μερες...
το χλώριο θα εξατμιστει εντελως....

και παρεπιπτωντος το ίδιο μπορεις να κάνεις και για τα ψαρακια σου και να μην χρειάζεται να αγοράζεις αντιχλώρια!!:)
Για τα ψαράκια αυτό δεν ισχύει, το χλώριο εξατμίζεται αλλά όχι και οι χλωραμίνες που είναι εξίσου βλαβερές για τα ψάρια. Άρα στο ενυδρείο είναι απαραίτητο το αντιχλώριο (ίσως το μοναδικό "ζουμί" που είναι απαραίτητο), για τα φυτά δεν ξέρω...
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές