Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-07-09, 23:25   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!!

sak
Μελος
Θέμα: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sat Mar 21 2009, 19:25

Ειχα μαζεψει 2-3 κυπαρισσια απο το κτημα μου.Το ενα εχει παρουσιαστει στην κατηγορια με τα γιαμαντορι (το δεντρο ρομποκοπ αν θυμαστε).
Το δευτερο το παρουσιαζω εδω με πολυ καμαρι γιατι απο συρματωμα εκανα πολυ καλυτερη δουλεια.Και το αποτελεσμα που βγηκε επισης με ικανοποιησε (ψωνιοοοο ).
Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι παλι ξεχαστηκα να βγαλω φωτο με το "πριν" λογω ενθουσιασμου να καταπιαστω με τα δεντρακια μου.
Το συγκεκριμενο δεντρακι ηταν τιγκα στα κλαδια και επεσε πολυ ντρεμελ για να καθαριστει.
Ισως το παρακανα.Επισης εκανα αποπειρα να "κοψω" μερος του κορμου για να δημιουργησω θεμα.
Ελπιζω να μην αποβει μοιραιο.Οπως επισης θα δειτε εχει και jin φυσικο το οποιο απλως το ψιλοδιαμορφωσα παλι με το ντρεμελ.Σχολια και παρατηρησεις επιθυμητες!!!!

ΜΠΟΣΤΑ

ΠΙΣΩ

ΚΟΡΜΟΣ

JIN

--------------------------------------------------------------------------

geovou
Μελος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sat Mar 21 2009, 19:41

Πραγματικά θαυμάσιο το δεντράκι σου.
Την επόμενη φορά μην ξεχαστείς να βγάλεις μια φωτογραφία πριν το κλάδεμα, να μαθαίνουμε και τίποτα.

TSIF
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sat Mar 21 2009, 20:06

Στο πάνω κλαδί δεν βλέπω καθόλου φλοιό να ενώνετε με τον κάτω άφησες η θα σε αφήσει αυτό?

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sat Mar 21 2009, 20:30

Tsif η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πολυ-αφησει φλοιο.Αλλα δεν πρεπει να ειναι τελειως κατεστραμενος αφου κυριως τον ετριψα με γυαλοχαρτο.Ελπιζω να εχει μεινει κατι.
Αλλα να σου πω την αληθεια μου δεν ηξερα οτι ηταν και τοσο ζωτικη η υπαρξη του φλοιου αφου εχω δει μερικα παλια μπονσαι να μην εχουν και καθολου φλοιο.
Δηλ τωρα για να καταλαβω το δεντρακι το κατεστρεψα;;;;;
Μη μου πειτε ναι γιατι μου αρεσει πολυ και παλευω τρεις μερες να το κουμανταρω.

TSIF
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sat Mar 21 2009, 20:35

Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά θα φανεί άμα επαρκεί αυτό που έμεινε

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sat Mar 21 2009, 20:39

Αυτο που με ενοχλει Σακη ειναι το μπερδεμα γυρω απο το ξερο κλαδι που εχεις αφησει (το Jin οπως το λες). Σταυρωνει με τα συρματωμενα κλαδια. Εκει κατι πρεπει να κανεις και μαλλον να γυρισεις τα κλαδια ή να τα κοψεις. Εχεις καλο ψαλιδι??
Γινεσαι μαστορας ομως σιγα σιγα.... Θα τον σκασεις το γαβρο

Οσο για τον φλοιο, ενας τροπος να τελειωσεις ενα δενδρο χωρις να το κοψεις ειναι να του αφαιρεσεις τον φλοιο.

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sat Mar 21 2009, 21:17

φιλε Σακη εισαι σε πολυ καλο δρομο...αλλα εχεις κανει καποια λαθακια...
οπως ειπε και ο Τακης, το jin ειναι μπερδεμενο, επισης ειναι και αρκετα χοντρο,θα ηθελε περισσοτερο dremmeloδουλεια για να λεπτυνει ανεβαινοντας και να εχει πιο πολλες αυλακωσεις....προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να φυγει εντελως γιατι αποσπα την γραμμη που εχει ο κορμος χωρις να προσφερει κατι και κανοντας την γενικη εικονα να "παχαινει¨ προς τα πανω....ο κορμος σου ειναι πολυ ωραιος αλλα ανεβαινοντας στο σημειο του jin παχαινει σε εκεινο το σημειο...

Επισης μπερδευτηκες λιγο με το "ξυσιμο του φλοιου", ο φλοιος δεν πρεπει να ξυνεται, ή αφαιρειται μεχρι το ξυλο, ή τον αφηνεις απειραχτο...και παντα αφηνουμε μια καλη γραμμη φλοιου να φτανει μεχρι το επομενο σημειο βλαστησης...οπως εχουμε ξαναπει ο φλοιος εξυπηρετει στην μεταφορα ουσιων στην βλαστηση απο τις ριζες, και το αντιθετο, το ξυλωδες μερος του δεντρου εξυπηρετει μονο στην στηριξη του φυτου και δεν παιζει κανεναν αλλο ρολο...αν δεν εχεις αφησει διοδο φλοιου δυστυχως απο εκεινο το σημειο
και πανω το δεντρο θα ξεραθει, ελπιζω ομως να εχεις αφησει γιατι το δεντρακι σου ειναι εξαιρετικα ομορφο και εχεις κανει και παρα πολυ ωραια δουλεια στην επιλογη του στυλ του...

Αλλο ενα λαθος ειναι οτι εχεις φτασει το σκαψιμο μεχρι χαμηλα στο χωμα και αυτο το αποφευγουμε γιατι υπαρχει πιθανοτητα σαπισματος λογω υγρασιας.
Αν δεν εχεις βαλει αραιωμενο θεικο ασβέστιο στον φαγωμενο κορμό, καντο....ειναι ενας τροπος συντηρησης του ξυλου, το προβλημα ειναι οτι το θεικο ασβέστιο ασπριζει τον κορμο και δημιουργει αφυσικο χρωμμα, αυτο βελτιωνεται προσθετοντας στο μιγμα απο νερο και θεικό ασβέστιο μια σταγονιτσα ινδικη μαυρη μελανη. Δεν ξερω την αναλογια νερου-θεικου γιατι το αγοραζω ετοιμο.

Τελευταιο πραγμα που πρεπει να κανεις, ειναι να βαλεις ειδικη παστα στην επαφη φλοιου-φαγωμενου ξυλου...(προσωπικα ειμαι αντιθετος στην χρηση βαζελινης, το προτεινουν βεβαια και σε site του εξωτερικου αλλα πιστευω οτι δεν ειναι καλος τροπος, οταν δεν ειχα παστα χρησιμοποιουσα πλαστελινι με ελαιολαδο, ουτε αυτο ειναι οτι καλυτερο ομως γιατι βγαινει δυσκολα μετα...οποτε ΠΑΡΕ ΠΑΣΤΑ...) αυτο εξυπηρετει να διατηρηθει ο φλοιος σε εκεινο το σημειο υγρος και ζωντανος και να αγγαλιασει το φαγωμενο ξυλο, αν μεινει ετσι θα ξεραθει και θα ανοιξει προς τα εξω....

Αυτα το ολιγα ειχα να πω....πιστευω οτι στο μελλον εχουμε να δουμε πολλα απο εσενα...μπραβο τέκνον μου....ο Γαβρος πρεπει να ειναι περηφανος....δεν θα χρειαστει να του ξαναδωσεις καναρινια νομιζω!!!

Plot
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sat Mar 21 2009, 21:25

Πολύ καλή και η πρασινάδα σου.

Πως την έφτιαξες ;

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 00:25

Παιδες ευχαριστω για τα καλα λογια αλλα πηρα μεγαλη στενοχωρια γιατι δεν νομιζω να εχω αφησει αρκετο φλοιο.
Απο την αλλη ομως να ρωτησω κατι σχετικο.Οταν προκειται να κανουμε εναερια καταβολαδα νομιζω οτι αφαιρουμε ενα δαχτυλιδι απο τον φλοιο.Το κλαδι ομως απο εκει και πανω δεν ξερενεται.Ετσι δεν ειναι;;
Μηπως εχω λιγες ελπιδες;;;
Και ενα τελευταιο.Οτι εχει ξεραθει το κλαδι θα το καταλαβω μετα απο ποσο καιρο;;;
Ευχαριστω και παλι.

Φιλε Plot η πρασιναδα ειναι απλη μος μαζεμενη απο ενα χωρο κοντα στο σπιτι του Τακη.
Ειχε ακομα αρκετη υγρασια και η μος ηταν σε καλη κατασταση.

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 00:34

Σακη η ερωτηση σου ειναι πολυ εξυπνη...δεν το ειχα σκεφτει!
δεν ξερω...ειναι πολυ λογικο αυτο που ρωτας!

liakos
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 00:39

Ο φλοιός είναι ο αγωγός από τα φύλλα προς τις ρίζες , το ξύλο σε ένα πολύ μικρό βάθος μεταφέρει τα θρεπτικά συστατικά και το νερό από τις ρίζες στα φύλλα , βέβαια δημιουργείται πρόβλημα όταν τραυματιστεί ο φλοιός και το ξύλο , το φυτό προσπαθεί να απομονώσει το σημείο τραυματισμού οπότε η μεταφορά καθίσταται προβληματική , δεν ξέρω αν θα βοηθούσε πολύ αν φρόντιζες να έχει υγρασία στην περιοχή και η παστά που προτείνει ο glyn λογικά θα εκανε κάποια δουλειά.

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 01:43

λιακο εμενα μου την ελυσες την απορια...δικαιολογειται ετσι, αν και το ξηλωδες μερος ,τουλαχιστον μεχρι ενα μικρο βαθος, μεταφερει ουσιες...

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 10:34

Το βασικο ειναι οτι ενω διακοπτουμε την ροη χυμων κοβοντας την ριζα, με το που βαζουμε χωμα ή μος ή τυρφη στο σημειο τομης το φυτο το παλευει και εκει βγαζει νεες ριζες. Αν ομως κοψουμε τον φλοιο και το σημειο μεινει εκτεθειμενο, τοτε ή το φυτο ξεραινεται ή στο σημειο εκεινο δημιουργει χονδρο για να καλυψει το κενο.
Πρεπει να φτιαξουμε ενα αρθρο για τον φλοιο και την κυκλοφορια των χυμων. Με φωτογραφιες ή σχεδια. Υπαρχει καποιος που να εχει υλικο?

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 11:20

Εχεις κανει πολυ καλη επιλογη δεντρων! Μπραβο! Εγω θα ελεγα αφου εκανες ολη αυτη την δουλεια να το αφησεις να ξεκουραστει μεχρι την επομενη σεζον και κανεις διορθωσεις του χρονου. Μεχρι τοτε θα εχει αναπτυχθει αρκετα και θα δεις απο μονος σου τι δεν σου αρεσει και τι θα κρατησεις. Σε γενικες γραμμες οι παρατηρησεις του Γιωργου και του Τακη ειναι σωστες για να τις εχεις στο μυαλο σου το φθινοπωρο που θα καθαρισεις λιγο την εικονα ξανα και την επομενη ανοιξη που θα κανεις πιο ριζικες παρεμβασεις!

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 12:01

Συντροφοι δυσκολο το βλεπω να τη γλιτωνει το δεντρακι αλλα δεν εχω να χασω τιποτα να περιμενω.
Ποτε θα φανει αν προκειται να ξεραθει το κλαδι;;;Να μην μου πιανει χωρο τζαμπα.
Γιατι χωρις αυτο το κλαδι δε λεει τιποτα σαν δεντρο.

GIANNHS
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 21:18

Έχω την εντύπωση ότι σε τέτοιες περιπτώσεις όλα πρέπει να γίνονται με μια σειρά και πρέπει επίσης να δίνεται ο χρόνος στο δέντρο να αναρρώσει και να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Μήπως θα ήταν καλύτερο το δέντρο πρώτα να μεταφερθεί σε μια κλασική γλάστρα, αργότερα να κλαδευτευτεί και πιο μετά τα υπόλοιπα? Γενικότερα νομίζω ότι δέντρα απευθείας απο την φύση είναι εξερετική πρώτη ύλη, αρκεί να έχουν και την ανάλογη αντιμετώπιση.

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 22:19

Γιαννη εχεις απολυτο δικαιο...κανονικα οταν εχεις ενα yamadori το αφηνεις το λιγοτερο δυο χρονια απειραχτο...να προσαρμοστει...μετα αρχιζουν οι εργασιες...βεβαια αντιλαμβανομαι οτι ειναι δυσκολο να κρατηθεις αμα εχεις το δεντρακι μπροστα σου....το εκανα και εγω στην αρχη...τωρα εμαθα να περιμενω...

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 22 2009, 22:34

Ειναι αληθεια οτι τωρα στην αρχη κανενας δεν εχει την υπομονη να περιμενει ενα χρονο για να βαλει σε λειτουργια τα ψαλιδια και τα υπολοιπα μηχαμηματα.
Ελπιζω με τον καιρο η επιλογη δενδρων αλλα και η διαδικασια με υπομονη να ειναι πιο σωστες, λογω εμπειριας.
Νεανικες τρέλες

liakos
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Mon Mar 23 2009, 18:04

Σάκη , το δεντράκι δεν το χάνεις απλά υπάρχει ενδεχόμενο να χάσεις το κλαδί , και πιστεύω ότι είναι μια ευκαιρία να κάνεις μια μελέτη για το πως θα μπορούσες να το εξελίξεις ακόμη και χωρίς το κλαδί , έχεις κάνει πάρα πολύ δουλειά για να εγκαταλείψεις από την ατυχία , αν και εφόσον συμβεί

dman
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Mon Mar 23 2009, 19:03

Τα φυτα που συλλεγουμε απο τη φυση καλα ειναι να τα βαζουμε σε μεγαλυτερες γλαστρες να τα αφηνουμε λιγα χρονια ενώ διαμορφωνουμε εκει τοσο τα κλαδια τους οσο και τις ριζες τους και όταν είναι ετοιμα τοτε να τα βαζουμε στα bonsaipots.

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Mon Mar 23 2009, 22:31

Η "πετρα του σκανδαλου" πηρε την τελικη του μορφη και παει για ξεκουραση.Κοιτωντας πιο προσεκτικα τον κορμο ειδα οτι δεν τον εχω
"φαει" πολυ γεγονος που μου δινει ελπιδες οτι μπορει να τραφει το κλαδι και να επιβιωσε.
Βλεποντας πιο διπλα ενα αλλο μου φυτο ειδα και κατι αλλο που μου εδωσε ακομα περισσοτερες ελπιδες.
Το δεντρακι ειχε βαθια πληγη απο το συρμα στο φυτωριο και ειχε διακοπει πληρως η συνεχεια του φλοιου.
Ενω θα περιμενε κανεις το δεντρακι απο το κοψιμο και περα να ξεραθει αυτο επεζησε κανονικα και πεταξε φυλλαρακια.
Το συμπερασμα........... = Το δεντρακι μου θα τη γλιτωσει
Παρακαλω τους μοντ-αντμιν να μη μου χαλασουν το ονειρο.........
Φιλε Glyn ακοοοοοοοουυυυυυυυςςςςςς;;;;

Η "ΠΕΤΡΑ"

Η ΦΤΕΛΙΑ

Η ΠΛΗΓΗ

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Mon Mar 23 2009, 22:35

Μπράβο Σάκη! Πολύ καλύτερο είναι τώρα που έφυγε το jin. Μια χαρά θα πάει, θα τα καταφέρει γιατί φαίνεται καλός πολεμιστής το δεντράκι σου (τι σόι yamadori θα ήταν άλλωστε αν δεν ήταν και πολεμιστής).
Και η Φτελιά σου όνειρο... φτου φτου μη στη ματιάσω!

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Mon Mar 23 2009, 22:47

Ελσα ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια!!!!!
Και εγω πιστευω οτι οπολεμηστης θα νικησει!!!!

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Sun Mar 29 2009, 19:33

Παντως Σακη την επομενη φορα τραβα και μια φωτο πριν να αρχισεις τις εργασιες σου σε ενα δεντρο ετσι θα μπορουμε να συγκρινουμε, πως ητανε και πως το εκανες. Οποτε θα μπορουμε να συζητησουμε περισσοτερο απο οτι οταν βλεπουμε ενα τελειωμενο φυτο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plot
Πολύ καλή και η πρασινάδα σου.
Πως την έφτιαξες ;
Την πρασιναδα δεν την φτιαχνουμε ετσι ειναι και ονομαζεται Μοος,βεβαια υπαρχουν πολλα ειδη.Την Μοος η την αγοραζεις, ή πας σενα δασακι και την συλεγεις απο τους κορμους των δεντρων.

greveniwtis
Μελος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 13:26

και εγώ ευχομαι να την γλυτώσει. έχω κάνει χειρότερα από αυτό και είναι μια χαρά το φυτό. δεν σας δείχνω όμως από τώρα, θα τα δείτε στον διαγωνισμό

sak
Μελος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 14:04

Δυστυχως δεν ειναι και πολυ σοι το δεντρακι !!!!
Τα φυλλα του εχουν γινει πολυ ευθρυπτα και αρχιζουν και γινονται ανοιχτοχρωμα.
Δεν το βλεπω να τη βγαζει καθαρη και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα γιατι μου αρεσε πολυ.
Τι να κανουμε !!!!!!Στο παιχνιδι ειναι και αυτο.

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 14:31

την επομενη φορα πιο προσεκτικος παρακαλω....εχει συμβει σε ολους!

TSIF
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 18:41

Εδώ έχω χάσει φυτά μόνο με απλή μεταφύτευση και ξέμπλεγμα ριζών όλα παίζουν

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 19:19

Αυτα Σακη συμβαινουν.
Φυσικα ειναι και ευθυνη δικη μας που ακομα δεν εχουμε κανει ενα αρθρο για την φυσιολογια του δενδρου, κατι που ειναι σημαντικο για καποιον που δεν εχει χρειαστει να μαθει τετοια πραγματα. Περιμενω απο τους Δασολογους να κανουν μια κινηση. Αν δεν κανουν αυτοι, ποιος θα κανει?
Ακουει κανενας δασολογος?

liakos
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 19:42

Ακούμε , απλά μαζεύουμε ακόμη τα κομμάτια μας από την εξεταστική :434707: θα προσπαθήσω να γράψω ένα σχετικό post σε εύλογο χρονικό διάστημα και μάλλον να έρθω σε διαφωνία με κάποιες λαϊκές δοξασίες , βέβαια μπορούν να βοηθήσουν και οι γεωπόνοι μας

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 19:47

Μας ενδιαφερει να κανουμε ενα αρθρο με τα μερη του δενδρου και τον ρολο που παιζει το καθενα απο αυτα.
Ριζες
Κορμος
Φλοιος
Κλαδια
Φυλλα
κλπ (εχει και αλλα επιμερους)

Μαζι θα βαλουμε και σχεδια ή φωτογραφιες. Αυτο θα βοηθησει και στην ορολογια και στην λειτουργια του καθε μερους.
για να δουμε τι θα κανετε.... Φυσικα δεν θελουμε να αφησετε την δουλεια σας!!!!
Απλα το λεμε γα να αρχισετε να το σκεφτεστε...

liakos
Μέλος
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 19:54

το έχουμε συζητήσει και σε άλλο post , αλλά ως συνήθως αργώ αρκετά να ανταποκριθώ :434707:

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Αλλο ενα κυπαρισσι !!!!! Tue Mar 31 2009, 20:20

Δεν εννοω μονο εσενα. Υπαρχουν κι αλλοι που μπορουν να βοηθησουν...
Για να δουμε προθυμια...
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές